Data publikacji:

Kiedy wreszcie się wyśpię?

Autor: Marek Pisarczyk

Okres po narodzinach dziecka jest czasem szczególnie intensywnej aktywności każdego ojca. Oprócz zwykłych obowiązków, które dotąd wypełniały jego dzień, takich jak praca zawodowa czy liczne zajęcia w domu, dochodzi całe mnóstwo nowych obowiązków związanych z pielęgnacją dziecka.

 

brak snu i płacz dziecka

 

Narodziny dziecka - nowy wymiar snu

Pojawiają się także nowe problemy spędzające często sen z powiek – odmienna relacja mąż-żona, konieczność odnalezienia się w nowej, często niełatwej, sytuacji oraz niedoświadczane dotychczas „ojcowskie” wątpliwości. Dodatkowo czas snu, dotąd nie zmącony, wielokrotnie przerywa płacz dziecka i tak naprawdę młody ojciec, kładąc się spać, nie wie, ile razy zostanie obudzony i czy przypadkiem nie czeka go zupełnie bezsenna noc.

Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka, gdy ojciec dysponuje zapasem sił oraz jest pełen pozytywnych emocji, są jeszcze w miarę łatwe do zniesienia. Kiedy jednak stan niewyspania trwa kolejne tygodnie (co gorsza – bez perspektywy na poprawę), pojawia się rozdrażnienie, irytacja, zniecierpliwienie płaczem dziecka a przede wszystkim wywołujące apatyczność totalne zmęczenie.

 

Dobra organizacja czasu na wagę złota

Rozwiązań tej trudnej sytuacji jest wiele. Bodaj najprostszym jest dobre zorganizowanie i określenie współpracy z żoną. Dzięki umożliwieniu partnerce regeneracji sił, także młody ojciec może liczyć na popołudniową drzemkę. Warto także przyjrzeć się organizacji zajęć w ciągu dnia. Bardziej efektywne wykorzystanie czasu, może umożliwić wyrwanie dodatkowych kilkudziesięciu minut na sen. Można także od czasu do czasu, jeśli jest taka możliwość, spać w innym pokoju lub u rodziców, a nocne poświęcenie żony zrekompensować jej w ciągu dnia.

Przede wszystkim jednak trzeba uzmysłowić sobie, że długie spanie wcale nie jest równoznaczne z optymalnym odpoczynkiem. Według psychologów dorosłej osobie wystarcza 6 – 7 godzin snu w ciągu doby, a dłuższe spanie nie tylko nie poprawia, ale wręcz pogarsza samopoczucie. Z kolei w ciągu dnia wystarczy 30 minut snu by w znacznym stopniu zregenerować siły. A więc szczególnie teraz nie odmawiajmy sobie poobiedniej drzemki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monika Wisniewska All right reserved


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

ciemieniucha

Najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę – jak zadbać o skórę głowy malucha?

2025-02-19
Ciemieniucha to częsty problem skórny u najmłodszych, który może budzić niepokój u niedoświadczonych rodziców. Choć nie jest groźna, jej obecność bywa uciążliwa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wyjaśniamy, co to tak naprawdę jest ciemieniucha, jak wygląda, kiedy się pojawia, a przede wszystkim – co na ciemieniuchę sprawdzi się najlepiej. Poznaj najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę oraz skuteczne domowe sposoby walki z tym kłopotem.
rodzicielstwo bliskości

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

2025-02-12
Wśród różnych filozofii wychowawczych, które zyskały popularność w ostatnich latach, wyróżnia się rodzicielstwo bliskości. Koncepcja ta stawia na pierwszym miejscu budowanie silnej więzi emocjonalnej między rodzicami a dziećmi, dzięki czemu pociechy są w stanie lepiej radzić sobie w różnych aspektach życia. Czym dokładniej jest rodzicielstwo bliskości? Na jakich założeniach się opiera?
niemowlak na basenie

Niemowlak na basenie. Jak się przygotować i co zabrać? 

2025-01-22
Pływanie niemowlaka to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na wspieranie jego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Jednak pierwszy raz na basen z niemowlakiem wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Kiedy najlepiej zacząć przychodzić z niemowlakiem na basenie? Jakie akcesoria są niezbędne? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.