Angielski od małego?

Data:

Jak powszechnie wiadomo dzieci chłoną wszystko jak gąbki. Bardzo szybko uczą się i zdobywają nowe umiejętności. Te cechy maluchów można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest, ostatnio bardzo modna, nauka języka obcego.

 

Małe dziecko uczy się angielskiego

 

Od kiedy zacząć język angielski dla dzieci?

To, że dzieci uczą się języka w szkole to nie nowina. Również większość przedszkoli posiada w swojej ofercie zajęcia językowe dla dzieci. Zazwyczaj obejmują one najstarsze grupy przedszkolne, aczkolwiek coraz częściej można spotkać angielski dla dzieci również w grupach młodszych. Na tym jednak nie koniec. Obecnie pojawiają się już zdania, że dziecko powinno uczyć się języka niemalże od urodzenia. Stąd też wiele szkół językowych organizuje zajęcia, w których uczestniczą niemowlęta wraz z mamami.

 

Plusy i minusy wczesnej nauki języka obcego

Zanim jednak zdecydujesz się na zapisanie malucha na język angielski dla dzieci, powinnaś się dobrze zastanowić. Program szkolny obejmuje naukę języka obcego i to bardzo dobrze. Jeśli chodzi o przedszkolaków zalecane są zajęcia w formie zabawy z elementami języka angielskiego w starszych grupach. Jeśli zaś chodzi o najmłodszych to istnieją silne argumenty za, ale równie dużo jest tych przeciw. Jako argument „za” można podać oczywiście dobre i szybkie przyswajanie nowych umiejętności przez maluchy. Jednakże bardzo silnym kontrargumentem jest to, że dziecko powinno najpierw nauczyć się posługiwania językiem ojczystym. Ponieważ każdy język ma swoją „melodię”, którą w pierwszej kolejności rozpoznaje maluch, a następnie uczy się kolejnych słów w jej rytmie.

Dlatego wielu specjalistów uważa, że mieszanie dwóch języków powoduje problemy z przyswojeniem któregokolwiek – oczywiście mówimy o najmłodszych dzieciach. Zaobserwowano, że dzieci w rodzinach wielojęzykowych, w których mówi się w dwóch językach zaczynają mówić znacznie później od rówieśników. Często również zdarza się, że pojawiają się problemy z mieszaniem słów oraz składni w zdaniach. Ale jest i druga strona medalu. Po początkowych trudnościach, maluchy takie w przyszłości łatwiej będą się porozumiewać w obu językach.

 

Co zatem wybrać?

Nauka języka obcego jest bardzo ważna i angielski dla dzieci będzie świetnym pomysłem. Warto jednak poczekać z nią do momentu, kiedy dziecko zacznie poprawnie mówić po polsku. Pozna podstawowe słowa, składnię i melodię swojego ojczystego języka. Natomiast naukę języka obcego najlepiej odłożyć do czasu kiedy maluch pójdzie do przedszkola.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © jeecis

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
26-9-2020
Ocena:
W Tutlo Mają super opcję dla dzieciaków już od chyba 6 roku zycia, ja mam 10. latka i korzysta z opcji JUNIOR - mi się to bardzo podoba i sama nawet korzystam:)
20-9-2020
Ocena:
Zdecydowanie warto uczyć się z dzieckiem angielskiego- zawsze to już dla niego lepszy start;) Ja nawet zapisałam się na darmowy webinar do tutlo na środe 23.09 żeby posłuchać jak się za taką naukę zabrać i co zrobić aby dziecko chętnie się uczyło.