Data publikacji:

Jak wybrać nianię?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Wkrótce wracasz do pracy i musisz zastanowić się nad zapewnieniem odpowiedniej opieki swojemu maluszkowi. Nie ma wokoło osób, które mogłyby się tego podjęć, więc zostajesz zmuszona do poszukiwania kogoś takiego jak niania. Jak się do tego zabrać? O co pytać? Na co zwrócić uwagę? Na te pytania z pewnością musisz poznać odpowiedzi.

 

jak-wybrac-nianie-niania-referencje-dziecko-550x350

 

Przygotuj dokładny opis stanowiska

Opieka nad dzieckiem to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego też niezwykle ważną rzeczą jest, aby osoba, którą wybierzesz spełniała twoje wymagania. Toteż pierwszym krokiem w kierunku szukania niani powinno być dokładne przygotowanie listy Twoich oczekiwań. Musisz wiedzieć czy wolisz osobę młodą czy starszą, jak daleko powinna mieszkać , w jakie dni tygodnia będziesz potrzebowała pomocy w dni robocze a może również w weekendy? Te i wszystkie inne warunki, które powinna spełniać Twoja niania spisz sobie na kartce. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że nie tak łatwo znaleźć osobę, która spełni wszystkie wymagania i do tego będzie tania.

 

Rozmowa

Zapewne przed dokonaniem wyboru będziesz chciała porozmawiać z kilkoma kandydatkami, dlatego powinnaś ustalić pewną strukturę rozmowy. Jeśli tak postąpisz będzie Ci znacznie łatwiej porównać wszystkie kandydatki. Na początek przedstaw siebie i malca. Następnie poproś, by kandydatka opowiedziała kilka słów o sobie. To co powie i w jaki sposób to zrobi może być dla Ciebie ważną informacją. Po takim wstępie zacznij pytać, o to co wcześniej uznałaś za najistotniejsze: referencje, dyspozycyjność itp. Zadawaj konkretne pytania i oczekuj takich odpowiedzi. Bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z notatnika, gdyż trudno zapamiętać wszystko (zwłaszcza kiedy malec nie ma nastroju na rozmowy rekrutacyjne). Zapisuj wszystkie informacje, które są dla Ciebie istotne lub w jakikolwiek sposób budzą Twój niepokój. Po przeprowadzeniu kilku rozmów nic Ci nie umknie, za to notatki ułatwią wybór odpowiedniej niani.

 

Obserwuj

Przy wyborze niani liczy się nie tylko wykształcenie czy referencje, ale przede wszystkim to czy będziesz w stanie jej zaufać i oddać dziecko pod opiekę. Dlatego powinnaś bacznie obserwować jak opiekunka zachowuje się zarówno w stosunku do Ciebie jak i do dziecka. Czy dziecko ją polubiło, czy zaakceptowało potencjalną opiekunkę? Jeśli masz jakieś zastrzeżenia co do jej zachowania nawet najlepsze referencje nie pomogą.

 

Trudne pytania

O dzieciach można rozmawiać godzinami, ale w rozmowie musi paść również pytanie dotyczące kwoty wynagrodzenia. Jeżeli nie była ona ustalona wcześniej np. w ogłoszeniu, najlepiej zapytać o oczekiwania kandydatki. Chodzi tu nie tylko o pensję, ale również urlop czy inne dni wolne. Musisz wiedzieć, że zawsze istnieje możliwość negocjacji, ale pamiętaj, że niania wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę i musi być odpowiednio zmotywowana. Jeśli nie czujesz się zbyt dobra w negocjowaniu, zawsze możesz umówić się na kolejne spotkanie, a w międzyczasie przemyśleć wszystkie warunki stawiane przez kandydatkę.

 

Referencje

Zanim przyjmiesz nianię do domu warto również sprawdzić jej referencje. Możesz zadzwonić do osób, które były wcześniej jej pracodawcami i dokładnie wypytać o to jak się im współpracowało. Warto też zastosować kilkudniowy okres próbny, kiedy to będziesz przebywała w domu i miała możliwość poznania i obserwowania kandydatki na nianię.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kirill Polovnoy


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.