Nawilżacz powietrza

Data:

Wraz z niższą temperaturą za oknem i rozpoczęciem okresu grzewczego w mieszkaniach, wilgotność powietrza w naszych domach spada. Z pomocą może przyjść nawilżacz powietrzaZapobiega on wysuszeniu śluzówki, która odpowiada za ochronę organizmu przed groźnymi bakteriami i wirusami.

 

wyprawka dla dziecka - nawilżacz powietrza

 

Śluzówka

Na śluzówce gardła i nosa znajdują się drobne rzęski, które zapobiegają przedostaniu się drogą oddechową wirusów, bakterii, kurzu i pleśni do organizmu. Gdy śluzówka jest wilgotna, system działa sprawnie. Gdy wysycha, ruchy rzęsek ustają, przez co do płuc trafia więcej zanieczyszczeń, a to może prowadzić do alergii.

 

Suche powietrze

Wilgotność powietrza gwałtownie spada nawet do 10 procent, gdy kaloryfery zaczynają ogrzewać nasze domy. W takich przypadkach nie wystarczą mokre ręczniki rozwieszone w pokoju, schnące pranie czy naczynia z wodą. Zdrowa wilgotność dla pomieszczeń wynosi od 40 do 60 procent. Poniżej dolnej granicy powietrze w mieszkaniu jest za suche, a oddychanie nim prowadzi do wysuszenia śluzówki. U noworodka może to powodować katar i zapalenia gardła. Z kolei zbyt wysoka wilgotność też nie jest dobra. Powyżej 60 procent rozwijają się roztocza, które są jednym z najsilniejszych alergenów. By mieć pewność, że nasz maluszek przebywa w pokoju niezagrażającym jego zdrowiu, najlepiej podjąć zdecydowane środki i zainwestować w nawilżacz powietrza.

 

Nawilżacze powietrza

Podstawą pracy nawilżacza jest wykorzystywanie wody kranowej (wbudowany filtr wapienny), destylowanej lub przegotowanej. Dobrze wybrać taki z czujnikiem wilgotności, wówczas urządzenie samo będzie się włączać i wyłączać. Poziom nawilżania można regulować dzięki termostatowi. Niektóre urządzenia mają wyświetlacz (pokazujący wartość nawilżenia), a nawet są wyposażone w substancje antybakteryjne, zapobiegające rozwojowi pleśni i bakterii. Do niektórych można dodać pachnące olejki.

 

Szczególnie dbaj o zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pokoju dziecka, by ustrzec je m.in przed atopowym zapaleniem skóry. Na rynku oferowanych jest wiele nawilżaczy zaprojektowanych z myślą o najmłodszych. Kuszą kolorowym wyglądem przypominającym zwierzęta lub postacie z bajek. Prócz zewnętrznego kształtu, zwróć uwagę na cichy tryb pracy urządzenia, by nie niepokoić malca podczas snu.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Flickr by kittischoen, Creative Commons 2.0

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-1-2019
Ocena:
Dla mnie w przypadku takich urzadzen wyglad jest drugorzędna sprawą. Lepiej, żeby działało skutecznie.
6-5-2016
Ocena:
Super sprawa, kiedyś nie było takich rzeczy.