Data modyfikacji:

Badania prenatalne - Test PAPP-A

Autor: Sylwia Wanowicz

Test PAPP-A (z ang. Pregnancy-associated plasma protein-A), to nieinwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się między 10 a 14 tygodniem ciąży. Jego celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka, głównie w kierunku wad genetycznych. Należą do nich m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa, czy Patau. W porównaniu do innych, nieinwazyjnych badań prenatalnych, test PAPP-A wykazuje największą dokładność pomiaru. Dzięki niemu wykrywa się aż 9 na 10 płodów z zaburzeniami.

 

badanie prenatalne, badania prenatalne, test PAPP-A

 

Co to jest test PAPP-A?

Podczas badania PAPP-A pobiera się od matki próbki krwi, którą następnie bada się w laboratorium pod kątem wykrycia poziomu dwóch białek: beta – HCG i PAPP-A (ciążowego białka osoczowego). Badanie uzupełnia się o ultrasonograficzną ocenę warstwy płynu w obrębie przezierności karkowej płodu (tkanki podskórnej szyi). W przypadku negatywnego wyniku badania nie trzeba wykonywać dalszych testów. Jednak, gdy istnieje ryzyko urodzenia dziecka z którymś z zespołów, lekarz powinien zalecić wykonanie amniopunkcji.

Dzięki temu, że test PAPP-A jest wyjątkowo czuły, a zarazem nie stwarza żadnego zagrożenia dla przebiegu ciąży, zaleca się jego wykonanie u kobiet bez względu na ich wiek. Ryzyko urodzenia chorego dziecka wzrasta po 35 roku życia, a kobiety, które późno zachodzą w ciążę, bezdyskusyjnie powinny poddać się temu badaniu. Niezależnie od czynników ryzyka, warto go wykonywać nawet u osób młodszych. Możliwość wykrycia nieprawidłowości ciąży u młodych matek dzięki testowi PAPP-A, świadczy o ogromnym postępie medycyny w dziedzinie badań prenatalnych i wczesnego wykrywania nieprawidłowości.

Jako że po 14 tygodniu ciąży mogą pojawić się inne, niewykrywane przez test PAPP-A nieprawidłowości chromosomowe, dla ponownego obliczenia ryzyka wystąpienia choroby płodu można wykonać genetyczne USG lub test potrójny. Takie postępowanie wymaga jednak konsultacji lekarza. Zaletą tego rozwiązania jest zmniejszenie częstości wykonywanych amniopunkcji, minusem zaś to, iż można przeoczyć wystąpienie wady.

 

Co oznaczają poziomy markerów?

W ciążach, w których występują powikłania wskazujące na istnienie zespołu Downa, poziomy białka PAPP-A są obniżone, natomiast beta-HCG i przezierność karkowa – podwyższone. W przypadku zespołów Edwardsa, jak i Patau, obniżone są zarówno stężenie PAPP-A i beta-HCG, a przezierność jest podwyższona.

 

 

Jak rozumieć wystąpienie ryzyka?

Ryzyko wystąpienia chorób u dziecka uznaje się za znaczne, jeśli wynik przekracza 1:300. Wynik 1:190 oznacza ryzyko wysokie, a 1:500 ryzyko niskie. Wartości te odczytuje się w bardzo prosty sposób. Dla przykładu – 1:300 informuje, że spośród 300 kobiet ciężarnych, u których stwierdzono taki wynik, płód okazał się zdrowy u 299, natomiast u jednego wystąpił zespół Downa. Jak łatwo się domyślić, większość kobiet, nawet z grupy podwyższonego ryzyka, rodzi zdrowe dzieci. Zespół Downa wśród dzieci, których matki są powyżej 35 roku życia, występuje średnio u jednego dziecka na 350.

 

Zdjęcie: Fotolia by © diego cervo All right reserved


Autor

Komentarze
02-03-2018
Ocena:
Ja robiłam panoramę w 9. tygodniu. Lekarz zasugerował mi zrobienie tego badania w centrum badań DNA. Wynik otrzymałam bardzo szybko. Test nie jest tani, ale na zdrowiu maluszków się nie oszczędza.
19-07-2017
Ocena:
Robiłam to badanie i bardzo żałuje bo usg było prawidłowe ryzyko 1:7000 po PAPP-A 1:132... a na forach lawina rozżalonych kobiet które zrobiły to samo co ja załamane wylane morze łez, skoerowanie na zabiegi inwazyjne a dziecko rodziło sie zdrowe... ten test to strata pieniądzy i nerwów !
21-02-2017
Ocena:
Panorama jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem prenatalnym. Można je wykonać od 9 tygodnia ciąży ze względu na obecność odpowiedniej ilości DNA płodu w krwi matki.est to metoda nieinwazyjna. Do badania wystarczy krew matki pobrana standardowo z żyły przedramienia.
25-01-2017
Ocena:
Ja rownież zastanawiam sie nad wykonaniem badania prenatalnego Panorama. JEst to nowe badanie w Polsce. Z tego co mi wiadomo jako jedyne wykrywa zespol DiGeorge’a.
21-05-2016
Ocena:
Ja robiłam sobie test IONA pozwala on ocenić ryzyko wystąpienia zespołu Downa (trisomia 21), Edwardsa (trisomia 18) lub Patau i co wazne jest całkowicie bezpieczny i bezinwazyjny.
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
Progesteron w ciąży. Jakie normy?

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

2021-08-14
O tym, czy ciąża będzie rozwijała się prawidłowo, decydują nie tylko geny, ale również hormony – między innymi progesteron. Sprawdź, jaką dokładnie rolę odgrywa progesteron w ciąży, o czym świadczy jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom i czy można go wyrównać.
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
USG genetyczne

USG genetyczne w ciąży - jak przebiega, kiedy je zrobić

2019-04-26
Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pyt...