Data publikacji:

Jak odpocząć po porodzie?

Autor: Katarzyna Moryc

Ciąża za Tobą, trudy porodu także. Teraz czas na zupełnie nowe wyzwania. W końcu, na świecie pojawił się nowy człowiek, który jest od Ciebie całkowicie zależny. Początki mogą Ci się wydawać trudne, w końcu, musisz dostosować się do nowej rzeczywistości, nauczyć jak radzić sobie z nowymi obowiązkami i jak w tym całym szaleństwie nie zatracić siebie. Tylko, jak to zrobić, kiedy czujesz ogromne zmęczenie po końcówce ciąży, a już zdecydowanie po porodzie? Po prostu,musisz odpocząć!

 

jak odpocząć po porodzie?

 

Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważny jest odpoczynek po porodzie? Tradycja chińska każe kobietom w połogu odpoczywać 30 dni, podczas których reszta domowników bierze na siebie wszystkie czynności domowe. W Indiach, kobiety mogą zbierać siły aż przez 40 dni. W Gwatemali istnieje zwyczaj zajmowania się dzieckiem i domem przez swego rodzaju akuszerkę, do której obowiązków należy też codzienne masowanie zmęczonej porodem kobiety. Brzmi fajnie, prawda? A jak jest u nas?

 

Kobieta po porodzie w kulturze zachodniej

Jak odpoczynek kobiet wygląda w kulturze zachodniej? Kobieta zachodu albo skupia się na karierze, albo przyjmuje rolę aktywnej pani domu, której ręce palą się do pracy, nawet podczas urlopu. Niekiedy świeżo upieczone mamy rzeczywiście nie mają wyboru – w końcu kto inny, jak nie właśnie one, będzie potrafił ogarnąć wszystko, co do tej pory było ich specjalnością? Tymczasem, jeśli jest taka możliwość, kobieta po porodzie powinna odpoczywać jak najwięcej. Odpowiedni odpoczynek pomoże Ci bowiem sprostać wyzwaniom, które wiążą się z nowym etapem życia.

Jak odpoczywać po porodzie?

Choć po porodzie zaplanowanie jakiegokolwiek harmonogramu odpoczynku może wydać się trudne, nigdy nie zapominaj o zarezerwowaniu w nim chwili dla siebie samej. Korzystaj z pomocy bliskich osób, zwłaszcza jeśli takową proponują – niech ktoś inny ugotuje zupę, posprząta lub zrobi zakupy. Nie tylko Cię to odciąży, ale pomoże uwolnić od napięcia, jakie odczuwasz. Jeśli gotujesz sama, nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu przyrządzisz coś, co można zamrozić i zjeść innego dnia. Wiele kobiet poleca przygotowanie takich dań do zamrożenia jeszcze pod koniec ciąży. W końcu, trzeba sobie pomagać, jak tylko się da.

Odpoczywać możesz nawet podczas karmienia. Po prostu, weź głęboki oddech i ciesz się chwilą, którą spędzasz ze swoim dzieckiem.

 

Techniki relaksacyjne

Jeśli przed porodem praktykowałaś techniki relaksacyjne, kontynuuj je. Jeśli nie – naucz się ich. W odzyskaniu spokoju pomogą Ci, na przykład, medytacja połączona z ćwiczeniami oddechowymi.

 

 

Cudowny sen

Nie trzeba Ci chyba przypominać o tym, jak ważny jest sen? No właśnie. Zapytasz pewnie tylko kiedy masz spać mając w domu noworodka. Odpowiedź jest prosta – śpij, kiedy się da, łącznie z drzemkami malucha. Takie wspólne spanie jest fajne, a dodatkowo, pomoże Ci się zregenerować. I nie przejmuj się tym, że naczynia w zlewie będzie musiał umyć ktoś inny. Odpoczynek jest Ci potrzebny!

 

Choć wszelkie porady dotyczące relaksu i odpoczynku zdają się niemożliwe do naśladowania w okresie poporodowym, staraj się myśleć głównie o sobie i dziecku. Sprzątanie może poczekać, a wypoczęta mama jest bezcenna. Jeśli nie znajdziesz dla siebie czasu, po sześciu miesiącach zapomnisz, czy dom świecił czystością bądź czy obiad był zawsze o właściwej porze. Nie zapomnisz jednak tego, jak przeżyłaś te miesiące – zmęczona i zestresowana czy spokojna i pełna sił.

Patrz na świat z optymizmem i nie bądź dla siebie zbyt surowa. Choć na internetowych portalach i w kolorowych magazynach możesz zobaczyć jak rewelacyjnie radzą sobie celebrytki w kilka chwil po porodzie pamiętaj, że prawda jest często zupełnie inna.

Powodzenia!

 

Zdjęcie: pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
wyspac sie nie dasz rady bo karmienie :) ale zawsze mąż moze pomagac Ci we wszystkim. Ja aby szybko się zregenerować stosowalam spray z motherlove i po kilku dniach było juz dobrze
07-02-2018
Ocena:
Sen przede wszystkim. Ale czuwanie włączone, wtedy jakaś książka najlepiej.
miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie

2021-02-26
W czasie ciąży kobieta nie miesiączkuje. A jak to jest po porodzie? Kiedy powinna wrócić miesiączka? Czy krwawienie jest tak samo mocne i bolesne? Dowiedz się więcej.
higiena krocza po porodzie

Jak dbać o higienę krocza w połogu?

2020-11-24
Połóg to okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku urodzenia dziecka. W tym czasie powinnaś szczególnie zadbać o higienę krocza. Zobacz, jak zrobić to najlepiej.
popuszczanie moczu po porodzie

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

2019-09-11
Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości pojawiających się u kobiet po porodzie. Problem ten dość często dotyka także kobiety będące w ciąży. Wstyd...
pierwsza wizyta u noworodka

Pierwsza wizyta u młodej mamy-Dzidziusiowo.pl

2019-06-07
Młoda mama potrzebuje wsparcia i pomocy. Nie oczekuj, że upiecze ciasto i poda obiad, lepiej Ty przynieś jej coś do jedzenia....
depresja poporodowa

Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, ile trwa? - Dzidziusiowo.pl

2018-08-16
Depresja poporodowa jest groźną chorobą,która sama nie minie. Nieleczenie depresji poporodowej może mieć groźne konsekwencje. Warto wiedzieć, że można skuteczni...
problemy z seksem po porodzie

Seks po porodzie - rady dla panów - Dzidziusiowo.pl

2017-09-14
Pierwsze chwile po porodzie często wiążą się ze stresem, niepewnością i układaniem relacji pary na nowo w każdym aspekcie życia: od podziału obowiązków w domu p...
ciało po ciąży

Jak naprawdę wygląda kobiece ciało po ciąży - Dzidziusiowo.pl

2017-08-05
Prawdziwy wygląd kobiecego ciała po okresie ciąży i po porodzie pozostaje nadal tematem tabu. Choć tabloidy bombardują nas pięknymi zdjęciami młodych celebrycki...