Data modyfikacji:

Poród - jak rozpoznać, czy to już, czy kolejny fałszywy alarm

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Co do prawdopodobnego rozpoczęcia porodu wczesnych, sugerujących start akcji porodowej objawów jest sporo. Jednak są także takie, które wyraźnie mówią: „Tak to już ten moment, godzina przeżycia cudu narodzin wybiła”. Rolą mężczyzny, obok bycia w stanie ciągłej gotowości, jest dokładać starań, by objawy wyraźnie wskazujące na poród niezostały przeoczone. W przeciwnym wypadku określenie "poród rodzinny" może nabrać całkiem nowego znaczenia. Dlatego, zanim godzina "zero" wybije, warto zapoznać się z pewnymi, niezbędnymi informacjami.

 

obliczanie czasu porodu

 

Uwaga, odchodzą wody!

Wyraźnym objawem porodu jest niewątpliwie pęknięcie pęcherza płodowego. Zwykle pęcherz płodowy pęka już w zaawansowanej fazie porodu, może jednak pęknąć na kilka lub kilkanaście godzin przed samym porodem. Odejście wód płodowych można porównać z nagłym niekontrolowanym wypłynięciem z pochwy wodnistego płynu. Niestety dużo częściej wody płodowe sączą się powoli i nie do końca wiadomo czy to już, czy nie. Istotne, by momentu tego nie pominąć (o co nietrudno, zwłaszcza podczas kąpieli). Jest to o tyle ważne, że gdy odejdą wody płodowe, trzeba jak najszybciej udać się do szpitala. Jeśli odejściu wód nie towarzyszą skurcze, właściwy poród może być przesunięty w czasie. Jeżeli wody płodowe przybrały barwę koloru zielonkawego, żółtego lub brązowego należy bezpośrednio skonsultować się z lekarzem – ginekologiem i jak najszybciej udać na porodówkę.

Regularne skurcze

Obiektywną i pewną oznaką, że poród zbliża się milowymi krokami, są regularne, coraz silniejsze i coraz częstsze, bolesne skurcze macicy. Skurcze porodowe mają na celu przede wszystkim rozciągnąć dolną część macicy, by główka dziecka mogła się ułożyć na dnie miednicy. Nie należy tych skurczy mylić z tzw. skurczami przepowiadającymi. Są one zwykle krótkie i nierównomierne, mogą się nasilać lub słabnąć, a także powodować bóle w podbrzuszu. To, co różni skurcze przepowiadające od skurczów porodowych, to ich stopniowe ustępowanie pod wpływem poruszenia się, masażu czy zmiany pozycji ciała. Skurczów porodowych – nawet masaż, chodzenie czy leżenie nie jest w stanie zatrzymać. Gdy się pojawią – będą coraz dłuższe, coraz częstsze, coraz silniejsze i coraz bardziej dotkliwe.

 

Gdy już nie ma wątpliwości, że poród wkrótce nastąpi, przyszły ojciec musi zachować spokój i zimną krew – za siebie i za partnerkę.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Ovidiu Lordachi All rights reserved

Komentarze
18-10-2018
Ocena:
Najlepiej iść do lekarza specjalisty. Myślę, że ginekolog będzie najlepszym rozwiązaniem ;)
na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...