Data modyfikacji:

Jak dobierać odpowiednie bajki?

Autor: Katarzyna Michniewska

Wiele złego mówi się o wpływie telewizji na rozwój dzieci. Ale taka jednostronna postawa wobec tego medium nico mija się z prawdą. Otóż, telewizja może wnieść w świat maluchów  wiele pozytywnych emocji. Warunek: sprawdzone bajki dla dzieci i odpowiednia selekcja treści.

 

bajki dla dzieci

 

Telewizja a dziecko

Telewizja nie musi jedynie szkodzić, a wręcz przeciwnie, może wspierać rozwój dziecka. Dokonuje tego przede wszystkim za pomocą filmów rodzinnych (kino familijne), programów edukacyjnych (domowe przedszkola, nauka języków obcych) oraz za pomocą różnorodnych bajek dla dzieci, które emituje obecnie większość stacji telewizyjnych.

 

Rodzice, którzy decydują się zaufać telewizji mają zatem spory wybór. Oczywiście wprowadzając w jej świat swoje pociechy, przyda im się pewna sprawność, w wyszukiwaniu jak najbardziej odpowiednich treści dla ich dzieci.

 

Jak dobierać odpowiednie bajki dla dziecka?

Programy edukacyjne czy propozycje kina familijnego, to dość prosty wybór. Wystarczy wiedzieć dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona dana pozycja. Nieco więcej przemyślenia wymagają bajki. Wybór dobrych filmów dla dzieci powinien być tak samo przemyślany, jak w przypadku wyboru właściwej zabawki czy książki dla dziecka. Zatem jakie bajki powinniśmy wybierać?

 

Bajki dla dzieci należy wybierać głównie pod kątem tego, jaki przekaz mogą dostarczyć naszym pociechom. Powinny to być, zatem historie, które pomogą dzieciom zrozumieć, na czym polegają takie wartości jak dobro i zło – jak je rozpoznawać i jak złu przeciwdziałać (bez użycia przemocy). Na liście dozwolonych bajek, powinny też znaleźć się te z nich, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Dobre bajki dla dzieci uczą przyjaźni, opieki nad zwierzętami, czy jednostkami słabszymi, napiętnują złe postępowanie i pokazują wartości.

 

Bajki, powinniśmy też wybierać pod kątem występujących w nich postaci. Generalnie im prostsze tym lepiej. Przyjazne, miłe animacje i dostosowane dla dzieci słownictwo, nieskomplikowana akcja i spokojne piosenki, to jest to, czego warto szukać. Ważne są wzorce osobowe jakie bohaterowie sobą prezentują i czego mogą nauczyć.

 

Jakie bajki dla niemowlaków i starszych dzieci

Bajki dla naszych milusińskich, muszą również uwzględniać wiek dziecka. Dla dzieci najmłodszych powinny to być proste historie, które pobudzają ich wyobraźnię, ale również przybliżą pewne pojęcia, takie jak: nazwy zwierząt, kolorów, pojazdów. Dla dzieci nieco starszych, dobrze jeśli historie prezentują wydarzenia z udziałem realnych bohaterów oraz takie, które zachęcają dzieci do samodzielności i wpajają już pewne zasady postępowania. W tej grupie wiekowej zaletą mogą być treści poszerzające informacje o świecie, życiu i ciele człowieka, rozwijające zainteresowania dziecka czy wprowadzające elementy języka obcego.

 

Specjaliści twierdzą, że najlepiej do telewizora usiąść razem z naszą pociechą. Nie tylko jesteśmy wtedy w stanie kontrolować jakie bajki dziecko ogląda i selekcjonować treści ale także w razie potrzeby omówić i przedyskutować z dzieckiem to, co zobaczyło. W poznawaniu świata, również przez telewizję, dziecko nadal potrzebuje naszego wsparcia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © mangostock All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
28-12-2016
Ocena:
My jesteśmy teraz na etapie Gumisiów i Chipa i Dale'a - akurat w Pulsie 2 lecą od 19:00 codziennie ;) Dopiero jako dorosły widzę jak Chip i Dale był rewolucyjny dla kreskówek ;)
20-07-2016
Ocena:
Ja zawsze mówię, że cokolwiek się robi trzeba to robić z rozsądkiem. To samo dotyczy bajek. Dobieramy je tak, żeby dziecko się interesowało, czegoś nauczyło, miło spędziło czas. Ją włączam Da Vinci Learning na pół godziny czy godzinkę i siadam z dziećmi :) Niektóre bajki mnie również wciągają, choćby "Kulturalne podróże z panem Wydrą
12-03-2015
Ocena:
Jak je wybrać? Na pewno dla najmłodszych muszą to być filmy bez wulgarnego języka i przemocy. Jeśli kupujemy płytę DVD, lub idziemy do kina, zwracajmy uwagę na ich opisy. Na każdej płycie oraz bilecie kinowym musi być adnotacja, dla jakiego przedziału wiekowego, produkcja jest przeznaczona.To jednak nie wszystko. Dobrze by było, jakby bajka niosła ze sobą nie tylko rozrywkę, ale również walory edukacyjne ;)
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.