Data publikacji:

Jak wybrać nianię?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Wkrótce wracasz do pracy i musisz zastanowić się nad zapewnieniem odpowiedniej opieki swojemu maluszkowi. Nie ma wokoło osób, które mogłyby się tego podjęć, więc zostajesz zmuszona do poszukiwania kogoś takiego jak niania. Jak się do tego zabrać? O co pytać? Na co zwrócić uwagę? Na te pytania z pewnością musisz poznać odpowiedzi.

 

jak-wybrac-nianie-niania-referencje-dziecko-550x350

 

Przygotuj dokładny opis stanowiska

Opieka nad dzieckiem to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego też niezwykle ważną rzeczą jest, aby osoba, którą wybierzesz spełniała twoje wymagania. Toteż pierwszym krokiem w kierunku szukania niani powinno być dokładne przygotowanie listy Twoich oczekiwań. Musisz wiedzieć czy wolisz osobę młodą czy starszą, jak daleko powinna mieszkać , w jakie dni tygodnia będziesz potrzebowała pomocy w dni robocze a może również w weekendy? Te i wszystkie inne warunki, które powinna spełniać Twoja niania spisz sobie na kartce. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że nie tak łatwo znaleźć osobę, która spełni wszystkie wymagania i do tego będzie tania.

 

Rozmowa

Zapewne przed dokonaniem wyboru będziesz chciała porozmawiać z kilkoma kandydatkami, dlatego powinnaś ustalić pewną strukturę rozmowy. Jeśli tak postąpisz będzie Ci znacznie łatwiej porównać wszystkie kandydatki. Na początek przedstaw siebie i malca. Następnie poproś, by kandydatka opowiedziała kilka słów o sobie. To co powie i w jaki sposób to zrobi może być dla Ciebie ważną informacją. Po takim wstępie zacznij pytać, o to co wcześniej uznałaś za najistotniejsze: referencje, dyspozycyjność itp. Zadawaj konkretne pytania i oczekuj takich odpowiedzi. Bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z notatnika, gdyż trudno zapamiętać wszystko (zwłaszcza kiedy malec nie ma nastroju na rozmowy rekrutacyjne). Zapisuj wszystkie informacje, które są dla Ciebie istotne lub w jakikolwiek sposób budzą Twój niepokój. Po przeprowadzeniu kilku rozmów nic Ci nie umknie, za to notatki ułatwią wybór odpowiedniej niani.

 

Obserwuj

Przy wyborze niani liczy się nie tylko wykształcenie czy referencje, ale przede wszystkim to czy będziesz w stanie jej zaufać i oddać dziecko pod opiekę. Dlatego powinnaś bacznie obserwować jak opiekunka zachowuje się zarówno w stosunku do Ciebie jak i do dziecka. Czy dziecko ją polubiło, czy zaakceptowało potencjalną opiekunkę? Jeśli masz jakieś zastrzeżenia co do jej zachowania nawet najlepsze referencje nie pomogą.

 

Trudne pytania

O dzieciach można rozmawiać godzinami, ale w rozmowie musi paść również pytanie dotyczące kwoty wynagrodzenia. Jeżeli nie była ona ustalona wcześniej np. w ogłoszeniu, najlepiej zapytać o oczekiwania kandydatki. Chodzi tu nie tylko o pensję, ale również urlop czy inne dni wolne. Musisz wiedzieć, że zawsze istnieje możliwość negocjacji, ale pamiętaj, że niania wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę i musi być odpowiednio zmotywowana. Jeśli nie czujesz się zbyt dobra w negocjowaniu, zawsze możesz umówić się na kolejne spotkanie, a w międzyczasie przemyśleć wszystkie warunki stawiane przez kandydatkę.

 

Referencje

Zanim przyjmiesz nianię do domu warto również sprawdzić jej referencje. Możesz zadzwonić do osób, które były wcześniej jej pracodawcami i dokładnie wypytać o to jak się im współpracowało. Warto też zastosować kilkudniowy okres próbny, kiedy to będziesz przebywała w domu i miała możliwość poznania i obserwowania kandydatki na nianię.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kirill Polovnoy


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

napady agresji u małego dziecka

Ataki histerii i napady agresji u małego dziecka. Co robić?

2021-10-08
Dla wielu rodziców histeria u dziecka to prawdziwy koszmar – malec krzyczy wniebogłosy, zdaje się być głuchy na jakiekolwiek uspokajające słowa, a do tego nierzadko uderza osoby będące w pobliżu albo rzuca przedmiotami. Co w takich sytuacjach należy zrobić? I czy agresja u dzieci to powód do niepokoju?
chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...