Data publikacji:

Pierwsza wizyta dziecka w kinie

Autor: Tata Szymona

Ile lat musi skończyć dziecko, by można było zabrać go do kina? Rok? Dwa latka? Czy może aż pięć? Co powoduje, że jedne dzieci kochają kino a inne się w nim po prostu nudzą? I jak zaplanować to pierwsze wyjście?

Dziecko w kinie pierwszy raz

 

Z pewnością nie ma konkretnego wieku na pierwsze wyjście do kina. Dla jednego dziecka będą to już dwa latka, dla drugiego dopiero pięć. To indywidualna kwestia, którą muszą rozstrzygnąć rodzice. Ale na pewno jest kilka rzeczy, nad którymi warto się zastanowić, nim zabierzemy nasze dziecko do kina.

 

1. Najważniejsza sprawa – jaki film wybierzemy?

Gdy chcemy zabrać dziecko do kina, musimy dobrze zastanowić się nad filmem. Obecnie wiele filmów pozornie tylko jest skierowanych do dzieci. „Prawdziwe” wersje znanych bajek, czy szpiegowskie afery w tle samochodowych wyścigów mogą niekoniecznie zostać zrozumiane przez naszego malucha. Świetnym rozwiązaniem są tutaj filmowe trailery, które możemy pokazać dziecku - ale musimy pamiętać, że wybrane przez twórców fragmenty mogą nie do końca prawidłowo ukazywać całość. Warto przed pójściem do kina zaciągnąć rady zaprzyjaźnionych rodziców lub poczytać recenzje w internecie. I jeszcze jedno. Film nie może być też zbyt długi, bo dziecko nie wytrzyma do jego końca. Optymalna długość trwania to 45-60 min (ale wszystko zależy od dziecka).

 

2. Multikino w galerii handlowej?

Zwykle wybieramy multikino w handlowej galerii, gdzie wyświetlanych jest wiele filmów i jest tam mnóstwo ludzi. Czy to jest dobre miejsce dla dziecka, które idzie do kina pierwszy raz? To jest już decyzja rodziców. Ale warto wziąć pod uwagę mniejsze kina, może takie, które działają w mniejszych miastach, gdzie nie ma wielgachnej galerii handlowej z multikinem, tylko jest jedno, małe, a więc bardziej „klimatyczne” kino. W takim miejscu jest mniej ludzi i zazwyczaj jest spokojniej.

 

3. Z przodu, z tyłu czy pośrodku?

Zabierając dziecko do kina musimy z większą uwagą wybrać miejsce. Nie powinniśmy siadać tuż przed ekranem – od patrzenia do góry po prostu będzie bolał kark. Poza tym siedząc tak blisko dziecku trudniej będzie wzrokiem objąć cały ekran. Najlepsze miejsca zaczynają się od połowy długości sali w górę, na środku. Warto też pamiętać o tym, że w kinie, poza obrazem, jest dźwięk – i dziecko może bać się dochodzących do niego ze wszystkich stron odgłosów. To też warto sprawdzić wcześniej i wybrać kino, które nie jest zbyt głośne.

 

4. Wcześniej, później czy na czas?

Wbrew pozorom warto czasem przyjść trochę spóźnionym. Zwykle po rozpoczęciu filmu mamy kwadrans reklam i trailerów. Warto poczekać z wejściem na salę, by przegapić właśnie ten ciąg reklam. W końcu przyszliśmy na film, a nie oglądać reklamy.

 

 5. Popcorn brać czy nie?

Zazwyczaj dzieci uwielbiają tą (nie)zdrową przekąskę. Jeśli i Wasze lubią popcorn, to będzie to obowiązkowy punkt programu. Nieraz dzieci chcą iść do kina właśnie po to, żeby go zjeść ;)

 

 

Pierwszy raz w kinie może być naprawdę fajnym przeżyciem. Warto wcześniej opowiedzieć dziecku, co je czeka. Jak wygląda kino, jakie zasady w nim panują, co się w nim robi (możemy pokazać zdjęcia sali kinowej, porozmawiać) itd. To od nas, rodziców, zależy, jak dziecko zapamięta taki wypad. Wcześniej ulubione misie lub lalki mogą pobawić się w pójście do kina. Jeśli pierwszą wizytę w kinie zaplanujemy z głową, możemy zapewnić naszemu dziecku naprawdę miłe chwile i sprawić, że polubi kino na zawsze.

 

Zdjęcie: Fotolia by © jwblinn


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
11-04-2018
Ocena:
Oczywiscie ze jest zdrowy ...sama jeszcze od niedawna o tym nie wiedzialam.szczegolnie przy zaparciach jedzenie popkornu pomaga.mozemy jedynie ograniczyc sól
13-01-2018
Ocena:
Zanim napiszesz komentarz to naucz sie czytać tam jest napisane nie zdrową
14-07-2017
Ocena:
Haha nasolony popcorn zdrową przekąską :-D
16-05-2017
Ocena:
To popcorn jest zdrowy,?
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...
płaczące dziecko

Jakich zachowań dziecka nie możemy ignorować?

2020-08-28
Dzieci przechodzą przez różne fazy rozwoju. Bunt oraz złość są w nie naturalne wpisane. Jednakże niektórych zachowań nie możemy ignorować. Brak właściwej reakcj...
niedojrzali emocjonalnie rodzice

Niedojrzali emocjonalnie rodzice – jak wpływają na dzieci

2020-08-01
Okazywanie zdrowych uczuć dziecku to podstawa dla ich rozwoju emocjonalnego. Co jednak, kiedy rodzice sami przejawiają cechy niedojrzałości emocjonalnej? Wpływ ...