Jak pomóc zestresowanemu maluchowi?

Data:

Stres to przekleństwo dosięgające wszystkich ludzi. Nic w tym dziwnego. Konieczność utrzymania miejsca pracy, zdążenia na umówione spotkanie, a niekiedy nawet przebywanie z rozbrykanym maluchem, to czynniki silnie stresogenne dla dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci to również ludzie i tak samo odczuwają stres. Z tą różnicą, że o ile my – dorośli potrafimy sobie z nim radzić, to dzieciom bardzo często trzeba w tym pomóc.

 

stres-dziecko-550x350

 

Czym jest stres i co może go wywołać?

Stres to reakcja organizmu na różnego typu trudności, najczęściej związane z różnymi zmianami. Podczas swojego życia wszyscy nabywamy umiejętności radzenia sobie ze stresem, niemniej jednak tę naukę każdy z nas zaczyna od zera. W najgorszej sytuacji są oczywiście noworodki, które rodząc się, napotykają wielkie zmiany. Zupełnie nowy świat, ludzie, głosy, światło, zimno, ból, głód - to wszystko to niezwykle silne przyczyny stresu. Z czasem maluchy przyzwyczajają się do tych zmian a ich poziom stresu opada, ale zaraz pojawiają się następne: nowa niania, przedszkole, szkoła, pierwszy samodzielny wyjazd ... I tak w kółko.

 

Stres dziecka i jego najczęstsze objawy

Stres dziecka może uzewnętrznić się w postaci objawów psychicznych, takich jak silna obawa czy strach, ale bardzo często towarzyszą mu również objawy fizyczne. Najczęściej spotykane to:

  • dolegliwości żołądkowe w postaci biegunki, wymiotów lub bólu brzucha,
  • napięcie mięśniowe,
  • problemy z zasypianiem, nocny płacz,
  • brak apetytu.

W wyniku długotrwałego stresu dochodzi również do osłabienia ogólnej odporności dziecka, co powoduje częste przeziębienia.

 

Sposoby na stres?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że przyczyny stresu dziecka zmieniają się wraz z wiekiem. Drugą równie ważną sprawą jest to, że teoretyczna sytuacja stresogenna jedno dziecko może doprowadzić do paniki, a dla innego jest czymś zupełnie normalnym. Dlatego niezwykle ważna jest obserwacja i poznanie reakcji własnego dziecka. Niezależnie jednak od tego, co powoduje niepokój u malca należy postarać się o unikanie lub w miarę możliwości zmniejszenie takiego czynnika.

 

Najczęstsze przyczyny stresu u małych dzieci i sposoby na nie:

  • Nieznane miejsca – zanim poślemy dziecko do przedszkola, na kolonię czy do dentysty warto dokładnie wytłumaczyć, co je czeka. Jeśli szkrab będzie wiedział czego ma się spodziewać znacznie łatwiej odnajdzie się w nowej sytuacji. Dobrym pomysłem jest przedstawienie scenki z ulubionym misiem w roli głównej obrazującej co dziecko czeka lub wymyślenie bajki terapeutycznej o dziecku takim jak nasza pociecha i jego przygodach związanych z nową sytuacją.
  • Obcy ludzie – jeśli w najbliższym czasie planujesz na przykład zmianę niani, przygotuj na nią dziecko. Najlepiej będzie jeśli malec pozna nową opiekunkę w Twoim towarzystwie. To pozwoli mu na oswojenie się z nową osobą. Niekiedy potrzebnych jest kilka takich spotkań zanim całkowicie ją zaakceptuje.
  • Czekanie – niezwykły stres może wywołać również oczekiwanie na coś niezwykłego. Czekanie na obiecaną wycieczkę do zoo, albo urodzinowe przyjęcie może wywołać nawet kilka bezsennych nocy. Dlatego niekiedy warto do takiego zdarzenia przygotowywać malca sukcesywnie, a czasem najlepszym wyjściem jest poinformowanie go w ostatniej chwili.
  • Zmęczenie – zabawa z dziećmi, nauka czy wiele innych codziennych rzeczy mogą powodować nadmierne zmęczenie, które wywołuje reakcje stresowe. Trzeba zadbać, aby malec miał odpowiednią ilość i długość drzemek w ciągu dnia, a przed wieczornym snem miał chwilę spokoju po wydarzeniach dnia codziennego.

 

Stres jest konieczny człowiekowi do życia, ponieważ wyzwala reakcje obronne wskazując na zagrożenia. Jednakże gdy trwa zbyt długo i powtarza się bardzo często, powinno się z nim walczyć niezależnie czy występuje on u dziecka, czy u dorosłego.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Miredi

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
21-8-2017
Ocena:
Niektóre dzieci to wrażliwce i faktycznie wtedy trzeba być bardzo czujnym, bo nawet nie zauważymy kiedy stres je dopada, a później zaczynają się schody