Data publikacji:

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Czy wiesz, że możesz nauczyć swoje dziecko szczęścia? Badania naukowe dowodzą, że poziom szczęścia dziecka uzależniony jest od jego inteligencji emocjonalnej. Dlatego warto rozwijać tę ostatnią już od pierwszych chwil życia.

Czy można w prosty sposób wychować szczęśliwe dziecko?

 

Jak sobie radzić z emocjami?

Emocje są nieodzowną częścią życia każdego z nas. Już małe dziecko złości się, cieszy i wzrusza. Aby jego inteligencja emocjonalna została w pełni rozwinięta, nie pozwól mu tłumić emocji. Niech okazuje to, co czuje. To, że nie krzyczy gdy jest wściekłe nie oznacza, że nic nie czuje. Przeciwnie, tłumi swoje uczucia, a tym samym robi sobie dużą krzywdę.

Oczywiście nie oznacza to, że masz przymknąć oko i pozwolić mu na ataki furii. Histeria jest zazwyczaj elektem bezsilności. Gdy smyk rzuca się na podłogę, płacze i krzyczy nie robi tego aby być niegrzeczny. Maluch nie wie jak zareagować na pewną sytuację, zatem krzyczy w niebogłosy. Bo jest to jedyne co przychodzi mu do głowy i co przynosi mu ulgę. Radzenia sobie z emocjami dziecko musi się nauczyć tak samo jak uczy się chodzić, samodzielnie jeść, czy ubierać się. Zatem uczmy dziecko wyrażania emocji, nazywania ich, kontrolowania i kierowania. Według psychologów tylko dziecko, które potrafi zapanować nad swoimi emocjami ma poczucie bezpieczeństwa i potrafi odnaleźć szczęście w życiu. Nie pozwalaj myśleć dziecku, że płacz jest oznaką jego słabości. Maluch musi uświadomić sobie, że to właśnie umiejętność wyciszenia się, odreagowania, jest jego siłą.

 

Cierpliwość na wagę złota

Wychowanie dziecka to nie prosta sprawa, a nauka cierpliwości wymaga sporej konsekwencji. Wie o tym każdy rodzic. Szkrab musi nauczyć się, że nie wszystko następuje już, teraz, natychmiast. Cierpliwe dziecko jest bardziej zadowolone z tego, co się dzieje w danej chwili. Dlatego jeśli dziecko nas o coś prosi, a my jesteśmy w danej chwili zajęci, nie rzucajmy wszystkiego by spełnić prośbę dziecka. Powiedzmy, że dostanie to gdy mama/tata skończy, czyli np. za 5 min.

 

 

Samodzielność kluczem do szczęścia

Samodzielne dziecko to dziecko wierzące we własne możliwości. Dlatego pozwalaj szkrabowi na samodzielność. Niech sam je łyżeczką (choć może i połowę rozlewa), chowa ubrania do szafy i układa swoje zabawki. Oczywiście nie szczędź pochwał maluchowi. Często dumne i samodzielne to właśnie szczęśliwe dziecko.

O samodzielności warto napisać też w kontekście dbania o siebie samych. Pomimo tego, że jesteśmy istotami społecznymi to warto być zaradnym i odpowiedzialnym za swoje życie. Dziecko od małego powinno być uświadamiane, że uczy się dla siebie, nie dla mamy czy dla pani, że to, jakich wyborów dokona, być może będzie rzutować na kolejne lata. Uczmy dzieci od małego podejmować decyzje i bądźmy stanowczy, jeśli decydujemy, że pewne zachowanie dziecka wywrze takie skutki, nie wycofujmy się z tego bo...

 

Wychowanie dziecka to jasne reguły gry

Szkrab musi wiedzieć, że nie może pozwolić sobie na wszystko. Nie zabraniając mu niczego sprawiasz, że spotka się w życiu z wieloma rozczarowaniami. Daleko nie trzeba szukać. Przecież w przedszkolu nie będzie już najważniejszy. Tłumacz mu spokojnie dlaczego nie może robić pewnych rzeczy. Bądź przy tym konsekwentna i nie obiecuj, jeśli nie możesz dotrzymać słowa. 

 

Wolność, nuda i czas dla siebie

Z kolejnymi latami zauważa się coraz większy nacisk na to, aby dzieci od wczesnych lat były stymulowane na wiele sposób, aby w ich planie dnia była masa zajęć dodatkowych. Jednak szczęśliwe dziecko to to, które, po powrocie do domu, może się polenić, pobawić samo ze sobą, mieć czas na oddech. Nie zapełniaj całego tygodnia zajęciami dodatkowymi, dziecko potrzebuje czasu na bycie dzieckiem. Daj dziecku wolność w momencie, kiedy wybiera swoją ścieżkę kariery, dalszej edukacji... to jego życie, jego wybór. Jeśli prosi o pomoc, porozmawiaj, doradź. Jednak nigdy nie próbuj na własnym dziecku spełniać własnych marzeń z młodzieńczych lat. I, co jeśli chodzi o wolność, najważniejsze, nie uzależniaj się od dziecka i jego od siebie. Ucz się jak odciąć pępowinę. Pomimo tego, że to Twój potomek, musisz umieć odpuścić, wypuścić go z domu i pozwolić żyć własnym życiem. 

 

Nie zapomnij o miłości

Szczęśliwe dziecko to kochane dziecko. Miłość, rozmowa, wybaczenie, wyrozumiałość to rzeczy, których człowiek w życiu może oczekiwać najprędzej po własnych rodzicach. Pielęgnuj te uczucia, ucz ich dziecka, pokazuj, że bycie wrażliwym człowiekiem, pomimo tego, że może jest trudne w dzisiejszych czasach, jest wartościowe. Dziecko, które będzie się czuło kochane będzie szanowało także siebie. Nie porównuj dziecka... do rodzeństwa, do znajomych z jego klasy. Twoje dziecko jest wyjątkowe, nie pozwól mu myśleć, że jest gorsze od innych.

 

I na koniec. Stwarzaj dziecku jak najwięcej możliwości kontaktu z rówieśnikami. To wspaniała szkoła życia. Dziecko uczy się nawiązywania kontaktów, poznawania ludzi, rozmowy, zabawy. Uczy się szacunku do siebie samego i do innych- w piaskownicy na zasadzie pożyczania zabawek, w szkole na zasadzie współpracy w grupach i egzystencji w społeczeństwie. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Brebca All right reserved


Autor

Aleksandra Bartczak - Logopeda

Od dziecka jestem nianią,  wolontariuszką i nauczycielką, prowadziłam zajęcia umuzykalniające dla maluchów. Dla Dzidziusiowo.pl piszę od połowy 2016 roku. Poza tym jestem logopedą i trenerem umiejętności społecznych. Uwielbiam się uczyć i kocham dzieci.

chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...