Data publikacji:

Kiedy wreszcie się wyśpię?

Autor: Marek Pisarczyk

Okres po narodzinach dziecka jest czasem szczególnie intensywnej aktywności każdego ojca. Oprócz zwykłych obowiązków, które dotąd wypełniały jego dzień, takich jak praca zawodowa czy liczne zajęcia w domu, dochodzi całe mnóstwo nowych obowiązków związanych z pielęgnacją dziecka.

 

brak snu i płacz dziecka

 

Narodziny dziecka - nowy wymiar snu

Pojawiają się także nowe problemy spędzające często sen z powiek – odmienna relacja mąż-żona, konieczność odnalezienia się w nowej, często niełatwej, sytuacji oraz niedoświadczane dotychczas „ojcowskie” wątpliwości. Dodatkowo czas snu, dotąd nie zmącony, wielokrotnie przerywa płacz dziecka i tak naprawdę młody ojciec, kładąc się spać, nie wie, ile razy zostanie obudzony i czy przypadkiem nie czeka go zupełnie bezsenna noc.

Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka, gdy ojciec dysponuje zapasem sił oraz jest pełen pozytywnych emocji, są jeszcze w miarę łatwe do zniesienia. Kiedy jednak stan niewyspania trwa kolejne tygodnie (co gorsza – bez perspektywy na poprawę), pojawia się rozdrażnienie, irytacja, zniecierpliwienie płaczem dziecka a przede wszystkim wywołujące apatyczność totalne zmęczenie.

 

Dobra organizacja czasu na wagę złota

Rozwiązań tej trudnej sytuacji jest wiele. Bodaj najprostszym jest dobre zorganizowanie i określenie współpracy z żoną. Dzięki umożliwieniu partnerce regeneracji sił, także młody ojciec może liczyć na popołudniową drzemkę. Warto także przyjrzeć się organizacji zajęć w ciągu dnia. Bardziej efektywne wykorzystanie czasu, może umożliwić wyrwanie dodatkowych kilkudziesięciu minut na sen. Można także od czasu do czasu, jeśli jest taka możliwość, spać w innym pokoju lub u rodziców, a nocne poświęcenie żony zrekompensować jej w ciągu dnia.

Przede wszystkim jednak trzeba uzmysłowić sobie, że długie spanie wcale nie jest równoznaczne z optymalnym odpoczynkiem. Według psychologów dorosłej osobie wystarcza 6 – 7 godzin snu w ciągu doby, a dłuższe spanie nie tylko nie poprawia, ale wręcz pogarsza samopoczucie. Z kolei w ciągu dnia wystarczy 30 minut snu by w znacznym stopniu zregenerować siły. A więc szczególnie teraz nie odmawiajmy sobie poobiedniej drzemki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monika Wisniewska All right reserved


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!