Data publikacji:

Wady wzroku u dzieci

Autor: Katarzyna Michniewska

Małe dziecko nie zdaje sobie sprawy z faktu, że źle widzi. Dlatego to my, rodzice powinniśmy być wyczuleni na jakiekolwiek nieprawidłowości świadczące o kłopotach ze wzrokiem.

 

 

Wzrok dziecka – obserwacja

Wszelkie wady wzroku powinny być leczone w jak najmłodszym wieku. Dlatego jeśli Twoje dziecko:

  • mruży lub trze oczy;
  • marszczy brwi;
  • ma światłowstręt;
  • ma zaczerwienione lub łzawiące oczy;
  • przysuwa blisko oczu książeczki

to koniecznie udaj się z nim do okulisty.

 

Wady wzroku

Nie należy zapominać, że wady wzroku bardzo często są dziedziczone. W związku z tym rodzice mający kłopoty z oczami powinni zwrócić szczególną uwagę na wzrok dziecka. Czasami bywa też tak, że pomimo wady dziecko nie przejawia żadnych niepokojących symptomów. Dzieje się tak w przypadku gdy wada jest rekompensowana wysiloną pracą drugiego oka lub mózgu.

 

Wizyta u okulisty

Często wizyta u okulisty nie jest dla dziecka miłym doświadczeniem. Kropelki, unieruchomienie oraz samo badanie nie należą do najprzyjemniejszych. Dlatego warto wybierać specjalne, nowoczesne gabinety dla dzieci. To niezwykle istotne gdyż postawienie właściwej diagnozy zależy w dużej mierze od współpracy malucha z lekarzem.

 

Okulary dla dziecka

Jeśli zostanie u dziecka stwierdzona wada wzroku najprawdopodobniej maluszek będzie musiał nosić okulary. Bardzo istotne jest ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb dziecka. W salonach optycznych możemy wybierać spośród szerokiej oferty oprawek. Okulary dla dziecka są naprawdę lekkie, ładne, kolorowe i odporne na uszkodzenia, o które nie trudno podczas szaleńczej zabawy.Zdjęcie: Pixabay


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
18-01-2019
Ocena:
Ja sama jak byłam mała to nie byłam pilnowana ze wzrokiem przez rodziców. W efekcie czego w wieku 24 lat zdecydowałam się na korekcję laserową wzroku. Teraz o wzrok dbam i tak samo dbam o wzrok dzieci, żeby nie trafiły pod laser tak jak ja. Mimo, że medycyna poszła mega do przodu i zabiegi są bezpieczne (tak mówił mój lekarz Dr Michnowski) to lepiej ich sobie oszczędzić....
18-01-2019
Ocena:
Przyda mi się ten artykuł, bo niedługo zostanę mamą!
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.
tran dla rocznego dziecka

Tran dla rocznego dziecka – wszystko, co powinniście wiedzieć

2022-01-08
Poprawa odporności, wsparcie rozwoju mózgu, a nawet regulacja poziomu hormonów – to tylko niektóre korzyści, które wynikają z zażywania tranu. Ten niezwykle popularny suplement diety można podawać również małym dzieciom – należy jednak wiedzieć, jak to robić i jaki produkt wybrać. Sprawdź, jaki tran dla rocznego dziecka kupić i ile go podawać.