Data publikacji:

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki ciąży – jeść czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy, kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Czy można jeść truskawki w ciąży?

Tak. Jeśli jest na nie sezon, to jak najbardziej truskawki w ciąży są zalecane przyszłym mamom. Większość kobiet w ciąży może jeść truskawki w ciąży bez specjalnych ograniczeń w każdym trymestrze. Nie kupuj truskawek np. zimą. Wówczas – z całą pewnością – truskawki są pełne chemicznych dodatków. Jeśli więc w ciąży masz ogromną ochotę na truskawki poza sezonem, wybieraj mrożone, a najlepiej… te z domowych zapasów, które w sezonie przygotujesz w zaciszu domowym. A potem będziesz mogła je bez skrupułów zjadać. Dla zdrowia swojego i rozwijającego się w tobie dziecka. 
Truskawki w ciąży: czy można je jeść? Tak! Bo zawierają wiele witamin!
Są smaczne, zdrowe i orzeźwiające. Co ważne – mają wiele witamin, których szczególnie potrzebują kobiety w ciąży. I tak – zawierają witaminę C wspomagającą odporność organizmu i pomocną w walce z wolnymi rodnikami. Co ważne, witamina C przyczynia się do lepszego przyswajania żelaza z innych produktów (mięsa, nasion strączkowych czy buraków). 
Te małe soczyście czerwone owoce zawierają cenne minerały, takie jak fosfor, magnez, kwas foliowy, wapń i potas.

Uczulenie na truskawki w ciąży

Jeśli jesteś uczulona na truskawki, w trakcie ciąży wyklucz je ze swojej diety. Uczulenie na truskawki w ciąży może objawiać się w postaci wysypki, pokrzywki albo problemów z trawieniem (najczęściej uciążliwe i bolesne biegunki). A wiesz pewnie już doskonale, że wszelkie niedogodności ciążowe znosi się ciężej niż te nieciążowe… 
Jeśli jednak uczulenie na truskawki (w ciąży) cię nie dotyczy, to spożywaj je, ale – wiadomo – z umiarem. Niech będą urozmaiceniem zróżnicowanej diety, a nie jej trzonem. Nie ma dokładnie ustalonych limitów spożycia truskawek w ciąży. Ale zawsze pamiętaj, by zachować rozsądek. Ewentualne limity jedzenia truskawek wynikają z tego, by zrobić miejsce w diecie na inne składniki pokarmowe. 

Czy jedzenie truskawek w ciąży prowadzi do alergii u dziecka?

Zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą, truskawki w ciąży w diecie nie wpływają na powstawanie alergii u dziecka. A czy wiesz, czego nie można jeść w ciąży? Surowego mięsa, nabiału wątpliwego pochodzenia, rzeczy przeterminowanych, jedzenia wysoko przetworzonego. 

Truskawki w ciąży – toksoplazmoza: jaki jest związek?

Ziemia, w której rosną truskawki, może zawierać bakterie wywołujące toksoplazmozę. Choć zakażenia toksoplazmozą są rzadkie, gdy wystąpią w ciąży, mają negatywne skutki dla płodu i matki. Dlatego zawsze myj truskawki przed jedzeniem. Zwłaszcza gdy nosisz w sobie nowo poczęte życie. 

Jak myć truskawki w ciąży?

Jeśli masz dostęp do truskawek z własnego ogródka i są one niepryskane, możesz myć je samą wodą. Usuniesz kurz i zanieczyszczenia mechaniczne. Jeśli jednak twoje truskawki pochodzą ze sklepu, to wiedz, że należy je umyć w dwóch roztworach: kwasowym i zasadowym. Pozwoli to pozbyć się pestycydów i chorobotwórczych drobnoustrojów. Czego nie wolno jeść w ciąży? Tego, co zawiera wszelkie zanieczyszczenia służące do bujniejszego i piękniejszego wzrostu roślin dających owoce. Bo te „cuda” kryją pod swoimi skórkami wiele złego dla każdego organizmu. Nie wyłączając z tego kobiet w ciąży. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.