Data modyfikacji:

Przedszkole – które wybrać dla swojego dziecka?

Autor: Katarzyna Moryc

Wasze dziecko, jeszcze przed chwilą takie maleńkie, stawia kolejne kroki w życiu i czas na kolejną ważną zmianę – przedszkole. Jak wybrać to najlepsze? Czym kierować się przy wyborze i na co należy zwrócić uwagę? 

 

Wybór dobrego przedszkola jest bardzo trudny

 

Przedszkole wywiera ogromny wpływ na rozwój dziecka. Uczy malucha samodzielności, stwarza mu okazję do poznawania świata, zdobywania wiedzy i kształtowania kontaktów międzyludzkich. Wprowadza szkraba w życie, przygotowuje do pójścia do szkoły i pomaga poznać reguły rządzące życiem społecznym.

Wybierając przedszkole, rodzice kierują się kilkoma podstawowymi kryteriami. Zazwyczaj są to lokalizacja, godziny pracy, opłaty i zajęcia dodatkowe. Ale czy to wszystko?

Oddając dziecko pod opiekę dobrego przedszkola, rodzice chcą mieć pewność, że będzie ono tam bezpieczne, a wykwalifikowana kadra pedagogiczna profesjonalnie zatroszczy się o jego potrzeby. Dlatego, zanim podejmiecie ostateczną decyzję, przyjrzyjcie się wybranej placówce z bliska. Poczytajcie opinie na jej temat. Porozmawiajcie z rodzicami, których pociechy tam uczęszczają. Nie bójcie się pytać i drążyć. Przecież pozostawiając tam malucha musicie mieć pewność, że Wasz największy skarb trafił w dobre ręce. I to niezależnie od tego, czy szukacie przedszkola niepublicznegoprofilowanego, czy montessori lub waldorfskiego.

 


Wybór przedszkola - czym się kierować?

Wybierając przedszkole, warto sprawdzić takie aspekty jak:

 • Bezpieczeństwo i warunki lokalowe - obejrzyjcie przedszkolne sale, szatnie, korytarze i łazienkę. Czy są dostosowane do potrzeb przedszkolaków? Są przestronne, jasne, estetyczne i mają odpowiednią wentylację? Zwróćcie także uwagę na plac zabaw. Czy jest on bezpieczny, zadbany i przyjazny dziecku? Dowiedzcie się, czy w przedszkolu są monitoring, domofon oraz czy drzwi i furtki są zabezpieczone tak, aby uniemożliwić dziecku wyjście poza teren przedszkola.
 • Oferta edukacyjna  - podstawowy program edukacyjny powinien być zatwierdzony przez MENiS. Przedszkole powinno także oferować najmłodszym szereg zajęć dodatkowych np. muzykę, czy rytmikę, naukę języka obcego, zajęcia sportowe. 
 • Kadra - nauczycielki przedszkolne powinny, przede wszystkim, wzbudzać sympatię dzieci. To one spędzają z maluchami najwięcej czasu. Nie tylko uczą liter i cyfr, ale także wprowadzają w tajniki relacji międzyludzkich. To głównie od nich zależy, jak dziecko będzie czuło się w przedszkolu. Nie krępujcie się spytać o ich kwalifikacje. Powinny mieć skończone studia pedagogiczne, dobrze jeśli ukończyły dodatkowe kursy i mają doświadczenie zawodowe. Oprócz nauczycieli w placówce przedszkolnej pracuje wiele innych osób: dyrektor, sprzątaczki, kucharki, logopedzi, psycholodzy oraz osoby prowadzące zajęcia dodatkowe. Im także warto się przyjrzeć, bo to właśnie oni tworzą atmosferę przedszkola.
 • Rytm dnia - dla małych dzieci niesamowicie ważny jest stały rytm dnia. Upewnijcie się, że nauka, spacery, posiłki oraz odpoczynek harmonijnie wypełniają dzień Twojego przedszkolaka. Pamiętajcie, że dla dziecka niekorzystny jest zarówno zbyt przeładowany, ale także i zbyt swobodny grafik.
 • Grupy  - upewnijcie się, że w wybranym przez Was przedszkolu grupy nie są zbyt liczne, a na każde 10-cioro przedszkolaków przypada co najmniej jeden opiekun. Zapytajcie, czy dzieci w grupie są rówieśnikami. A może grupy przedszkolne są łączone i uczęszczają do nich maluchy w różnym wieku?
 • Indywidualne podejście? - Wasz maluch nie lubi spać w dzień? Zapytajcie, czy takie dzieci nie są zmuszane do leżakowania. Niektóre przedszkola dzieciom, które nie chcą spać, zapewniają alternatywne „rozrywki”, np. słuchanie bajek, czytanie książeczek lub rysowanie. Zdarzają się też przedszkola, które nie chcą przyjmować dzieci korzystających z pieluszek. Więc jeśli Wasz szkrab nadal biega z pampersem sprawdźcie, czy w wybranej przez Was placówce nie będzie to stanowiło problemu.  
 • Jedzenie - zapoznajcie się z jadłospisem oferowanym przez przedszkole. Powinien on być urozmaicony i odpowiednio zbilansowany (najlepiej jeśli będzie zatwierdzony przez Instytut Żywności i Żywienia). Dowiedzcie się, czy przedszkole uwzględnia indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci, np. alergików i cukrzyków. Doskonale jeśli dzieci mają wybór co i ile chcą zjeść. Przecież nie każdy musi lubić budyń, a wmuszanie kotleta lub znienawidzonego szpinaku może wywołać poważne zaburzenia jedzenia.
 • Godziny otwarcia  - jest to o tyle ważne, że powinniście móc dostosować rytm przedszkolny do Waszych godzin pracy.
 • Kontakty z rodzicami – zapytajcie jak często organizowane są zebrania z rodzicami, a także w jaki sposób opiekunowie przekazują informacje dotyczące dziecka.
 • Lokalizacja – nie chodzi tylko o odległość od Waszego miejsca zamieszkania. Ważne, by placówka była zlokalizowana w stosunkowo spokojnym miejscu, a jeśli to możliwe, otoczona zielenią.
 • Opłaty – upewnijcie się, że ceny, które Wam podano są kompletne, że nie ma kosztów ukrytych, że wiecie ile wynosi wpisowe. Czasami zdarza się, że przedszkole kusi rodziców niskimi opłatami za czesne, a dopiero potem informuje, że do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć, na przykład, opłatę za wyżywienie.   
 • Adaptacja – warto zorientować się, czy dana placówka przewiduje adaptację, czyli okres, w którym dziecko przyzwyczaja się do przedszkola. Niektóre przedszkola organizują w tym celu specjalne zajęcia przygotowujące do przedszkola.
 • Pierwsze wrażenie – odwiedziliście jakieś przedszkole i wcale nie czuliście się w nim komfortowo? Czy chcielibyście, żeby Wasze dziecko się tam tak czuło? Ważne, by wybrana placówka wzbudzała Wasze zaufanie. Wasze emocje przełożą się także na podejście dziecka.

 


Jeśli wybrane przez Was przedszkole spełnia większość Waszych oczekiwań, na koniec podpytajcie jeszcze, czy placówka często organizuje: występy, koncerty, wycieczki i nie zapomina o uroczystościach typu Dzień Matki, Ojca, Babci, Dziadka, przygotowuje przedstawienia dla rodziców, np. jasełka, spotkania bożonarodzeniowe, bale karnawałowe czy wspólne malowanie pisanek? To właśnie te momenty będziecie później wspominać wspólnie ze swoimi dziećmi.

 

 

Mamy sprawdzone przedszkole, co dalej?

Wszystko wydaje się być w porządku? Satysfakcjonują Was lokalizacja, cena, plan zajęć i wszystko to, co widzieliście? Popytaliście również innych rodziców i też nie usłyszeliście niczego niepokojącego? Fantastycznie. Nie pozostało Wam już nic innego, jak zabrać szkraba na wizytę do przedszkola! Mogą to być dni otwarte organizowane w wielu przedszkolach w soboty, ale znacznie lepiej, jeśli to możliwe, wziąć malucha na wizytę do przedszkola w środku tygodnia. Wtedy zapozna się nie tylko z miejscem, ale także z paniami i swoimi rówieśnikami. 

Obserwujcie zachowanie dziecka, przyjrzycie się, czy znalazło nić porozumienia z wychowawcą i resztą grupy. Na koniec porozmawiajcie z maluchem o jego wrażeniach i odczuciach. To bardzo ważne, gdyż dzieci często widzą rzeczy, na które my dorośli kompletnie nie zwracamy uwagi.

Powodzenia!

A Wy, wybór przedszkola macie już za sobą, czy wszystko jeszcze przed Wami? 

 

Zdjęcie: Fotolia by © barneyboogles All rights reserved


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
28-01-2019
Ocena:
Ja wybrałam przedszkole Pod Dębusiem Olbrzymkiem w Chodzieży i jestem z tego powodu zadowolona.POLECAM
17-09-2018
Ocena:
Moim zdaniem przedszkola prywatne są zwykle lepiej zorganizowane. Nasza córeczka chodzi do Raz Dwa Trzy My na Mokotowie, bardzo się cieszymy, ze na to przedszkole się zdecydowaliśmy. Kadra jest tam dobra a program ma i nagrodę MEN. Sporo czasu poświęcają na indywidualne podejście do dziecka, sprawdzenie jego mocnych i słabych stron. Są tez zajęcia zajęcia kompensacyjne, gdzie poświęca się czas dzieciom z problemami. My jesteśmy zadowoleni w 100%.
19-06-2018
Ocena:
Wiadomo, że lokalizacja jest ważna, ale nie najważniejsza. Atmosfera robi swoje, nauczycielki, dyrekcja, podejście do dzieci. Ważne, by dziecko czuło się tam dobrze. Myślę że dzisiejszych czasach język jest podstawą i na to również zwracałam uwagę
26-03-2018
Ocena:
Moim zdaniem przede wszystkim warto poznać placówkę, dyrekcję i nauczycieli, porozmawiać, poczuć atmosferę przedszkola. Ja tak zrobiłam i nie żałuję, byłam z dzieckiem na pierwszej wizycie i w teraz już naszym przedszkolu Krasnoludkach na Nowodworskiej zostaliśmy bardzo miło przyjęci co zdecydowanie przeważyło o wyborze:) Nie żałujemy, jest super! Pod każdym względem.
08-10-2017
Ocena:
Nie dostaliśmy miejsca w przedszkolu publicznym, może to i dobrze, że nasza Basia poszła do prywatnego, bo tam kładą duży nacisk na naukę języków obcych. Zdecydowaliśmy się na przedszkole Kredka w Legnicy, placówka godna polecenia.
17-08-2017
Ocena:
Ja zdecydowałam sie na Przedszkole Bajka Leszno.Wybór jak najbardziej trafiony, z tego względu że pracują tam wykwalifikowane opiekunki rozumiejący potrzeby dzieci.
27-06-2016
Ocena:
Dla mnie liczyło się to żeby dziecko miało dobry start, jeśli chodzi o edukację. Żeby było dobrze przygotowane do szkoły. Zdecydowałam się na polsko-angielskie przedszkole artystyczne w Warszawie - Akadero. Stawiam na naukę języka i generalnie rozwój. W tym przedszkole moja Asia uczy się także przez zabawę. Jestem bardzo zadowolona, ona także.
05-01-2016
Ocena:
Dziecko zawsze ma szansę na przedszkole, jak nie publiczne to prywatne. Z prywatnych mogę polecić czerwony balonik w warszawie. Zawsze były co najmniej dwie opiekunki. Dzieci wychodzą na dwór jak tylko jest taka możliwość. Jedzenie mają zdrowe i smaczne (mojemu synkowi bardzo smakują), mają dużo zabawek i potrafią ciekawie zorganizować dzieciom czas.
01-06-2015
Ocena:
Jak szukałam przedszkola dla swojego dziecka to liczyły się przede wszystkim lokalizacja i zajęcia, zwlaszcza angielski, za 3-4 lata planujemy przeprowadzkę na stałe do Anglii więc język bardzo przyda sie małej....Wybralam z mężem Puchatka na Pełczyńskiego bo jest blisko a w zerówce teraz będzie grupa dwujęzyczna i dzieci przez większość dnia będa mialy do dyspozycji lektora. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
14-10-2013
Ocena:
Najlepiej jakby w przedszkolu był monitoring, bo przynajmniej jest pewność, że wszystko z dzieckiem jest ok. U mojej siostry w przedszkolu jest monitoring, bo przystąpili oni do programu "Bezpieczny brzdąc. Spokojny Rodzic." O programie możecie przeczytać na stronie internetowe-przedszkole.pl.My też optujemy za tym, żeby i w naszym przedszkolu był właśnie taki monitoring.
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...