Data modyfikacji:

Nawilżacz powietrza

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wraz z niższą temperaturą za oknem i rozpoczęciem okresu grzewczego w mieszkaniach, wilgotność powietrza w naszych domach spada. Z pomocą może przyjść nawilżacz powietrzaZapobiega on wysuszeniu śluzówki, która odpowiada za ochronę organizmu przed groźnymi bakteriami i wirusami.

 

wyprawka dla dziecka - nawilżacz powietrza

 

Śluzówka

Na śluzówce gardła i nosa znajdują się drobne rzęski, które zapobiegają przedostaniu się drogą oddechową wirusów, bakterii, kurzu i pleśni do organizmu. Gdy śluzówka jest wilgotna, system działa sprawnie. Gdy wysycha, ruchy rzęsek ustają, przez co do płuc trafia więcej zanieczyszczeń, a to może prowadzić do alergii.

 

Suche powietrze

Wilgotność powietrza gwałtownie spada nawet do 10 procent, gdy kaloryfery zaczynają ogrzewać nasze domy. W takich przypadkach nie wystarczą mokre ręczniki rozwieszone w pokoju, schnące pranie czy naczynia z wodą. Zdrowa wilgotność dla pomieszczeń wynosi od 40 do 60 procent. Poniżej dolnej granicy powietrze w mieszkaniu jest za suche, a oddychanie nim prowadzi do wysuszenia śluzówki. U noworodka może to powodować katar i zapalenia gardła. Z kolei zbyt wysoka wilgotność też nie jest dobra. Powyżej 60 procent rozwijają się roztocza, które są jednym z najsilniejszych alergenów. By mieć pewność, że nasz maluszek przebywa w pokoju niezagrażającym jego zdrowiu, najlepiej podjąć zdecydowane środki i zainwestować w nawilżacz powietrza.

 


Nawilżacze powietrza

Podstawą pracy nawilżacza jest wykorzystywanie wody kranowej (wbudowany filtr wapienny), destylowanej lub przegotowanej. Dobrze wybrać taki z czujnikiem wilgotności, wówczas urządzenie samo będzie się włączać i wyłączać. Poziom nawilżania można regulować dzięki termostatowi. Niektóre urządzenia mają wyświetlacz (pokazujący wartość nawilżenia), a nawet są wyposażone w substancje antybakteryjne, zapobiegające rozwojowi pleśni i bakterii. Do niektórych można dodać pachnące olejki.

 

Szczególnie dbaj o zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pokoju dziecka, by ustrzec je m.in przed atopowym zapaleniem skóry. Na rynku oferowanych jest wiele nawilżaczy zaprojektowanych z myślą o najmłodszych. Kuszą kolorowym wyglądem przypominającym zwierzęta lub postacie z bajek. Prócz zewnętrznego kształtu, zwróć uwagę na cichy tryb pracy urządzenia, by nie niepokoić malca podczas snu.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Flickr by kittischoen, Creative Commons 2.0

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Dla mnie w przypadku takich urzadzen wyglad jest drugorzędna sprawą. Lepiej, żeby działało skutecznie.
06-05-2016
Ocena:
Super sprawa, kiedyś nie było takich rzeczy.
szatka do chrztu

Szatka do chrztu – jak ubrać dziecko do chrztu?

2025-02-07
Chrzest to wyjątkowy moment w życiu dziecka i jego rodziny, pełen tradycji i głębokiej symboliki. Jednym z kluczowych elementów tej ceremonii jest specjalna szatka, która nie tylko podkreśla uroczysty charakter wydarzenia, ale także symbolizuje czystość i nowy początek. W tym artykule dowiesz się, dlaczego szatka do chrztu jest tak ważna, jakie są najlepsze propozycje zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, gdzie można ją kupić oraz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, aby ten wyjątkowy dzień był niezapomniany.
miś szumiś

Miś Szumiś – czy warto go kupić?

2025-02-05
Miś Szumiś to jeden z najpopularniejszych gadżetów wśród młodych rodziców, obiecujący spokojny sen maluszka. Ale czy warto inwestować w takiego misia? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom misiów szumisiów, wyjaśnimy, dlaczego biały szum działa tak dobrze, oraz dowiemy się, czym właściwie jest biały szum. Przeanalizujemy także, jakie rodzaje misiów szumisiów są dostępne na rynku, dla kogo są przydatne i jak długo można z nich korzystać.
monitor oddechu

Jaki monitor oddechu? Czy warto kupić?

2025-01-31
Lista rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce, jest całkiem długa. Oprócz obowiązkowych pozycji, takich jak łóżeczko czy wózek, obejmuje ona także propozycje, których zakup warto rozważyć, zwłaszcza jeśli pozwala na to budżet. Jednym z nich jest monitor oddechu – urządzenie polecane przez tysiące rodziców, pozwalające zadbać o bezpieczeństwo maluszka. Jak działa monitor oddechu, czy warto go kupić i na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego modelu? Zapraszamy do lektury! 
termometr bezdotykowy

Najlepszy termometr bezdotykowy. Ranking

2025-01-15
"Termometr bezdotykowy ranking" - to fraza, którą często wpisujemy w wyszukiwarkę, szukając najlepszego rozwiązania do pomiaru temperatury. Nic dziwnego - szybki, precyzyjny i bezpieczny pomiar temperatury to podstawa, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Ale jak porównać tak wiele modeli i wybrać ten najbardziej odpowiedni? Nasz ranking termometrów bezdotykowych, który przygotowaliśmy, przestawia najpopularniejsze tego typu urządzenia wśród użytkowników Ceneo. Zapraszamy do lektury!
chodzik dla dziecka

Czy chodzik pomaga, czy przeszkadza? Fakty i mity o chodzikach dla dzieci

2024-11-18
Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupić chodzik dla swojego dziecka. Czy to narzędzie naprawdę pomaga maluchom w nauce chodzenia, czy może raczej przeszkadza? W tym artykule omówimy zalety i wady chodzików oraz pchaczy, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.
zabawka-dla-niemowlaka

Najlepsze zabawki dla niemowlaka

2024-10-21
Odpowiednia zabawka dla niemowlaka powinna być dostosowana do danego etapu rozwoju dziecka. Inne zabawki będą odpowiednie w pierwszych 3 miesiącach życia, inne między 3 a 6 miesiącem, a jeszcze inne między 6–12 miesiącem. Przedstawiamy najbardziej popularne i funkcjonalne zabawki dla niemowlaka, które pomogą mu angażować wszystkie zmysły i ułatwią szybszą naukę nowych umiejętności.
książeczka sensoryczna

Książeczka sensoryczna – jaką wybrać dla niemowlaka?

2024-10-18
Zastanawiasz się, co kupić swojemu dziecku jako pierwszą zabawkę? A może idziesz do znajomych, żeby po raz pierwszy zobaczyć nowo narodzonego bobasa? Warto by było przynieść ze sobą jakiś interesujący prezent! Książeczka sensoryczna będzie idealnym rozwiązaniem. Pozwala na angażowanie zmysłów dziecka od pierwszych miesięcy życia i można z niej korzystać z powodzeniem przez 1. rok życia. A czasem i dłużej.