Data publikacji:

Przedszkole profilowane

Autor: Magdalena Szewczyk

Dawniej pójście dziecka do przedszkola było prostsze. Rodzice mieli wybór między państwową, bądź prywatną placówką. Obecnie przedszkola mogą być bardzo różne, a ich program obfituje w ciekawe i kształcące zajęcia. Jakie rodzaje przedszkoli profilowanych możemy spotkać i na co kładą nacisk w swoim programie nauczania?

 

Jakie przedszkole profilowane wybrać dla dziecka?

 

Ile potrzeb, tyle przedszkoli


W tej chwili przedszkola nie są już identyczne. Rodzice mogą przebierać w ofertach wielu placówek profilowanych nastawionych na indywidualne potrzeby dziecka, rozwijanie jego zainteresowań i kuszących nowymi metodami nauczania. Prawda jest taka, że zanim wybierzemy to "naj", najważniejsze, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytania:

  • czego potrzebuje nasze dziecko,
  • jakie umiejętności chcemy aby dziecko zdobyło,
  • jakie mamy wymagania w stosunku do samego przedszkola.

Posyłając 3. latka do przedszkola warto zastanowić się, ile zajęć powinno mieć dziecko w tygodniu (czy placówka nie oferuje ich za dużo lub za mało), na jakim poziomie zaawansowania ma być nauka literek czy języka obcego, a ile mają biegać w ogródku. W zależności od odpowiedzi, jakich sobie udzielimy, kolejnym krokiem będzie znalezienie placówki, która spełni te oczekiwania. Jeśli postanowimy szukać wśród przedszkoli profilowanych, możemy trafić na:

 

 

Rodzaje przedszkoli

Przedszkole językowe

Dziecko w pierwszych latach swojego życia ma bardzo chłonny umysł, to fakt. Dlatego zwolennicy tych przedszkoli twierdzą - im wcześniej zacznie uczyć się języków, tym lepiej. Przedszkola językowe, jak sama nazwa wskazuje, są nastawione na naukę języka, często więcej niż jednego. Oczywiście poziom nauczania dostosowany jest do wieku dzieci, a nauczyciele korzystają z odpowiednich metod. Nauka w przedszkolu polega na oswojeniu przedszkolaków z językiem i poznawaniu słówek w czasie zabawy. Zaznajamianie z nowym językiem ułatwia personel. Najczęściej w grupie jest dwóch wychowawców - jeden mówi w języku polskim, a drugi w obcym (native speaker). Dzięki temu maluchy mając codzienny kontakt z językiem, mogą się z nim osłuchać. W czasie zajęć poznają także kulturę oraz obyczaje innych narodów.

 

Przedszkole sportowe

Aktywność fizyczna jest tematem przewodnim w przedszkolu o profilu sportowym. Program zajęć jest wzbogacony o dodatkowe zajęcia ruchowe takie jak: jazda konna, pływanie, ping-pong, tenis. Również gry i zabawy zaproponowane w ciągu dnia przez wychowawców są nastawione na rozwijanie sprawności ruchowej dzieci. Ale nie na tym koniec. Zajęcia wzbogacone są także o muzykę - rytmika i taniec towarzyski. Dzieci często chodzą na wycieczki, poznają zasady fair play oraz uczą się jak ważna jest zdrowa rywalizacja w grupie.

 

Przedszkole ekologiczne

W nim dzieci pogłębiają wiedzę na temat świata i jego ochrony. Uczą się jak dbać o środowisko naturalne i jak prawidłowo segregować śmieci. Maluchy odkrywają tajniki roślin, zwierząt i lasów. Dowiadują się, dlaczego powinni w domu oszczędzać światło i wodę. Ponadto przedszkolaki uczą się co warto jeść, jakie warzywa i owoce są zdrowie, jak trzeba je uprawiać. Silnym punktem tego typu przedszkoli są wycieczki do parków, ogrodów lub gospodarstw ekologicznych. Dzieciaki obcują ze zwierzętami, sadzą kwiaty czy warzywa, przygotowują posiłki. Obchodzą hucznie ekologiczne święta – Dzień Ziemi, Dzień Niezapominajki i Dzień Sprzątania Świata.

 

Przedszkole artystyczne

Idealne przedszkole dla dzieci z umiejętnościami artystycznymi. Maluchy na zajęciach malują, lepią z plasteliny, robią garnki, przygotowują przedstawienia teatralne, śpiewają albo grają na instrumentach. Chodzą na wycieczki do muzeów, galerii, kina, teatru i na wystawy. Przedszkole artystyczne to nauka kultury, historii sztuki i różnych technik jej tworzenia. Dzieci mają szansę rozwinąć swój talent, wyrażać emocje poprzez sztukę i stanąć przed publicznością pokonując tremę.

 

Przedszkole integracyjne

Jeśli chcemy oswoić dziecko z niepełnosprawnością innych, to warto je zapisać do przedszkola integracyjnego. Nasza pociecha nauczy się w nim przede wszystkim tolerancji i empatii. Regularny kontakt z dziećmi dotkniętymi różnymi chorobami da maluchowi możliwość zobaczenia jak radzą sobie z trudnościami i ograniczeniami. Grupy w takiej placówce liczą mniej dzieci. Dzięki opiece specjalnego pedagoga, zdrowe przedszkolaki zaczynają rozumieć, że nie można chorych kolegów odrzucać, czy śmiać się z nich. Wręcz przeciwnie - uczą się im pomagać, bawić się wspólnie oraz traktować je normalnie.

 

Przedszkole wyznaniowe

Przedszkola szczególnie w Polsce przeważnie są katolickie. Prowadzą je najczęściej siostry zakonne, ale gdy są umiejscowione blisko parafii (co się często zdarza) wówczas opiekuje się nimi ksiądz. Mogą być także placówki innych wyznań niż, najczęściej znajdziemy: prawosławne, ewangelickie czy muzułmańskie. Dzieci mają więcej zajęć i rozmów związanych z religią, wychowaniem duchowym, poszanowaniem tradycji i obyczajów. Zdarza się, że maluchy codziennie uczestniczą we mszy świętej oraz wspólnie odmawiają modlitwę.

 

Przedszkole wegetariańskie

W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej przedszkoli wegetariańskich. To placówki dla rodziców, którzy boją się, że dziecko w tradycyjnym przedszkolu zdecyduje się zasmakować mięsa. Dieta dzieci oparta jest na połączeniu kasz, warzyw i owoców. Często można też skomponować jadłospis indywidualny dla dziecka, a wychowawcy zwracają większą uwagę na uczulenia lub na maluchy z chorobami układu pokarmowego.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
19-06-2018
Ocena:
Jestem zachwycona zajęciami w moim przedszkolu, szczególnie widząc moje dziecko, wracające po języku angielskim, które opowiada mi o wszystkim czego się nauczyło!
20-02-2017
Ocena:
Ja zdecydowałam sie zapisać dziecko do Przedszkola Fantazja w Szczecinie.Nie wiem czy jest ono profilowane, ale ma bardzo dużo zajęc, dzięki którym dzieci rozwijają się i bawią w super warunkach.Co jak co, ale można liczyć tu na wsparcie ze strony specjalistów.
02-04-2016
Ocena:
Również jestem zadowolona.
11-01-2016
Ocena:
Moje dzieci chodzą do przedszkola sportowo - językowego- był to strzał w "10".
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...