Data modyfikacji:

APGAR - czym jest i jak wygląda?

Autor: Ulanka

Zaraz po porodzie noworodek badany jest przez pediatrę i zostaje poddany tzw. testowi Apgar. Na podstawie tego badania dziecko zostaje ocenione w skali od 1 do 10, gdzie 10 jest najwyższą możliwą do uzyskania oceną. Skala Apgar, uwzględnia kilka parametrów istotnych dla oceny ogólnej kondycji dziecka, a jego wynik wpisywany jest do jego książeczki zdrowia. Co jest oceniane podczas testu Apgar, za co przyznawane są punkty i co w sytuacji gdy dziecko dostanie ich mało? Zapraszamy!

 

Czym jest skala APGAR?

 

APGAR - pierwsza kontrola zaraz po porodzie

Nazwa skali Apgar pochodzi od nazwiska Virginii Apgar, amerykańskiej lekarki, która opracowała ją w latach 50. XX wieku. Badanie ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości u dziecka wymagających interwencji lekarzy. Wykonywane jest przynajmniej dwukrotnie. W pierwszej minucie sprawdza się, czy noworodek nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Kolejne pomiary (3, 5 i 10 minuta życia malucha) służą sprawdzeniu, czy stan dziecka pogarsza się, polepsza, czy pozostaje bez zmian.


Dzieci, które otrzymały co najmniej 8 punktów są zdrowe i najczęściej nie wymagają żadnej interwencji medycznej poza odessaniem śluzu z dróg oddechowych. W przypadku uzyskania przez noworodka 3 punktów APGAR (lub mniej) jego stan określa się jako ciężki.

 

Jak wygląda punktacja, za co dostajemy punkty

No dobrze, a co konkretnie jest badane? Skala Apgar uwzględnia następujące parametry. Spójrzcie na tabelę:

 

Za co noworodek dostaje punkty w skali APGAR?

 

Czy wynik testu wpływa na przyszły rozwój dziecka?

Czy liczba punktów, jakie zdobędzie noworodek, determinuje jego zdrowie w całym późniejszym życiu? Niekoniecznie. Skala Apgar informuje tylko o obecnej sytuacji zdrowotnej dziecka. Przede wszystkim pozwala szybko ocenić czy nowo narodzone dziecko jest w dobrej kondycji, czy wręcz przeciwnie - potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarzy. Często jest tak, że dziecko, które otrzymało nawet około 2-4 punkty, po interwencji personelu medycznego szybko te punkty nadrabia. Na przykład gdy maluch jest krótko niedotleniony, sinieją mu kończyny. Najczęściej jednak wystarczy podanie tlenu, by maluch nadrobił punkty dotyczące kilku parametrów.

Zaraz po porodzie zespół medyczny ocenia także czy niemowlak jest prawidłowo zbudowany oraz waży go, mierzy długość ciała i obwód jego główki. Dokonuje także wstępnej oceny drożności układu pokarmowego, czynności serca i ruchomości stawów biodrowych.

 

 

Inne skale oceny noworodka

Skala Apgar stosowana jest standardowo przy każdym porodzie. Jej wynik znajdziesz w książeczce dziecka i na pewno zapyta Cię o niego lekarz pediatra. W niektórych przypadkach (wcześniak, dziecko chore, uszkodzone, upośledzone) poleca się zastosowanie właśnie skali Brazeltona. Nie jest to narzędzie konkurencyjne do skali Apgar, to zupełnie inne skale. Za pomocą skali Brazeltona badamy stan emocjonalny dziecka i jego sposób komunikowania się z otoczeniem, z naciskiem na identyfikację mocnych stron dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
13-07-2016
Ocena:
Ja miałam 0 gdy się urodziłam, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło i mam się dzisiaj dobrze, a wszystko dzięki Panu Doktorowi Ablowi z Biskupca, który mnie wtedy ratował.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.
pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

2021-03-31
Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
wielowodzie w ciąży

Wody płodowe - wielowodzie

2021-03-11
W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarskich cięć?

2021-03-10
Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.
jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

2021-03-09
Niedługo ma się zacząć poród, a ty nie wiesz jak go rozpoznać? Sprawdź jakie objawy są przy porodzie pozornym, a jakie przy rozpoczęciu się prawdziwego porodu.