Data publikacji:

Kiedy wreszcie się wyśpię?

Autor: Marek Pisarczyk

Okres po narodzinach dziecka jest czasem szczególnie intensywnej aktywności każdego ojca. Oprócz zwykłych obowiązków, które dotąd wypełniały jego dzień, takich jak praca zawodowa czy liczne zajęcia w domu, dochodzi całe mnóstwo nowych obowiązków związanych z pielęgnacją dziecka.

 

brak snu i płacz dziecka

 

Narodziny dziecka - nowy wymiar snu

Pojawiają się także nowe problemy spędzające często sen z powiek – odmienna relacja mąż-żona, konieczność odnalezienia się w nowej, często niełatwej, sytuacji oraz niedoświadczane dotychczas „ojcowskie” wątpliwości. Dodatkowo czas snu, dotąd nie zmącony, wielokrotnie przerywa płacz dziecka i tak naprawdę młody ojciec, kładąc się spać, nie wie, ile razy zostanie obudzony i czy przypadkiem nie czeka go zupełnie bezsenna noc.

Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka, gdy ojciec dysponuje zapasem sił oraz jest pełen pozytywnych emocji, są jeszcze w miarę łatwe do zniesienia. Kiedy jednak stan niewyspania trwa kolejne tygodnie (co gorsza – bez perspektywy na poprawę), pojawia się rozdrażnienie, irytacja, zniecierpliwienie płaczem dziecka a przede wszystkim wywołujące apatyczność totalne zmęczenie.

 

Dobra organizacja czasu na wagę złota

Rozwiązań tej trudnej sytuacji jest wiele. Bodaj najprostszym jest dobre zorganizowanie i określenie współpracy z żoną. Dzięki umożliwieniu partnerce regeneracji sił, także młody ojciec może liczyć na popołudniową drzemkę. Warto także przyjrzeć się organizacji zajęć w ciągu dnia. Bardziej efektywne wykorzystanie czasu, może umożliwić wyrwanie dodatkowych kilkudziesięciu minut na sen. Można także od czasu do czasu, jeśli jest taka możliwość, spać w innym pokoju lub u rodziców, a nocne poświęcenie żony zrekompensować jej w ciągu dnia.

Przede wszystkim jednak trzeba uzmysłowić sobie, że długie spanie wcale nie jest równoznaczne z optymalnym odpoczynkiem. Według psychologów dorosłej osobie wystarcza 6 – 7 godzin snu w ciągu doby, a dłuższe spanie nie tylko nie poprawia, ale wręcz pogarsza samopoczucie. Z kolei w ciągu dnia wystarczy 30 minut snu by w znacznym stopniu zregenerować siły. A więc szczególnie teraz nie odmawiajmy sobie poobiedniej drzemki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monika Wisniewska All right reserved


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.