Katar u niemowlaka

Data:

Małe dziecko samo nie potrafi poradzić sobie z zapchanym nosem. Maluch złości się, jest rozdrażniony, niespokojny, ma kłopoty ze spaniem i jedzeniem. Katar u niemowlaka może być objawem alergii, zwykłego przeziębienia, ale i niebezpiecznego zakażenia bakteryjnego. Dlatego nie wolno go lekceważyć.

 

katar u niemowlaka

 

Katar u dziecka

Nosek małego dziecka pełni rolę filtra i klimatyzatora. Ogrzewa wdychane powietrze,  usuwa z niego zanieczyszczenia i reguluje wilgotność. Maluchy do pierwszego roku życia  oddychają wyłącznie przez nos, a ich kanały nosowe są jeszcze bardzo wąskie. Dlatego zwykły katar u dziecka może stać się  poważnym problemem. Katar u niemowlaka może doprowadzić do zapalenia ucha i zatok przynosowych, a także trwale uszkodzić błonę śluzową nosa. 

 

Rodzaje kataru

Wirusowy katar u dziecka zwykle zaczyna się od kichania, a z nosa cieknie wodnista, przezroczysta  wydzielina, która po 2-3 dniach gęstnieje i  robi się biała. Może także pojawić się stan podgorączkowy i kaszelek.  Gdy wydzielina zmieni barwę na żółtawą lub zielonkawą  może to  świadczyć o katarze bakteryjnym. Nie należy go  bagatelizować bowiem ropna infekcja może zaatakować zatoki, oskrzela i płuca

 

Jak leczyć katar u dziecka

 • Podłóż pod materac zwinięty ręcznik tak, aby  główka dziecka  była wyżej od tułowia
 • Układaj malucha na brzuszku, a wydzielina sama wypłynie
 • Do noska aplikuj roztwór soli morskiej lub krople homeopatyczne
 • A następnie oczyść nos aspiratorem np. Fridą lub gruszką
 • Jeśli dziecko nie ma gorączki nie rezygnuj ze spacerów, świeże powietrze przeczyści nosek maluszka
 • Nawilżaj powietrze w pokoju w którym przebywa maluszek
 • Skórę pod nosem posmaruj maścią majerankową. Maść majerankowa ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Działa ściągająco na skórę i błony śluzowe oraz zapobiega otarciom. małych dzieci polecana jest przy stanach zapalnych błony śluzowej nosa.

Katar u dziecka sprawia, że maluch ma kłopoty ze ssaniem. Jeśli jedzenie z piersi lub butelki będzie dla niego kłopotem podawaj mu mleko łyżeczką. Bardzo ważne jest, aby chory maluch dużo pił. Podawaj mu przegotowaną wodę źródlaną lub wzbogacone witaminą C soki i herbatki.

 

 

Jak uchronić dziecko przed katarem

 • Unikaj kontaktu z zakatarzonymi osobami
 • W sezonie grypowym staraj się nie zabierać dziecka w duże skupiska ludzi np. do supermarketów
 • Dokładnie myj ręce kilka razy dziennie
 • Regularnie wietrz pokój i pościel maluszka
 • Jeśli sama masz katar nie odstawiaj dziecka od piersi. Przeciwciała zawarte w Twoim mleku są mu teraz szczególnie potrzebne.

Jeśli katar u niemowlaka nie ustępuje po tygodniu może być objawem alergii. Przewlekle zatkany nosek, kichanie i przezroczysta wydzielina, najprawdopodobniej świadczą o uczuleniu na roztocza kurzu, sierść, albo na któryś ze składników diety.

 

Zdjęcie: Fotolia by © andreas reimann All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
25-1-2019
Ocena:
Jeśli dzieciaki skończyły roczek można bezpiecznie wprowadzić oxalin. Dzięki temu leczenie trwa krócej i wydzielina nie spływa do gardła.
14-5-2018
Ocena:
I tak najgorsza jest alergia :(