Data modyfikacji:

Jak radzić sobie z kolką u noworodka?

Autor: Tata Szymona

"Tato, boli mnie brzuszek" - mówi Szymon i podchodzi do mnie z ponurą miną. Patrzę na niego badawczym wzrokiem i po chwilach Szymon, już zadowolony zajada się waniliowym serkiem. To tylko był głód, a czas kolek już minął dawno. Ale nie powiem, nie było nam lekko, gdy kilka lat temu walczyliśmy z bolesnymi kolkami. A jak z tym było u Was?

 

dziecko płacze z powodu kolki

 

Trudne czasy kolki

Teraz, gdy wspominam tamten czas z perspektywy rodzica czteroletniego dziecka, wydaje mi się, że kolki u noworodka nie były jakimś wielkim problemem. Ale wtedy, gdy oboje z Mamą Sz. uczyliśmy się opieki, wychowania, w ogóle bycia z noworodkiem, było jednak ciężko. Tym bardziej, że Szymonowi przez pierwsze, długie wtedy, trzy miesiące brzuszek dokuczał bardzo. Dzisiaj się śmiejemy, że w tym czasie Szymon albo spał albo płakał.

Bo faktycznie mieliśmy to szczęście w nieszczęściu - nocami kolki jelitowe przeważnie "odpuszczały". Szymon oczywiście budził się nocą często, nie dosypialiśmy permanentnie. Ale to była kwestia nakarmienia czy zmiany pieluchy. Za to dni ... Gdy tylko wracałem do domu po pracy Szymon trafiał pod moją opiekę, a Mama Sz. odsypiała pozrywane na karmienie i przewijanie noce. Szymon w zasadzie w ciągu dnia cały czas płakał, a z brzuszka dochodziły przerażające wręcz odgłosy. Oczywiście, walczyliśmy z kolkami na wszystkie sposoby, te "lekarskie" jak i te "z babci prababci". Czy się sprawdziły? Niektóre z nich na pewno i mogę Wam je polecić.

 

Co u nas się sprawdziło w walce z kolką?

 

Jeśli twoje dziecko cierpi na kolkę, bądź z nim blisko

Ostatnią metodą walki z kolką, już z kolei tą "babciną", w dodatku najbardziej skuteczną, była po prostu... bliskość. I tak naprawdę przy kolce to jest najlepszy sposób. Po prostu trzeba zacisnąć zęby, zamknąć oczy, przytulić mocno do piersi i przetrwać, nucąc pod nosem kołysanki. Zdaję sobie sprawę, że to trudne, że to próba wytrzymałości i cierpliwości. Ale takie przytulanie zawsze Szymona uspokajało. Czując bliskość mamy czy taty przestawał płakać, często wpadał w krótkie drzemki. I ta ostatnia metoda chyba jest najlepsza. Sprawdzała się prawie zawsze, ba, sprawdza się nawet dzisiaj na większość trosk i smutków.

I chyba to jest najlepsza rada dla rodziców, którzy walczą z kolkami u swojego dziecka - uzbroić się w cierpliwość, przytulić i pokołysać na rękach. Bo kolki przechodzą. Tylko trzeba przetrwać ich - powiedzmy sobie szczerze, w skali całego rodzicielstwa - krótki czas.


Zdjęcie: Fotolia by © Firma V


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
30-10-2020
Ocena:
Współczuję rodzice :( Nie ma nic gorszego niż patrzeć na cierpienie swojego maluszka. U mojego pierwszego dziecka mieliśmy szczęście i kolek nie było wcale, więc tym bardziej byłam zaskoczona przy drugim dziecku. Drugie dało nam popalić za dwójkę ! Od razu poszłam z tym do lekarza ale mnie uspokoił i powiedział, że to normalne. Przepisał nam kropelki esputicon, które bardzo nam pomogły. Trzymajcię się ! U was też to w końcu minie :)
28-09-2020
Ocena:
Ja oprócz kropelek, które podawałam 2x dziennie to gdy zaczynał się atak kolki to skakaliśmy na poduszce Kangu. Dzięki takim ruchom synek szybciej się uspokajał i chętniej zasypiał.
22-09-2020
Ocena:
Mojemu dziecku pomagał espututicon. Bardzo pomagała też buteleczka z ciepłą wodą przyłożona do brzuszka i oczywiście tulenie się do mamy albo taty.
03-08-2020
Ocena:
Myslę, że ta poduszka Kangu może byc rewelacyjnym pomysłem jako prezent.
27-07-2020
Ocena:
U nas na wagę złota okazała się poduszka Kangu. Dzięki niej maluszek ma zapewnioną bliskość rodzica a takie skokoruchy pomagają mu się wyciszyć i mój synek zasypia dosłownie w 10 min;)
25-03-2020
Ocena:
Ja podawałam kropelki acidolac i delikatnie masowałam brzuszek. Dobre byly również wieczorne, cieple kąpiele. Problem kolek dość szybko minął. Wydaje mi się, że każdy przypadek jest indywidualny i tak należy go traktować. Trzeba szukać, tego co dla nas najskuteczniejsze.
16-01-2020
Ocena:
Nam pomógł fizjoterapeuta - udaliśmy się do gabinetu Fizjoterapia Mazur, maja tam świetnych fachowców specjalizujących się właśnie w fizjoterapii malutkich dzieci
19-11-2018
Ocena:
Nie kombinujecie, bo kolka to nie koniec swiata tylko cos zupełnie normalnego. Viburcol i coś z symetykonem w skłądzie pomoga.
19-10-2018
Ocena:
Na kolki polecam wizytę u osteopaty. Osteopatia niemowląt jest formą masażu, który można porównać do fizjoterapii. W moim przypadku pomogło, choć nie wiem czy działa w każde dziecko.
01-07-2018
Ocena:
Tak, z tym, że probiotyki trzena dziecku dawać od samego początku, bo nie zadzialaja od razu po podaniu. To tak nie działa. Doraźnie dajemy Viburcol czy lek stricte na kolkę, ale nie probityki.
13-03-2018
Ocena:
Esputikon to to samo to espumisan, sab simplex czy delicol tak więc moim zdaniem nie ma różnicy ktory z tych leków damy dziecku. Osobiście wolę jednak viburcol i probiotyki - bardziej naturalnie i skutecznie.
19-12-2017
Ocena:
Bruno to nasz drugi syn i przy nim niestety kolki nas nie ominęły. Nie miałam wcześniej z nimi do czynienia i przyznam, że nie wiedziałam że są tak uciążliwe. Niestety nasz to dziwny przypadek i klasyczne sposoby nie działały. Dopiero zakupione krople esputicon pomogły. Widze że nie tylko ja je stosuje. Farmaceutka je polecała ze względu na obecny dimetykon.
03-12-2017
Ocena:
Nasz mały tak płakał że aż był bordoowy. Nie wspominam mile kolek i mam nadziej ze juz nigdy więcej. Pomogły krople esputicon. Do teraz mamy w apteczce.
29-11-2017
Ocena:
U nas pomogły delikatne masaże brzuszka i kropelki acidolac. Masaż dokładnie został opisany i jest bardzo relaksujący dla dziecka. Czasami robiliśmy jeszcze ćwiczenia z podkurczaniem w kolanach nóżek. Miało to na celu poprawić perystaltykę jelit. Probiotyk zasiedlił dobroczynne bakterie w jelitkach. W sumie nie było tak źle, wszystko się ładnie unormowało. Najgorsze były pierwsze dni.
20-09-2017
Ocena:
Moim zdaniem najlepszym sposobem na kolke jest regularne (co ok 1h) masowanie brzuszka niemowlaka gdy tylko dziecko zaczyna przejawiac oznaki bolu. Masowac nalezy ok 1min lub do czasu az brzuszek malucha ulegnie zmieknieciu. Masaze mozna wykonywac na sucho lub stosujac oliwke jesli dziecko ukonczylo 3 tygodnie. Pod zadnym pozorem nie wykonujemy masazu bezposrednio po jedzeniu oraz gdy dziecko zaczelo juz przenikliwie plakac.
25-08-2017
Ocena:
Espumisan, probiotyk i Viburcol z czopkach lub w kroplach, to zestaw idealny, który niejednokrotnie sprawdzał się u trójki moim dzieci (każde z nich miało bolesne kolki - każde karmiłam piersią).
25-07-2017
Ocena:
ja też podaję te kropelki acidolac, bo pediatra nam je poleciła na osłabienie kolek. Sprawdzają się świetnie - kolki są znacznie słabsze i rzadsze
30-06-2017
Ocena:
Różnie sobie z tymi kolkami radzimy. Masujemy brzuszek, ciepłe okłady robimy. Tata nosi, kołyszemy. I jak parę innych rodziców tutaj dajemy acidolac baby na florę bakteyjną
09-03-2017
Ocena:
Klata tatusia na pewno dobrze robi ;) My też podajemy acidolac w kropelkach, bo dobre bakterie regulują florę w przewodzie pokarmowym i wtedy kolki też tak nie dokuczaja
07-10-2015
Ocena:
Ja na kolki podawała wodę koperkową, poleciła mi ją znajoma z Anglii. Po miesiącu stosowania mieliśmy spokój z kolkami.
07-10-2013
Ocena:
Przydatna jest również klata tatusia :), na której kładzie się takiego brzdąca, w naszym przypadku dopóki mu się nie odbiło lub nie pryknął. Brzdąc, nie tatuś ;)
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!