Jak przygotować się do ciąży? Lekarze położnicy mawiają, że ciąża planowana, to ciąża udana. Nie zawsze udaje się wszystko zaplanować, ale to z pewnością pomaga. Zobacz jak najlepiej przygotować się do ciąży, o co zadbać, co jeść, czego unikać oraz kiedy najlepiej zacząć przygotowania do starań o dziecko.
Przygotowania do ciąży najlepiej rozpocząć nawet na kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem. Warto zwrócić większą uwagę na to co jemy i jaki tryb życia prowadzimy. Należy sprawdzić, jakie choroby zakaźne przechodziłyśmy w dzieciństwie, odwiedzić stomatologa, zacząć przyjmować kwas foliowy.
1. Zacznij łykać kwas foliowy - zażywany regularnie, w dawce 0,4 mg dziennie, może uchronić dziecko przed poważnymi zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego. Wady cewy nerwowej powstają już w pierwszym miesiącu życia dziecka, dlatego tak istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę.
2. Zrób badania – nawet jeśli czujesz się zupełnie zdrowa, wykonaj podstawowe badania internistyczne i ginekologiczne. Rozpoczynając przygotowania do ciąży, zrób morfologię i badanie moczu. Zbadaj poziom hormonów tarczycy oraz wykonaj badania na obecność antygenu HBS, wirusa cytomegalii oraz HIV. Odwiedź ginekologa, wykonaj cytologię oraz USG narządów rodnych i piersi. Możesz też zrobić badanie w kierunku toksoplazmozy. Choć toksoplazmoza często przebiega bezobjawowo, jest niezwykle groźna dla nienarodzonego dziecka. Sprawdź też czy jesteś odporna na różyczkę. Jeśli nie, koniecznie powinnaś poddać się szczepieniu. W przypadku gdy przyjmujesz jakieś lekarstwa upewnij się, czy możesz je przyjmować w czasie ciąży i czy nie zaszkodzą one dziecku.
3. Zadbaj o formę - jeśli do tej pory miałaś mało ruchu, zmień to. Systematyczne ćwiczenia znacznie usprawnią Twoją kondycję fizyczną (co nie jest bez znaczenia podczas porodu) oraz rozruszają zastałe kości i stawy. Ćwiczenia pomogą także w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Pamiętaj, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga mają wpływ na naszą płodność! A najlepszy wskaźnik BMI dla poczęcia dziecka przyjmuje wartości 18-25.
4. Odwiedź stomatologa - podczas przygotowań do ciąży odwiedź swojego dentystę. Wylecz wszystkie zęby, ponieważ bakterie występujące w jamie ustnej i powodujące próchnicę, mogą być bardzo groźne. Mogą one prowadzić do zakażenia, a nawet wywołać przedwczesny poród! Warto też usunąć kamień nazębny i wykonać fluoryzację wzmacniającą zęby. Warto też zapytać dentystę o to jak dbać o zęby w czasie ciąży.
5. Zmień sposób odżywania - dbaj o to, aby dieta była zbilansowana i bogata w składniki odżywcze oraz witaminy. Już kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań do zajścia w ciążę powinnaś pomyśleć o tym, co jesz. Twój organizm potrzebuje około trzech miesięcy, aby zgromadzić zapas witamin. Nie stosuj teraz drakońskich diet. Mogą one zaburzyć równowagę hormonalną, a nawet zahamować owulację. wyeliminuj alkohol, papierosy i inne używki. Te toksyczne substancje utrzymują się w naszym organizmie przez długi czas i uzależniają dziecko jeszcze zanim się narodzi. Aby oczyścić organizm z toksyn, pij dużo niegazowanej wody mineralnej.
6. Odstaw antykoncepcję hormonalną - na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę powinnaś przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną. Aby cykl miesięczny kobiety odzyskał naturalną prawidłowość potrzeba czasu. Warto też wiedzieć, że zajście w ciążę w krótkim czasie po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zwiększa możliwość wystąpienia ciąży mnogiej.
Warto sobie uświadomić, że stan zdrowia przyszłego ojca też ma wpływ na zdrowie dziecka. I na to, jak szybko uda się zajść w ciążę. Tryb życia, sposób odżywiania oraz ewentualne nałogi mężczyzny wpływają na jego płodność, a w niektórych przypadkach mogą utrudniać zapłodnienie.
Jeśli wszystkie przygotowania już poczynione, nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z naszego kalkulatora dni płodnych.
Czytaj również:
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl