Mąż uzależniony od gier komputerowych

Data:

Coraz częściej gry komputerowe stają się powodem kryzysu w związkach. Nie możesz wyciągnąć męża na spacer? Zamiast bawić się z dzieckiem zamyka się w pokoju? Cały swój wolny czas spędza za to przed komputerem i oczy błyszczą mu jedynie, gdy uda mu się przejść do kolejnego etapu ulubionej gry? Uważaj - to może być uzależnienie od gier!


maz-uzalezniony-od-gier-550x350


Komputery stały się nieodłączną częścią naszego życia - obecne są w każdej jego sferze: w pracy, nauce czy kontaktach towarzyskich. Przez internet robimy zakupy, płacimy rachunki, zawieramy przyjaźnie - jest to znak naszych czasów.

 

Sieć dostarcza także rozrywki na szeroką skalę, m.in. dzięki grom komputerowym, które jednak potrafią być bardzo niebezpieczne. Dużo mówi się o tym problemie pod kątem młodzieży, która od małego dorasta w wirtualnym świecie, wciąż atakowana przez atakowana przez telewizję i komputery, ale jak się okazuje sprawa dotyczy nie tylko najmłodszych.

 

Dlaczego gry komputerowe tak wciągają? 

Po pierwsze są sposobem na oderwanie się od rzeczywistości, a także lekiem na wszelkie kompleksy. Dzięki grom komputerowym mężczyzna zamienia problemy w pracy, czy poczucie niskiej wartości w świecie realnym, na pewność siebie i niebywałą skuteczność w życiu wirtualnym. Po drugie nowoczesne wersje gier sieciowych są tak skonstruowane, że dosłownie nie pozwalają się oderwać od komputera. W sieci gra trwa cały czas, a grający odchodząc na chwilę ma poczucie, że coś traci. Niestety te cechy gier komputerowych powodują zacieranie się granicy między światem realnym i wirtualnym.

 

Jak rozpoznać uzależnienie?

Jeśli partner zaczyna coraz więcej czasu spędzać przed komputerem, porzucając inne zainteresowania, powinno nam się zapalić czerwone światło. Jeśli nie zareagujemy w tym momencie, później będzie tylko trudniej. Kolejny etap uzależnienia charakteryzuje się, w zależności od osoby, zarywaniem nocy, zaniedbywaniem obowiązków rodzinnych czy kontaktów towarzyskich.

 

Jak walczyć z uzależnieniem od gier?

Tak jak w przypadku innych uzależnień, żeby się z nim uporać, należy sobie zdać sprawę z problemu i zauważyć, że on faktycznie istnieje. Bez tego osoba uzależniona nie będzie w stanie uwolnić się od niszczycielskiej siły. Jeśli sprawa jest już bardzo poważna, należy definitywnie pozbyć się gier (żeby nie kusiły w chwilach słabości). Pomóc może również terapia - podczas spotkań z ludźmi mającymi takie same doświadczenia, łatwiej będzie przejść przez uzależnienie. Istnieje też możliwość pobytu w ośrodku leczenia uzależnień - w zależności od wielkości problemu pobyt w takiej placówce może trwać od 4. do 8. tygodni.

 

Zdjęcie: Flickr fot.  Some rights reserved by Kuba Bożanowski

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-6-2018
Ocena:
W moim wypadku to jest inaczej bo ja byłem uzależniony. Staram się unikać MMO by się nie uzaleźnić. Gram bo lubię. Gram bo tak nie myślę o depresji jest to swego rodzaju przekierowanie myśli. Gram to nie myślę jak się zabić okaleczyć itp. Równie dobrze mógłbym powiedzieć czemu kobiety wpatrują się godzinami w lusterko. I nie da się im wytłumaczyć że naturalnie są ładniejsze. Ale one swoje tipsy, solarium, szminki, pudry i inne tapety. Albo dlaczego spędzają w wannie godzinę. Tyle zmarnowanego czasu,a moja żona zarzuca mi że marnuje czas przed komputerem. Moje zdanie nie zabierajcie waszym facetom jedynej radości jaka im została, postawcie też ultimatum że MMO mają porzucić.
7-2-2018
Ocena:
Modlitwa nie pomoże. Po prostu można się do niego przyłączyć :D
19-2-2016
Ocena:
Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem miedzy Bogiem on tylko może uwolnić od problemow gier lub od każdego uzależnienia tylko przez niego módlmy sie
4-1-2016
Ocena:
Mój brat boryka się z problemem uzależnienia od gier komputerowych. Razem z siostrą postawiłyśmy wszystko na jedną kartę i odmawiamy NOWENNĘ POMPEJAŃSKĄ..Ta modlitwa ma ogromną moc, warto na ten temat poczytać, nawet jeżeli się jest osobą niewierzącą. Do końca zostało nam jeszcze ponad 30 dni, jednak już zauważyłyśmy, być może dla innych małe rzeczy, dla nas to były prawdziwe CUDA! A co najważniejsza po odmówieniu każdej z części zyskuję niesamowity spokój ducha...i wiem, ze Maryja walczy o Brata.

Jeżeli ktoś potrzebuje proszę pisać: nowennaniedoodparcia@gmail.com