Data modyfikacji:

Jak dobierać odpowiednie bajki?

Autor: Katarzyna Michniewska

Wiele złego mówi się o wpływie telewizji na rozwój dzieci. Ale taka jednostronna postawa wobec tego medium nico mija się z prawdą. Otóż, telewizja może wnieść w świat maluchów  wiele pozytywnych emocji. Warunek: sprawdzone bajki dla dzieci i odpowiednia selekcja treści.

 

bajki dla dzieci

 

Telewizja a dziecko

Telewizja nie musi jedynie szkodzić, a wręcz przeciwnie, może wspierać rozwój dziecka. Dokonuje tego przede wszystkim za pomocą filmów rodzinnych (kino familijne), programów edukacyjnych (domowe przedszkola, nauka języków obcych) oraz za pomocą różnorodnych bajek dla dzieci, które emituje obecnie większość stacji telewizyjnych.

 

Rodzice, którzy decydują się zaufać telewizji mają zatem spory wybór. Oczywiście wprowadzając w jej świat swoje pociechy, przyda im się pewna sprawność, w wyszukiwaniu jak najbardziej odpowiednich treści dla ich dzieci.

 

Jak dobierać odpowiednie bajki dla dziecka?

Programy edukacyjne czy propozycje kina familijnego, to dość prosty wybór. Wystarczy wiedzieć dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona dana pozycja. Nieco więcej przemyślenia wymagają bajki. Wybór dobrych filmów dla dzieci powinien być tak samo przemyślany, jak w przypadku wyboru właściwej zabawki czy książki dla dziecka. Zatem jakie bajki powinniśmy wybierać?

 

Bajki dla dzieci należy wybierać głównie pod kątem tego, jaki przekaz mogą dostarczyć naszym pociechom. Powinny to być, zatem historie, które pomogą dzieciom zrozumieć, na czym polegają takie wartości jak dobro i zło – jak je rozpoznawać i jak złu przeciwdziałać (bez użycia przemocy). Na liście dozwolonych bajek, powinny też znaleźć się te z nich, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Dobre bajki dla dzieci uczą przyjaźni, opieki nad zwierzętami, czy jednostkami słabszymi, napiętnują złe postępowanie i pokazują wartości.

 

Bajki, powinniśmy też wybierać pod kątem występujących w nich postaci. Generalnie im prostsze tym lepiej. Przyjazne, miłe animacje i dostosowane dla dzieci słownictwo, nieskomplikowana akcja i spokojne piosenki, to jest to, czego warto szukać. Ważne są wzorce osobowe jakie bohaterowie sobą prezentują i czego mogą nauczyć.

 

Jakie bajki dla niemowlaków i starszych dzieci

Bajki dla naszych milusińskich, muszą również uwzględniać wiek dziecka. Dla dzieci najmłodszych powinny to być proste historie, które pobudzają ich wyobraźnię, ale również przybliżą pewne pojęcia, takie jak: nazwy zwierząt, kolorów, pojazdów. Dla dzieci nieco starszych, dobrze jeśli historie prezentują wydarzenia z udziałem realnych bohaterów oraz takie, które zachęcają dzieci do samodzielności i wpajają już pewne zasady postępowania. W tej grupie wiekowej zaletą mogą być treści poszerzające informacje o świecie, życiu i ciele człowieka, rozwijające zainteresowania dziecka czy wprowadzające elementy języka obcego.

 

Specjaliści twierdzą, że najlepiej do telewizora usiąść razem z naszą pociechą. Nie tylko jesteśmy wtedy w stanie kontrolować jakie bajki dziecko ogląda i selekcjonować treści ale także w razie potrzeby omówić i przedyskutować z dzieckiem to, co zobaczyło. W poznawaniu świata, również przez telewizję, dziecko nadal potrzebuje naszego wsparcia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © mangostock All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
28-12-2016
Ocena:
My jesteśmy teraz na etapie Gumisiów i Chipa i Dale'a - akurat w Pulsie 2 lecą od 19:00 codziennie ;) Dopiero jako dorosły widzę jak Chip i Dale był rewolucyjny dla kreskówek ;)
20-07-2016
Ocena:
Ja zawsze mówię, że cokolwiek się robi trzeba to robić z rozsądkiem. To samo dotyczy bajek. Dobieramy je tak, żeby dziecko się interesowało, czegoś nauczyło, miło spędziło czas. Ją włączam Da Vinci Learning na pół godziny czy godzinkę i siadam z dziećmi :) Niektóre bajki mnie również wciągają, choćby "Kulturalne podróże z panem Wydrą
12-03-2015
Ocena:
Jak je wybrać? Na pewno dla najmłodszych muszą to być filmy bez wulgarnego języka i przemocy. Jeśli kupujemy płytę DVD, lub idziemy do kina, zwracajmy uwagę na ich opisy. Na każdej płycie oraz bilecie kinowym musi być adnotacja, dla jakiego przedziału wiekowego, produkcja jest przeznaczona.To jednak nie wszystko. Dobrze by było, jakby bajka niosła ze sobą nie tylko rozrywkę, ale również walory edukacyjne ;)
chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...