Data publikacji:

Kiedy wreszcie się wyśpię?

Autor: Marek Pisarczyk

Okres po narodzinach dziecka jest czasem szczególnie intensywnej aktywności każdego ojca. Oprócz zwykłych obowiązków, które dotąd wypełniały jego dzień, takich jak praca zawodowa czy liczne zajęcia w domu, dochodzi całe mnóstwo nowych obowiązków związanych z pielęgnacją dziecka.

 

brak snu i płacz dziecka

 

Narodziny dziecka - nowy wymiar snu

Pojawiają się także nowe problemy spędzające często sen z powiek – odmienna relacja mąż-żona, konieczność odnalezienia się w nowej, często niełatwej, sytuacji oraz niedoświadczane dotychczas „ojcowskie” wątpliwości. Dodatkowo czas snu, dotąd nie zmącony, wielokrotnie przerywa płacz dziecka i tak naprawdę młody ojciec, kładąc się spać, nie wie, ile razy zostanie obudzony i czy przypadkiem nie czeka go zupełnie bezsenna noc.

Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka, gdy ojciec dysponuje zapasem sił oraz jest pełen pozytywnych emocji, są jeszcze w miarę łatwe do zniesienia. Kiedy jednak stan niewyspania trwa kolejne tygodnie (co gorsza – bez perspektywy na poprawę), pojawia się rozdrażnienie, irytacja, zniecierpliwienie płaczem dziecka a przede wszystkim wywołujące apatyczność totalne zmęczenie.

 

Dobra organizacja czasu na wagę złota

Rozwiązań tej trudnej sytuacji jest wiele. Bodaj najprostszym jest dobre zorganizowanie i określenie współpracy z żoną. Dzięki umożliwieniu partnerce regeneracji sił, także młody ojciec może liczyć na popołudniową drzemkę. Warto także przyjrzeć się organizacji zajęć w ciągu dnia. Bardziej efektywne wykorzystanie czasu, może umożliwić wyrwanie dodatkowych kilkudziesięciu minut na sen. Można także od czasu do czasu, jeśli jest taka możliwość, spać w innym pokoju lub u rodziców, a nocne poświęcenie żony zrekompensować jej w ciągu dnia.

Przede wszystkim jednak trzeba uzmysłowić sobie, że długie spanie wcale nie jest równoznaczne z optymalnym odpoczynkiem. Według psychologów dorosłej osobie wystarcza 6 – 7 godzin snu w ciągu doby, a dłuższe spanie nie tylko nie poprawia, ale wręcz pogarsza samopoczucie. Z kolei w ciągu dnia wystarczy 30 minut snu by w znacznym stopniu zregenerować siły. A więc szczególnie teraz nie odmawiajmy sobie poobiedniej drzemki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monika Wisniewska All right reserved


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.