Data modyfikacji:

Jak przygotować malca na młodsze rodzeństwo?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Pewnego dnia dowiadujesz się, że po raz kolejny zostaniesz mamą. To ogromne szczęście dla Ciebie oraz Twojego męża, ale też nie lada problem..., no bo jak przekazać taką wiadomość starszemu dziecku? Dziś kilka sposobów na oswojenie z myślą o rodzeństwie.

Rodzice, rodzeństwo, dzieci

 

Olu, będziesz miała braciszka ...

Na nieszczęście dla rodziców samo „będziesz miał/a rodzeństwo” zazwyczaj nie wystarcza ciekawskiemu maluchowi. Przez kolejne dziewięć miesięcy dosłownie zasypie Cię różnymi pytaniami, na które niekiedy nie wiadomo co odpowiedzieć. Niezależnie jednak od wszystkiego musisz pamiętać, by nigdy nie zbywać malca półsłówkami lub odpowiedziami wziętymi „z księżyca”. Mów zawsze prawdę, choć niekoniecznie ze szczegółami ;-) Wraz z przyjściem na świat nowego brata lub siostry dotychczasowe życie naszego dziecka przewróci się do góry nogami, dlatego należy traktować je bardzo poważnie.

 

Nie czekaj z zbyt długo z informacją o nowym dziecku w rodzinie

Dziecko niezależnie od wieku powinno być pełnoprawnym członkiem rodziny. Zadbajcie o to, aby wszystkie ważne wiadomości docierały do niego w odpowiednim czasie i formie. Niedopuszczalne jest, by o swoim rodzeństwie malec dowiedział się przypadkowo od gadatliwej cioci czy babci. Najlepiej o nowym członku rodziny poinformować smyka zaraz po tym, gdy lekarz potwierdzi, że będziesz po raz kolejny mamą. A na pewno na chwilę przed poinformowaniem całej reszty rodziny.

 

Jak powiedzieć dziecku o ciąży?

Wszystko zależy od wieku dziecka. Roczny malec nie potrzebuje dokładnych informacji. Można pokazać mu jak dzidzia porusza się w brzuszku, czytać książeczki obrazujące ciążę lub opowiadać o nowym dziecku. Dla takiego szkraba ciąża to coś nierealnego i dopiero noworodek, który pojawia się w domu staje się czymś rzeczywistym.

 

Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku dzieci starszych. Malec uczęszczający do przedszkola lub do szkoły, już całkiem sporo wie. Przyzwyczaił się też do tego, że mama i tata są wyłącznie dla niego. Tu tak samo, informujemy o nowym członku rodziny dość wcześnie i porządkujemy wiedzę dziecka. Warto mu powiedzieć jak to będzie gdy braciszek czy siostra przyjdzie na świat, co się zmieni, a co zostanie takie samo np. uspokoić, że mama i tata nadal będą go kochać tak samo.

 


I co dalej?...

Kolejny etap to pytania, które z pewnością się pojawią. Musisz bardzo poważnie traktować każde z nich. Poza tym warto tworzyć więź rodzeństwa z maleństwem w brzuchu, możesz wykorzystać wszystkie z nich:

  • Pokaż dziecku zdjęcie USG, na którym widoczny jest maluszek. Wytłumacz gdzie znajduje się główka, gdzie jest noga, gdzie widać serduszko. Opowiedz starszemu jakiej wielkości jest teraz jego braciszek lub siostrzyczka - możesz zobrazować wielkość nienarodzonego dziecka biorąc do ręki lalkę lub inny przedmiot nawiązujący wielkością do rozmiaru płodu w danym tygodniu ciąży.
  • Jeśli dziecko już kopie, koniecznie pokaż jak. Pozwól starszemu dotknąć brzucha, może braciszek go dotknie przez brzuch, a może da mu małego kopniaka?
  • Zachęcić starszego brata lub siostrę do opowiadania bajek juniorowi siedzącemu w brzuchu mamy.
  • Namów go do pomocy przy kompletowaniu wyprawki dla maleństwa, w wyborze zabawek, czy urządzaniu pokoju dla noworodka.
  • Wspólnie wybierzcie imię dla dziecka (możecie z mężem zrobić wstępną listę i z niej pozwolić dziecku wybrać, to które mu się najbardziej podoba).
  • Czytaj dziecku książki o rozwoju ciąży i maluszka w brzuchu.

 

Takie zabiegi pozwolą na oswojenie się z maluszkiem jeszcze przed jego narodzinami. Sprawią też, że starsze dziecko będzie z niecierpliwością czekało na rozwiązanie.

 

Wszystko robimy razem

Skoro jesteście rodziną warto przygotowania do przyjęcia nowego jej członka prowadzić wspólnie. To bardzo ważny moment budowania więzi. Kupowanie wyprawki dla niemowlaka przy pomocy starszego rodzeństwa wykształca we wszystkich członkach rodziny poczucie wspólnoty. Zakup wózka dla dzidziusia możecie połączyć z kupnem niewielkiego prezentu dla starszego rodzeństwa, co sprawi dodatkową radość i wzbudzi pozytywne skojarzenia na przyszłość.

 


Mama idzie do szpitala

To bardzo trudny moment dla każdego dziecka, kiedy mamy nie ma przez kilka dni. Szczególnie gdy jedzie rodzić. Warto przygotować się na tę chwilę. Przede wszystkim opowiedzmy dziecku co mamę czeka oraz, że ze szpitala wróci nie tylko ona, ale również malutkie dziecko. To dobry moment na przygotowanie domu do owitania mamy z dzieckiem. Balony, wesołe napisy, świerze kwiaty to zdecydowanie dobry pomysł.

 

Kto zajmie się starszym dzieckiem na czas porodu i w pierwszych dniach w szpitalu? To warto ustalić odpowiednio wcześniej. Dobrze byłoby, aby w domu w czasie okołoporodowym znalazł się ktoś, kto zaopiekuje się malcem podczas nieobecności rodziców.

 

Odwiedziny w szpitalu

Pobyt w szpitalu to zazwyczaj trzy dni. Wielu rodziców zastanawia się czy przyprowadzać starsze pociechy do szpitala. To wszystko zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim należy dowiedzieć się czy na oddział można przyprowadzać dzieci, bo nie zawsze można i nie wszystkie placówki się na to godzą. Kolejną ważną kwestią jest wiek szkraba. Całkiem malutkie dzieci lepiej zostawić w domu, natomiast przedszkolaka można już zabrać w odwiedziny do nowego braciszka lub siostrzyczki.

 


Powrót do domu

Powrót mamy z noworodkiem do domu to bardzo ważny dzień dla całej rodziny. Wreszcie ten wyczekiwany malec będzie w rzeczywistym świecie starszego rodzeństwa. Warto zadbać o to, by nie przyszedł z pustymi rękoma. Często rodzice kupują mały prezent dla starszego rodzeństwa od nowego członka rodziny. To bardzo ciekawa a za razem miła tradycja, takie wkupne noworodka.

 

Uwaga na rozczarowanie

Problem z rozczarowaniem młodszym rodzeństwem pojawia się prawie zawsze i bardzo trudno go uniknąć. Tyle czasu dziecko czeka na młodszego brata czy siostrę, którzy będą się z nim bawili, a tu pojawia się takie „coś”. Płacze, brzydko pachnie, zajmuje czas mamy i wcale nie chce się bawić. Trzeba ogromnej miłości i cierpliwości ze strony rodziców, aby to dziecięce rozczarowanie przekuć w silną i bezwarunkową miłość do młodszego rodzeństwa. Jedno możemy zrobić znacznie wcześniej - nie mówmy dziecku, że będzie się bawić z dzidziusiem, bo na to musi poczekać jeszcze kolejny rok lub 2 ;-)

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © DNF-Style


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.