Data publikacji:

Prawdy i mity o odparzeniach

Autor: Agnieszka Pytlińska

Chyba nie ma takiego malucha, który przeszedłby przez okres pieluszkowy bez odparzeń. To jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości niemowlęcych. Jak mówią pediatrzy, problem odparzeń dotyka dzieci nawet kilka razy w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Wokół nich narosła cała masa mitów, które powodują, że wiele mam nie wie co tak naprawę jest dobre, a co nie dla ich maleństwa.

 

pieluszka-pampers-odparzenia-550

 

Odparzenia są wynikiem błędu w pielęgnacji. MIT

Często zdarza się, że pomimo najlepszej pielęgnacji niemowlę i tak ciągle ma odparzoną pupę. Jest to związane z indywidualnymi cechami skóry. Niektóre maluchy są bardziej narażone, gdyż posiadają wrażliwszą na uszkodzenia skórę. Kolejną grupą dzieci, które posiadają predyspozycje do powstawania odparzeń są maluchy mające problemy trawienne np. często pojawiające się biegunki.

 

Na odparzenia pomaga wietrzenie. PRAWDA

Odparzenia u niemowląt najczęściej powstają w miejscach gdzie pieluszka styka się ze skórą. Na ich powstawanie mają wpływ nie tylko substancje drażniące występujące w moczu i kale, ale również zmniejszony dostęp powietrza. Dlatego też kiedy malec ma odparzenia dobrze jest pozwolić mu na kilkanaście minut fikania z gołą pupą. Taki czas wietrzenia najlepiej stosować kilka razy dziennie. Dostęp powietrza do miejsc podrażnionych wspomoże proces gojenia ran i zapobiegnie kolejnym odparzeniom.

 

Na odparzenia pomoże długa kąpiel. MIT

To, że malec ma odparzoną pupę nie jest powodem do stosowania długich kąpieli. Równie dobrze można szybko umyć maluszka. Znacznie ważniejszym czynnikiem są kosmetyki wykorzystywane podczas mycia. Przede wszystkim powinny być łagodne i najlepiej hipoalergiczne. Warto także do kąpieli dodać specjalne kosmetyki chroniące skórę dziecka przed wysuszaniem tzw. emolienty.

Dawniej maluchy mniej się odparzały. PRAWDA

Choć do pielęgnacji dzieci wykorzystujemy coraz to lepsze kosmetyki i robimy wszystko, by pielęgnować je jak najlepiej, to pojawiło się wiele czynników, które wpływają negatywnie na skórę dzieci. Jednym z nich jest z pewnością duża ilość chloru oraz żelaza, pierwiastków, które na co dzień znajdują się w wykorzystywanej przez nas wodzie. Problemy z odparzeniami mogą być również związane ze zmiękczaczami dodawanymi do wody oraz detergentami, które wykorzystywane są np. do prania odzieży dzieci.

 

 

Zamiast wody lepiej wybierać chusteczki nawilżane. MIT

Chusteczki nawilżane są doskonałym wynalazkiem, ale do mycia pupy lepiej używać ich sporadycznie np. podczas spaceru czy wizyty u znajomych. Można z nich korzystać wtedy, kiedy malec ma zdrową skórę.

 

Podczas odparzeń lepiej sprawdzają się pieluchy tetrowe. MIT

Z doświadczenia setek mam raz wielu badań naukowych wynika, że zamiana pieluszek jednorazowych na tetrowe nie przynosi szybkiej poprawy. Szorstka i wilgotna pieluszka tetrowa także może podrażniać skórę malca, nawet jeśli będzie on często przewijany.

 

Zdjęcie: Fotlia all rights reserved


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
03-12-2015
Ocena:
Na odparzenia u synka używałam maści ziołowych. Najlepsza moim zdaniem jest maść Alezin. Cena bardzo przystępna i bardzo bogaty skład a najważniejsze że dziala łagodząco i szybko.
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.