Dlaczego niemowlak płacze?

Data:

Szacuje się, że zdrowy niemowlak płacze średnio przez 2. godziny w ciągu każdego dnia. Tak po prostu ma i czy tego chcemy czy nie dziecko będzie płakać. W końcu to jedyny sposób jaki zna na komunikację z nami. Od urodzenia do ok. 6. tygodnia życia, liczba godzin płaczu jest naturalnie nieco wyższa i wynosi średnio 3. godziny, bez względu na sposób, w jaki rodzice starają się go uspokoić. Jakie są przyczyny płaczu u niemowlaka i czy każdy rodzaj płaczu znaczy to samo?

 

płacz dziecka

 

 

Nie bójmy się płaczu! Płacz to nic złego

Płacz dziecka to jego sposób na komunikowanie się z otoczeniem. Bywa różny. Zależy od wieku dziecka, jego indywidualnych cech charakteru i rodzaju przekazu – od cichego pojękiwania po głośny, nieraz spazmatyczny krzyk. Z czasem młodzi rodzice zaczną odróżniać wszystkie jego rodzaje, stąd łatwiej przyjdzie im zaspokajać potrzeby ich małej pociechy, a maluch zacznie płakać mniej. Ale dlaczego dziecko płacze?

 

Rodzaje płaczu niemowlaka

1. „Jestem głodny!”

Głód jest najczęstszą przyczyną płaczu dzieci. Im młodszy maluch, tym bardziej prawdopodobne jest, że płacze bo jest głodny. Matka powinna wówczas przystawić niemowlaka do piersi. Jeśli mimo nakarmienia dziecko wciąż będzie płakać, oznacza to, że wyraża inną potrzebę.

 

2. „Jest mi niewygodnie”

Dzieci będą protestować, jeśli ich ubranko jest zbyt ciasne lub gdy pieluszka już jest zabrudzona. Sprawdzenie pieluchy i jej wymiana może zaspokoić ich potrzebę. Jest to też okazja to sprawdzenia tego, czy nie była za mocno zapięta lub czy ubranko właściwie przylega do ciała.

 

3. „Jest mi zimno” lub „jest mi gorąco”

Uważaj na to, jak ubierasz swoje dziecko. Nie chodzi o piękne stroje, lecz o to, by były one odpowiednie w stosunku do temperatury w pomieszczeniu. Jeśli maluch leży w łóżeczku, lepszym rozwiązaniem od kołderki jest przykrycie go paroma kocykami – możesz wtedy dodawać, albo usuwać warstwy.

 

4. „Chcę się przytulić”

Starsze dzieci o wiele łatwiej godzą się z tym, że rodziców nie ma w pobliżu, o ile są w stanie słyszeć ich głos. Młodsze przeciwnie – potrzebują dużo czułości i pieszczot. Jeśli niemowlę jest nakarmione i właśnie zmieniliście mu pieluszkę, a ono wciąż okazuje niezadowolenie, weźcie go na ręce, pokołyszcie i przytulcie.

 

5. „Muszę odpocząć”

Noworodki zasypiają wtedy, gdy potrzebują i bez znaczenia gdzie są. Może się jednak zdarzyć, że aby zasnąć, potrzebują do tego spokoju i wyciszenia. Jeśli w domu panuje hałas, bo właśnie odwiedzili Was znajomi chcący zobaczyć waszą pociechę, maluch w pewnym momencie może zakomunikować, że ma już dość. Zanieście go wtedy w spokojne miejsce i ukołyszcie do snu.

 

6. „Jest mi źle, ale nie wiem dlaczego”

Przyczyną płaczu dziecka może być inna, bardzo częsta przyczyna – kolka. Wówczas mogą one płakać nawet przez kilka godzin, bez przerwy. Kolkę definiuje się, gdy taki płacz powtarza się przez co najmniej 3 dni w tygodniu. Niestety nie ma żadnego magicznego lekarstwa na tę dolegliwość. Powinna ona jednak ustąpić samoczynnie, zazwyczaj nie trwa dłużej niż 3 miesiące.

 

7. "Coś mnie boli, źle się czuję"

Oczywiście jeśli dziecko jest chore, coś mu dolega lub coś je boli, również oznajmi nam to płaczem. Jeśli podejrzewamy, że jest to ten przypadek najpierw wyeliminujmy wszystkie inne przyczyny płaczu dziecka, a następnie sprawdźmy czy faktycznie dziecko nie jest chore: nie ma gorączki, wysypki, czy ma grymas bólu na twarzy, jak się zachowuje.

 

To podstawowe przyczyny płaczu noworodków. Sytuacji, w których maluszek płacze może być więcej. Często zależy od indywidualnych cech charakteru. A Wy drogie mamy jakie macie dzieci, raczej spokojne czy bardzo płaczliwe?

 

Zdjęcie: Fotolia by © Gleam All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
27-4-2018
Ocena:
Niemowlaki wszystkie potrzeby sygnalizują płaczem. No, takie uroki małych dzieci. Jeżeli płacz jest spowodowany kolkami, ząbkowaniem, chorobami czy występuje po szczepieniach, to dajcie Viburcol. Gwarancja, że dziecko się uspokoi (spokojnie, to lek naturalny, homeopatyczny, dla maluszków).
18-8-2017
Ocena:
czasem płacze bo takie jest i tyle :( Pozdrawiam wszystkich rodziców małych wrażliwców ;)
4-4-2017
Ocena:
Obowiązkowa lektura dla każdego świezo upieczonego rodzica