Dlaczego dziecko budzi się w nocy

Data:

Większość młodych rodziców marzy tylko o jednym - aby się w końcu porządnie wyspać. Tymczasem maluszek potrafi budzić się kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Gdy niemowlę nie chce spać kolejny dzień z rzędu zmęczeni rodzice zadają tylko jedno pytanie: "Kiedy nasze dziecko zacznie przesypiać całą noc?".


sen dziecka, łóżeczko


Powodów, dla których dziecko budzi się w nocy może być wiele. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 

Spokojny sen dziecka

Mniejsze dzieci często budzą się na karmienie. Niektóre szkraby potrafią ssać pierś mamy przez pół nocy. Dzieci karmione butelką jedzą 2-3 razy w ciągu nocy. Z czasem potrzeba nocnego jedzenia zanika, a maluch przesypia spokojnie kilka godzin. Jednakże w większości przypadków całe noce zaczynają przesypiać dopiero dwulatkowie.
 

Bolesne ząbkowanie

Często niemowlę nie chce spać z innego powodu niż nocne karmienie. Spokojny sen dziecka może być także zakłócony przez bolesne ząbkowanie. Jeśli maluch źle znosi wyrzynanie ząbków podaj mu przed zaśnięciem lek przeciwbólowy (ibuprofen lub paracetamol). Gdy obudzi się w nocy z płaczem posmaruj obolałe dziąsła żelem przeciwbólowym lub zmocz smoczek sprayem uśmierzającym ból (Tantum Verde lub Hascosept). Nic więcej nie możesz zrobić. Ząbkowanie trzeba po prostu przetrwać.
 

Stresujący dzień

Dziecko może gorzej spać gdyż w nocy odreagowuje wszelkie stresy. Jeśli w ciągu dnia coś go zdenerwowało lub wystraszyło z pewnością odbije się to na jakości dziecięcego snu. Dlatego tak istotna jest atmosfera w jakiej wychowuje się dziecko. Jeśli w domu panuje przyjazny klimat sen dziecka będzie spokojniejszy.
 

Temperatura w pokoju

Niezwykle istotna jest też temperatura i wilgotność panująca w dziecięcej sypialni. Jeśli szkrab wierci się i śpi bardzo niespokojnie być może jest mu zbyt ciepło. Nie przykrywaj go kołdrą pod samą szyję. Jeśli boisz się, że odkryje się w nocy i będzie mu za chłodno ubierz go w cieplejszą piżamkę i załóż skarpetki. Lepiej gdy maluszek lekko odczuje chłód niż przegrzeje się i spoci.


Niestety niektóre dzieci budzą się w nocy bez powodu. Zdarza się też, że przez wiele miesięcy maluch spał spokojnie i teraz nagle budzi się kilka razy. Pocieszający jest fakt, że to zupełnie normalne i z czasem przejdzie samo. Kiedy? Niestety z tym bywa różnie.Zdjęcie: Fotolia by © Oleg Kozlov All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
22-5-2018
Ocena:
Prawda jest taka, ze gdyby nie ten viburkol to nikt z nas by nie spal jak synowi zeby wychodzily.
19-2-2018
Ocena:
Synowi dawałam Viburcol, bo często budził się w nocy z płaczem. Co prawda było to 6 lat temu, ale bez tych czopków noce byłyby dla nasz wszystkich koszmarem.
15-1-2016
Ocena:
Mój synek od urodzenia ma problemy ze snem i w dzień i w nocy teraz ma 8 miesięcy i w nocy budzi się co 2 godziny a w dzień nie śpi dłużej niż godzinę ma takie krótkie drzemki 3 w ciągu dnia