Data modyfikacji:

Trzeci trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży:

28 tydzień ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo
28tydzien-kalendarz_-_ciazy550

 

Rozstępy w ciąży to powszechna dolegliwość. Na powstanie tego nieestetycznego defektu szczególnie narażone są: brzuch, biodra, piersi i pośladki. Jeśli przez całą ciążę nawilżałaś i natłuszczałaś skórę, ta jest bardziej elastyczna i ma zdecydowanie większą zdolność do rozciągania się. Jeśli rozstępy w ciąży już się pojawiły, pozostało Ci tylko wcieranie w skórę odpowiednich preparatów. Złagodzą one już istniejące zmiany i zapobiegną powstawaniu następnych. Koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie kosmetyk może być stosowany przez przyszłe mamy.

 

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży - rozwój dziecka

 • 28. tydzień ciąży to najwyższy czas, aby dojrzały oskrzela dziecka.
 • W płucach szkraba rozwijają się naczynia krwionośne.
 • Dziecko reaguje na dźwięki. Maluch lubi spokojną muzykę, która ma rytm przypominający puls serca. Najbardziej podoba mu się brzmienie instrumentów o niskich częstotliwościach. Na pewno zauważysz jaki utwór dziecko lubi, a jaki nie. Przy tym pierwszym będzie się wyraźnie uspokajało. Po przyjściu na świat doskonale rozpozna muzykę, której słuchałaś w ciąży.
 • W 28. tygodniu ciąży dziecko waży około 1kg i ma 38cm.

 

Tłuszcz stanowi teraz 3,5% wagi ciała dziecka i do czasu narodzin zwiększy się do 15%.

 

   

  Ciąża mnoga - dwudziesty ósmy tydzień ciąży

  Bliźnięta jednojajowe, które mają wspólną kosmówkę są do siebie bardzo podobne fizycznie. Co więcej, także ich mózgi są niemalże identyczne. Rodzeństwo ma zbliżone ilorazy inteligencji i podobne poglądy. U 30% bliźniąt dochodzi do rozdzielenia i wykształcają się u nich osobne kosmówki i łożyska. Inteligencja takich bliźniąt jest bardziej zróżnicowana. Wpływ na to mają drobne różnice w ilości i jakości otrzymywanego pożywienia oraz tlenu.

   

   


  Autor

  Komentarze
  30-12-2020
  Ocena:
  Aga 38 lat , koniec 28 tygodnia jutro 29 zaczynam , Katrina waży 1200kg.
  19-08-2020
  Ocena:
  Mam 42 lata. Jestem w 28 tc. Szymek waży 931g.Kopie mocno. Będzie cesarka. Już nie mogę się doczekać jak będzie z nami.
  21-10-2019
  Ocena:
  Jestem w 28 tyg ciąży bliźniaczej, Córcia ma 1220g, a Synek 1113g. Dzieciaczki rozwijają się prawidłowo, sporo się wiercą więc nie mam lekko ;)
  03-11-2017
  Ocena:
  28 tc moj synek kopie i rusza sie żwawo... Zaczynamy kompletowac wyprawke .
  12-08-2016
  Ocena:
  K dziękuje za informacje, mam jeszcze trochę czasu żeby się zastanowić :-) a Tobie życzę szczęśliwego rozwiązania :-)
  11-08-2016
  Ocena:
  Karolina lezalam w klinice na Staszica ale noe zamierzam tam rodzic bo mam tam 100 km, bede rodzic w szpitalu u siebie w miescie, ale opieka tam na 100% polecam :) a na janczewskiego ponoc cos sie popsulo i nie polecają tam rodzic
  04-08-2016
  Ocena:
  K w jakim szpitalu w Lublinie byłaś i czy również tam zamierzasz rodzić? Pytam bo ja jeszcze nie mam wybranego :-) pozdrawiam przyszłą mamę :-)
  30-07-2016
  Ocena:
  Alicja leżałam od połowy 27 tygodnia z główką w dole i mega skróconą szyjką, odesłali mnie do Lublina, kazali brać progesteron i takim sposobem własnie wkraczam w 37 tydzien ciąży, nic się nie bój, leż jak najwięcej a wszystko będzie dobrze, rozwarcie nie oznacza od razu porodu pozdrawiam cię i daj znać jak się czujesz :)
  26-07-2016
  Ocena:
  Alicjo, daj znać jak się czujesz.
  15-07-2016
  Ocena:
  Witam my 28 tydzień od wczoraj leze w szpitalu bo zaczęło sie rozwarcie i grozi przedwczesnym porodem dziewczyny moj mały szkrab juz jest nisko ułożony i główka w dol