Data publikacji:

Dlaczego ono ciągle płacze?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Płacz jest dla noworodka czy niemowlaka tym, czym zwykłe słowa, płacz i krzyk dla dorosłego człowieka. To jego jedyna forma porozumiewania się ze światem – wyrażania swojego smutku, złości, problemów, wątpliwości, niecierpliwości, lęku, bólu, niezadowolenia czy po prostu złego humoru.

 

placz_dziecka

 

Gdyby dorośli mieli równie ograniczony sposób porozumiewania się z otaczającym światem jak noworodki, okazem szczęśliwego człowieka byłby taki, który płakałby tylko przez pół dnia. Na szczęście niemowlęta mają dużo mniejsze oczekiwania wobec świata niż ludzie dorośli.

 

Rodzaje płaczu dziecka

Bezpośrednich przyczyn wywołujących płacz noworodka może być wiele. Każda z nich sygnalizowana jest również przez inny rodzaj płaczu, co dość szybko zauważają wnikliwe mamy. Najważniejsze przyczyny płaczu:

  • głód a więc pusty brzuch;
  • mokra pielucha;
  • każdy dyskomfort typu za zimno lub za ciepło;
  • zmęczenie i nieumiejętność zaśnięcia;
  • wszelkiego rodzaju bóle, jak ból brzucha, kolka jelitowa;
  • poczucie samotności, nudy, braku bezpieczeństwa czy braku bliskości mamy;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • choroba.

Niejednokrotnie jest też tak, że płacz dziecka wynikający z jednej rzeczy przeradza się w taki, który wynika z kolejnej itd. Np. głód powoduje płacz, który zaspokoić może tylko butelka mleka. Po jej wypiciu pojawia się płacz spowodowany przejedzeniem, który z kolei wpływa na powstanie kolki, wywołującej kolejną porcję płaczu. Ten w efekcie powoduje zmęczenie, nieumiejętność zaśnięcia i kolejną porcję płaczu. I tak może być przez cały dzień. Jedną z najważniejszych ról rodzica jest zatem odpowiednio szybko reagować, w porę zaspokajać potrzeby dziecka i to błędne koło przerwać.

 

Cierpliwie uczmy się dziecka

Jeśli rodzice mają świadomość przyczyny niezadowolenia ich maleństwa, łatwiej jest im znosić jego płacz a przede wszystkim łatwiej mu zapobiegać. Niestety umiejętność taką nabywa się po długich godzinach uspokajania, usypiania i noszenia maleństwa – czyli po wielu tygodniach wnikliwej obserwacji i poznawania jego reakcji. Do tego czasu uzbroić się trzeba w cierpliwość i starać się zachować – mimo wszystko – wewnętrzny spokój. Podenerwowanie rodziców jest bowiem natychmiast odbierane przez dziecko i wywołuje… kolejną falę płaczu.

 

Zdjęcie: Fotolia © Kirill Zdorov All rights reserved

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Dobrze, że mi się trafiło spokojne dziecko :) chociaż czasami ma głosne występy. Najlepiej działa relaksacyjna muzyka
25-01-2018
Ocena:
Podczas kolek, po szczepieniach jak i przy ząbkowaniu niezastąpiony jest Viburcol. Niejednokrotnie dawała przed snem i dzieci spały do rana. Przetestowane na dwójce dzieci na przestrzeni ostatnich 7 lat ;)
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.