Zaraz po porodzie noworodek badany jest przez pediatrę i zostaje poddany tzw. testowi Apgar. Na podstawie tego badania dziecko zostaje ocenione w skali od 1 do 10, gdzie 10 jest najwyższą możliwą do uzyskania oceną. Skala Apgar, uwzględnia kilka parametrów istotnych dla oceny ogólnej kondycji dziecka, a jego wynik wpisywany jest do jego książeczki zdrowia. Co jest oceniane podczas testu Apgar, za co przyznawane są punkty i co w sytuacji gdy dziecko dostanie ich mało? Zapraszamy!
Nazwa skali Apgar pochodzi od nazwiska Virginii Apgar, amerykańskiej lekarki, która opracowała ją w latach 50. XX wieku. Badanie ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości u dziecka wymagających interwencji lekarzy. Wykonywane jest przynajmniej dwukrotnie. W pierwszej minucie sprawdza się, czy noworodek nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Kolejne pomiary (3, 5 i 10 minuta życia malucha) służą sprawdzeniu, czy stan dziecka pogarsza się, polepsza, czy pozostaje bez zmian.
Dzieci, które otrzymały co najmniej 8 punktów są zdrowe i najczęściej nie wymagają żadnej interwencji medycznej poza odessaniem śluzu z dróg oddechowych. W przypadku uzyskania przez noworodka 3 punktów APGAR (lub mniej) jego stan określa się jako ciężki.
No dobrze, a co konkretnie jest badane? Skala Apgar uwzględnia następujące parametry. Spójrzcie na tabelę:
Czy liczba punktów, jakie zdobędzie noworodek, determinuje jego zdrowie w całym późniejszym życiu? Niekoniecznie. Skala Apgar informuje tylko o obecnej sytuacji zdrowotnej dziecka. Przede wszystkim pozwala szybko ocenić czy nowo narodzone dziecko jest w dobrej kondycji, czy wręcz przeciwnie - potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarzy. Często jest tak, że dziecko, które otrzymało nawet około 2-4 punkty, po interwencji personelu medycznego szybko te punkty nadrabia. Na przykład gdy maluch jest krótko niedotleniony, sinieją mu kończyny. Najczęściej jednak wystarczy podanie tlenu, by maluch nadrobił punkty dotyczące kilku parametrów.
Zaraz po porodzie zespół medyczny ocenia także czy niemowlak jest prawidłowo zbudowany oraz waży go, mierzy długość ciała i obwód jego główki. Dokonuje także wstępnej oceny drożności układu pokarmowego, czynności serca i ruchomości stawów biodrowych.
Skala Apgar stosowana jest standardowo przy każdym porodzie. Jej wynik znajdziesz w książeczce dziecka i na pewno zapyta Cię o niego lekarz pediatra. W niektórych przypadkach (wcześniak, dziecko chore, uszkodzone, upośledzone) poleca się zastosowanie właśnie skali Brazeltona. Nie jest to narzędzie konkurencyjne do skali Apgar, to zupełnie inne skale. Za pomocą skali Brazeltona badamy stan emocjonalny dziecka i jego sposób komunikowania się z otoczeniem, z naciskiem na identyfikację mocnych stron dziecka.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.