Data publikacji:

Skala Brazeltona. Jak odczytać język niemowląt?

Autor: Ulanka

Czy noworodek jest zdrowy, czy nie potrzebuje interwencji zaraz po porodzie? Czy dobrze się rozwija pod względem fizycznym i emocjonalnym? W jaki sposób się z nami komunikuje i co chce nam powiedzieć? Takie pytania zadaje sobie chyba każdy rodzic. W ocenie stopnia rozwoju noworodka pomagają nam odpowiednie skale. Zaraz po porodzie, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości w stanie fizycznym dziecka, neonatolog bada je starannie, wykorzystując punkty skali Apgar. Nic jednak nie mówi o jego stanie emocjonalnym czy sposobie komunikacji ze światem. Czy również można je ocenić?

 

Badanie Brazeltona (NBAS) odbywa się podczas snu, płaczu i c

 

Ocenić noworodka po porodzie

Jako mama z pewnością wiesz, czym jest skala Apgar. Tuż po urodzeniu każdy noworodek jest ważony, mierzony, sprawdza się jego parametry życiowe. Jest też badany pod kątem reagowania na bodźce zewnętrzne - na tej podstawie przydziela mu się punkty w skali Apgar - od 1 do 10. Ocena 10 oznacza, że maleństwo jest w świetnym stanie fizycznym. Mało kto jednak wie, że oprócz sprawdzenia fizycznych predyspozycji dziecka, można również zbadać poziom jego rozwoju emocjonalnego, sprawdzić w jaki sposób się z nami komunikuje oraz ocenić indywidualne możliwości dziecka. Taka wiedza jest bezcenna dla rodziców, ponieważ pomaga lepiej poznać noworodka i co najważniejsze zrozumieć jego potrzeby i emocje. Dostrzeżenie potencjału drzemiącego w dzieciach ułatwia właśnie skala Brazeltona.

 

Skala Brazeltona (zwana również NBAS - ang. Neonatonal Behavioural Assesment Scale, czyli Skala Oceny Zachowania Noworodka) została opublikowana ledwie kilkanaście lat później, niż skala Apgar. Nie jest ona testem noworodka – fachowcy określają ją raczej mianem „narzędzia”, które pomaga zdefiniować stany emocjonalne dziecka.

 

3 założenia Brazeltona:

Twórca skali NBAS - amerykański pediatra T.Berry Brazelton zauważył że:

  1. Nawet noworodek potrafi się komunikować z otoczeniem, a jego zachowanie w pierwszych dniach i tygodniach życia jest jednocześnie jego specyficznym językiem, którym się z nami porozumiewa, a którego rodzice często nie są w stanie właściwie zinterpretować.
  2. Każdy noworodek, nawet ten, który wydaje się słaby, ma unikalne uzdolnienia już od pierwszych dni życia.
  3. Każdy noworodek reaguje na sygnały płynące z otoczenia i podejmuje próby ich kontrolowania.

 

Dziecko można ocenić nie tylko na podstawie jego niedyspozycji, lecz także w oparciu o predyspozycje, oraz kanałem, poprzez który dziecko komunikuje się z otoczeniem, jest jego zachowanie.

 

Jak wygląda badanie metodą NBAS?

Żeby zrozumieć to wszystko, co niemowlę do nas "mówi", trzeba je uważnie obserwować. Badanie z wykorzystaniem metody NBAS powinno zostać przeprowadzone w ciągu kilku dni po narodzinach dziecka, najlepiej do 2-3 tygodni (jednak nie później, niż do drugiego miesiąca jego życia!). Specjalnie przeszkolona osoba ma za zadanie przyjrzeć się zachowaniu maleństwa i na podstawie obserwacji 28 pozycji i 18 odruchów ustalić swoisty "portret" dziecka opisujący jakie ono jest, jakie ma mocne cechy, a które obszary mogą sprawiać mu trudność. Brzmi ciekawie?

 

Sama obserwacja dziecka trwa ok. 30 minut. Najlepiej, żeby badanie odbywało się to w cichym i spokojnym pomieszczeniu, a dziecko było pomiędzy karmieniami. Zachowanie dziecka analizowane jest w trakcie jego snu, płaczu i czuwania. Specjalista znający metodę obserwuje je wnikliwie, zwraca uwagę na to jak dziecko śpi, co je ze snu wytrąca, czy potrafi zasnąć ponownie. Podczas czuwania zwraca uwagę na reagowanie na bodźce. Do tego celu wykorzystuje takie narzędzia jak dzwonek, latarka, grzechotka i czerwona piłka. Oprócz obserwacji reakcji dziecka na te przedmioty, sprawdza się też, jak reaguje na ludzką twarz i głos. Po zakończeniu badania, w trakcie rozmowy podsumowującej, rodzice uzyskują opis funkcjonowania dziecka oraz wskazówki dotyczące opieki.

 

Poznaj język niemowląt, czyli co daje obserwacja dziecka

Obserwacja zachowania dziecka na bodźce - zarówno te pozytywne, jak i negatywne - i jego odruchów, pokazuje „umiejętności”, predyspozycje i możliwości malucha. Rodzice mogą się na przykład dowiedzieć:

  • że po negatywnej reakcji na któryś z przedmiotów, dziecko potrafi samo się uspokoić (co oszczędzi im niepotrzebnego stresu w przyszłości).
  • łatwiej też będzie im rozpoznawać, co dziecko próbuje zakomunikować poprzez płacz - różni się on bowiem w zależności od tego, czy maluszek jest głodny, zły, czy rozdrażniony.
  • może się też na przykład okazać, że noworodek potrafi odciąć się od bodźców zakłócających jego sen (to z kolei przejaw tego, że maluch próbuje przejąć kontrolę nad otoczeniem).

NBAS niezastąpione w wielu przypadkach

Wiedza jaką dostają rodzice po przeprowadzonym badaniu NBAS to przede wszystkim doskonała podstawa do tego, by budować pozytywną więź między rodzicami a dzieckiem, zrozumieć niemowlę, rozpoznawać jego preferencje i potrzeby, i nauczyć się na nie sprawnie reagować. Dzięki temu możemy poczuć się nieco pewniej w roli rodzica, szczególnie gdy stajemy się nim po raz pierwszy. Obserwacja noworodka przy pomocy skali Brazeltona odgrywa niezwykle istotną rolę w przypadku dzieci upośledzonych, chorych lub uszkodzonych podczas porodu. Jest też doskonałym narzędziem pomagającym w nawiązaniu kontaktu z dzieckiem matkom wcześniaków, matkom mającym problemy z zaakceptowaniem dziecka czy cierpiących na depresją poporodową.

 

Na dzień dzisiejszy wciąż niewiele jest osób zajmujących się badaniem NBAS, jednak  temat staje się coraz bardziej popularny. Centrum Zdrowia Dziecka organizuje szkolenia dla lekarzy i położnych zainteresowanych tą metodą. Informacje o specjalistach w pobliżu uzyskasz w swojej poradni rejonowej, możesz też poszukać ich w sieci. Sporo jest to możliwe, to może warto dowiedzieć się, jakie możliwości drzemią w Twoim dziecku? Co o tym sądzicie?

 

Przeczytaj również:

Dlaczego niemowlak płacze? >>>

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!