Data publikacji:

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych – biegunka przedporodowa. 
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Czy złe samopoczucie przed porodem jest zjawiskiem normalnym? 

Tak. Każda z nas różnie znosi ciążę. Ale nawet jeśli przeszłaś przez nią „śpiewająco”, to ostatnie tygodnie i dni przed porodem mogą być dla ciebie szczególnie ciężkim czasem. Tak jest dla większości kobiet ciężarnych. Zmienne nastoje, biegunka, wymioty. Mdłości. Bóle różnych części ciała. Złe samopoczucie przed porodem nie jest niczym niezwykłym. Z drugiej strony kobiety często mimo niedogodności mają przypływ świetnego samopoczucia przed porodem. Są radosne i pobudzone. Rozpiera je energia. Z radosnym zniecierpliwieniem oczekują wydania na świat potomka.

Rozwolnienie przed porodem: dolegliwości żołądkowe przed porodem

Dolegliwości żołądkowe przed porodem mogą skutecznie uprzykrzyć czas oczekiwania na rozwiązanie. Ile przed porodem biegunka? Biegunka przedporodowa może wystąpić już na kilka dni przed porodem. Dlaczego tak się dzieje? Na układ trawienny w ostatnie dni przez narodzinami dziecka zaczyna negatywnie działać progesteron. Dodatkowo, dziecko jest już na tyle duże, że uciska żołądek, powodując mdłości i nasiloną zgagę. Poprzez biegunkę organizm oczyszcza się w trakcie przygotowań do porodu. Ciało przyszłej mamy samoistnie robi więcej miejsca dla kanału rodnego (oczyszczone jelita zajmują mniej miejsca niż wypełnione). Niektóre kobiety często tracą apetyt, a inne – odczuwają pobudzone łaknienie. Ciało zbiera energię na poród. 

Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? 

Masz parcie na odbyt? Ile przed porodem może skutkować ono biegunką? Mniej więcej dobę przed porodem (czasem może być kilka dni przed porodem – to odpowiedź na pytanie: „biegunka przed porodem ile wcześniej?”) u ciężarnej może pojawić się biegunka lub po prostu luźniejszy niż zwykle stolec. To oznacza, że ciało ciężarnej pani przygotowuje się do wydania na świat dziecka. Organizm w naturalny sposób przygotowuje się do akcji porodowej, oczyszczając jelita. Pełne złogów jelita utrudniają schodzenie główki dziecka w dół kanału rodnego. Biegunka może być spowodowana działaniem hormonów i układu nerwowego. Większość ciężarnych boi się również bólu. Stąd luźne stolce. Hormony powodujące skurcze i rozwieranie się szyjki macicy mogą jednocześnie wywołać nudności, które mogą występować w tym samym czasie co biegunka przed porodem. 

Biegunka przed porodem: co pomaga? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Na złagodzenie dolegliwości żołądkowych pomóc może picie ziołowych wywarów z mięty, mniszka lekarskiego lub rumianku. Pij duże ilości wody mineralnej albo wody przegotowanej. Dlaczego to tak ważne? Przy biegunce przed porodem bardzo ważna jest profilaktyka zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Biegunka przed porodem: co robić?

  • Pobieraj wodę małymi łykami – zwłaszcza jeśli dodatkowo męczą cię wymioty albo nudności. 
  • Możesz się wspomóc elektrolitami – gotowymi preparatami zapobiegającymi odwodnieniu, które dostaniesz w każdej aptece. 
  • Nie rezygnuj z jedzenia. Niech dania będą lekkostrawne. Konieczne jest wyeliminowanie produktów, które mają dużo błonnika. Wybierz kleik ryżowy, pieczywo pszenne, gotowaną marchewkę.
  • Po ustąpieniu objawów (biegunka przed porodem) powoli i stopniowo wracaj do normalnej diety.
  • Nie jest zalecane stosowanie jakichkolwiek leków bez recepty na biegunkę.

Biegunka przed porodem a infekcja

Może się tak zdarzyć, że biegunka przedporodowa nie będzie związana bezpośrednio ze zbliżającym się porodem, a będzie wynikową infekcji bakteryjnej albo wirusowej. Rozwolnienie w ostatnich dniach ciąży jest także wynikiem nadwrażliwości pokarmowej. Bacznie obserwuj swój organizm i podejmuj odpowiednie kroki. W razie niepewności, dla własnego spokoju, jak najszybciej skontaktuj się z ginekologiem lub z położną. 

Biegunka w ciąży: w trakcie trwania całej ciąży!

Biegunka przed porodem? Ile wcześniej? Jedną dobę, a nawet kilka dni. Ale to nic nowego dla niektórych pań… Skąd to stwierdzenie? Ponieważ biegunka w ciąży może pojawić się na każdym jej etapie. Jednak brak towarzyszących jej nieprzyjemnych objawów z reguły wskazuje na niegroźne ciążowe rozwolnienie (bez infekcji wirusowej czy bakteryjnej). Cechy charakterystyczne to półpłynny lub płynny stolec o zwiększonej ilości, lekkie osłabienie i dolegliwości bólowe. Mimo że jest to niewdzięczny czas dla każdej kobiety w ciąży, to nie zapominaj o sumiennym nawadnianiu swojego organizmu. Twoje dziecko, które rozwija się i rośnie każdego dnia, potrzebuje, abyś była odpowiednio nawodniona. W trakcie biegunki pij wodę małymi łyczkami. 

Przyczyny biegunki w trzech trymestrach ciąży

Przyczyny biegunki są różne w kolejnych trymestrach ciąży:
  • W pierwszym trymestrze: zmiany hormonalne w ciele kobiety.
  • W drugim trymestrze: ucisk macicy na narządy wewnętrzne, w tym także na jelita.
  • Pod koniec ciąży: przyczyną biegunki jest najczęściej oczyszczanie organizmu, który przygotowuje się do porodu. W sytuacji pojawiania się dodatkowych objawów, jak nudności, wymioty i silne bóle brzucha, skontaktuj się z lekarzem.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.