Data publikacji:

Jak pomóc zestresowanemu maluchowi?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Stres to przekleństwo dosięgające wszystkich ludzi. Nic w tym dziwnego. Konieczność utrzymania miejsca pracy, zdążenia na umówione spotkanie, a niekiedy nawet przebywanie z rozbrykanym maluchem, to czynniki silnie stresogenne dla dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci to również ludzie i tak samo odczuwają stres. Z tą różnicą, że o ile my – dorośli potrafimy sobie z nim radzić, to dzieciom bardzo często trzeba w tym pomóc.

 

stres-dziecko-550x350

 

Czym jest stres i co może go wywołać?

Stres to reakcja organizmu na różnego typu trudności, najczęściej związane z różnymi zmianami. Podczas swojego życia wszyscy nabywamy umiejętności radzenia sobie ze stresem, niemniej jednak tę naukę każdy z nas zaczyna od zera. W najgorszej sytuacji są oczywiście noworodki, które rodząc się, napotykają wielkie zmiany. Zupełnie nowy świat, ludzie, głosy, światło, zimno, ból, głód - to wszystko to niezwykle silne przyczyny stresu. Z czasem maluchy przyzwyczajają się do tych zmian a ich poziom stresu opada, ale zaraz pojawiają się następne: nowa niania, przedszkole, szkoła, pierwszy samodzielny wyjazd ... I tak w kółko.

 

Stres dziecka i jego najczęstsze objawy

Stres dziecka może uzewnętrznić się w postaci objawów psychicznych, takich jak silna obawa czy strach, ale bardzo często towarzyszą mu również objawy fizyczne. Najczęściej spotykane to:

  • dolegliwości żołądkowe w postaci biegunki, wymiotów lub bólu brzucha,
  • napięcie mięśniowe,
  • problemy z zasypianiem, nocny płacz,
  • brak apetytu.

W wyniku długotrwałego stresu dochodzi również do osłabienia ogólnej odporności dziecka, co powoduje częste przeziębienia.

 

Sposoby na stres?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że przyczyny stresu dziecka zmieniają się wraz z wiekiem. Drugą równie ważną sprawą jest to, że teoretyczna sytuacja stresogenna jedno dziecko może doprowadzić do paniki, a dla innego jest czymś zupełnie normalnym. Dlatego niezwykle ważna jest obserwacja i poznanie reakcji własnego dziecka. Niezależnie jednak od tego, co powoduje niepokój u malca należy postarać się o unikanie lub w miarę możliwości zmniejszenie takiego czynnika.

 

Najczęstsze przyczyny stresu u małych dzieci i sposoby na nie:

  • Nieznane miejsca – zanim poślemy dziecko do przedszkola, na kolonię czy do dentysty warto dokładnie wytłumaczyć, co je czeka. Jeśli szkrab będzie wiedział czego ma się spodziewać znacznie łatwiej odnajdzie się w nowej sytuacji. Dobrym pomysłem jest przedstawienie scenki z ulubionym misiem w roli głównej obrazującej co dziecko czeka lub wymyślenie bajki terapeutycznej o dziecku takim jak nasza pociecha i jego przygodach związanych z nową sytuacją.
  • Obcy ludzie – jeśli w najbliższym czasie planujesz na przykład zmianę niani, przygotuj na nią dziecko. Najlepiej będzie jeśli malec pozna nową opiekunkę w Twoim towarzystwie. To pozwoli mu na oswojenie się z nową osobą. Niekiedy potrzebnych jest kilka takich spotkań zanim całkowicie ją zaakceptuje.
  • Czekanie – niezwykły stres może wywołać również oczekiwanie na coś niezwykłego. Czekanie na obiecaną wycieczkę do zoo, albo urodzinowe przyjęcie może wywołać nawet kilka bezsennych nocy. Dlatego niekiedy warto do takiego zdarzenia przygotowywać malca sukcesywnie, a czasem najlepszym wyjściem jest poinformowanie go w ostatniej chwili.
  • Zmęczenie – zabawa z dziećmi, nauka czy wiele innych codziennych rzeczy mogą powodować nadmierne zmęczenie, które wywołuje reakcje stresowe. Trzeba zadbać, aby malec miał odpowiednią ilość i długość drzemek w ciągu dnia, a przed wieczornym snem miał chwilę spokoju po wydarzeniach dnia codziennego.

 

Stres jest konieczny człowiekowi do życia, ponieważ wyzwala reakcje obronne wskazując na zagrożenia. Jednakże gdy trwa zbyt długo i powtarza się bardzo często, powinno się z nim walczyć niezależnie czy występuje on u dziecka, czy u dorosłego.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Miredi


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
21-08-2017
Ocena:
Niektóre dzieci to wrażliwce i faktycznie wtedy trzeba być bardzo czujnym, bo nawet nie zauważymy kiedy stres je dopada, a później zaczynają się schody
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.