Data publikacji:

Telewizja i komputer a rozwój dziecka

Autor: Agnieszka Pytlińska

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z ogromnym postępem technicznym. Jeszcze nigdy w historii ludzkości wynalazki i ich udoskonalenia nie pojawiały się w takim tempie. Wiele z tych cudów techniki ma bezpośredni wpływ na nas i nasze dzieci. Niestety nie zawsze jest on dobry. Warto zatem poznać wady i zalety wszystkich udoskonaleń, aby umiejętnie z nich korzystać.

 

tv-i-komputer-550x350

 

Znaki naszych czasów

Z wieloma wynalazkami jest ten kłopot, że dzisiejszy świat bez nich nie może istnieć. Nawet jeśli jako rodzic nie chcesz by Twoje dziecko oglądało telewizję bądź korzystało z komputera, ono i tak prędzej czy później się z tym zetknie. W praktyce nie można zabronić wykorzystywania możliwości jakie dają te urządzenia, ponieważ w ten sposób wpływamy negatywnie na nasze dziecko hamując jego rozwój. To stwierdzenie może brzmi absurdalnie, ale niestety jest prawdziwe, o czym możecie przekonać się będąc rodzicem nawet przedszkolaka.

 

Telewizja - dobra czy zła?

Telewizja to doskonały sposób na pozyskiwanie wiedzy, wystarczy dobrać odpowiednie bajki. Dzięki specjalnie przygotowanym programom dla dzieci oraz filmom, malec poznaje świat. Dowiaduje się o tym, co znajduje się na ziemi i w kosmosie, co jest dziś i co było przed tysiącami lat. Dziś każdy przedszkolak wie, że dawno temu żyły dinozaury, a w kosmosie latają rakiety. Maluchy często zadziwiają swoją wiedzą, którą posiadają z programów i filmów edukacyjnych. Jednakże telewizja to także godziny spędzone bez ruchu przed ekranem i pochłanianie informacji nie tylko tych przeznaczonych dla dzieci. Duże ilości czasu spędzane przed telewizorem prowadzą do problemów zdrowotnych. Najczęściej w tej kwestii wymieniane są rosnąca liczba otyłych dzieci oraz pogłębiające się wady wzroku. Do tego dochodzą kłopoty ze snem, czy nerwice wywoływane silnymi negatywnymi obrazami widzianymi w telewizji.

 

Pamiętaj!

Aby telewizja była przyjacielem a nie wrogiem Twojego dziecka, zwracaj szczególną uwagę na filmy i programy, które malec ogląda. Obecnie również kreskówki, do niedawna przeznaczone niemal wyłącznie dla najmłodszych, posiadają dużą dawkę agresji czy nieodpowiednie słownictwo. Wiele z nich kierowanych jest do nastoletnich a nawet dorosłych odbiorców, dlatego zwróć uwagę co i jak długo ogląda Twoje dziecko. Pamiętaj także, że niektóre programy warto oglądać razem z malcem. Po pierwsze zobaczymy jakie treści one przekazują, po drugie będziemy mogli na bieżąco komentować, jeśli coś będzie wymagało wyjaśnienia.

 

Jak dziecko może wykorzystać komputer, czy tablet?

Komputery dla dzieci to przede wszystkim różnego rodzaju gry. Podobnie jak w przypadku telewizji, komputer pozwala dziecku rozwijać jego umiejętności. Gry edukacyjne uczą dzieci czytania, pisania czy liczenia, ale także spostrzegawczości i refleksu. Komputer potrafi pomóc dziecku w nauce ale także może je uzależnić. Niemal każdy, niezależnie od wieku wie jak wciągające potrafią być komputery. Wprawdzie nie każdy rodzic godzinami siedzi prze monitorem grając, ale wielu korzysta chociażby z sieci społecznościowych. Oderwanie się od ekranu bywa niekiedy dość trudne dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka. Maluchy są bardzo mocno narażone na uzależnienie od komputera. Kiedy raz zaczną grę, mogłyby nigdy jej nie kończyć, bo jest taka ciekawa.

 

Pamiętaj!

Komputer to bardzo przydatne narzędzie do nauki i rozrywki, jednak co za dużo, to nie zdrowo. Ustal wyraźne granice korzystania z tego wynalazku np. grać można tylko godzinę i w dniach, kiedy nie idziesz do przedszkola. Dzięki temu masz wpływ na ilość czasu, który dziecko spędza przed monitorem. Zwróć również uwagę na to w jakie gry gra Twój malec, gdyż nie wszystkie skierowane są do dzieci.

 

Na koniec reklama

Telewizja i komputer (a właściwie internet), to doskonałe nośniki reklamy. Nie ma szans, aby udało nam się uchronić dziecko przed nimi. Z tego powodu trzeba nauczyć malca trudnej sztuki oglądania przekazów reklamowych. Wiele dzieci na spot promujący zabawkę reaguje jednoznacznie „kup mi to”. To normalne zachowanie, aczkolwiek należy umiejętnie wytłumaczyć malcowi, że nie wszystko musi mieć.

 

Pamiętaj!

Wpływ reklam na dziecko jest bardzo silny. Kolorowe przekazy skierowane właśnie do nich zachęcają do zakupu konkretnych towarów, a malec nie umie się przed nimi bronić.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by  © Kirill Polovnoy


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
01-09-2015
Ocena:
Komputer nie musi być dla dziecka szkodliwy, dobrze jest nauczyć nasze dzieci co w internecie można publikować a co lepiej nie
04-03-2015
Ocena:
Do Efata - Zgadzam się, dzięki za polecenie ciekawej książki
27-02-2015
Ocena:
Witam,cieszę się,że temat telewizji i komputera jest ważny i już zaczynamy się nad tym zastanawiać.Chcemy ograniczać ale jakoś to nie wychodzi.Warto zapoznać się z książką, która publikuje najnowsze badania na ten temat "Fizjologiczne skutki patrzenia na ekran a rozwój dziecka"autorstwa Patzlaff Rainera.Tyle jest pięknych i wspaniałych rzeczy we wczesnym dzieciństwie do zrobienia nim usiądziemy przed ekranem
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.