5 najlepszych bajek, które rozwiną inteligencję Twojego dziecka

Data:

Spędzanie przez dziecko całych godzin przed szklanym ekranem to oczywiście scenariusz wygodny dla rodzica, ale nie najlepsze rozwiązanie. Jednak nie przesadzajmy także w drugą stronę - całkowite wyeliminowanie telewizji z życia dziecka też nie będzie dobrym pomysłem. Szczególnie, że istnieje wiele naprawdę wartościowych bajek animowanych, które przyczynią się do rozwoju wiedzy i wrażliwości naszych pociech. Dziś polecę Wam super bajki, które warto puszczać dzieciom!

 

5 mądrych bajek dla dzieci, które mogą one oglądać w telewizji lub z płyty cd

 

1. Pomysłowy Dobromir

Na początek - klasyk. Tę bajkę dla dzieci oglądało pokolenie dzisiejszych rodziców. Ale czy jest to powód, dla którego miałyby tego nie robić współczesne maluchy? Wręcz przeciwnie, niech służy to za najlepszą rekomendację tego polskiego serialu! Pomysły głównego bohatera - Pomysłowego Dobromira na to, jak ułatwić codzienne życie, świetnie pobudzają kreatywność i odkrywczość dzieci. I nawet, jeśli Twój maluch nie zostanie w przyszłości inżynierem, z pewnością poćwiczy strategiczne myślenie i wyobraźnię!

 

 

2. Humf

W dzisiejszych czasach języki obce to podstawa. Najlepiej, gdy dziecko uczy się ich od najmłodszych lat - im wcześniej będzie mówiło w danym języku, tym łatwiej będzie go przyswajało. Wielu rodziców posyła swoje kilkulatki na lekcje języków obcych, które często nie sprawiają najmłodszym zbyt wielkiej przyjemności. Mamy sposób na to, jak połączyć przyjemne z pożytecznym: zachęć pociechę do oglądania bajek w języku obcym! Nie dość, że Twoje dziecko będzie naturalnie przyswajało język, to dodatkowo oszczędzisz pieniądze, które musiałabyś przeznaczyć na lekcje z nauczycielem. Tym rodzicom, którzy chcą, by ich dziecko osłuchało się z angielskim (obecnie najpopularniejszym językiem obcym), polecam bajkę Humf. Przygody fioletowego stworka i jego przyjaciół z pewnością spodobają się najmłodszym maluchom, a nieskomplikowany język, jakim posługują się postaci, nie powinien stanowić dla nich problemu (szczególnie w połączeniu z domowymi lekcjami - zachęcam do ćwiczenia z maluchem słownictwa ;). Na zachętę przedstawiam jeden z odcinków:

 

 

3. Było sobie życie

Ten edukacyjny, animowany serial pamięta pokolenie osób, które dzisiaj są już dorosłe. Było sobie życie pokazuje funkcjonowanie ludzkiego organizmu - każdy odcinek poświęcony jest poszczególnej części naszego ciała oraz odczuciom i mechanizmom, którym jest ono poddawane. Oglądając tę francuską produkcję, Twoje dziecko dowie się, czym są kubki smakowe, jak funkcjonują nerki czy jak wyglądają narodziny człowieka. Organizm pokazany jest tu jako osobna rzeczywistość, w której żyją i działają różne istoty, dobre i złe: bakterie, komórki czy limfocyty. Zabawni bohaterowie z pewnością sprawią, że nauka o biologii człowieka będzie łatwa i przyjemna, a dziecko z niecierpliwością będzie czekało na kolejne "lekcje". A jeśli dziecku spodoba się ta seria, znajdziecie też kolejne edukacyjne propozycje Alberta Barille, takie jak: Był sobie człowiek, Był sobie kosmos, Były sobie Ameryki, Byli sobie odkrywcy itd., które oczywiście polecam równie gorąco.

 

 

4. W głowie się nie mieści

Ta produkcja Pixara świetnie tłumaczy skomplikowane procesy, jakie zachodzą w ludzkim umyśle. Emocje przybierają tu postać ludzików siedzących za sterami mózgu pewnej dziewczynki. Na początku dowodzi Radość, ale z czasem każda z emocji - Smutek, Gniew, Odraza i Strach - przejmuje kontrolę nad życiem i emocjami małej Riley. Bajka jest wycieczką po ludzkim umyśle: dziecko zetknie się z takimi zjawiskami jak procesy poznawcze, pamięć długotrwała czy podświadomość, pozna też zasadę powstawania fundamentów, czyli najważniejszych obszarów w życiu człowieka (takich jak Rodzina, Przyjaźń czy Szczerość). A przede wszystkim przekona się, że dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, radość musi od czasu do czasu ustąpić smutkowi.

 

 

5. Sekrety morza

Ta piękna, zawierająca elementy irlandzkiego folkloru, bajka poruszy każdego - również dorosłych. Na uwagę zasługuje już sama animacja, jednak nie tylko ona wyróżnia tę produkcję od innych. Tym, co wspaniałe w „Sekretach morza”, to ich przesłanie. Jest to opowieść o miłości - głębokiej, a przy tym prawdziwie ludzkiej. Miłość, jaką darzą się członkowie rodziny, może przybierać różne barwy. Nierzadko towarzyszy jej smutek i złość, ale odczuwanie tych emocji nie oznacza, że kocha się mniej. I to jest chyba najważniejsze przesłanie tej bajki. Koniecznie obejrzyjcie ją całą rodziną - niezapomniany rodzinny wieczór gwarantowany!

 

 

Co jeszcze mogę Wam polecić?

Mocno polecam też bajki Disney’a. Każda z nich, oprócz tego, że jest niesamowitym, pobudzającym wyobraźnię widowiskiem, niesie ze sobą życiowe przesłanie. „Piękna i Bestia” udowadnia, że to nie wygląd świadczy o wnętrzu człowieka, „Mulan” pokazuje, że kobieta może mieć więcej siły i determinacji, niż niejeden mężczyzna, a „Pinokio”, oprócz tego, że jest przestrogą przed kłamaniem, jest piękną opowieścią o oddaniu i poświęceniu się dla najbliższych.

 

A Wy, macie ulubione bajki, które puszczacie swoim dzieciom i namówiłybyście do tego inne mamy? Jeśli tak, koniecznie napiszcie w komentarzach. Razem stworzymy listę NAJLEPSZYCH BAJEK.

 

Przeczytaj również:

Terapeutyczne bajki dla dzieci>>>

Pierwsza wizyta dziecka w kinie >>>

Zdjęcie: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
14-5-2018
Ocena:
Te nie są złe. Chociaż można lekko zaktualizować listę ;)