Data modyfikacji:

Dobry czas na dziecko

Autor: Katarzyna Moryc

Ciągle odkładacie decyzję o dziecku na później? Zawsze jest jakieś „ale”? Niedokończone studia, nowa praca, za małe mieszkanie lub za niskie zarobki? Takie wątpliwości ma coraz więcej par, a zegar biologiczny tyka nieubłaganie… tik, tak, tik, tak ... No i powiedzmy sobie szczerze: nie istnieje coś takiego jak „dobry czas na dziecko”. Czy warto, zatem, odkładać tą decyzję?

 

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

 

Odpowiedni czas na dziecko

Zapewne macie jeszcze wiele rzeczy do zrobienia? Trzeba wyremontować mieszkanie, zmienić samochód na lepszy, zwiedzić kawałek świata i oczywiście przydałby się awans w pracy. Pytania „a kiedy dziecko?” w wykonaniu ciekawskich ciotek, zniecierpliwionych babć i dzieciatych znajomych doprowadzają Was do szału? Jesteście we dwójkę, cieszycie się sobą i chcecie jeszcze troszkę „poszaleć” zanim przytłoczy Was sterta pieluch? Owszem planujecie dzieci, ale jeszcze nie teraz, bo to przecież „nie jest dobry czas na dziecko”! Poza tym, macie na to jeszcze tyle czasu…

  • Otóż, niekoniecznie. Biorąc pod uwagę biologię, nie macie tego czasu aż tak wiele. Optymalny wiek rozrodczy u kobiet to 20-25 lat. Wraz z upływem lat, szanse na zajście w ciążę sukcesywnie maleją, a po 35 roku życia, płodność znacząco spada. U kobiet po trzydziestce zwiększa się też ryzyko poronień oraz niebezpieczeństwo porodu przedwczesnego. Po 40 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia wad wrodzonych oraz komplikacji okołoporodowych.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnich 10-15 latach, nastąpiło znaczące przesunięcie wieku, w którym kobiety decydują się na dzieci (z  grupy 20-24 lata na grupę 25-29 lat, a nawet 30-34 lata).

 

 

Warunki psychologiczne i społeczne

Jednakże, człowiek to nie tylko istota biologiczna, której obowiązkiem jest prokreacja. Decydując się na dziecko warto więc zastanowić się także nad psychicznymi i społecznymi aspektami rodzicielstwa. Mając świadomość, iż rodzice powinni przekazać dziecku pozytywne wzorce, dać mu poczucie bezpieczeństwa, miłość oraz zapewnić maluchowi odpowiednie warunki bytowe, decyzja o ciąży powinna być podjęta świadomie przez oboje partnerów. Bowiem kochający się, szczęśliwi i spełnieni rodzice będą prezentować postawy korzystne dla dziecka i lepiej poradzą sobie z jego wychowaniem.

 


Dziecko, a warunki materialne

Nie ma co udawać, że sytuacja materialna nie ma znaczenia. Ma, i to ogromne. Zarówno ciąża jak i dziecko kosztują. I to nie mało. Media straszą nas kryzysem, prezentują czarne wizje naszej finansowej przyszłości. Do tego, wiele kobiet nie ma stałej umowy o pracę lub martwi się o to, czy będą miały gdzie wracać po urlopie macierzyńskim. Żyjemy w państwie, gdzie w bardzo wielu przypadkach, ciąża jest dla pracodawców ogromnym problemem, a mama jest traktowana jak pracownik drugiej kategorii. Nic zatem dziwnego, że wiele młodych kobiet boi się macierzyństwa. Niejednokrotnie wiąże się ono z utratą pracy, pogorszeniem warunków bytowych i brakiem poczucia bezpieczeństwa.

  • Czy wiesz, że wyże demograficzne zdarzały się też w czasach gdy dochody były znacznie niższe, a standard życia mocno odbiegał od współczesnego, np. w stanie wojennym czy w latach 40. i 50.?
  • Co zrobić, gdy mimo upływu czasu, „dobry czas na dziecko” nie nadchodzi? Ciągle nie macie zbyt dużych oszczędności, Wasz nie najnowszy już samochód zżera rdza, a szef dalej nie dał Ci satysfakcjonującej umowy?

Podkreślmy to raz jeszcze: „dobry czas na dziecko” nie istnieje, chyba, że nazwiemy tak chwilę, w której oboje partnerzy są gotowi do podjęcia nowych wyzwań. W życiu różnie bywa. Raz na wozie, raz pod wozem. A zegar biologiczny tyka. Więc jeśli zarabiacie, macie gdzie mieszkać i jesteście zdrowi, nie odkładajcie decyzji o dziecku w nieskończoność.


Zobaczycie, że uśmiech Waszego dziecka będzie dla Was znacznie cenniejszy, niż nowe meble, wycieczka dookoła świata, czy uznanie szefa.

 

Zdjęcie: Pexels.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
26-02-2018
Ocena:
Witam ja w tym roku koncze 23lata w lipcu slubujemy I chcemy tez niedlugo zaczac starac sie o dziecko oboje bardzo tego chcemy , wydaje mi sie ze jest to odpowiedni wiek choc od wielu osob slysze ze to zbyt wczesnie...
20-10-2017
Ocena:
My rozpoczęliśmy wspomaganie Fertilovitem, skutecznie podobno pomaga zajść w ciążę. mam nadzieję że już niedługo będziemy się cieszyć naszym maleństwem:)
11-11-2015
Ocena:
W pełni popieram artykuł. Sama córkę urodziłam w 2014 mając 27lat a drugie maleństwo jest w drodze bo nie chcieliśmy z mężem dużej różnicy wieku między dziećmi ani żeby Zosia była jedynakiem.Kiedy zdecydowaliśmy się to tylko ja miałam pracę a mąż dorywczo pracował, ale tak jak w artykule raz na wozie a raz pod a teraz mamy oboje pracę i mieszkamy z rodzicami męża bo na kredyt jeszcze nas nie stać, chociaż wszystko zmierza w dobrym kierunku :-) .Najważniejsze żeby żyć w zgodzie i przekazać dzieciom jak najwięcej wartości niematerialnych. U mnie w domu jak to się mówi kotlet więcej zawsze się znajdzie więc dzieciom szkody nie dam zrobić. Pozdrawiam serdecznie
11-11-2015
Ocena:
Pierwsze dziecko urodziłam mając 20 lat teraz mam 32 i za 3 miesiące urodzi się 5 malenstwo więc macierzyństwo jest super
05-10-2015
Ocena:
Hej! Mam 20 lat i z narzeczonym staramy się o dzidziusia. Wcześnie? Bardzo wcześnie? Tak, słyszeliśmy już to. ;) Dlaczego? Zdecydowaliśmy się już na taką decyzję z kilku powodów. Sama jestem dzieckiem, którego mama miała 20 lat gdy była w ciąży. Z moich obserwacji wynika, że dzięki tej różnicy wieku (w końcu dzieli nas tylko 20 lat) mamy niesamowicie dobry kontakt. Myślę, że gdyby ta różnica wieku była większa to nasz kontakt nie byłby aż tak dobry, ale to tylko moja teoria. Poza tym chcę być mamą ,której się chce. Nie traktuje dziecka jako przeszkody tylko możliwości. Wraz z moim narzeczonym dużo podróżujemy i myślę ,że to się nie zmieni. Uprzedzając - tak, to jest możliwe, czerpiąc doświadczenia od przyjaciół mogę to z pewnością powiedzieć. ;) I najważniejszy powód: bardzo chcemy dziecka. Jeśli chodzi o "szaleństwa", nigdy nie byłam tego typu człowiekiem, a narzeczony już się wyszalał. Różni nas 5 lat. Sytuację materialną mamy dobrą, nie będziemy wisieć na rodzicach. Piszę ,ponieważ chciałabym poczytać o doświadczeniach młodych mam właśnie. :)Pozdrawiam!
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.