Data publikacji:

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.

torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu?

Jeśli masz już gotową torbę do porodu, to pozostaje ci cierpliwie i bez zbędnych nerwów czekać na rozpoczęcie akcji porodowej lub wyznaczony termin cesarskiego cięcia. Przygotowując torbę do porodu do szpitala, odpowiednio wcześniej oszczędzisz sobie i domownikom nerwówki w ostatnie dni oczekiwania na dziecko, a co więcej – w pośpiechu, gdy już odchodzą wody możesz zapomnieć zabrać którejś z bardzo ważnych rzeczy. I tak, oczywiście, partner z pewnością sprawnie ci ją dowiezie lub personel szpitalny użyczy (jeśli będzie dysponował zapasem), ale wiemy, że kobiety najbardziej komfortowo czują się, gdy mają ze sobą to, co jest im potrzebne. W danym momencie wyjmują z walizki i używają. Na spokojnie, wiedząc, że wszystko ze sobą zabrały.

Jak spakować torbę do porodu?

Torbę do porodu zasadniczo podzielić można na trzy części w zakresie tego, co się w niej znajduje: dokumenty i wyniki badań, rzeczy dla mamy, rzeczy dla dziecka. Osobno spakuj przedmioty potrzebne tobie, a osobno rzeczy dla dziecka. Oddzielną kieszeń przeznacz na dokumenty.

To, kiedy spakować torbę do szpitala na poród, niektóre kobiety robią intuicyjnie i od około połowy okresu przebiegu ciąży gromadzą w mieszkaniu potrzebne przedmioty. Tak samo, jak wybierasz łóżeczko, śpioszki i karuzelę, tak samo zadbaj o wkłady poporodowe, wygodną piżamę do porodu i pieluchy jednorazowe dla noworodka.

Lista rzeczy do porodu – dokumenty

Wiesz już, kiedy spakować torbę na poród. Teraz powiemy ci, jakie dokumenty musisz ze sobą zabrać: dowód tożsamości, karta przebiegu ciąży, numer NIP pracodawcy lub swojej firmy, skierowanie do szpitala (przy cesarskim cięciu). Dalej: grupa krwi i czynnik Rh, przy ujemnym Rh (Rh-) weź też badanie na obecność przeciwciał anty Rh (oryginały wyników badań). Ostatnie wyniki: morfologia, badanie moczu, USG, HBs. Weź także: zaświadczenie o szczepieniu WZW B, badanie na obecność HIV, odczyn WR. Jeśli masz planowe cięcie cesarskie, zabierz ze sobą: wynik najpóźniej sprzed tygodnia układu krzepnięcia oraz poziom elektrolitów (sód, potas, wapń, magnez).

Lista rzeczy dla mamy do torby do szpitala – wyprawka do szpitala dla kobiety Torba do porodu może przypominać wielkością walizkę na tygodniowy urlop. Nawet jeśli czegoś ci zabraknie, rodzina sprawnie to dowiezie. Nie ma po co gromadzić w szpitalu rzeczy, które „być może się przydadzą”. Weź tylko to, co najważniejsze.

1) Ubrania:
  • wygodna koszula do porodu do kolan, 
  • dwie koszule nocne rozpinane w okolicach piersi, 
  • dwa biustonosze do karmienia,
  • cienki szlafrok, 
  • klapki po prysznic, 
  • kapcie, 
  • skarpetki, 
  • majtki jednorazowe.
2) Kosmetyki – delikatne, bezzapachowe: żel pod prysznic, szampon, pomadka do ust.

3) Inne przedmioty:

  • podpaski poporodowe, 
  • podkłady poporodowe, 
  • ręcznik papierowy, 
  • papier toaletowy, 
  • wkładki laktacyjne i laktator – jeśli zamierzasz karmić piersią.
4) Woda i produkty spożywcze – niektóre szpitale nie pozwalają na wnoszenie jedzenia, ale zawsze dopuszczają obecność dużej ilości wody mineralnej. Po porodzie, zwłaszcza gdy zaczynasz przygodę z karmieniem piersią, będziesz odczuwała wzmożoną potrzebę nawadniania organizmu.

Lista rzeczy dla dziecka do torby do szpitala – wyprawka do szpitala dla noworodka

Kończy się ciąża. Kiedy spakować́ torbę do szpitala? Około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Stopniowe kompletowanie wyprawki da ci czas na zastanowienie – dokładnie przemyślisz, czy wszystkie akcesoria są faktycznie potrzebne.

Co zabrać dla dziecka – podpowiada zazwyczaj szpital. Niektóre szpitale zalecają przyniesienie całości wyprawki dla dziecka, w tym kompletu ubrań. Inne placówki ubierają noworodka w wyprasowane maglem ubranka szpitalne. Skontaktuj się z położnymi szpitala, który wybierasz na miejsce porodu, by poznać szczegóły. Zawsze jednak w torbie do porodu mają być takie rzeczy dla dziecka:

  • pieluszki jednorazowe, 
  • chusteczki nawilżane, 
  • pieluszki tetrowe lub bawełniane, 
  • krem do pupy.

Torba do szpitala do porodu – czego nie brać?

Nie bierz do szpitala: kosmetyków o intensywnych zapachach, zabawek dla dziecka, książek, zbyt dużej ilości ubrań oraz kocyków, fotelika samochodowego i kombinezonu na dwór, poduszki do karmienia.

Jak i kiedy najlepiej spakować torbę do porodu? Ważne wskazówki

    1) Pakując ubrania dla siebie i dla dziecka, pamiętaj, żeby były one dostosowane do pory roku.
    2) Jeśli przy porodzie będzie ci towarzyszył ktoś z rodziny lub przyjaciół, pokaż im dokładnie zawartość torby i powiedz, gdzie co jest, aby mogli ci sprawnie podać potrzebą rzecz bez zadawania zbędnych pytań.
    3) Osobno spakuj twoje przedmioty, a osobno rzeczy dla dziecka. Oddzielną kieszeń torby wyznacz na dokumenty.
    4) Szpital zapewni ci część przedmiotów, które są potrzebne podczas pobytu w placówce. Sprawdź ważne informacje na stronie internetowej, zadzwoń do położnych lub udaj się na krótką zapoznawczą wizytę, aby zebrać najważniejsze informacje.
    5) Nie zwlekaj pakowaniem torby do ostatnich dni przed porodem. Przygotuj ją na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu, najlepiej na około miesiąc przed. Po jej zamknięciu odetchniesz z ulgą i będziesz z radością oczekiwać pojawienia się dziecka na świecie.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.