Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
Jeśli masz już gotową torbę do porodu, to pozostaje ci cierpliwie i bez zbędnych nerwów czekać na rozpoczęcie akcji porodowej lub wyznaczony termin cesarskiego cięcia. Przygotowując torbę do porodu do szpitala, odpowiednio wcześniej oszczędzisz sobie i domownikom nerwówki w ostatnie dni oczekiwania na dziecko, a co więcej – w pośpiechu, gdy już odchodzą wody możesz zapomnieć zabrać którejś z bardzo ważnych rzeczy. I tak, oczywiście, partner z pewnością sprawnie ci ją dowiezie lub personel szpitalny użyczy (jeśli będzie dysponował zapasem), ale wiemy, że kobiety najbardziej komfortowo czują się, gdy mają ze sobą to, co jest im potrzebne. W danym momencie wyjmują z walizki i używają. Na spokojnie, wiedząc, że wszystko ze sobą zabrały.
Torbę do porodu zasadniczo podzielić można na trzy części w zakresie tego, co się w niej znajduje: dokumenty i wyniki badań, rzeczy dla mamy, rzeczy dla dziecka. Osobno spakuj przedmioty potrzebne tobie, a osobno rzeczy dla dziecka. Oddzielną kieszeń przeznacz na dokumenty.
To, kiedy spakować torbę do szpitala na poród, niektóre kobiety robią intuicyjnie i od około połowy okresu przebiegu ciąży gromadzą w mieszkaniu potrzebne przedmioty. Tak samo, jak wybierasz łóżeczko, śpioszki i karuzelę, tak samo zadbaj o wkłady poporodowe, wygodną piżamę do porodu i pieluchy jednorazowe dla noworodka.
Wiesz już, kiedy spakować torbę na poród. Teraz powiemy ci, jakie dokumenty musisz ze sobą zabrać: dowód tożsamości, karta przebiegu ciąży, numer NIP pracodawcy lub swojej firmy, skierowanie do szpitala (przy cesarskim cięciu). Dalej: grupa krwi i czynnik Rh, przy ujemnym Rh (Rh-) weź też badanie na obecność przeciwciał anty Rh (oryginały wyników badań). Ostatnie wyniki: morfologia, badanie moczu, USG, HBs. Weź także: zaświadczenie o szczepieniu WZW B, badanie na obecność HIV, odczyn WR. Jeśli masz planowe cięcie cesarskie, zabierz ze sobą: wynik najpóźniej sprzed tygodnia układu krzepnięcia oraz poziom elektrolitów (sód, potas, wapń, magnez).
Lista rzeczy dla mamy do torby do szpitala – wyprawka do szpitala dla kobiety Torba do porodu może przypominać wielkością walizkę na tygodniowy urlop. Nawet jeśli czegoś ci zabraknie, rodzina sprawnie to dowiezie. Nie ma po co gromadzić w szpitalu rzeczy, które „być może się przydadzą”. Weź tylko to, co najważniejsze.
3) Inne przedmioty:
Lista rzeczy dla dziecka do torby do szpitala – wyprawka do szpitala dla noworodka
Kończy się ciąża. Kiedy spakować́ torbę do szpitala? Około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Stopniowe kompletowanie wyprawki da ci czas na zastanowienie – dokładnie przemyślisz, czy wszystkie akcesoria są faktycznie potrzebne.
Co zabrać dla dziecka – podpowiada zazwyczaj szpital. Niektóre szpitale zalecają przyniesienie całości wyprawki dla dziecka, w tym kompletu ubrań. Inne placówki ubierają noworodka w wyprasowane maglem ubranka szpitalne. Skontaktuj się z położnymi szpitala, który wybierasz na miejsce porodu, by poznać szczegóły. Zawsze jednak w torbie do porodu mają być takie rzeczy dla dziecka:
Nie bierz do szpitala: kosmetyków o intensywnych zapachach, zabawek dla dziecka, książek, zbyt dużej ilości ubrań oraz kocyków, fotelika samochodowego i kombinezonu na dwór, poduszki do karmienia.