Chyba nie ma takiego malucha, który przeszedłby przez okres pieluszkowy bez odparzeń. To jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości niemowlęcych. Jak mówią pediatrzy, problem odparzeń dotyka dzieci nawet kilka razy w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Wokół nich narosła cała masa mitów, które powodują, że wiele mam nie wie co tak naprawę jest dobre, a co nie dla ich maleństwa.
Często zdarza się, że pomimo najlepszej pielęgnacji niemowlę i tak ciągle ma odparzoną pupę. Jest to związane z indywidualnymi cechami skóry. Niektóre maluchy są bardziej narażone, gdyż posiadają wrażliwszą na uszkodzenia skórę. Kolejną grupą dzieci, które posiadają predyspozycje do powstawania odparzeń są maluchy mające problemy trawienne np. często pojawiające się biegunki.
Odparzenia u niemowląt najczęściej powstają w miejscach gdzie pieluszka styka się ze skórą. Na ich powstawanie mają wpływ nie tylko substancje drażniące występujące w moczu i kale, ale również zmniejszony dostęp powietrza. Dlatego też kiedy malec ma odparzenia dobrze jest pozwolić mu na kilkanaście minut fikania z gołą pupą. Taki czas wietrzenia najlepiej stosować kilka razy dziennie. Dostęp powietrza do miejsc podrażnionych wspomoże proces gojenia ran i zapobiegnie kolejnym odparzeniom.
To, że malec ma odparzoną pupę nie jest powodem do stosowania długich kąpieli. Równie dobrze można szybko umyć maluszka. Znacznie ważniejszym czynnikiem są kosmetyki wykorzystywane podczas mycia. Przede wszystkim powinny być łagodne i najlepiej hipoalergiczne. Warto także do kąpieli dodać specjalne kosmetyki chroniące skórę dziecka przed wysuszaniem tzw. emolienty.
Choć do pielęgnacji dzieci wykorzystujemy coraz to lepsze kosmetyki i robimy wszystko, by pielęgnować je jak najlepiej, to pojawiło się wiele czynników, które wpływają negatywnie na skórę dzieci. Jednym z nich jest z pewnością duża ilość chloru oraz żelaza, pierwiastków, które na co dzień znajdują się w wykorzystywanej przez nas wodzie. Problemy z odparzeniami mogą być również związane ze zmiękczaczami dodawanymi do wody oraz detergentami, które wykorzystywane są np. do prania odzieży dzieci.
Chusteczki nawilżane są doskonałym wynalazkiem, ale do mycia pupy lepiej używać ich sporadycznie np. podczas spaceru czy wizyty u znajomych. Można z nich korzystać wtedy, kiedy malec ma zdrową skórę.
Z doświadczenia setek mam raz wielu badań naukowych wynika, że zamiana pieluszek jednorazowych na tetrowe nie przynosi szybkiej poprawy. Szorstka i wilgotna pieluszka tetrowa także może podrażniać skórę malca, nawet jeśli będzie on często przewijany.
Zdjęcie: Fotlia all rights reserved
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.