Terapeutyczne bajki dla dzieci

Data:

Czytanie to fantastyczny sposób na wspólne spędzenie czasu. Ale nie tylko. Bajki dla dzieci to także doskonałe narzędzie stymulujące dziecięcy rozwój. Odzwierciedlają sposób myślenia i odczuwania przez co skutecznie wpływają na podświadomość malucha.
 

bajki_terapeutyczne

 

Po co dziecku bajki?

Rola bajek w świecie dziecka jest nie do przecenienia. Sami z dzieciństwa pamiętamy jak godzinami uwielbialiśmy słuchać snujących się opowieści o pięknych księżniczkach, dzielnych rycerzach, przygodach małych odważnych zwierzaków. A przecież nie były to tylko bajki, były to opowieści z morałem, uczące, pokazujące emocje, piętnujące złe zachowania i nagradzające dobre. Po co zatem dzieciom bajki? Powodów jest naprawdę wiele:

 • rozładowują napięcie emocjonalne,
 • wzbogacają doświadczenia dziecka,
 • pobudzają wyobraźnię,
 • pokazują sposoby rozwiązywania problemów,
 • uczą radzenia sobie z trudnymi uczuciami,
 • poszerzają świadomość dziecka
 • dostarczają ważnych wzorców osobowych,
 • przedstawiają dziecku różne wzorce zachowań,
 • pozwalają maluchowi zrozumieć, że ma wpływ na pewne sytuacje i może kontrolować swoje zachowania,
 • uczą dziecko samodzielności i budują w nim poczucie własnej wartości.

 

Bajki terapeutyczne – co to takiego?

Dziecięcy świat nie jest pozbawiony trudnych sytuacji i problemów. Coś co dla nas dorosłych jest oczywiste i łatwe, dla małego człowieka może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Dziecko dopiero uczy się rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z emocjami. Bajki pozwalają mu na utożsamienie się z bohaterami, zrozumienie swoich uczuć oraz ewentualnych lęków, a także dają nadzieję na rozwiązanie problemów. Widząc, że inni też mają podobne kłopoty i potrafią sobie z nimi radzić dziecko zyskuje wiarę we własne możliwości.

 

Bajki terapeutyczne dzielimy na trzy grupy:

 • relaksacyjne – mają na celu wyciszenie i uspokojenie dziecka,
 • - wychowawcze – ich zadaniem jest kształtowanie właściwych zachowań dziecka,
 • psychoterapeutyczne – redukują dziecięce lęki i są jednym z elementów walki z problemami emocjonalnymi.

 

Charakterystyka bajek terapeutycznych

Akcja bajek relaksacyjnych jest powolna, a ich bohaterowie zazwyczaj nie biorą czynnego udziału w konkretnych wydarzeniach, a jedynie stoją z boku i uważnie obserwują otoczenie. Opowiadania te zazwyczaj odwołują się do zmysłów oraz wyobraźni dziecka i opierają na wizualizacji wrażeń.

 

Bajki wychowawcze i psychoterapeutyczne poruszają trudny dla dziecka temat np. pierwszy dzień w przedszkolu, narodziny rodzeństwa, lęk przed ciemnością czy strach przed nieznajomymi. Akcja opowiadania toczy się w miejscu znajomym dziecku (w domu, przedszkolu, u lekarza itd.), a bohater, z którym dziecko może się identyfikować ma takie same problemy. Historia zawsze kończy się happy endem.

 

Jak stosować bajki terapeutyczne?

Ogromną zaletą bajek terapeutycznych jest to, że można je wykorzystywać także profilaktycznie, aby oswoić malucha z sytuacją np. pierwszą wizytą u pedodonty.


Bajki należy czytać z zaangażowaniem i bez pośpiechu tak, aby bajka trafiła do dziecka. Jeśli maluch podpytuje, komentuje lub prosi o powtórzenie jakiegoś fragmentu to znaczy, że aktywnie przetwarza treść opowiadania.

 

Aby wzmocnić działanie bajki warto zaproponować dziecku by wykonało ilustrację do opowiadania oraz porozmawiać z nim o tym jaki fragment bajki najbardziej mu się podobał i który bohater wzbudził sympatię. Oczywiście nic na siłę. Jeśli treść bajki będzie dla dziecka ważna, sam będzie powracał do niej w rozmowach i w zabawach.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Anna Karwowska All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.