Data modyfikacji:

Krwawienie z nosa w ciąży

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Pewnie Cię to nie pocieszy, ale krwotoki z nosa w czasie ciąży występują zdecydowanie częściej niż poza nią. Szacuje się, że mogą dotyczyć nawet 10% ciężarnych. Ich przyczyną jest obrzęk i rozszerzenie naczyń krwionośnych śluzówki nosa, najczęściej tzw. splotu Kiesselbacha, a także osłabienie ściany naczyń. Skąd się bierze taki stan i jak sobie radzić jeśli krwawienie z nosa w ciąży pojawia się bez powodu i dotyczy właśnie Ciebie?

 

krwotok z nosa w ciąży

 

Dlaczego w ciąży krew z nosa leci częściej?

Po pierwsze musimy wiedzieć, że jama nosowa, sama w sobie, jest bogato unaczyniona. Wszystko po to by móc spełniać swoją podstawową funkcję jaką jest oczyszczanie, ocieplanie i nawilżanie powietrza. Po drugie, pamiętajmy, że w ciąży "puchnie" nie tylko brzuch. Równie częstą dolegliwością jest obrzęk śluzówki i ciągle zatkany nos. Dzieje się tak ponieważ w ciąży objętość krwi krążącej w organizmie matki wzrasta, często wzrasta również ciśnienie tętnicze krwi. Nadmiernie obciążone naczynia śluzówki nosa rozszerzają się, stają się także bardziej delikatne. Osłabione naczynia są znacznie bardziej podatne na pękanie. Dodajmy do tego ilość zmian hormonalnych, chociażby podwyższenie poziomu estrogenów i progesteronu, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. To wszystko może predysponować do krwawienia.

 

Najczęściej krwawienie z nosa w ciąży ustępuje samoistnie, ale rzadko mogą zdarzać się krwotoki wymagające interwencji chirurgicznej, leczenia operacyjnego czy nawet przetaczania krwi.

 

Oczywiście przyczyną krwawienia z nosa mogą być także inne czynniki jak np. uraz nosa, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, zapalenie zatok, „dłubanie w nosie”, przyjmowanie niektórych leków, alergia, przeziębienie, ubytki w przegrodzie nosa oraz wiele innych. Dlatego podczas wizyty u lekarza prowadzącego poinformuj go o krwawieniu, jego obfitości i częstotliwości występowania.

 

Jak zatamować krwotok z nosa? 

  • Pochylamy się lekko do przodu i zaciskamy płatki nosa,
  • Stosujemy zimne okłady na kark i czoło.

Najlepiej, aby zatrzymać krwawienie z nosa, usiąść lub stanąć i lekko pochylić głowę do przodu. Następnie należy zacisnąć "skrzydełka" nosowe na ok. 5 do 10 minut. W tym czasie ciężarna oddycha spokojnie przez usta, aż do momentu ustania krwawienia. Ważne aby w trakcie tamowania krwotoku nie puszczać skrzydełek nosa i nie wkładać chusteczek do nosa. Krew musi swobodnie wypływać. Co jeszcze możemy zrobić? Pomocne w zatrzymaniu krwawienia są zimne okłady na kark i czoło, dlatego warto je zastosować. Niska temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zatrzymanie krwawienia. Zdarza się, że podczas krwotoku z nosa krew dostanie się do gardła. W takim przypadku, nie należy jej połykać, tylko wypluć krew!

 

Zazwyczaj po 5 minutach takiego zabiegu krwawienie ustępuje. Jeśli nie pomogło, czynność powtarzamy. Po zatamowaniu krwawienia dobrze będzie nawilżyć błonę śluzową (najlepiej solą fizjologiczną lub wodą morską). W ten sposób możemy zapobiec ponownemu krwawieniu.

 

Poważnym błędem podczas krwawienia jest stosowanie sposobu polegającego na odchyleniu głowy do tyłu w celu zatamowania krwawienia. Ta metoda jest absolutnie zakazana zarówno w ciąży jak i poza nią. Może poskutkować tylko tym, że ciężarna nałyka się krwi, co spowoduje nudności i wymioty.

 

 


Kiedy będzie konieczna konsultacja lekarza?

Jeśli krwotok nie ustaje po 3 krotnej próbie zatamowania lub trwa dłużej niż 20 min, a krwawienie jest bardzo obfite, należy skontaktować się z lekarzem. Najlepiej, w miarę możliwości, z laryngologiem. Krwawienie powinniśmy także skonsultować jeśli, co prawda ustępuje po upływie kilku minut, ale pojawia się często. W tym przypadku informujemy o tej sytuacji swojego lekarza prowadzącego.

 

Do metod tamowania obfitego krwawienia zalicza się także tamponadę przednią oraz tylną. Metodą chirurgiczną, na szczęście rzadko stosowaną jest chirurgiczne zamknięcie naczyń (podwiązanie, koagulacja). Nie ma sztywnych zasad co do postępowania w przypadku krwawienia z nosa, wszystko zależy od stanu ogólnego pacjentki, natężenia i przyczyny krwawienia.

 


Jak zapobiegać krwotokom z nosa?

Kobiety ciężarne, które mają tendencję do nawracających krwawień z nosa mogą zastosować kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie prawdopodobieństwa ich występowania. Przede wszystkim warto:

  • wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości witaminy C lub poprosić lekarza o jej suplementację (wzmacnia ona ściany naczyń i zmniejsza ich przepuszczalność, zapobiegając krwawieniom): owoce cytrusowe, pomidory, jagody, maliny, truskawki, kapusta, kalarepa, szpinak, cebula,
  • spożywać duże ilości wody,
  • nawilżać śluzówki nosowe sprayem z roztworem soli fizjologicznej, czy żelem nawilżającym z solą fizjologiczną w składzie,
  • zachować ostrożność podczas wycierania i dmuchania nosa. Najlepiej robić to delikatnie, miękkimi chusteczkami,
  • unikać suchego i zimnego powietrza,
  • unikać gorących potraw i napojów (pod wpływem gorąca może dojść do rozszerzenia naczyń krwionośnych).

 

Zdjęcie: Fotolia All rights reserved


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
29-11-2020
Ocena:
Sylwia : pisze jak byk że poważnym błędem jest odchylanie głowy do tyłu. :)
15-05-2018
Ocena:
To odchylanie głowy do tyłu nie wiem skąd się wzięło. Przecież właśnie tak nie powinno się robić! Dziękuję za zwrócenie uwagi na to
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?