Data modyfikacji:

Angielski od małego?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Jak powszechnie wiadomo dzieci chłoną wszystko jak gąbki. Bardzo szybko uczą się i zdobywają nowe umiejętności. Te cechy maluchów można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest, ostatnio bardzo modna, nauka języka obcego.

 

Małe dziecko uczy się angielskiego

 

Od kiedy zacząć język angielski dla dzieci?

To, że dzieci uczą się języka w szkole to nie nowina. Również większość przedszkoli posiada w swojej ofercie zajęcia językowe dla dzieci. Zazwyczaj obejmują one najstarsze grupy przedszkolne, aczkolwiek coraz częściej można spotkać angielski dla dzieci również w grupach młodszych. Na tym jednak nie koniec. Obecnie pojawiają się już zdania, że dziecko powinno uczyć się języka niemalże od urodzenia. Stąd też wiele szkół językowych organizuje zajęcia, w których uczestniczą niemowlęta wraz z mamami.

 

Plusy i minusy wczesnej nauki języka obcego

Zanim jednak zdecydujesz się na zapisanie malucha na język angielski dla dzieci, powinnaś się dobrze zastanowić. Program szkolny obejmuje naukę języka obcego i to bardzo dobrze. Jeśli chodzi o przedszkolaków zalecane są zajęcia w formie zabawy z elementami języka angielskiego w starszych grupach. Jeśli zaś chodzi o najmłodszych to istnieją silne argumenty za, ale równie dużo jest tych przeciw. Jako argument „za” można podać oczywiście dobre i szybkie przyswajanie nowych umiejętności przez maluchy. Jednakże bardzo silnym kontrargumentem jest to, że dziecko powinno najpierw nauczyć się posługiwania językiem ojczystym. Ponieważ każdy język ma swoją „melodię”, którą w pierwszej kolejności rozpoznaje maluch, a następnie uczy się kolejnych słów w jej rytmie.

Dlatego wielu specjalistów uważa, że mieszanie dwóch języków powoduje problemy z przyswojeniem któregokolwiek – oczywiście mówimy o najmłodszych dzieciach. Zaobserwowano, że dzieci w rodzinach wielojęzykowych, w których mówi się w dwóch językach zaczynają mówić znacznie później od rówieśników. Często również zdarza się, że pojawiają się problemy z mieszaniem słów oraz składni w zdaniach. Ale jest i druga strona medalu. Po początkowych trudnościach, maluchy takie w przyszłości łatwiej będą się porozumiewać w obu językach.

 

Co zatem wybrać?

Nauka języka obcego jest bardzo ważna i angielski dla dzieci będzie świetnym pomysłem. Warto jednak poczekać z nią do momentu, kiedy dziecko zacznie poprawnie mówić po polsku. Pozna podstawowe słowa, składnię i melodię swojego ojczystego języka. Natomiast naukę języka obcego najlepiej odłożyć do czasu kiedy maluch pójdzie do przedszkola.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © jeecis


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
26-09-2020
Ocena:
W Tutlo Mają super opcję dla dzieciaków już od chyba 6 roku zycia, ja mam 10. latka i korzysta z opcji JUNIOR - mi się to bardzo podoba i sama nawet korzystam:)
20-09-2020
Ocena:
Zdecydowanie warto uczyć się z dzieckiem angielskiego- zawsze to już dla niego lepszy start;) Ja nawet zapisałam się na darmowy webinar do tutlo na środe 23.09 żeby posłuchać jak się za taką naukę zabrać i co zrobić aby dziecko chętnie się uczyło.
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...