Pierwsza wizyta u pedodonty

Data:

Pedodonta to stomatolog specjalizujący się w leczeniu zębów niemowląt i starszych dzieci. Doskonale wie, jak rozmawiać z maluszkiem, aby oswoić jego strach i niepokój przed nieznanym. Wytłumaczy dziecku jak dbać o ząbki, wyjaśni czemu to takie ważne, skontroluje uzębienie i sprawi, że następnym razem szkrab przyjdzie do dentysty z uśmiechem.

 

pedodonta_duze

 

Wizyta u pedodonty

Opinie na temat tego, kiedy należy udać się z dzieckiem do pedodonty po raz pierwszy są różne. Jedni mówią, że jeśli wcześniej nie dzieje się nic niepokojącego, to dopiero wówczas, gdy w buzi maluszka pojawią się już wszystkie ząbki. Inni twierdzą, że szkraba należy z tematem oswajać stopniowo i warto zabrać go do stomatologa, gdy przebiją się pierwsze ząbki.

Zanim pojawi się faktyczna potrzeba jakiegoś zabiegu dentystycznego dziecko powinno zapoznać się z gabinetem, poznać swojego lekarza, dowiedzieć się na czym polega jego praca i dlaczego trzeba pielęgnować uzębienie. Po takim wstępie pedodonta dokona pierwszego przeglądu, a dzielnemu pacjentowi zapewne wręczy jakąś nagrodę.

 

Dziecko u stomatologa

Wiadomo, że maluchy uwielbiają naśladować dorosłych. Dlatego i tym razem musisz dać swojemu małemu zębaczowi dobry przykład. Niech widzi, że regularnie dbasz o zęby i z uśmiechem na twarzy chadzasz do stomatologa.

Na jedną z wizyt zabierz maluszka ze sobą. Nawet jeśli wydaje Ci się, że 7-8 miesięczne dziecko niewiele zrozumie, dla niego to będzie ważna lekcja. Z uwagą będzie się przyglądał sprzętom, światełkom, lekarzowi i Tobie na tym dziwnym, wielkim fotelu. Od samego początku pokazuj dziecku, że wizyta w gabinecie dentystycznym to normalna, rutynowa sprawa, a nie coś 'wielkiego'.

 

Pierwszy przegląd mlecznych zębów

Jeśli dziecko ma już wszystkie ząbki, (a wcześniej nie działo się nic niepokojącego) czas na pierwszą, 'poważną' wizytę u stomatologa. Pedodonta odpowie na dziecięce pytania, wszystko spokojnie wytłumaczy i w większości przypadków znajdzie sposób, aby namówić smyka na otwarcie buzi. Gdy znajomy mi maluszek nie pozwolił lekarzowi nawet spojrzeć na ząbki ten ze stoickim spokojem wytłumaczył mu, że narysuje mu w buzi karetkę. Chłopczyk otwierał buzię tak szeroko, że lekarz bez najmniejszych problemów wykonał impregnację mlecznych ząbków, obiecując, że następnym razem narysują straż pożarną. Po wizycie w gabinecie dentystycznym wszystkim dookoła pokazywał jaki pan doktor namalował mu pojazd.

Nawet jeśli dziecko ma mleczne zęby w idealnym stanie, powinno być pod stałą opieką stomatologa. Dlatego na kolejne wizyty powinniście się umawiać najlepiej co trzy miesiące. Raz na pół roku warto również wzmocnić ząbki maluszka poprzez fluoryzację. Tak częste wizyty sprawią, że dziecko przede wszystkim oswoi się z gabinetem i przyzwyczai do różnych zabiegów. Umożliwią one również szybkie zlokalizowanie ewentualnych zmian w stanie uzębienia naszej pociechy.

 

Leczenie mlecznych zębów

Większość z nas zapewne doskonale pamięta jeszcze te okropne, szkolne gabinety dentystyczne. Na szczęście współcześnie kładzie się duży nacisk także na komfort psychiczny małego pacjenta. Oprócz tradycyjnego borowania istnieją inne metody opracowywania ubytków, a wizyta u stomatologa wcale nie musi kojarzyć się z bólem.

Jednakże jeśli malucha czeka nieprzyjemny zabieg, nie okłamuj go, że nic nie będzie bolało. Jeśli raz to zrobisz możesz na zawsze stracić jego zaufanie i zniechęcisz dziecko do dalszych wizyt. Zapytaj w gabinecie czy nie mają kolorowych plomb. Możliwość zadecydowania jakiego koloru plombę założy Pani Doktor może nieco złagodzi ból.

Przed wizytą opowiedz dziecku o tym co je czeka i, że wszystko to po to, aby później już nic nie bolało. Na koniec nie zapomnij pochwalić dziecka i opowiedzieć mu o tym jak bardzo jesteś z niego dumna i jaki był dzielny.

 

Zdjęcie: Fotolia by © overthehill All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
22-4-2017
Ocena:
jakoś nie lubię tej nazwy pedodonta, źle mi się kojarzy
18-11-2016
Ocena:
moim zdaniem super ważna jest ta pierwsza wizyta adaptacyjna. Najlepiej iść jak najwcześniej w okolicach 2 lat, jak się dziecku nic nie dzieje. Wtedy jest fajnie i przyjemnie, dzieciak pojeździ fotelem, obejrzy narzędzia, pozna panią doktor, dowie się jak myć zęby, dostanie nagrodę. Następnym razem sam chętnie przyjdzie do gabinetu :)