Data publikacji:

Jak wybrać nianię?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Wkrótce wracasz do pracy i musisz zastanowić się nad zapewnieniem odpowiedniej opieki swojemu maluszkowi. Nie ma wokoło osób, które mogłyby się tego podjęć, więc zostajesz zmuszona do poszukiwania kogoś takiego jak niania. Jak się do tego zabrać? O co pytać? Na co zwrócić uwagę? Na te pytania z pewnością musisz poznać odpowiedzi.

 

jak-wybrac-nianie-niania-referencje-dziecko-550x350

 

Przygotuj dokładny opis stanowiska

Opieka nad dzieckiem to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego też niezwykle ważną rzeczą jest, aby osoba, którą wybierzesz spełniała twoje wymagania. Toteż pierwszym krokiem w kierunku szukania niani powinno być dokładne przygotowanie listy Twoich oczekiwań. Musisz wiedzieć czy wolisz osobę młodą czy starszą, jak daleko powinna mieszkać , w jakie dni tygodnia będziesz potrzebowała pomocy w dni robocze a może również w weekendy? Te i wszystkie inne warunki, które powinna spełniać Twoja niania spisz sobie na kartce. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że nie tak łatwo znaleźć osobę, która spełni wszystkie wymagania i do tego będzie tania.

 

Rozmowa

Zapewne przed dokonaniem wyboru będziesz chciała porozmawiać z kilkoma kandydatkami, dlatego powinnaś ustalić pewną strukturę rozmowy. Jeśli tak postąpisz będzie Ci znacznie łatwiej porównać wszystkie kandydatki. Na początek przedstaw siebie i malca. Następnie poproś, by kandydatka opowiedziała kilka słów o sobie. To co powie i w jaki sposób to zrobi może być dla Ciebie ważną informacją. Po takim wstępie zacznij pytać, o to co wcześniej uznałaś za najistotniejsze: referencje, dyspozycyjność itp. Zadawaj konkretne pytania i oczekuj takich odpowiedzi. Bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z notatnika, gdyż trudno zapamiętać wszystko (zwłaszcza kiedy malec nie ma nastroju na rozmowy rekrutacyjne). Zapisuj wszystkie informacje, które są dla Ciebie istotne lub w jakikolwiek sposób budzą Twój niepokój. Po przeprowadzeniu kilku rozmów nic Ci nie umknie, za to notatki ułatwią wybór odpowiedniej niani.

 

Obserwuj

Przy wyborze niani liczy się nie tylko wykształcenie czy referencje, ale przede wszystkim to czy będziesz w stanie jej zaufać i oddać dziecko pod opiekę. Dlatego powinnaś bacznie obserwować jak opiekunka zachowuje się zarówno w stosunku do Ciebie jak i do dziecka. Czy dziecko ją polubiło, czy zaakceptowało potencjalną opiekunkę? Jeśli masz jakieś zastrzeżenia co do jej zachowania nawet najlepsze referencje nie pomogą.

 

Trudne pytania

O dzieciach można rozmawiać godzinami, ale w rozmowie musi paść również pytanie dotyczące kwoty wynagrodzenia. Jeżeli nie była ona ustalona wcześniej np. w ogłoszeniu, najlepiej zapytać o oczekiwania kandydatki. Chodzi tu nie tylko o pensję, ale również urlop czy inne dni wolne. Musisz wiedzieć, że zawsze istnieje możliwość negocjacji, ale pamiętaj, że niania wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę i musi być odpowiednio zmotywowana. Jeśli nie czujesz się zbyt dobra w negocjowaniu, zawsze możesz umówić się na kolejne spotkanie, a w międzyczasie przemyśleć wszystkie warunki stawiane przez kandydatkę.

 

Referencje

Zanim przyjmiesz nianię do domu warto również sprawdzić jej referencje. Możesz zadzwonić do osób, które były wcześniej jej pracodawcami i dokładnie wypytać o to jak się im współpracowało. Warto też zastosować kilkudniowy okres próbny, kiedy to będziesz przebywała w domu i miała możliwość poznania i obserwowania kandydatki na nianię.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kirill Polovnoy


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).