Data modyfikacji:

Długa gorąca kąpiel w ciąży – dozwolone czy zabronione?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Ciepła kąpiel to doskonały sposób na rozluźnienie mięśni i odpoczynek – tylko czy taka przyjemność jest przeznaczona dla kobiety ciężarnej? Wiele przyszłych mam ma poważne wątpliwości. Zatem co można, a czego nie wolno w ciąży? Zanim opowiesz się za lub przeciw kąpielom w wannie sprawdź, które twierdzenia są prawdą, a które nie mają żadnego uzasadnienia.

 

gorąca kąpiel w ciąży

 

Ciepła kąpiel w ciąży podnosi ryzyko zakażenia bakteriami płodu - MIT

Takie przeświadczenie jeszcze do niedawna sprawiało, że kobiety nie decydowały się na kąpiel w wannie. Jednakże naukowcy udowodnili, że woda znajdująca się w wannie nie ma prawa w żaden sposób przedostać się do macicy, a tym samym zagrozić maleństwu.

 

Co innego, jeśli mówimy o infekcjach intymnych samej ciężarnej. Niestety ale gorąca kąpiel podnosi ryzyko ich wystąpienia (np. grzybicy).

 

Gorąca woda wywołuje poronienia - TO ZALEŻY

To twierdzenie jest prawdziwe, ale tylko wtedy, gdy kobieta decyduje się na kąpiel w naprawdę gorącej wodzie. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przekrwienie narządu rodnego i rozpulchnienie mięśni pochwy, co z kolei stwarza poważne ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Gorąca kąpiel może również spowodować spadek ciśnienia krwi i omdlenia. Jeżeli jednak temperatura wody nie przekracza 37 stopni, czyli nie jest wyższa od ciepłoty ciała przyszłej mamy, z pewnością jej nie zaszkodzi.

 


Gorące kąpiele grożą wadami rozwojowymi płodu - TO ZALEŻY

Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Badania naukowe udowodniły, że długie gorące kąpiele ale również wizyty w saunie lub jacuzzi, mogą spowodować wady wrodzone u potomstwa. Związane jest to z przegrzewaniem organizmu. Jednakże jak już wcześniej wspomniano temperatura nie przekraczająca 37 stopni nie zagraża ani mamie ani maleństwu. A zatem pamiętajmy aby woda nie była za ciepła.

 


 

Ciepła kąpiel rozluźnia i łagodzi ciążowe dolegliwości - FAKT

Kąpiel w wodzie o temperaturze zbliżonej do naturalnej temperatury organizmu nie tylko nie zaszkodzi mamie i dziecku, ale również pomoże przetrwać niektóre ciążowe dolegliwości. Jak już wcześniej wspomniano ciepła woda wpływa rozluźniająco na mięśnie, dzięki tej właściwości łagodzi bóle wywołane ich przeciążeniem. Dobroczynne właściwości wody wykorzystuje się przecież chociażby podczas modnych ostatnio porodów w wodzie.

 


A zatem ... jak bezpiecznie kąpać się w ciąży?

Zawsze możemy brać prysznic ale decydując się na ciepłą kąpiel w wannie, warto zadbać o kilka bardzo istotnych szczegółów:

  • Jak już wspomniano temperatura wody w kąpieli nie powinna przekraczać 37 stopi.
  • Optymalny czas kąpieli to do 15 min.
  • Przede wszystkim nie należy kąpać się, gdy nie ma nikogo w domu. Musisz brać pod uwagę, że podczas kąpieli możesz się słabo poczuć i wtedy trzeba będzie zawołać kogoś do pomocy.
  • Warto również pamiętać, że w ciąży niemal z dnia na dzień przybywa Ci kilogramów i rośnie brzuszek, a to z kolei może spowodować problemy z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny. Dlatego też warto wtedy skorzystać z pomocy partnera.
  • Nie wszystkie kosmetyki nadają się dla kobiet w ciąży. Najlepiej więc sprawdź dokładnie czy płyn do kąpieli, mydło lub szampon nie mają na ulotce zapisu mówiącego, że lepiej nie korzystać z nich w ciąży.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © olly


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
24-07-2017
Ocena:
Ja obecnie jest w 16 tygodniu ciazy biore takie cieplejsze kapiwle raz lub dwa eazy w tygodniu dla relaksu i odprezenia woda ma moze ze 30° ale nie wiecej to jest moja druga ciaza i z pierwsza robilam podobne kapiele syn co prawda urodzil sie jako wczesniak z zupelnie innych powodów ale po za tym takie kąpiele w niczym mu nie zaszkodzily a rowniej moj lekarz prowadzacy nie widzi przeciwskazan do takich kapieli id czasu di czasu
24-02-2017
Ocena:
Weszłam do mojej ulubionej wody i zaczęłam czytać ten artykuł zawolalam żeby miś mi przyniósł termometr a tu 43 stopnie !!!! Dodałam wody żeby obniżyć temp. Przy 39 dla mnie już chłodna ! Wiec stwierdzam że jak dla mnie jest chłodna to dzidzi nie zaszkodzi 9 tydz ! Mam nadzieje ze mam rację, bo morsem nie zostanę!
29-10-2015
Ocena:
Bellina dziękuję :). Dla Ciebie i Maluchów wszystkiego dobrego :).
21-10-2015
Ocena:
Nie, nie można się stresować, absolutnie ;)To trzymam kciuki, jakby co :) Pozdrowienia
16-10-2015
Ocena:
Bellina a najśmieszniejsze,że po całej masie tych zakazów, dodają, że w ciąży nie można się stresować i trzeba być zrelaksowanym, bo stres negatywnie wpływa na dziecko ;). I też w sumie zakazy i nakazy zmieniane są, bo naukowcy dowiedli, że jednak jakieś działanie nie jest niekorzystne, a nawet ma pozytywny wpływ :P.Bellina, to Ty jesteś Super Mama, masz wiedzę praktyczną :).Nie, nie, ja jeszcze nie w ciąży, ale już wariacje ciążowe mnie dopadły ;). Bo to odpowiedzialna sprawa, mamą być.
15-10-2015
Ocena:
Eleni, mam dwójkę. Trzecie w drodze ;) Ogólnie mam wrażenie, że teraz jest taka moda żeby nam mówić jak żyć, co robić czego nie robić, przestrzegać, przestrzegać i przestrzegać. Nie tylko jeśli chodzi o ciężarne, ale w ogóle, o dorosłych, dzieci, o żywienie itd. itd. Przez to wszystko faktycznie można dostać kociokwiku i zwariować. Ostatnio jak siedziałam w wannie puściłam sobie cieplejszę wodę, bo w domu było zimno. I jak się zaczęło robić fajnie złapałam schizę czy to już nie za ciepła aby. Oczywiście termometra pod ręką nie mam, więc nie wiem dokładnie ile było stopni. Ale na wszelki wypadek wyłączyłam ciepłą ;)A Ty jesteś w ciąży Eleni?
13-10-2015
Ocena:
No właśnie człowiek znaczy ja, uruchamiam zanadto wyobraźnię. Bo nawet z zabezpieczeniem jakiś procent niepewności zostaje, czy może jest się w ciąży. W takim wypadku to do menopauzy bym się kąpać w gorącej wodzie nie mogła, bo potem się człowiek przejmuje, a może wady cewy, a może poronienie przeze mnie, nie okres itp. I bym chciała takiego doprecyzowania. Czy taka pojedyncza kąpiel raz na tydzień nie zaszkodzi. Brakuje mi też bibliografii, a w takich artykułach jakoś ją pomijają. I w ogóle gdyby te kąpiele były takie poronne, po co aborcje? Wystarczy półgodzinna gorąca kąpiel i już. Osobiście,więc myślę, że zaszkodzić może taka mega długa i mega gorąca az kobiecie robi się słabo. I to pewnie też przez dłuższy czas powtarzana. Jednak takich kąpieli mało kto zażywa.I też tak pocieszam się coby nie zwariować, żyjąc w stanie niepewności czy jest się w ciąży, że przecież wiele kobiet właśnie w początkowej ciąży robi wiele niewskazanych rzeczy (których oczywiście potem zaprzestaje) i rodzi zdrowe dzieci. Dzięki Bellina za dyskusje z moimi nerwicowymi problemami ;)Bellina a Ty masz już dzieci?
12-10-2015
Ocena:
Eleni, no wiadomo. Jak wiesz że jesteś w ciązy to bardziej uważasz na wszystko, więc może nawet intuicyjnie będziesz się kąpać w chłodniejszej, jak nie wiesz że jesteś to ... nawet nie wiesz że to może być niebezpieczne. W zasadzie to samo jest z alkoholem. Czasem to mnie przeraża, ile rzeczy może ciąży zagdażać :(
03-10-2015
Ocena:
Bellina fakt faktem,nie kąpiel w wannie, ale prysznic, raz zmierzyłam temperaturę i miała te 40 stopni.W ogóle bardziej mi chodzi o to, że kobieta nie wie jeszcze o ciąży. Wiedząc o ciąży to bym eliminowała wszystkie ryzykowne zachowania.Zauważyłam, że artykuł uległ drobnej korekcie, czy tylko mi się wydaje?Jeden mój komentarz znikł, mniejsza z tym.
30-09-2015
Ocena:
Dziewczyny sorry, ale przesadzacie. Czy któraś z Was naprawdę kąpie się w 40 stopniach codziennie? Ja byłam w wodach termalnych, i woda 40 stopni to prawie wrzątek. Wątpię żebyście kąpały się w takiej temperaturze
16-09-2015
Ocena:
Ja rozumiem skrajności czyli codzienne przesiadywanie we wrzątku po dwie godziny. Ale kąpiel raz na tydzień w temp 40 stopni,bo te 37 to już nie ciepła a chłodna woda,ktora za pięć minut zrobi się w ogóle lodowata.No bez przesady. Oczywiście nikogo nie namawiam,ale ten artykuł wprowadził mnie w lekką histerię
16-09-2015
Ocena:
Zgadzam się z Eleni, dziwne jakieś...
10-09-2015
Ocena:
Czyli gdy kobieta ma długie cykle,nie wie o ciąży, a uwielbia gorące kąpiele nieświadomie powoduje poronienie dziecka? Tak na mój chłopski rozum to byłaby paranoja jakaś.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!