Data modyfikacji:

Jak przygotować malca na młodsze rodzeństwo?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Pewnego dnia dowiadujesz się, że po raz kolejny zostaniesz mamą. To ogromne szczęście dla Ciebie oraz Twojego męża, ale też nie lada problem..., no bo jak przekazać taką wiadomość starszemu dziecku? Dziś kilka sposobów na oswojenie z myślą o rodzeństwie.

Rodzice, rodzeństwo, dzieci

 

Olu, będziesz miała braciszka ...

Na nieszczęście dla rodziców samo „będziesz miał/a rodzeństwo” zazwyczaj nie wystarcza ciekawskiemu maluchowi. Przez kolejne dziewięć miesięcy dosłownie zasypie Cię różnymi pytaniami, na które niekiedy nie wiadomo co odpowiedzieć. Niezależnie jednak od wszystkiego musisz pamiętać, by nigdy nie zbywać malca półsłówkami lub odpowiedziami wziętymi „z księżyca”. Mów zawsze prawdę, choć niekoniecznie ze szczegółami ;-) Wraz z przyjściem na świat nowego brata lub siostry dotychczasowe życie naszego dziecka przewróci się do góry nogami, dlatego należy traktować je bardzo poważnie.

 

Nie czekaj z zbyt długo z informacją o nowym dziecku w rodzinie

Dziecko niezależnie od wieku powinno być pełnoprawnym członkiem rodziny. Zadbajcie o to, aby wszystkie ważne wiadomości docierały do niego w odpowiednim czasie i formie. Niedopuszczalne jest, by o swoim rodzeństwie malec dowiedział się przypadkowo od gadatliwej cioci czy babci. Najlepiej o nowym członku rodziny poinformować smyka zaraz po tym, gdy lekarz potwierdzi, że będziesz po raz kolejny mamą. A na pewno na chwilę przed poinformowaniem całej reszty rodziny.

 

Jak powiedzieć dziecku o ciąży?

Wszystko zależy od wieku dziecka. Roczny malec nie potrzebuje dokładnych informacji. Można pokazać mu jak dzidzia porusza się w brzuszku, czytać książeczki obrazujące ciążę lub opowiadać o nowym dziecku. Dla takiego szkraba ciąża to coś nierealnego i dopiero noworodek, który pojawia się w domu staje się czymś rzeczywistym.

 

Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku dzieci starszych. Malec uczęszczający do przedszkola lub do szkoły, już całkiem sporo wie. Przyzwyczaił się też do tego, że mama i tata są wyłącznie dla niego. Tu tak samo, informujemy o nowym członku rodziny dość wcześnie i porządkujemy wiedzę dziecka. Warto mu powiedzieć jak to będzie gdy braciszek czy siostra przyjdzie na świat, co się zmieni, a co zostanie takie samo np. uspokoić, że mama i tata nadal będą go kochać tak samo.

 


I co dalej?...

Kolejny etap to pytania, które z pewnością się pojawią. Musisz bardzo poważnie traktować każde z nich. Poza tym warto tworzyć więź rodzeństwa z maleństwem w brzuchu, możesz wykorzystać wszystkie z nich:

  • Pokaż dziecku zdjęcie USG, na którym widoczny jest maluszek. Wytłumacz gdzie znajduje się główka, gdzie jest noga, gdzie widać serduszko. Opowiedz starszemu jakiej wielkości jest teraz jego braciszek lub siostrzyczka - możesz zobrazować wielkość nienarodzonego dziecka biorąc do ręki lalkę lub inny przedmiot nawiązujący wielkością do rozmiaru płodu w danym tygodniu ciąży.
  • Jeśli dziecko już kopie, koniecznie pokaż jak. Pozwól starszemu dotknąć brzucha, może braciszek go dotknie przez brzuch, a może da mu małego kopniaka?
  • Zachęcić starszego brata lub siostrę do opowiadania bajek juniorowi siedzącemu w brzuchu mamy.
  • Namów go do pomocy przy kompletowaniu wyprawki dla maleństwa, w wyborze zabawek, czy urządzaniu pokoju dla noworodka.
  • Wspólnie wybierzcie imię dla dziecka (możecie z mężem zrobić wstępną listę i z niej pozwolić dziecku wybrać, to które mu się najbardziej podoba).
  • Czytaj dziecku książki o rozwoju ciąży i maluszka w brzuchu.

 

Takie zabiegi pozwolą na oswojenie się z maluszkiem jeszcze przed jego narodzinami. Sprawią też, że starsze dziecko będzie z niecierpliwością czekało na rozwiązanie.

 

Wszystko robimy razem

Skoro jesteście rodziną warto przygotowania do przyjęcia nowego jej członka prowadzić wspólnie. To bardzo ważny moment budowania więzi. Kupowanie wyprawki dla niemowlaka przy pomocy starszego rodzeństwa wykształca we wszystkich członkach rodziny poczucie wspólnoty. Zakup wózka dla dzidziusia możecie połączyć z kupnem niewielkiego prezentu dla starszego rodzeństwa, co sprawi dodatkową radość i wzbudzi pozytywne skojarzenia na przyszłość.

 


Mama idzie do szpitala

To bardzo trudny moment dla każdego dziecka, kiedy mamy nie ma przez kilka dni. Szczególnie gdy jedzie rodzić. Warto przygotować się na tę chwilę. Przede wszystkim opowiedzmy dziecku co mamę czeka oraz, że ze szpitala wróci nie tylko ona, ale również malutkie dziecko. To dobry moment na przygotowanie domu do owitania mamy z dzieckiem. Balony, wesołe napisy, świerze kwiaty to zdecydowanie dobry pomysł.

 

Kto zajmie się starszym dzieckiem na czas porodu i w pierwszych dniach w szpitalu? To warto ustalić odpowiednio wcześniej. Dobrze byłoby, aby w domu w czasie okołoporodowym znalazł się ktoś, kto zaopiekuje się malcem podczas nieobecności rodziców.

 

Odwiedziny w szpitalu

Pobyt w szpitalu to zazwyczaj trzy dni. Wielu rodziców zastanawia się czy przyprowadzać starsze pociechy do szpitala. To wszystko zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim należy dowiedzieć się czy na oddział można przyprowadzać dzieci, bo nie zawsze można i nie wszystkie placówki się na to godzą. Kolejną ważną kwestią jest wiek szkraba. Całkiem malutkie dzieci lepiej zostawić w domu, natomiast przedszkolaka można już zabrać w odwiedziny do nowego braciszka lub siostrzyczki.

 


Powrót do domu

Powrót mamy z noworodkiem do domu to bardzo ważny dzień dla całej rodziny. Wreszcie ten wyczekiwany malec będzie w rzeczywistym świecie starszego rodzeństwa. Warto zadbać o to, by nie przyszedł z pustymi rękoma. Często rodzice kupują mały prezent dla starszego rodzeństwa od nowego członka rodziny. To bardzo ciekawa a za razem miła tradycja, takie wkupne noworodka.

 

Uwaga na rozczarowanie

Problem z rozczarowaniem młodszym rodzeństwem pojawia się prawie zawsze i bardzo trudno go uniknąć. Tyle czasu dziecko czeka na młodszego brata czy siostrę, którzy będą się z nim bawili, a tu pojawia się takie „coś”. Płacze, brzydko pachnie, zajmuje czas mamy i wcale nie chce się bawić. Trzeba ogromnej miłości i cierpliwości ze strony rodziców, aby to dziecięce rozczarowanie przekuć w silną i bezwarunkową miłość do młodszego rodzeństwa. Jedno możemy zrobić znacznie wcześniej - nie mówmy dziecku, że będzie się bawić z dzidziusiem, bo na to musi poczekać jeszcze kolejny rok lub 2 ;-)

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © DNF-Style


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.