Data modyfikacji:

Jak dobierać odpowiednie bajki?

Autor: Katarzyna Michniewska

Wiele złego mówi się o wpływie telewizji na rozwój dzieci. Ale taka jednostronna postawa wobec tego medium nico mija się z prawdą. Otóż, telewizja może wnieść w świat maluchów  wiele pozytywnych emocji. Warunek: sprawdzone bajki dla dzieci i odpowiednia selekcja treści.

 

bajki dla dzieci

 

Telewizja a dziecko

Telewizja nie musi jedynie szkodzić, a wręcz przeciwnie, może wspierać rozwój dziecka. Dokonuje tego przede wszystkim za pomocą filmów rodzinnych (kino familijne), programów edukacyjnych (domowe przedszkola, nauka języków obcych) oraz za pomocą różnorodnych bajek dla dzieci, które emituje obecnie większość stacji telewizyjnych.

 

Rodzice, którzy decydują się zaufać telewizji mają zatem spory wybór. Oczywiście wprowadzając w jej świat swoje pociechy, przyda im się pewna sprawność, w wyszukiwaniu jak najbardziej odpowiednich treści dla ich dzieci.

 

Jak dobierać odpowiednie bajki dla dziecka?

Programy edukacyjne czy propozycje kina familijnego, to dość prosty wybór. Wystarczy wiedzieć dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona dana pozycja. Nieco więcej przemyślenia wymagają bajki. Wybór dobrych filmów dla dzieci powinien być tak samo przemyślany, jak w przypadku wyboru właściwej zabawki czy książki dla dziecka. Zatem jakie bajki powinniśmy wybierać?

 

Bajki dla dzieci należy wybierać głównie pod kątem tego, jaki przekaz mogą dostarczyć naszym pociechom. Powinny to być, zatem historie, które pomogą dzieciom zrozumieć, na czym polegają takie wartości jak dobro i zło – jak je rozpoznawać i jak złu przeciwdziałać (bez użycia przemocy). Na liście dozwolonych bajek, powinny też znaleźć się te z nich, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Dobre bajki dla dzieci uczą przyjaźni, opieki nad zwierzętami, czy jednostkami słabszymi, napiętnują złe postępowanie i pokazują wartości.

 

Bajki, powinniśmy też wybierać pod kątem występujących w nich postaci. Generalnie im prostsze tym lepiej. Przyjazne, miłe animacje i dostosowane dla dzieci słownictwo, nieskomplikowana akcja i spokojne piosenki, to jest to, czego warto szukać. Ważne są wzorce osobowe jakie bohaterowie sobą prezentują i czego mogą nauczyć.

 

Jakie bajki dla niemowlaków i starszych dzieci

Bajki dla naszych milusińskich, muszą również uwzględniać wiek dziecka. Dla dzieci najmłodszych powinny to być proste historie, które pobudzają ich wyobraźnię, ale również przybliżą pewne pojęcia, takie jak: nazwy zwierząt, kolorów, pojazdów. Dla dzieci nieco starszych, dobrze jeśli historie prezentują wydarzenia z udziałem realnych bohaterów oraz takie, które zachęcają dzieci do samodzielności i wpajają już pewne zasady postępowania. W tej grupie wiekowej zaletą mogą być treści poszerzające informacje o świecie, życiu i ciele człowieka, rozwijające zainteresowania dziecka czy wprowadzające elementy języka obcego.

 

Specjaliści twierdzą, że najlepiej do telewizora usiąść razem z naszą pociechą. Nie tylko jesteśmy wtedy w stanie kontrolować jakie bajki dziecko ogląda i selekcjonować treści ale także w razie potrzeby omówić i przedyskutować z dzieckiem to, co zobaczyło. W poznawaniu świata, również przez telewizję, dziecko nadal potrzebuje naszego wsparcia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © mangostock All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
28-12-2016
Ocena:
My jesteśmy teraz na etapie Gumisiów i Chipa i Dale'a - akurat w Pulsie 2 lecą od 19:00 codziennie ;) Dopiero jako dorosły widzę jak Chip i Dale był rewolucyjny dla kreskówek ;)
20-07-2016
Ocena:
Ja zawsze mówię, że cokolwiek się robi trzeba to robić z rozsądkiem. To samo dotyczy bajek. Dobieramy je tak, żeby dziecko się interesowało, czegoś nauczyło, miło spędziło czas. Ją włączam Da Vinci Learning na pół godziny czy godzinkę i siadam z dziećmi :) Niektóre bajki mnie również wciągają, choćby "Kulturalne podróże z panem Wydrą
12-03-2015
Ocena:
Jak je wybrać? Na pewno dla najmłodszych muszą to być filmy bez wulgarnego języka i przemocy. Jeśli kupujemy płytę DVD, lub idziemy do kina, zwracajmy uwagę na ich opisy. Na każdej płycie oraz bilecie kinowym musi być adnotacja, dla jakiego przedziału wiekowego, produkcja jest przeznaczona.To jednak nie wszystko. Dobrze by było, jakby bajka niosła ze sobą nie tylko rozrywkę, ale również walory edukacyjne ;)
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.