Pierwsza wizyta dziecka w kinie

Data:

Ile lat musi skończyć dziecko, by można było zabrać go do kina? Rok? Dwa latka? Czy może aż pięć? Co powoduje, że jedne dzieci kochają kino a inne się w nim po prostu nudzą? I jak zaplanować to pierwsze wyjście?

 Dziecko w kinie pierwszy raz

 

Z pewnością nie ma konkretnego wieku na pierwsze wyjście do kina. Dla jednego dziecka będą to już dwa latka, dla drugiego dopiero pięć. To indywidualna kwestia, którą muszą rozstrzygnąć rodzice. Ale na pewno jest kilka rzeczy, nad którymi warto się zastanowić, nim zabierzemy nasze dziecko do kina.

 

1. Najważniejsza sprawa – jaki film wybierzemy?

Gdy chcemy zabrać dziecko do kina, musimy dobrze zastanowić się nad filmem. Obecnie wiele filmów pozornie tylko jest skierowanych do dzieci. „Prawdziwe” wersje znanych bajek, czy szpiegowskie afery w tle samochodowych wyścigów mogą niekoniecznie zostać zrozumiane przez naszego malucha. Świetnym rozwiązaniem są tutaj filmowe trailery, które możemy pokazać dziecku - ale musimy pamiętać, że wybrane przez twórców fragmenty mogą nie do końca prawidłowo ukazywać całość. Warto przed pójściem do kina zaciągnąć rady zaprzyjaźnionych rodziców lub poczytać recenzje w internecie. I jeszcze jedno. Film nie może być też zbyt długi, bo dziecko nie wytrzyma do jego końca. Optymalna długość trwania to 45-60 min (ale wszystko zależy od dziecka).

 

2. Multikino w galerii handlowej?

Zwykle wybieramy multikino w handlowej galerii, gdzie wyświetlanych jest wiele filmów i jest tam mnóstwo ludzi. Czy to jest dobre miejsce dla dziecka, które idzie do kina pierwszy raz? To jest już decyzja rodziców. Ale warto wziąć pod uwagę mniejsze kina, może takie, które działają w mniejszych miastach, gdzie nie ma wielgachnej galerii handlowej z multikinem, tylko jest jedno, małe, a więc bardziej „klimatyczne” kino. W takim miejscu jest mniej ludzi i zazwyczaj jest spokojniej.

 

3. Z przodu, z tyłu czy pośrodku?

Zabierając dziecko do kina musimy z większą uwagą wybrać miejsce. Nie powinniśmy siadać tuż przed ekranem – od patrzenia do góry po prostu będzie bolał kark. Poza tym siedząc tak blisko dziecku trudniej będzie wzrokiem objąć cały ekran. Najlepsze miejsca zaczynają się od połowy długości sali w górę, na środku. Warto też pamiętać o tym, że w kinie, poza obrazem, jest dźwięk – i dziecko może bać się dochodzących do niego ze wszystkich stron odgłosów. To też warto sprawdzić wcześniej i wybrać kino, które nie jest zbyt głośne.

 

4. Wcześniej, później czy na czas?

Wbrew pozorom warto czasem przyjść trochę spóźnionym. Zwykle po rozpoczęciu filmu mamy kwadrans reklam i trailerów. Warto poczekać z wejściem na salę, by przegapić właśnie ten ciąg reklam. W końcu przyszliśmy na film, a nie oglądać reklamy.

 

 5. Popcorn brać czy nie?

Zazwyczaj dzieci uwielbiają tą (nie)zdrową przekąskę. Jeśli i Wasze lubią popcorn, to będzie to obowiązkowy punkt programu. Nieraz dzieci chcą iść do kina właśnie po to, żeby go zjeść ;)

 

 

Pierwszy raz w kinie może być naprawdę fajnym przeżyciem. Warto wcześniej opowiedzieć dziecku, co je czeka. Jak wygląda kino, jakie zasady w nim panują, co się w nim robi (możemy pokazać zdjęcia sali kinowej, porozmawiać) itd. To od nas, rodziców, zależy, jak dziecko zapamięta taki wypad. Wcześniej ulubione misie lub lalki mogą pobawić się w pójście do kina. Jeśli pierwszą wizytę w kinie zaplanujemy z głową, możemy zapewnić naszemu dziecku naprawdę miłe chwile i sprawić, że polubi kino na zawsze.

 

Zdjęcie: Fotolia by © jwblinn

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-4-2018
Ocena:
Oczywiscie ze jest zdrowy ..
.sama jeszcze od niedawna o tym nie wiedzialam.szczegolnie przy zaparciach jedzenie popkornu pomaga.mozemy jedynie ograniczyc sól
13-1-2018
Ocena:
Zanim napiszesz komentarz to naucz sie czytać tam jest napisane nie zdrową
14-7-2017
Ocena:
Haha nasolony popcorn zdrową przekąską :-D
16-5-2017
Ocena:
To popcorn jest zdrowy,?