Data modyfikacji:

Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

Autor: Patrycja Wrotek

Wielkimi krokami kończy się 9 miesiąc ciąży, a Ty wstając rano czujesz się nieco inaczej niż zwykle. W Twojej głowie nieustannie kotłuje się jedna i ta sama myśl - czy to już dziś? I skąd mam wiedzieć, że to już? Jak rozpoznać prawdziwe symptomy porodu i kiedy jechać do szpitala? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Większość kobiet nie myli się w rozpoznaniu początku prawdziwego porodu. Wiem, wiem - ciężko w to uwierzyć, ale spróbuj. Spytaj kobiet, które poród mają już za sobą: przyjaciółkę, mamę, ciocię - wszystkie one powiedzą, że tego po prostu nie da się nie zauważyć. Jeżeli jednak nadal nie jesteś przekonana, czy prawidłowo rozpoznasz dzień porodu, dowiedz się jakie są różnice objawów porodu pozornego i prawdziwego. Na pewno będziesz spokojniejsza.

 

jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

 

Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających?

Skurcze w ciąży kojarzą się nam jednoznacznie z akcją porodową. To nie do końca prawda ponieważ skurcze (choć jeszcze nie te porodowe) mogą pojawić się znacznie wcześniej, bo już w II trymestrze ciąży. Nie są one powodem do paniki ani sygnałem do jechania na porodówkę, o ile oprócz samych delikatnych skurczy inne objawy porodu nie występują. Skurcze przepowiadające, bo o nich mowa, to swoisty "trening" Twojego organizmu i przygotowanie się na dzień porodu, ale także ułożenie główki dziecka w kierunku kanału rodnego. Początkowo skurcze te będą bardzo delikatne, ale po 36. tygodniu ciąży, gdy będziesz zbliżać się do terminu porodu zarówno ich siła, jak i długość trwania może być znaczna (nawet do 2 minut), co nierzadko powoduje niepokój o pierworódek. Aby je odróżnić od tych właściwych, postaram się opisać jak wyglądają skurcze porodowe i jakie dolegliwości zazwyczaj im towarzyszą.

 

Skurcze przepowiadające to trening dla Twojego ciała, swoiste przygotowanie macicy do przyszłej akcji i odpowiednie ustawienie dziecka do porodu. Skurcze porodowe mają doprowadzić do samego porodu, a zatem skrócić i rozwierać szyjkę macicy aby na końcu wypchnąć dziecko.

 


Po pierwsze skurcze porodowe są bolesne. I to czasem bardzo. Na początku odczuwamy je mniej intensywnie, ale ich natężenie narasta wraz z rozwijającą się akcją porodową. Kobiety opisują je jako „opasające”, a nawet ściskające cały brzuch. Często ból jaki odczuwa kobieta przypomina bardzo, bardzo bolesną miesiączkę. Przy skurczach przepowiadających ból jest zdecydowanie mniej intensywny. Zaczyna się w górze brzucha i stopniowo schodzi do dołu.

 

Po drugie skurcze porodowe nasilają się z godziny na godzinę. Tego w skurczach przepowiadających nie ma. Po maksymalnie 2 godzinach dość nieregularnych skurczy, ból całkowicie ustaje. Skurcze porodowe dla odmiany, gdy już się pojawią, stają się coraz dłuższe i coraz częstsze. Trwają 30-70 sekund. Pojawiają się coraz częściej – kolejno co 15, 10, potem co 7 i 5 minut. W zaawansowanej części I fazy porodu częstotliwość pojawiania się skurczy jest jeszcze większa. Pojawiają się częściej niż raz na 5 minut (2-5 minut i na koniec 1-2 min). Gdy przychodzi skurcz, z początku jest on mniej intensywny, ale powoli jego siła narasta i narasta, aż osiągnie szczyt i znowu ból powoli ustępuje.

 


Kolejna charakterystyczna rzecz. Prawdziwe skurcze porodowe będziesz odczuwać bez względu na pozycję – gdy usiądziesz, staniesz, położysz się oraz gdy zaczniesz chodzić. Jeśli nie jesteś pewna czy te delikatne bóle, które odczuwasz to już początek porodu czy może znowu skurcze przepowiadające, zrób mały test. Zmień rodzaj aktywności. Jeśli akurat leżałaś, wstań i pochodź trochę, zajmij się czymś. Jeśli właśnie wróciłaś z basenu czy ze spaceru, odpocznij.

 

Jeśli po zmianie aktywności skurcze ustąpiły to był to jedynie fałszywy alarm. Jeśli jednak zmiana aktywności niewiele pomogła, a wręcz przeciwnie skurcze, szczególnie podczas chodzenia, stają się silniejsze niż do tej pory i regularne to znak, że zaczyna się poród.

 

Objawy porodu pozornego:

 • Skurcze nie są regularne. Nie zwiększa się ani ich siła, ani natężenie!
 • Skurcze znikają gdy zmieniasz pozycję lub gdy zaczynasz chodzić.
 • Po 1, do 2 godzin ustępują samoistnie.
 • W czasie skurczu ruchy płodu stają się bardziej energiczne.
 • Odczuwasz raczej ból podbrzusza niż okolicy krzyżowej. Ból zaczyna się w górze brzucha i schodzi w dół.
 • Wydzielina pochwowa jest brązowa (może to być skutek ostatniego badania ginekologicznego, stosunku, który odbyłaś w ciągu ostatnich 48 godzin lub wysiłku fizycznego).
 • Nie towarzyszą im inne objawy.
 • Pod koniec ciąży mogą pojawiać się kilka razy dziennie i trwać nawet do 2 min.
 • Ulgę przynosi ciepła kąpiel i leki rozkurczające.

 


Objawy porodu prawdziwego:

 • Skurcze stają się regularne, początkowo co 15, 10 minut później przerwy między skurczami robią się krótsze, aż do poniżej 5 min.
 • Z czasem skurcze stają się coraz silniejsze, bardziej bolesne i coraz częstsze.
 • Przy zmianie pozycji skurcze raczej nasilają się niż słabną.
 • Ból zaczyna się w okolicy krzyżowej i rozprzestrzenia się na podbrzusze, promieniuje w kierunku pachwin i nóg.
 • Skurczom towarzyszą inne objawy porodu: biegunka, odejście czopa śluzowego, wód płodowych, ból krzyża itd.
 • Wydzielina pochwowa jest różowa, z widocznymi pasemkami krwi.
 • Ból koi kąpiel oraz prawidłowe oddychanie.

 


U kobiet rodzących po raz pierwszy akcja porodowa przebiega łagodnie, a pierwsza faza dość łagodnych skurczy może trwać nawet kilka czy kilkanaście godzin. Dlatego jeśli lekarz nie zalecił inaczej, nie ma co panikować i pędzić do szpitala na złamanie karku. Lepiej kilka pierwszych godzin porodu spędzić w domu, posłuchać kojącej muzyki i na spokojnie oswajać się z myślą, że to już. No i przede wszystkim gromadzić siły, bo będą Ci one teraz szczególnie potrzebne.

 • Jeśli masz ochotę, zjedz coś lekkiego i pożywnego.
 • Regularnie i często choć do toalety. Twoje ciało w naturalny sposób usuwa wszelkie przeszkody, które mogą stanąć na drodze maleństwa.
 • Odpoczywaj jak najwięcej, ale nie układaj się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko.
 • Weź ciepły prysznic lub ciepłą kąpiel – to świetnie odpręża i relaksuje, a kapiąca woda uspokaja i łagodzi ból.
 • Skontaktuj się z mężem, rodziną i powiedz, że prawdopodobnie już się zaczyna.

 


Pamiętaj, że w przypadku porodu nigdy za wiele ostrożności!

Jeśli coś Cię niepokoi zawsze możesz pojechać czy zadzwonić do lekarza lub swojej położnej. Przez telefon opiszesz im swoje objawy. Personel medyczny upewni Cię czy to już poród i powiedzą kiedy najlepiej pojechać do szpitala. Jeśli zdecydujesz się na przyjazd na oddział na pewno zbada Cię lekarz i oszacuje jakie jest rozwarcie szyjki macicy. Jeśli akcja porodowa będzie zaawansowana zostaniesz w szpitalu, jeśli jeszcze nie - najwyżej wyślą Cię na kilka godzin do domu.

 


Kiedy należy jechać do szpitala

 • Odeszły wody płodowe, szczególnie jeśli wody były podbarwione na zielono, brunatnie lub były zabarwione krwią.
 • Z pochwy sączy się krew.
 • Odczuwasz silne ruchy dziecka lub ich brak.
 • Odczuwasz silny ból głowy.
 • Masz gorączkę.
 • W przypadku pierwiastek (kobiet będących w ciąży po raz pierwszy) skurcze trwają minimum 30 sekund i pojawiają się co 5 minut lub częściej.
 • Jesteś wieloródką, a skurcze pojawiają się częściej niż co 10 min.

A jak u Was wyglądały skurcze przepowiadające? Co zdradzało Wam, że to jeszcze nie poród?

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved


Kiedy należy jechać do szpitala

 • Odeszły wody płodowe, szczególnie jeśli wody były podbarwione na zielono, brunatnie lub były zabarwione krwią.
 • Z pochwy sączy się krew.
 • Odczuwasz silne ruchy dziecka lub ich brak.
 • Odczuwasz silny ból głowy.
 • Masz gorączkę.
 • W przypadku pierwiastek (kobiet będących w ciąży po raz pierwszy) skurcze trwają minimum 30 sekund i pojawiają się co 5 minut lub częściej.
 • Jesteś wieloródką, a skurcze pojawiają się częściej niż co 10 min.

A jak u Was wyglądały skurcze przepowiadające? Co zdradzało Wam, że to jeszcze nie poród?

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
04-06-2020
Ocena:
Ja w pierwszej ciąży nagle obudziłam się w nocy z silnym bólem miesiączkowym. Skurcze były regularnie najpierw co 10 min potem częściej. Pojechaliśmy do szpitala, zostałam na oddziale, ale jeszcze 8 godzin musiałam się pomęczyć. Ból nie do opisania, ale o dziwo się o tym zapomina ;)
19-10-2018
Ocena:
ja miałam regularne skurcze i odeszły mi wody, także wiedziałam, ze się zaczęło. Sam poród przebiegł bez większych komplikacji, zaś po nim stosowałam spray z motherlove, by mniej krwawić i szybciej do siebie dojść
03-08-2018
Ocena:
Minął prawie rok, Agnieszka nadal czeka...
21-08-2017
Ocena:
Jestem po terminie. Miałam regularne skurcze co 5 minut. Byłam oddać stolec 2 razy w ciągu dnia (wcześniej przez zaparcia godzinę czekałam na jedno wyróżnienie). Odszedł mi czop sluzowy. Dziecko się wierciło jak nigdy, brzuch mi podskakiwal i bolał do tego krzyz. I nagle wszystko ustalo. Dziecka nie czuje, nic nie boli. Pojechałam do szpitala i okazało się że to skurcze przepowiadajace. Dalej czekam na te wlasciwe które bardzo bolą i nie przechodzą.
29-06-2017
Ocena:
Jestem w szpitalu. Mam bardzo okropne skurcze które zaczynają się od okolicy krzyza i promieniuja jak przy miesiaczce do podbrzusza. Miałam KTG skurczy nie wykazalo.. mam regularnie je co 7 minut. Wody mi nie odeszly ale czuje że coś mi się sączy. Dosłownie płacze z bólu a lekarz nic z tym nie robi. Pomocy ! czy ja rodze ? czy dziecko może dostac niedotlenienia ?!
05-12-2016
Ocena:
Skurcze przepowiadające miałam dzień-dwa przed porodem, były jak dla mnie dość regularne, ale normalnie przy nich funkcjonowałam. Czasem jedynie musiałam się zatrzymać, bo ból był silniejszy. Spałam przy nich w sumie normalnie. KTG ich nie wykazało. Gdy się zaczęły właściwe skurcze, ból był o wiele bardziej silniejszy, ledwie chodziłam, nie mogłam usnąć, a jak już zamknęłam oczy to i tak budził mnie skurcz. Stawały się regularne, najpierw co 8 minut, a potem co 5, i naprawdę jak w zegarku. Przy tym bólu nie da się leżeć, spać, siedzieć, stać, dosłownie nic. między skurczami było ok.
18-07-2016
Ocena:
Skurcze porodowe są silne, ból miesiączkę *100 % nie da się nie zauważyć
08-06-2016
Ocena:
Guest, tak samo jest w szwecji. Nie pozwalaja przyjechac jak nie masz skurczy co 5 min
20-05-2016
Ocena:
Guest - trzeba było przepraszam za określenie ale ruszyć tyłek do szpitala a nie dzwonić !!!! Mogłaś zaszkodzić dziecku i sobie ... Mojemu mężowi tez takie bzdury opowiadano a skończyło się na tym ze Nasz syn urodził się w trakcie rozmowy telefonicznej ze szpitalem.Dobrze ze nie zemdlał tylko przytomnie odebrał poród.
03-12-2013
Ocena:
mieszkam w UK wczoraj odczowalam silne skurcze-poczatkowo co 5 min przez 2 h a potem co 3 minuty. Z pochwy wyciekal sluz z krwia. kiedy zadzwonilam do szpitala o 1 w nocy powiedzieli ze to jeszcze nie to, kiedy zadzwonilam drugi raz o 5 rano powiedzieli zeby wziasc paracetamol i prysznic i czekac az wody odejda. zwijalam sie z bolu cala noc a o 8 rano skurcze uspokoily sie i teraz caly dzien mam co 10 min. Czy to jest fachowe podejscie czy dziecku moglo sie cos stac?
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.
pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

2021-03-31
Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
wielowodzie w ciąży

Wody płodowe - wielowodzie

2021-03-11
W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarskich cięć?

2021-03-10
Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.