Wiele złego mówi się o wpływie telewizji na rozwój dzieci. Ale taka jednostronna postawa wobec tego medium nico mija się z prawdą. Otóż, telewizja może wnieść w świat maluchów wiele pozytywnych emocji. Warunek: sprawdzone bajki dla dzieci i odpowiednia selekcja treści.
Telewizja nie musi jedynie szkodzić, a wręcz przeciwnie, może wspierać rozwój dziecka. Dokonuje tego przede wszystkim za pomocą filmów rodzinnych (kino familijne), programów edukacyjnych (domowe przedszkola, nauka języków obcych) oraz za pomocą różnorodnych bajek dla dzieci, które emituje obecnie większość stacji telewizyjnych.
Rodzice, którzy decydują się zaufać telewizji mają zatem spory wybór. Oczywiście wprowadzając w jej świat swoje pociechy, przyda im się pewna sprawność, w wyszukiwaniu jak najbardziej odpowiednich treści dla ich dzieci.
Programy edukacyjne czy propozycje kina familijnego, to dość prosty wybór. Wystarczy wiedzieć dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona dana pozycja. Nieco więcej przemyślenia wymagają bajki. Wybór dobrych filmów dla dzieci powinien być tak samo przemyślany, jak w przypadku wyboru właściwej zabawki czy książki dla dziecka. Zatem jakie bajki powinniśmy wybierać?
Bajki dla dzieci należy wybierać głównie pod kątem tego, jaki przekaz mogą dostarczyć naszym pociechom. Powinny to być, zatem historie, które pomogą dzieciom zrozumieć, na czym polegają takie wartości jak dobro i zło – jak je rozpoznawać i jak złu przeciwdziałać (bez użycia przemocy). Na liście dozwolonych bajek, powinny też znaleźć się te z nich, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Dobre bajki dla dzieci uczą przyjaźni, opieki nad zwierzętami, czy jednostkami słabszymi, napiętnują złe postępowanie i pokazują wartości.
Bajki, powinniśmy też wybierać pod kątem występujących w nich postaci. Generalnie im prostsze tym lepiej. Przyjazne, miłe animacje i dostosowane dla dzieci słownictwo, nieskomplikowana akcja i spokojne piosenki, to jest to, czego warto szukać. Ważne są wzorce osobowe jakie bohaterowie sobą prezentują i czego mogą nauczyć.
Bajki dla naszych milusińskich, muszą również uwzględniać wiek dziecka. Dla dzieci najmłodszych powinny to być proste historie, które pobudzają ich wyobraźnię, ale również przybliżą pewne pojęcia, takie jak: nazwy zwierząt, kolorów, pojazdów. Dla dzieci nieco starszych, dobrze jeśli historie prezentują wydarzenia z udziałem realnych bohaterów oraz takie, które zachęcają dzieci do samodzielności i wpajają już pewne zasady postępowania. W tej grupie wiekowej zaletą mogą być treści poszerzające informacje o świecie, życiu i ciele człowieka, rozwijające zainteresowania dziecka czy wprowadzające elementy języka obcego.
Specjaliści twierdzą, że najlepiej do telewizora usiąść razem z naszą pociechą. Nie tylko jesteśmy wtedy w stanie kontrolować jakie bajki dziecko ogląda i selekcjonować treści ale także w razie potrzeby omówić i przedyskutować z dzieckiem to, co zobaczyło. W poznawaniu świata, również przez telewizję, dziecko nadal potrzebuje naszego wsparcia.
Zdjęcie: Fotolia by © mangostock All right reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.