Ciepła kąpiel to doskonały sposób na rozluźnienie mięśni i odpoczynek – tylko czy taka przyjemność jest przeznaczona dla kobiety ciężarnej? Wiele przyszłych mam ma poważne wątpliwości. Zatem co można, a czego nie wolno w ciąży? Zanim opowiesz się za lub przeciw kąpielom w wannie sprawdź, które twierdzenia są prawdą, a które nie mają żadnego uzasadnienia.
Takie przeświadczenie jeszcze do niedawna sprawiało, że kobiety nie decydowały się na kąpiel w wannie. Jednakże naukowcy udowodnili, że woda znajdująca się w wannie nie ma prawa w żaden sposób przedostać się do macicy, a tym samym zagrozić maleństwu.
Co innego, jeśli mówimy o infekcjach intymnych samej ciężarnej. Niestety ale gorąca kąpiel podnosi ryzyko ich wystąpienia (np. grzybicy).
To twierdzenie jest prawdziwe, ale tylko wtedy, gdy kobieta decyduje się na kąpiel w naprawdę gorącej wodzie. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przekrwienie narządu rodnego i rozpulchnienie mięśni pochwy, co z kolei stwarza poważne ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Gorąca kąpiel może również spowodować spadek ciśnienia krwi i omdlenia. Jeżeli jednak temperatura wody nie przekracza 37 stopni, czyli nie jest wyższa od ciepłoty ciała przyszłej mamy, z pewnością jej nie zaszkodzi.
Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Badania naukowe udowodniły, że długie gorące kąpiele ale również wizyty w saunie lub jacuzzi, mogą spowodować wady wrodzone u potomstwa. Związane jest to z przegrzewaniem organizmu. Jednakże jak już wcześniej wspomniano temperatura nie przekraczająca 37 stopni nie zagraża ani mamie ani maleństwu. A zatem pamiętajmy aby woda nie była za ciepła.
Kąpiel w wodzie o temperaturze zbliżonej do naturalnej temperatury organizmu nie tylko nie zaszkodzi mamie i dziecku, ale również pomoże przetrwać niektóre ciążowe dolegliwości. Jak już wcześniej wspomniano ciepła woda wpływa rozluźniająco na mięśnie, dzięki tej właściwości łagodzi bóle wywołane ich przeciążeniem. Dobroczynne właściwości wody wykorzystuje się przecież chociażby podczas modnych ostatnio porodów w wodzie.
Zawsze możemy brać prysznic ale decydując się na ciepłą kąpiel w wannie, warto zadbać o kilka bardzo istotnych szczegółów:
Zdjęcie: Fotolia fot. by © olly
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.