Wkrótce wracasz do pracy i musisz zastanowić się nad zapewnieniem odpowiedniej opieki swojemu maluszkowi. Nie ma wokoło osób, które mogłyby się tego podjęć, więc zostajesz zmuszona do poszukiwania kogoś takiego jak niania. Jak się do tego zabrać? O co pytać? Na co zwrócić uwagę? Na te pytania z pewnością musisz poznać odpowiedzi.
Opieka nad dzieckiem to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego też niezwykle ważną rzeczą jest, aby osoba, którą wybierzesz spełniała twoje wymagania. Toteż pierwszym krokiem w kierunku szukania niani powinno być dokładne przygotowanie listy Twoich oczekiwań. Musisz wiedzieć czy wolisz osobę młodą czy starszą, jak daleko powinna mieszkać , w jakie dni tygodnia będziesz potrzebowała pomocy w dni robocze a może również w weekendy? Te i wszystkie inne warunki, które powinna spełniać Twoja niania spisz sobie na kartce. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że nie tak łatwo znaleźć osobę, która spełni wszystkie wymagania i do tego będzie tania.
Zapewne przed dokonaniem wyboru będziesz chciała porozmawiać z kilkoma kandydatkami, dlatego powinnaś ustalić pewną strukturę rozmowy. Jeśli tak postąpisz będzie Ci znacznie łatwiej porównać wszystkie kandydatki. Na początek przedstaw siebie i malca. Następnie poproś, by kandydatka opowiedziała kilka słów o sobie. To co powie i w jaki sposób to zrobi może być dla Ciebie ważną informacją. Po takim wstępie zacznij pytać, o to co wcześniej uznałaś za najistotniejsze: referencje, dyspozycyjność itp. Zadawaj konkretne pytania i oczekuj takich odpowiedzi. Bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z notatnika, gdyż trudno zapamiętać wszystko (zwłaszcza kiedy malec nie ma nastroju na rozmowy rekrutacyjne). Zapisuj wszystkie informacje, które są dla Ciebie istotne lub w jakikolwiek sposób budzą Twój niepokój. Po przeprowadzeniu kilku rozmów nic Ci nie umknie, za to notatki ułatwią wybór odpowiedniej niani.
Przy wyborze niani liczy się nie tylko wykształcenie czy referencje, ale przede wszystkim to czy będziesz w stanie jej zaufać i oddać dziecko pod opiekę. Dlatego powinnaś bacznie obserwować jak opiekunka zachowuje się zarówno w stosunku do Ciebie jak i do dziecka. Czy dziecko ją polubiło, czy zaakceptowało potencjalną opiekunkę? Jeśli masz jakieś zastrzeżenia co do jej zachowania nawet najlepsze referencje nie pomogą.
O dzieciach można rozmawiać godzinami, ale w rozmowie musi paść również pytanie dotyczące kwoty wynagrodzenia. Jeżeli nie była ona ustalona wcześniej np. w ogłoszeniu, najlepiej zapytać o oczekiwania kandydatki. Chodzi tu nie tylko o pensję, ale również urlop czy inne dni wolne. Musisz wiedzieć, że zawsze istnieje możliwość negocjacji, ale pamiętaj, że niania wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę i musi być odpowiednio zmotywowana. Jeśli nie czujesz się zbyt dobra w negocjowaniu, zawsze możesz umówić się na kolejne spotkanie, a w międzyczasie przemyśleć wszystkie warunki stawiane przez kandydatkę.
Zanim przyjmiesz nianię do domu warto również sprawdzić jej referencje. Możesz zadzwonić do osób, które były wcześniej jej pracodawcami i dokładnie wypytać o to jak się im współpracowało. Warto też zastosować kilkudniowy okres próbny, kiedy to będziesz przebywała w domu i miała możliwość poznania i obserwowania kandydatki na nianię.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kirill Polovnoy
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.