Data modyfikacji:

6 wskazówek jak przygotować się do ciąży - jak zostać mamą?

Autor: Katarzyna Moryc

Jak przygotować się do ciąży? Lekarze położnicy mawiają, że ciąża planowana, to ciąża udana. Nie zawsze udaje się wszystko zaplanować, ale to z pewnością pomaga. Zobacz jak najlepiej przygotować się do ciąży, o co zadbać, co jeść, czego unikać oraz kiedy najlepiej zacząć przygotowania do starań o dziecko.

 

Jeśli planujesz ciążę, zobacz jak najlepiej się do niej przy

 

Kiedy zacząć przygotowania do ciąży?

Przygotowania do ciąży najlepiej rozpocząć nawet na kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem. Warto zwrócić większą uwagę na to co jemy i jaki tryb życia prowadzimy. Należy sprawdzić, jakie choroby zakaźne przechodziłyśmy w dzieciństwie, odwiedzić stomatologa, zacząć przyjmować kwas foliowy.

 

Przygotowania do ciąży – 6 wskazówek

1. Zacznij łykać kwas foliowy - zażywany regularnie, w dawce  0,4 mg dziennie, może uchronić dziecko przed poważnymi zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego. Wady cewy nerwowej powstają już w pierwszym miesiącu życia dziecka, dlatego tak istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę.

2. Zrób badania – nawet jeśli czujesz się zupełnie zdrowa, wykonaj podstawowe badania internistyczne i ginekologiczne. Rozpoczynając przygotowania do ciąży, zrób morfologię i badanie moczu. Zbadaj poziom hormonów tarczycy oraz wykonaj badania na obecność antygenu HBS, wirusa cytomegalii oraz HIV. Odwiedź ginekologa, wykonaj cytologię oraz USG narządów rodnych i piersi. Możesz też zrobić badanie w kierunku toksoplazmozy. Choć toksoplazmoza często przebiega bezobjawowo, jest niezwykle groźna dla nienarodzonego dziecka. Sprawdź też czy jesteś odporna na różyczkę. Jeśli nie, koniecznie powinnaś poddać się szczepieniu. W przypadku gdy przyjmujesz jakieś lekarstwa upewnij się, czy możesz je przyjmować w czasie ciąży i czy nie zaszkodzą one dziecku. 

3. Zadbaj o formę - jeśli do tej pory miałaś mało ruchu, zmień to. Systematyczne ćwiczenia znacznie usprawnią Twoją kondycję fizyczną (co nie jest bez znaczenia podczas porodu) oraz rozruszają zastałe kości i stawy. Ćwiczenia pomogą także w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Pamiętaj, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga mają wpływ na naszą płodność! A najlepszy wskaźnik BMI dla poczęcia dziecka przyjmuje wartości 18-25.

4. Odwiedź stomatologa - podczas przygotowań do ciąży odwiedź swojego dentystę. Wylecz wszystkie zęby, ponieważ bakterie występujące w jamie ustnej i powodujące próchnicę, mogą być bardzo groźne. Mogą one prowadzić do zakażenia, a nawet wywołać przedwczesny poród! Warto też usunąć kamień nazębny i wykonać fluoryzację wzmacniającą zęby. Warto też zapytać dentystę o to jak dbać o zęby w czasie ciąży.

5. Zmień sposób odżywania - dbaj o to, aby  dieta była zbilansowana i bogata w składniki odżywcze oraz witaminy. Już kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań do zajścia w ciążę powinnaś pomyśleć o tym, co jesz. Twój organizm potrzebuje około trzech miesięcy, aby zgromadzić zapas witamin. Nie stosuj teraz drakońskich diet. Mogą one zaburzyć równowagę hormonalną, a nawet zahamować owulację. wyeliminuj alkohol, papierosy i inne używki. Te toksyczne substancje utrzymują się w naszym organizmie przez długi czas i uzależniają dziecko jeszcze zanim się narodzi. Aby oczyścić organizm z toksyn, pij dużo niegazowanej wody mineralnej. 

6. Odstaw antykoncepcję hormonalną - na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę powinnaś przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną. Aby cykl miesięczny kobiety odzyskał naturalną prawidłowość potrzeba czasu. Warto też wiedzieć, że zajście w ciążę w krótkim czasie po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zwiększa możliwość wystąpienia ciąży mnogiej.

 

Rola taty w przygotowaniach do ciąży

Warto sobie uświadomić, że stan zdrowia przyszłego ojca też ma wpływ na zdrowie dziecka. I na to, jak szybko uda się zajść w ciążę.  Tryb życia, sposób odżywiania oraz ewentualne nałogi mężczyzny wpływają na jego płodność, a w niektórych przypadkach mogą utrudniać zapłodnienie.

Jeśli wszystkie przygotowania już poczynione, nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z  naszego kalkulatora dni płodnych

Czytaj również:

Pierwsze objawy ciąży

Planujemy płeć dziecka


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
01-11-2018
Ocena:
Mi przed planowaną ciążą lekarz polecił pregnę start, ma wszystkie potrzebne składniki żeby przygotować ciało kobiety i żeby maluszek dobrze się rozwijał.
30-10-2017
Ocena:
Właśnie rozpoczynam przygotowywanie się do ciąży zmieniłam diete, zaczęłam się wiecej ruszać. Byłam na wizycie kontrolnej u ginekologa. Wszystko w jak najlpeszym porządku przypisał mi tabletki regulujace prace jajników Ovarin. Jako suplement wspomagający zajście w ciąże
10-08-2017
Ocena:
Kiedy powiedziałam siostrze, doswiadczonej juz mamie, ze chcialabym zajsc w ciaze od razu kazala mi leciec do apteki po pregne plus. W skladzie ma kwas foliowy, kwasy dha i witamine d wiec to idealny zestaw do przygotowania organizmu na ciaze. Udalo sie w niedlugim czasie :)
17-07-2016
Ocena:
Ja jeszcze przed staraniami, przez kilka miesiecy jak odtsawiłam tabsy, prowadziłam wykresy w ovufriend i właściwie to było najlepsze co mogłam zrobić. Dokladnie wiedzialam kiedy mam płodne i w pierwszym cyklu naszych starań zaszłam w ciążę!!! powodzenia staraczki
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.