Praca w ciąży

Data:

Niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? Wspaniale! Przed Tobą wiele tygodni szczęścia, wzruszeń, ale i trudów, a czasem łez. Ciąża to dla każdej kobiety czas wyjątkowy. Tylko co z pracą? Zastanawiasz się, czy będziesz się dobrze czuła i dasz radę pracować prawie do rozwiązania? A może chcesz wiedzieć, czy w związku ze stanem błogosławionym należą Ci się jakieś przywileje? Sprawdźmy, czy prawo stoi po stronie przyszłych mam.


praca w ciąży, praca w ciąży przy komputerze, kobieta w ciąży w biurze

 

Pracująca przyszła mama powinna sobie zdawać sprawę z tego, że prócz standardowych obowiązków pracownika, ma teraz także swoje wyjątkowe prawa. Artykuł opisuje stan na 2017 rok.

 

Czas pracy w ciąży - nowe zasady

Wiele kobiet w czasie ciąży czuje się tak dobrze, że postanawia nie rezygnować z wykonywania pracy. Są też takie, które uwielbiają pracować w tym stanie. Pamiętaj jednak, że choć ciąża to nie choroba, na pewne rzeczy musisz teraz bardziej uważać. Rada Ministrów przygotowała projekt, który wszedł w życie 1 maja 2017 roku, a który zawiera, między innymi, wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych, czy szkodliwych dla zdrowia kobiet spodziewających się dziecka i matek karmiących.  

Czas pracy przy komputerze

Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, ciężarna kobieta nie mogła spędzać przed monitorem komputera więcej, niż 4 godziny w ciągu doby. Obecnie, jeśli jesteś pracującą przyszłą mamą, nie możesz pracować przy komputerze dłużej, niż 45 minut w ciągu jednej godziny pracy. Oznacza to, że w każdej godzenie pracy przysługuje Ci 15-minutowa przerwa. Przeliczając, jeśli pracujesz po 8 godzin dziennie, po odjęciu wszystkich przerw, przed komputerem możesz spędzić 6 godzin. Zmiana uzasadniona jest opinią Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wskazującego, że częstsze przerwy wpływają na zmniejszenie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przyszłych mam.   

Praca stojąca

Jeszcze do niedawna, jeśli wykonywałaś prace stojącą, w czasie ciąży nie mogłaś stać dłużej, niż 3 godziny w  ciągu doby. Po wejściu w życie nowej ustawy to się zmieniło. Od 1 maja 2017 roku, praca w pozycji stojącej nie może być wykonywana dłużej, niż przez 15 minut bez przerwy. A taka przerwa to 15 minut.  

 

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Jednak, w ciąży nie zawsze czujemy się tak dobrze, by chodzić do pracy, a czasami są ku temu wręcz przeciwwskazania. Co wtedy? Wtedy możesz iść na zwolnienie lekarskie.

Pamiętaj, że w ciąży zwolnienie lekarskie, czyli potocznie L4, jest zwolnieniem pełnopłatnym, o ile oznaczone jest kodem B. Kod ten informuje pracodawcę o Twojej niezdolności do pracy w czasie ciąży.

Za pierwsze 33 dni takiego zwolnienia płaci pracodawca, potem do akcji wkracza ZUS. Przebywając na takim L4, będziesz dostawała 100% przysługującego Ci wynagrodzenia. I może tak być przez cały okres ciąży, czyli nawet 270 dni. Po rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego podstawa wymiaru wynagrodzenia się dla Ciebie nie zmienia.

Warto też, byś wiedziała, że zgodnie z obowiązującym prawem, podstawa wynagrodzenia chorobowego nie może być niższa od kwoty najniższego wynagrodzenia ustalanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, po potrąceniu składek ZUS (13,71% w 2017 roku).

Jakie musisz spełniać warunki, żeby w czasie zwolnienia otrzymywać zasiłek chorobowy? Wystarczy, że opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe. I nie jest wtedy ważne, czy jesteś zatrudniona na umowę o pracę, na umowę zlecenia, czy prowadzisz działalność gospodarczą. No i oczywiście, nie możesz zapomnieć o przedstawieniu pracodawcy zaświadczenia o ciąży. Tylko taki dokument, wystawiony przez ginekologa, lub lekarza ogólnego, uprawni Cię do otrzymywania pełnego zasiłku chorobowego.    

 

Prawne przywileje dla ciężarnych

Każdy pracodawca w naszym kraju zobowiązany jest do przestrzegania konkretnych regulacji w przypadku zatrudniania kobiety w ciąży. Oznacza to, że masz pewne przywileje, wynikające z prawa, które przysługują Ci już od pierwszego dnia, gdy poinformujesz pracodawcę o ciąży (dostarczając stosowne zaświadczenie lekarskie). Przede wszystkim, pracodawca nie może Cię zwolnić podczas ciąży, ale także:

  • nie może zlecić Ci pracy w godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nocnych, czyli między 21:00, a 07:00
  • nie może oddelegować Cię do pracy poza Twoje stałe miejsce zatrudnienia
  • nie może kazać Ci podnosić, czy przenosić ciężarów ważących powyżej 3 kg (5kg w przypadku pracy dorywczej)
  • nie może nakazać Ci pracować przez więcej, niż 8 godzin w ciągu doby.

Pamiętaj także, że jako przyszła mama, masz prawo do wyjścia na badania lekarskie w czasie pracy, jeśli nie możesz wykonać badań poza godzinami pracy.

Warto znać swoje prawa i z nich korzystać. Zwłaszcza że nie wszyscy pracodawcy chętnie się do tych przepisów stosują.

 

Właśnie, a czy Wy miałyście w pracy jakieś problemy z egzekwowaniem swoich praw w czasie ciąży?

 

Zdjęcie: Fotolia.com by Andrey Popov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
3-12-2020
Ocena:
Problem często jest gdy firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników - wtedy wypłatę dostaje się od ZUSu a nie z firmy i są opóxnienia, a później matka nie ma nawet za co wyprawki kupić... Dlatego warto się na to nastawić i jeszcze wziać pod uwagę, że nie zawsze zus płaci 100% wynagrodzenia=
27-4-2020
Ocena:
Proszę o pomoc.
Jestem zatrudniona na uop na najniższa krajowa, konczy mi sie okres probny a jestem w 25 tygodniu ciazy - rozumiem ze umowa jest przedluzona do porodu, mam dodatkowe pytanie czy pracujac u pracodawcy na uop na najnizsza krajowa moge podjac sie dodatkowych prac zarobkowych u innego pracodawcy do porodu, i zglosic sie do dobrowolnego chorobowego i innych składek. Nie rozumiem tych zapisow moge sie zglosic dobrowolnie czy nie ...
20-11-2018
Ocena:
Witam wszystkich, czy te prawa dotyczą wszystkie kobiety pracujące w Polsce niezależnie od narodowości?
3-7-2018
Ocena:
Czy to prawda że od czerwca 2018 zwolnienie na ciążę możliwe jest tylko z kodem "1- chory musi leżeć ", więc tylko w przypadku zagrożenia ciąży? Proszę o odp
15-6-2018
Ocena:
Pomóżcie. Mam taka sytuacje : Pracuje od 24.07.2017 r. Umowę mam do 31.01.2019. Od 27.05.2018 jestem na L4 - obecnie to 10 tydz.ciazy. niedawno dowiedziałam się, że moja pracodawca chce zamknac działalność z końcem czerwca. Powiedzcie czy w takim wypadku będzie mi się należał zasiłek macierzyński? Czy przepada?
31-5-2018
Ocena:
Ja mam taka sytuacje. Pod koniec kwietnia skończyłam macierzynski i poszłam na urlop zaległy no i w trakcie tego urlopu dowiedziałam się że jestem w ciąży. U teraz takie pytanie czy jak pójdę do lekarza i dostane L4 to czy będą mi płacić jakieś pieniądze? Bo z tego co wiem to trzeba by było przepracować przynajmniej jeden dzień ale czy utrop wypoczynkowy tez się liczy?
15-5-2018
Ocena:
Jestem na L4 w ciąży, pracuje na 3/4 etatu umowa o prace, wynagrodzenie 1575 zł brutto.
Czy jest to możliwe że za miesiąc kwiecień na kwitku mam wypisane brutto duże i brutto małe 1359 zł
A do wypłaty dostałam 1175,23 zł ?
jeszcze mam potrąconą zaliczkę 143 zł której nie pobierałam..?
Ktoś mi może powiedzieć o co chodzi ?
18-4-2018
Ocena:
A co w przypadku jeśli pracodawca chce zawiesić działalność bo stracił płynność finansowa i z tego powodu
- nie ma już lokalu
- dochodu z tym związanym
ale ma jednego pracownika a dokładniej pracownice w ciąży.(6 miesiąc), która przebywa na zwolnieniu chorobowym
Pracodawca chce ZAWIESIĆ działalność a nie ją zlikwidować. Wiąże się to z tym, że musi zwolnić swoją podwładną. Co w takim przypadku? jak rozwiązać tą patową sytuacje?
Bardzo proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi...
5-4-2018
Ocena:
Witam mam pytanie. Pierwsze 33 dni l4 płaci pracodawca. Chciałabym się dowiedzieć ile powinnam mieć wypłacone? Należy mi się cała pensja czy tylko jakaś część?
15-3-2018
Ocena:
Hej, napisaliscie ze mam prawo wyjsc w trakcie pracy na badania lekarskie. Czy musze te godziny pozniej odrabiac, czy wliczaja sie w moj czas pracy?
12-3-2018
Ocena:
Witam,

czy będąc na L4 moje wynagrodzenie za luty 2018 powinno być pomniejszone ze względu na mniejszą ilośc dni w miesiącu?
21-2-2018
Ocena:
Witam,
wykonuję pracę, która niestety nie jest wskazana w moim stanie, ponieważ jestem w ciąży. Niestety lekarz ginekolog nie chce mi wystawić L4, ponieważ ciąża to nie choroba. Wystawił mi tylko zaświadczenie o tym,że jestem w ciąży. Teraz moje pytanie brzmi,czy pracodawca na podstawie tylko takiego zaświadczenia może mi wypłacać pełne wynagrodzenie,jakbym była na L4 kategorii B?
1-2-2018
Ocena:
Witam, czy mając zwolnienie ciąże moge normalnie chodzić po mieście bez obaw kontroli mając na zwolnieniu kategorie chodząca
22-1-2018
Ocena:
Witam, planuję ciążę ale moja umowa o pracę jest do października. Czy w przypadku ciąży, pracodawca ma prawo nie przedłużyć mi umowy? Dodam, że jesli stan mi pozwoli, chciałbym pracować w okresie ciąży, w innym przypadku przejść na l4.
19-1-2018
Ocena:
Witam jestem w 12 tygodniu ciąży czy gdybym teraz przyjęła sie na umowę zlecenie to czy od razu mogę iść na l4 i czy będę pobierała pieniądze ? np po 2 tygodniach pracy a jak to jest w umowa o prace ?
5-1-2018
Ocena:
Jestem w 5. Miesiacu ciazy. Zlapalam zapalenie oskrzeli i jako pracujaca pochorowana mama chcialam pojsc na l4. Myslalam, ze nie bedzie problemu z zaswiadczeniem od lekarza- och moja naiwnosci...pani doktor upierala sie, ze nie mam prawa do lit. B na zaswiadczeniu....kosztowalo mnie to sporo nerwow, by udowodnic swoje prawa.
18-12-2017
Ocena:
Witam mam wrazenie ze moje wynagrodzenie jest zle naliczone
Moje wynagrodzenie brutto to 2350
A w listopadzie bylam na zwolnieniu od 20 listopada w takim razie jaka powinnam dostac wyplate?
14-12-2017
Ocena:
hej.
może ktoś mi podpowie :)
jestem zatrudniona w firmie która liczy ponad 2000 tys. pracowników.
ostatnio dostałam mniejszą wypłatę. jak wygląda to dalej? kto musi wypłacić resztę pieniędzy i w jakim czasie?
Mam zwolnienie już ponad 33 dni.
zwolnienie mam do 20 grudnia.
10-11-2017
Ocena:
Witam, jestem w 14 tyg ciąży , umowę o pracę dostałam 6 października do 31 grudnia. 6 listopada trafiłam do szpitala i obecnie mam L4 do 15 listopada. Czy później mogę pójść na ciążowe L4 ? I czy umowa powinna byc mi przedłużona do dnia porodu?
27-9-2017
Ocena:
50 min pracy a po nich 10 min przerwy. Nie 45 i 15. Sprostujcie żeby nie wprowadzać ludzi w błąd. Pozdrawiam
13-9-2017
Ocena:
Witam. Jestem w 5 tc mam umowę na czas określony do 30.04.2017r. Czy gdybym poinformowała teraz pracodawcę że jestem w ciąży to może mnie zwolnić z pracy?
4-9-2017
Ocena:
Mam pytanie jestem prawdo podobnie w 5tyg.ciąży byłam dzisiaj u gine. prosiłam o l-4 ale nie dostałam bo niby to jest za wcześnie a ja mam prace trzy zmianowa i stojąca na produkcji kazała mi przyjść za 2 tyg i nie
wiem co mam zrobić
21-8-2017
Ocena:
Witam jestem w 10 tyg ciazy i zostalam poinformowana przez moje szefostwo ze nie przedluzy mi umowy ktora wygasa z koncem sierpnia czy moze mnie zwolnic ? umowe mialam od wrzesnia 2015 roku.
17-7-2017
Ocena:
Witam,jestem na L4 i przez dwa mc pracowałam jak pracodawca ma się ze mna rozliczyć?Dodam ze jestem od 20go na L4.a nie od 1go-31go...podobno jest tak ze pierwszy zus płaci pracodawca a wiec podstawowa pesja jak co miesiąc plus L4 wiec prawie podwójna pensja ,zgadza się czy się mylę?
6-6-2017
Ocena:
Magdalena Mil
3 minuty temu
Mam pytanie. Pracuje w sklepie na 3/4 etatu(ok 2000zl) .umowa 3 lata
Tydzień temu dostałam od znajomych propozycje dopracować sobie otrzymałam etat 1/4 stawka ok 1800 zł MC.umowa na 2 lata.czyli mam dwie prace. Pracuje już tak 4 tydzień. Wczoraj zrobiłam sobie test okazało się że jestem w ciąży.ze względu na pracę w sklepie będę musiała iść na chorobowe bo muszę dużo tam dźwigać.i boję się o zdrowie.
Jeżeli popracuje jeszcze miesiąc (uprzedzam pracodawcę o ciąży) nie będę mieć problem z ZUS jak pójdę w drugim MC na chorobowe w dwóch zakładach pracy. I czy chorobowe będzie mi wypłacane też z dwóch zakładów pracy czyli ok 3800?jak to jest. I jak to ogarnąć by było dobrze. Proszę o radę
30-5-2017
Ocena:
Witam , jestem w 4 miesiącu ciazy w obecnej pracy jestem zatrudniona od 10msc , mam 1600 zł podstawy brutto +50 % premii (800 zł brutto) razem 2400 brutto dodatkowo dostajemy premie dodatkowe za zlecenia w różnych kwotach więc miesięcznie wychodzę ok 3000 netto .proszę o informację ile będę srednio otrzymywała wynagrodzenia ?
Tylko te 2400 brutto?
Czy średnia z przelewów na konto?
Bardzo proszę o konkretną odpowiedź .
Pozdrawiam
Klaudyna
26-7-2014
Ocena:
witam jestem obecnie w ciąży i przebywam na zwolnieniu L4.Mam umowę o prace na czas określony mają mi przedłużyć do rozwiązania i co mam dalej robić gdzie składać o macierzyńskie ponieważ po rozwiązaniu umowy automatycznie przechodzę na Krus (mam 2ha pola). czy może lepiej dać pole w dzierżawę i przejść na Zus. proszę o pomoc bo nie wiem jak będzie korzystniej