Data publikacji:

Przedszkola niepubliczne

Autor: Katarzyna Michniewska

Przedszkola prywatne są alternatywą dla przedszkoli państwowych. Choć miesięczne czesne może sięgać nawet 2000 zł to placówki te cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim oferują szeroki program zajęć, kładą nacisk na indywidualny rozwój przedszkolaków i dbają o ich naturalne potrzeby.

 

przedszkola_niepubliczne

 

Przedszkola publiczne coraz częściej oferują podopiecznym szereg zajęć plastycznych, muzycznych i sportowych. Regularnie poszerzają swoją ofertę i przede wszystkim są tańsze od prywatnych placówek. Mimo to, wielu rodziców zamiast wysyłać dziecko do placówki państwowej, wybiera przedszkola niepubliczne. Dlaczego? Wiele z nich jest profilowanych, są wśród nich placówki wyznaniowe, narodowe i ekologiczne. Poza tym często położone są w dogodnej dla nich lokalizacji. Blisko domu lub pracy, a to duże ułatwienie. Wybór jest zdecydowanie duży, a oferta naprawdę interesująca.

 

Przedszkola niepubliczne - podział

Przedszkola niepubliczne możemy podzielić na dwie grupy:

  • Pierwsze z nich to takie, których głównym celem jest przygotowanie maluchów do zadań, z jakimi będą musiały zmierzyć się w kolejnych latach edukacji. Należą do nich przedszkola profilowane. W placówkach tych, w zależności od specjalizacji, dzieci uczą się języków obcych, gry na instrumentach, uprawiają rozmaite dyscypliny sportowe lub rozwijają swój talent malarski. Oczywiście profilowanie nie oznacza, że dzieci z przedszkoli sportowych nie malują, nie śpiewają czy nie chodzą do teatru. W ich grafiku przeważają po prostu zajęcia sportowe. Często, aby rozwój dziecka przebiegał wielotorowo, profile są łączone. Przykładem mogą być przedszkola o profilu językowo-muzycznym.
  • Druga grupa to przedszkola, które podążają za naturalnymi potrzebami dziecka, a mniejszą uwagę przywiązują do konkretnych umiejętności. Ich głównym założeniem jest dbanie o naturalną wrażliwość dziecka oraz harmonię między jego ciałem, a duchem np. przedszkole montessoriańskie i przedszkole waldorfskie.

 

Najczęściej spotykane profile przedszkoli

  • przedszkole językowe - Najczęściej są to przedszkola o profilu angielskim, niemieckim lub francuskim. W placówkach tych nauka języka obcego dostosowana jest do wieku dziecka. Maluchy uczą się poprzez zabawę. Im młodsze dziecko, tym łatwiej przychodzi mu przyswajanie języka. W przedszkolach językowych najczęściej każda grupa ma dwóch opiekunów. Jeden mówi w języku ojczystym, a drugi w obcym. Maluchy mające codzienny kontakt z językiem przyswajają go bez wysiłku, w naturalny sposób. Mimochodem poznają też kulturę i zwyczaje innych narodów oraz uczą się tolerancji dla innych.
  • przedszkole artystyczne - W tego typu przedszkolach szkraby doskonalą swoje zdolności plastyczne, biorą udział w zajęciach teatralnych lub tanecznych i uczestniczą w warsztatach muzycznych. Ich zadaniem jest rozwinięcie w maluchach poczucia estetyki oraz wrażliwości na sztukę. Uczą się wyrażać siebie poprzez swoje prace, oswajają się z publicznością, a nawet poznają historię sztuki.
  • przedszkole ekologiczne - rozwijają dziecięcą wiedzę z zakresu ekologii. Zwiększają świadomość maluchów dotyczącą potrzeby troski o środowisko naturalne oraz kształtują prawidłowe postawy proekologiczne. W eko przedszkolach maluchy uczą się jak szanować przyrodę i żyć z nią w zgodzie. Dowiadują się dlaczego tak istotne jest segregowanie śmieci oraz oszczędzanie energii i wody. Dzieci w ekologicznym przedszkolu uprawiają rośliny, opiekują się zwierzętami i jeżdżą na wycieczki. Obchodzą ekologiczne święta np. Dzień Ziemi i Święto lasu. Co więcej uczą się jak zdrowo żyć i na czym polega zdrowa dieta. Ale to nie koniec. W placówkach tego typu dzieci bawią się eko zabawkami i jedzą ekologiczne posiłki.
  • przedszkola sportowe - Podczas zajęć sportowych dzieci zdobywają podstawowe umiejętności sportowe oraz uczą się współpracy i szacunku dla innych. W oparciu o zasadę ‘fair-play’ maluchy kształtują w sobie zasady zdrowej rywalizacji oraz umiejętność podejmowania decyzji. Dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach i rozwijają w sobie sportowe pasje, które stanowią zdrową alternatywę dla spędzania wolnego czasu przy komputerze lub przed telewizorem.
  • przedszkole wyznaniowe - W Polsce są to najczęściej placówki katolickie, prowadzone przez siostry zakonne lub stowarzyszenia katolickie. Coraz częściej powstają też przedszkola ewangelicko-augsburskie, prawosławne i wyznania mojżeszowego. W takim przedszkolu maluchy uczestniczą w dodatkowych zajęciach związanych z religią. Wychowywane są w duchu wiary i systemie wartości religijnych.
  • przedszkole montessoriańskie - Placówki te kładą nacisk na wszechstronny i indywidualny rozwój maluchów. Dzieci pracują kiedy chcą i jak chcą. Przedszkolaki stanowiące grupę są w różnym wieku. Mają do dyspozycji specjalne zestawy zabawek, uczą się podstaw matematyki, czytania i pisania. A wszystko odbywa się w trakcie zabawy, w sposób naturalny i niewymuszony.
  • przedszkole waldorfskie - Przedszkole tego typu uwzględniają indywidualne predyspozycje psychiczne oraz potrzeby i zainteresowania dziecka. Pozwalają maluchom na twórcze działanie. W myśl zasady, że nasza indywidualność kształtuje się do 5-6 roku życia poprzez nieskrępowaną zabawę, dzieci pobudzają swój rozwój fizyczny i emocjonalny. W przedszkolu waldorskim nie ma podziału na grupy wiekowe, ścisłego rozkładu zajęć i nacisku na indywidualne wyniki. Zamiast gotowych zabawek jest papier, drewno, kasztany, szyszki itp. Bawiące się nimi dzieci ćwiczą wyobraźnię i rozwijają zdolności manualne.
  • przedszkole mniejszości narodowych - Placówki tego typy dają dzieciom szansę na poznanie historii, kultury oraz języka swoich przodków. W regionach zamieszkałych przez duże grupy osób należących do mniejszości narodowych istnieją placówki dwujęzyczne, np. w Białymstoku - białoruskie, w Puńsku – litewskie, a w Przemyślu - ukraińskie.
  • przedszkole integracyjne - Do przedszkoli integracyjnych uczęszczają dzieci pełnosprawne i te z różnym stopniem niepełnosprawności. Ideą tych placówek jest nauka tolerancji i empatii oraz umożliwienie dzieciom chorym kontaktu z ich zdrowymi rówieśnikami. Każda grupa ma wśród zwykłych opiekunów także pedagoga specjalnego oraz rehabilitantów, logopedów, psychologów i fizykoterapeutów. Po za standardowymi zajęciami maluchy spotykają się ze specjalistami i uczą, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy.
  • Przedszkole dla dzieci z problemami zdrowotnymi - To placówki zatrudniające odpowiednich specjalistów i wyposażone w specjalistyczny sprzęt umożliwiający chorym dzieciom właściwy rozwój. Wśród takich przedszkoli są placówki uwzględniające konieczność stosowania przez dziecko specjalnej diety np. dla cukrzyków i alergików.

 

Wybierając dla dziecka odpowiednie przedszkole warto wiedzieć, że podstawowy program przedszkola powinien być zatwierdzony przez MENiS. Proponowane przez placówkę zajęcia dodatkowe powinny być dostosowane do wieku dziecka. Część przedszkoli oprócz oferty podstawowej (dostępnej dla wszystkich dzieci) proponuje szereg zajęć dodatkowych do wyboru, z których można korzystać lub nie (najczęściej za dodatkową opłatą). Daje to możliwość stworzenia indywidualnej oferty dostosowanej dziecka.

Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę predyspozycje oraz zainteresowania szkraba. Nie próbujmy uszczęśliwiać dziecka na siłę. Nie oczekujmy, że uwielbiający malowanie maluch nagle zapała miłością do treningów karate. Ale też nie ograniczajmy się. A nóż ulubiony kolega Bartek chodzi na karate i nasz smyk, któregoś dnia zakomunikuje nam, że też chce chodzić na te zajęcia. Pamiętajmy, że dla malucha pobyt w przedszkolu ma być przede wszystkim przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Santa All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
25-04-2016
Ocena:
Ciężko tak uogólniać przedszkole państwowe i niepubliczne, ja trafiłam że prywatne do którego posłałam swojego synka jest bardzo dobre, ale wiem że to wszystko zależy od opiekunów czy grupy dzieci. W katolickim prywatnym przedszkolu w Krakowie p.w. Matki Bożej Brzemiennej do którego uczęszcza Antoś jest dużo zabawek, panie są bardzo miłe i o wszystkim na bieżąco informują, placówka posiada też domową kuchnie i często organizowane są różne atrakcje, naprawdę nie ma co narzekać :)
26-11-2014
Ocena:
Dora9kol to chyba zależy od konkretnej placówki :-) Moje chodziły i do prywatnych, i do państwowych. U mnie akurat państwowe okazało się super. Wprawdzie większe grupy, ale właśnie tu dziewczyny znalazły najlepsze przyjaciółki, w 8 osobowej grupie, gdzie dziewczynek było 3-4 nie było to możliwe. No i panie, akurat u mnie w prywatnym były ok ale świeżo po studiach, często się zmieniały. W państwowym zupełnie inaczej, mega doświadczenie i super podejście
26-11-2014
Ocena:
moim zdaniem nie ma co porównywać przedszkola publicznego z prywatnym. Moja córka miała okazję chodzić do obu typów placówek i bez porównania. Teraz chodzi do prywatnego i tam zostanie aż do szkoły
dziecko idzie do przedszkola

Pierwszy dzień w przedszkolu - jak się przygotować - Dzidziusiowo.pl

2024-08-15
Twoje maleństwo już niedługo pójdzie do przedszkola. Dla małego człowieka to prawdziwy krok milowy. Szkrab rozpocznie edukację i pełną parą wejdzie w wir życia ...
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...