Data modyfikacji:

Praca w ciąży

Autor: Katarzyna Moryc

Niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? Wspaniale! Przed Tobą wiele tygodni szczęścia, wzruszeń, ale i trudów, a czasem łez. Ciąża to dla każdej kobiety czas wyjątkowy. Tylko co z pracą? Zastanawiasz się, czy będziesz się dobrze czuła i dasz radę pracować prawie do rozwiązania? A może chcesz wiedzieć, czy w związku ze stanem błogosławionym należą Ci się jakieś przywileje? Sprawdźmy, czy prawo stoi po stronie przyszłych mam.

praca w ciąży, praca w ciąży przy komputerze, kobieta w ciąż

 

Pracująca przyszła mama powinna sobie zdawać sprawę z tego, że prócz standardowych obowiązków pracownika, ma teraz także swoje wyjątkowe prawa. Artykuł opisuje stan na 2017 rok.

 

Czas pracy w ciąży - nowe zasady

Wiele kobiet w czasie ciąży czuje się tak dobrze, że postanawia nie rezygnować z wykonywania pracy. Są też takie, które uwielbiają pracować w tym stanie. Pamiętaj jednak, że choć ciąża to nie choroba, na pewne rzeczy musisz teraz bardziej uważać. Rada Ministrów przygotowała projekt, który wszedł w życie 1 maja 2017 roku, a który zawiera, między innymi, wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych, czy szkodliwych dla zdrowia kobiet spodziewających się dziecka i matek karmiących.  

Czas pracy przy komputerze

Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, ciężarna kobieta nie mogła spędzać przed monitorem komputera więcej, niż 4 godziny w ciągu doby. Obecnie, jeśli jesteś pracującą przyszłą mamą, nie możesz pracować przy komputerze dłużej, niż 45 minut w ciągu jednej godziny pracy. Oznacza to, że w każdej godzenie pracy przysługuje Ci 15-minutowa przerwa. Przeliczając, jeśli pracujesz po 8 godzin dziennie, po odjęciu wszystkich przerw, przed komputerem możesz spędzić 6 godzin. Zmiana uzasadniona jest opinią Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wskazującego, że częstsze przerwy wpływają na zmniejszenie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przyszłych mam.   

Praca stojąca

Jeszcze do niedawna, jeśli wykonywałaś prace stojącą, w czasie ciąży nie mogłaś stać dłużej, niż 3 godziny w  ciągu doby. Po wejściu w życie nowej ustawy to się zmieniło. Od 1 maja 2017 roku, praca w pozycji stojącej nie może być wykonywana dłużej, niż przez 15 minut bez przerwy. A taka przerwa to 15 minut.  

 

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Jednak, w ciąży nie zawsze czujemy się tak dobrze, by chodzić do pracy, a czasami są ku temu wręcz przeciwwskazania. Co wtedy? Wtedy możesz iść na zwolnienie lekarskie.

Pamiętaj, że w ciąży zwolnienie lekarskie, czyli potocznie L4, jest zwolnieniem pełnopłatnym, o ile oznaczone jest kodem B. Kod ten informuje pracodawcę o Twojej niezdolności do pracy w czasie ciąży.

Za pierwsze 33 dni takiego zwolnienia płaci pracodawca, potem do akcji wkracza ZUS. Przebywając na takim L4, będziesz dostawała 100% przysługującego Ci wynagrodzenia. I może tak być przez cały okres ciąży, czyli nawet 270 dni. Po rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego podstawa wymiaru wynagrodzenia się dla Ciebie nie zmienia.

Warto też, byś wiedziała, że zgodnie z obowiązującym prawem, podstawa wynagrodzenia chorobowego nie może być niższa od kwoty najniższego wynagrodzenia ustalanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, po potrąceniu składek ZUS (13,71% w 2017 roku).

Jakie musisz spełniać warunki, żeby w czasie zwolnienia otrzymywać zasiłek chorobowy? Wystarczy, że opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe. I nie jest wtedy ważne, czy jesteś zatrudniona na umowę o pracę, na umowę zlecenia, czy prowadzisz działalność gospodarczą. No i oczywiście, nie możesz zapomnieć o przedstawieniu pracodawcy zaświadczenia o ciąży. Tylko taki dokument, wystawiony przez ginekologa, lub lekarza ogólnego, uprawni Cię do otrzymywania pełnego zasiłku chorobowego.    

 

Prawne przywileje dla ciężarnych

Każdy pracodawca w naszym kraju zobowiązany jest do przestrzegania konkretnych regulacji w przypadku zatrudniania kobiety w ciąży. Oznacza to, że masz pewne przywileje, wynikające z prawa, które przysługują Ci już od pierwszego dnia, gdy poinformujesz pracodawcę o ciąży (dostarczając stosowne zaświadczenie lekarskie). Przede wszystkim, pracodawca nie może Cię zwolnić podczas ciąży, ale także:

  • nie może zlecić Ci pracy w godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nocnych, czyli między 21:00, a 07:00
  • nie może oddelegować Cię do pracy poza Twoje stałe miejsce zatrudnienia
  • nie może kazać Ci podnosić, czy przenosić ciężarów ważących powyżej 3 kg (5kg w przypadku pracy dorywczej)
  • nie może nakazać Ci pracować przez więcej, niż 8 godzin w ciągu doby.

Pamiętaj także, że jako przyszła mama, masz prawo do wyjścia na badania lekarskie w czasie pracy, jeśli nie możesz wykonać badań poza godzinami pracy.

Warto znać swoje prawa i z nich korzystać. Zwłaszcza że nie wszyscy pracodawcy chętnie się do tych przepisów stosują.

 

Właśnie, a czy Wy miałyście w pracy jakieś problemy z egzekwowaniem swoich praw w czasie ciąży?

 

Zdjęcie: Fotolia.com by Andrey Popov

Komentarze
03-12-2020
Ocena:
Problem często jest gdy firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników - wtedy wypłatę dostaje się od ZUSu a nie z firmy i są opóxnienia, a później matka nie ma nawet za co wyprawki kupić... Dlatego warto się na to nastawić i jeszcze wziać pod uwagę, że nie zawsze zus płaci 100% wynagrodzenia=
27-04-2020
Ocena:
Proszę o pomoc.Jestem zatrudniona na uop na najniższa krajowa, konczy mi sie okres probny a jestem w 25 tygodniu ciazy - rozumiem ze umowa jest przedluzona do porodu, mam dodatkowe pytanie czy pracujac u pracodawcy na uop na najnizsza krajowa moge podjac sie dodatkowych prac zarobkowych u innego pracodawcy do porodu, i zglosic sie do dobrowolnego chorobowego i innych składek. Nie rozumiem tych zapisow moge sie zglosic dobrowolnie czy nie ...
20-11-2018
Ocena:
Witam wszystkich, czy te prawa dotyczą wszystkie kobiety pracujące w Polsce niezależnie od narodowości?
03-07-2018
Ocena:
Czy to prawda że od czerwca 2018 zwolnienie na ciążę możliwe jest tylko z kodem "1- chory musi leżeć ", więc tylko w przypadku zagrożenia ciąży? Proszę o odp
15-06-2018
Ocena:
Pomóżcie. Mam taka sytuacje : Pracuje od 24.07.2017 r. Umowę mam do 31.01.2019. Od 27.05.2018 jestem na L4 - obecnie to 10 tydz.ciazy. niedawno dowiedziałam się, że moja pracodawca chce zamknac działalność z końcem czerwca. Powiedzcie czy w takim wypadku będzie mi się należał zasiłek macierzyński? Czy przepada?
31-05-2018
Ocena:
Ja mam taka sytuacje. Pod koniec kwietnia skończyłam macierzynski i poszłam na urlop zaległy no i w trakcie tego urlopu dowiedziałam się że jestem w ciąży. U teraz takie pytanie czy jak pójdę do lekarza i dostane L4 to czy będą mi płacić jakieś pieniądze? Bo z tego co wiem to trzeba by było przepracować przynajmniej jeden dzień ale czy utrop wypoczynkowy tez się liczy?
15-05-2018
Ocena:
Jestem na L4 w ciąży, pracuje na 3/4 etatu umowa o prace, wynagrodzenie 1575 zł brutto.Czy jest to możliwe że za miesiąc kwiecień na kwitku mam wypisane brutto duże i brutto małe 1359 zł A do wypłaty dostałam 1175,23 zł ?jeszcze mam potrąconą zaliczkę 143 zł której nie pobierałam..?Ktoś mi może powiedzieć o co chodzi ?
18-04-2018
Ocena:
A co w przypadku jeśli pracodawca chce zawiesić działalność bo stracił płynność finansowa i z tego powodu - nie ma już lokalu- dochodu z tym związanym ale ma jednego pracownika a dokładniej pracownice w ciąży.(6 miesiąc), która przebywa na zwolnieniu chorobowymPracodawca chce ZAWIESIĆ działalność a nie ją zlikwidować. Wiąże się to z tym, że musi zwolnić swoją podwładną. Co w takim przypadku? jak rozwiązać tą patową sytuacje?Bardzo proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi...
05-04-2018
Ocena:
Witam mam pytanie. Pierwsze 33 dni l4 płaci pracodawca. Chciałabym się dowiedzieć ile powinnam mieć wypłacone? Należy mi się cała pensja czy tylko jakaś część?
15-03-2018
Ocena:
Hej, napisaliscie ze mam prawo wyjsc w trakcie pracy na badania lekarskie. Czy musze te godziny pozniej odrabiac, czy wliczaja sie w moj czas pracy?
12-03-2018
Ocena:
Witam,czy będąc na L4 moje wynagrodzenie za luty 2018 powinno być pomniejszone ze względu na mniejszą ilośc dni w miesiącu?
21-02-2018
Ocena:
Witam,wykonuję pracę, która niestety nie jest wskazana w moim stanie, ponieważ jestem w ciąży. Niestety lekarz ginekolog nie chce mi wystawić L4, ponieważ ciąża to nie choroba. Wystawił mi tylko zaświadczenie o tym,że jestem w ciąży. Teraz moje pytanie brzmi,czy pracodawca na podstawie tylko takiego zaświadczenia może mi wypłacać pełne wynagrodzenie,jakbym była na L4 kategorii B?
01-02-2018
Ocena:
Witam, czy mając zwolnienie ciąże moge normalnie chodzić po mieście bez obaw kontroli mając na zwolnieniu kategorie chodząca
22-01-2018
Ocena:
Witam, planuję ciążę ale moja umowa o pracę jest do października. Czy w przypadku ciąży, pracodawca ma prawo nie przedłużyć mi umowy? Dodam, że jesli stan mi pozwoli, chciałbym pracować w okresie ciąży, w innym przypadku przejść na l4.
19-01-2018
Ocena:
Witam jestem w 12 tygodniu ciąży czy gdybym teraz przyjęła sie na umowę zlecenie to czy od razu mogę iść na l4 i czy będę pobierała pieniądze ? np po 2 tygodniach pracy a jak to jest w umowa o prace ?
05-01-2018
Ocena:
Jestem w 5. Miesiacu ciazy. Zlapalam zapalenie oskrzeli i jako pracujaca pochorowana mama chcialam pojsc na l4. Myslalam, ze nie bedzie problemu z zaswiadczeniem od lekarza- och moja naiwnosci...pani doktor upierala sie, ze nie mam prawa do lit. B na zaswiadczeniu....kosztowalo mnie to sporo nerwow, by udowodnic swoje prawa.
18-12-2017
Ocena:
Witam mam wrazenie ze moje wynagrodzenie jest zle naliczoneMoje wynagrodzenie brutto to 2350 A w listopadzie bylam na zwolnieniu od 20 listopada w takim razie jaka powinnam dostac wyplate?
14-12-2017
Ocena:
hej.może ktoś mi podpowie :)jestem zatrudniona w firmie która liczy ponad 2000 tys. pracowników.ostatnio dostałam mniejszą wypłatę. jak wygląda to dalej? kto musi wypłacić resztę pieniędzy i w jakim czasie? Mam zwolnienie już ponad 33 dni.zwolnienie mam do 20 grudnia.
10-11-2017
Ocena:
Witam, jestem w 14 tyg ciąży , umowę o pracę dostałam 6 października do 31 grudnia. 6 listopada trafiłam do szpitala i obecnie mam L4 do 15 listopada. Czy później mogę pójść na ciążowe L4 ? I czy umowa powinna byc mi przedłużona do dnia porodu?
27-09-2017
Ocena:
50 min pracy a po nich 10 min przerwy. Nie 45 i 15. Sprostujcie żeby nie wprowadzać ludzi w błąd. Pozdrawiam
13-09-2017
Ocena:
Witam. Jestem w 5 tc mam umowę na czas określony do 30.04.2017r. Czy gdybym poinformowała teraz pracodawcę że jestem w ciąży to może mnie zwolnić z pracy?
04-09-2017
Ocena:
Mam pytanie jestem prawdo podobnie w 5tyg.ciąży byłam dzisiaj u gine. prosiłam o l-4 ale nie dostałam bo niby to jest za wcześnie a ja mam prace trzy zmianowa i stojąca na produkcji kazała mi przyjść za 2 tyg i niewiem co mam zrobić
21-08-2017
Ocena:
Witam jestem w 10 tyg ciazy i zostalam poinformowana przez moje szefostwo ze nie przedluzy mi umowy ktora wygasa z koncem sierpnia czy moze mnie zwolnic ? umowe mialam od wrzesnia 2015 roku.
17-07-2017
Ocena:
Witam,jestem na L4 i przez dwa mc pracowałam jak pracodawca ma się ze mna rozliczyć?Dodam ze jestem od 20go na L4.a nie od 1go-31go...podobno jest tak ze pierwszy zus płaci pracodawca a wiec podstawowa pesja jak co miesiąc plus L4 wiec prawie podwójna pensja ,zgadza się czy się mylę?
06-06-2017
Ocena:
Magdalena Mil3 minuty temuMam pytanie. Pracuje w sklepie na 3/4 etatu(ok 2000zl) .umowa 3 lata Tydzień temu dostałam od znajomych propozycje dopracować sobie otrzymałam etat 1/4 stawka ok 1800 zł MC.umowa na 2 lata.czyli mam dwie prace. Pracuje już tak 4 tydzień. Wczoraj zrobiłam sobie test okazało się że jestem w ciąży.ze względu na pracę w sklepie będę musiała iść na chorobowe bo muszę dużo tam dźwigać.i boję się o zdrowie. Jeżeli popracuje jeszcze miesiąc (uprzedzam pracodawcę o ciąży) nie będę mieć problem z ZUS jak pójdę w drugim MC na chorobowe w dwóch zakładach pracy. I czy chorobowe będzie mi wypłacane też z dwóch zakładów pracy czyli ok 3800?jak to jest. I jak to ogarnąć by było dobrze. Proszę o radę
30-05-2017
Ocena:
Witam , jestem w 4 miesiącu ciazy w obecnej pracy jestem zatrudniona od 10msc , mam 1600 zł podstawy brutto +50 % premii (800 zł brutto) razem 2400 brutto dodatkowo dostajemy premie dodatkowe za zlecenia w różnych kwotach więc miesięcznie wychodzę ok 3000 netto .proszę o informację ile będę srednio otrzymywała wynagrodzenia ?Tylko te 2400 brutto?Czy średnia z przelewów na konto?Bardzo proszę o konkretną odpowiedź .PozdrawiamKlaudyna
26-07-2014
Ocena:
witam jestem obecnie w ciąży i przebywam na zwolnieniu L4.Mam umowę o prace na czas określony mają mi przedłużyć do rozwiązania i co mam dalej robić gdzie składać o macierzyńskie ponieważ po rozwiązaniu umowy automatycznie przechodzę na Krus (mam 2ha pola). czy może lepiej dać pole w dzierżawę i przejść na Zus. proszę o pomoc bo nie wiem jak będzie korzystniej
kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
jak zameldować noworodka

Zameldowanie noworodka

2021-03-10
Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
urlop tacierzyński, urlop ojcowski

Urlop tacierzyński, czy ojcowski? Czy to dwa rożne urlopy? - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Niekiedy pojęcia urlop tacierzyński i ojcowski stosowane są zamiennie. Okazuje się jednak, że jest to błąd. Zobacz czym różnią się od siebie oba rodzaje urlopów...
zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-31
Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest pr...