Data modyfikacji:

Krwawienie z nosa w ciąży

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Pewnie Cię to nie pocieszy, ale krwotoki z nosa w czasie ciąży występują zdecydowanie częściej niż poza nią. Szacuje się, że mogą dotyczyć nawet 10% ciężarnych. Ich przyczyną jest obrzęk i rozszerzenie naczyń krwionośnych śluzówki nosa, najczęściej tzw. splotu Kiesselbacha, a także osłabienie ściany naczyń. Skąd się bierze taki stan i jak sobie radzić jeśli krwawienie z nosa w ciąży pojawia się bez powodu i dotyczy właśnie Ciebie?

 

krwotok z nosa w ciąży

 

Dlaczego w ciąży krew z nosa leci częściej?

Po pierwsze musimy wiedzieć, że jama nosowa, sama w sobie, jest bogato unaczyniona. Wszystko po to by móc spełniać swoją podstawową funkcję jaką jest oczyszczanie, ocieplanie i nawilżanie powietrza. Po drugie, pamiętajmy, że w ciąży "puchnie" nie tylko brzuch. Równie częstą dolegliwością jest obrzęk śluzówki i ciągle zatkany nos. Dzieje się tak ponieważ w ciąży objętość krwi krążącej w organizmie matki wzrasta, często wzrasta również ciśnienie tętnicze krwi. Nadmiernie obciążone naczynia śluzówki nosa rozszerzają się, stają się także bardziej delikatne. Osłabione naczynia są znacznie bardziej podatne na pękanie. Dodajmy do tego ilość zmian hormonalnych, chociażby podwyższenie poziomu estrogenów i progesteronu, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. To wszystko może predysponować do krwawienia.

 

Najczęściej krwawienie z nosa w ciąży ustępuje samoistnie, ale rzadko mogą zdarzać się krwotoki wymagające interwencji chirurgicznej, leczenia operacyjnego czy nawet przetaczania krwi.

 

Oczywiście przyczyną krwawienia z nosa mogą być także inne czynniki jak np. uraz nosa, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, zapalenie zatok, „dłubanie w nosie”, przyjmowanie niektórych leków, alergia, przeziębienie, ubytki w przegrodzie nosa oraz wiele innych. Dlatego podczas wizyty u lekarza prowadzącego poinformuj go o krwawieniu, jego obfitości i częstotliwości występowania.

 

Jak zatamować krwotok z nosa? 

  • Pochylamy się lekko do przodu i zaciskamy płatki nosa,
  • Stosujemy zimne okłady na kark i czoło.

Najlepiej, aby zatrzymać krwawienie z nosa, usiąść lub stanąć i lekko pochylić głowę do przodu. Następnie należy zacisnąć "skrzydełka" nosowe na ok. 5 do 10 minut. W tym czasie ciężarna oddycha spokojnie przez usta, aż do momentu ustania krwawienia. Ważne aby w trakcie tamowania krwotoku nie puszczać skrzydełek nosa i nie wkładać chusteczek do nosa. Krew musi swobodnie wypływać. Co jeszcze możemy zrobić? Pomocne w zatrzymaniu krwawienia są zimne okłady na kark i czoło, dlatego warto je zastosować. Niska temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zatrzymanie krwawienia. Zdarza się, że podczas krwotoku z nosa krew dostanie się do gardła. W takim przypadku, nie należy jej połykać, tylko wypluć krew!

 

Zazwyczaj po 5 minutach takiego zabiegu krwawienie ustępuje. Jeśli nie pomogło, czynność powtarzamy. Po zatamowaniu krwawienia dobrze będzie nawilżyć błonę śluzową (najlepiej solą fizjologiczną lub wodą morską). W ten sposób możemy zapobiec ponownemu krwawieniu.

 

Poważnym błędem podczas krwawienia jest stosowanie sposobu polegającego na odchyleniu głowy do tyłu w celu zatamowania krwawienia. Ta metoda jest absolutnie zakazana zarówno w ciąży jak i poza nią. Może poskutkować tylko tym, że ciężarna nałyka się krwi, co spowoduje nudności i wymioty.

 

 


Kiedy będzie konieczna konsultacja lekarza?

Jeśli krwotok nie ustaje po 3 krotnej próbie zatamowania lub trwa dłużej niż 20 min, a krwawienie jest bardzo obfite, należy skontaktować się z lekarzem. Najlepiej, w miarę możliwości, z laryngologiem. Krwawienie powinniśmy także skonsultować jeśli, co prawda ustępuje po upływie kilku minut, ale pojawia się często. W tym przypadku informujemy o tej sytuacji swojego lekarza prowadzącego.

 

Do metod tamowania obfitego krwawienia zalicza się także tamponadę przednią oraz tylną. Metodą chirurgiczną, na szczęście rzadko stosowaną jest chirurgiczne zamknięcie naczyń (podwiązanie, koagulacja). Nie ma sztywnych zasad co do postępowania w przypadku krwawienia z nosa, wszystko zależy od stanu ogólnego pacjentki, natężenia i przyczyny krwawienia.

 


Jak zapobiegać krwotokom z nosa?

Kobiety ciężarne, które mają tendencję do nawracających krwawień z nosa mogą zastosować kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie prawdopodobieństwa ich występowania. Przede wszystkim warto:

  • wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości witaminy C lub poprosić lekarza o jej suplementację (wzmacnia ona ściany naczyń i zmniejsza ich przepuszczalność, zapobiegając krwawieniom): owoce cytrusowe, pomidory, jagody, maliny, truskawki, kapusta, kalarepa, szpinak, cebula,
  • spożywać duże ilości wody,
  • nawilżać śluzówki nosowe sprayem z roztworem soli fizjologicznej, czy żelem nawilżającym z solą fizjologiczną w składzie,
  • zachować ostrożność podczas wycierania i dmuchania nosa. Najlepiej robić to delikatnie, miękkimi chusteczkami,
  • unikać suchego i zimnego powietrza,
  • unikać gorących potraw i napojów (pod wpływem gorąca może dojść do rozszerzenia naczyń krwionośnych).

 

Zdjęcie: Fotolia All rights reserved


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
29-11-2020
Ocena:
Sylwia : pisze jak byk że poważnym błędem jest odchylanie głowy do tyłu. :)
15-05-2018
Ocena:
To odchylanie głowy do tyłu nie wiem skąd się wzięło. Przecież właśnie tak nie powinno się robić! Dziękuję za zwrócenie uwagi na to
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.