Data publikacji:

Nawilżanie powietrza

Autor: Serwis Dzidziusiowo

W większości mieszkań od kilku tygodni grzeją kaloryfery. W naszych domach jest ciepło, przyjemnie i sucho. Niestety pozbawione wilgoci powietrze wysusza dziecięcy nosek i sprawia kłopoty z oddychaniem.

 

Nawilżanie powietrza są bardzo przydatne w okresie grzewczym

 

Suche powietrze

Jesień i zima to czas sprzyjający infekcjom górnych dróg oddechowych. Dzieci zmagają się z katarem, ciężko oddychają i kaszlą. Spotkałam się kiedyś z określeniem, że jesień to taka pora roku, podczas której maluchy są 'ni to chore ni to zdrowe'. I coś w tym jest, bowiem niektóre szkraby mają katar tylko w nocy. Zapchany nos zakłóca sen dziecka i sprawia, że  budzi się ono z płaczem. Czemu tak się dzieje? W większości przypadków to nie infekcja, a skutek przebywania w mieszkaniu, w którym  jest  zbyt ciepłe i suche powietrze.

 

Nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza pozwoli w łatwy sposób uzyskać odpowiednią wilgotność otoczenia. W sprzedaży jest wiele rodzajów tych urządzeń:

  • parowy nawilżacz powietrza - wyposażony jest w grzałkę, która podgrzewa wodę, w wyniku czego powstaje gorąca para, 
  • nawilżacz ultradźwiękowy – wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, a powstała chłodna mgiełka skutecznie nawilża powietrze w mieszkaniu;
  • nawilżacz ewaporacyjny – wyposażony jest w filtr i turbinę, która tłoczy, oczyszcza, nawilża i 'oddaje' powietrze.

 

W okresie grzewczym codziennie przed snem nawilżaj śluzówkę noska dziecka. Woda morska zaaplikowana tuż przed snem ułatwi szkrabowi oddychanie zapewniając mu spokojny sen.

 

Domowe sposoby na nawilżenie suchego powietrza

Kilka razy dziennie wietrz mieszkanie. Dopływ świeżego powietrza jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej wilgotności otoczenia. Chłodne i wilgotne powietrze ułatwia oddychanie. Codziennie chodź ze szkrabem na spacer. Ruch na świeżym powietrzu to doskonały sposób na udrożnienie dziecięcych dróg oddechowych. 

Nie zapomnij też o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Nie powinna ona przekraczać 20-22°C. Jeśli jest taka potrzeba, przykręć kaloryfery. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza możesz rozwiesić na kaloryferze mokre ręczniki lub specjalne, ceramiczne pojemniki z wodą.

Niezastąpiony jesienno-zimowy zestaw to: nawilżacz, woda morska, spacery, wietrzenie mieszkania, odpowiednia temperatura i duże ilości picia. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Calek All right reserved

Komentarze
22-04-2017
Ocena:
u nie baaaardzo mocno grzeją a nie mogęregulować! wićkupiła oskar stadler, taki lepszy nawilżacz no i tez o wiele lepiej wygląa, polecam, sam sie włacza i wyłacza jak trzeba
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.