Co powinna zawierać wyprawka przedszkolaka?

Okres przedszkolny to wyjątkowy czas w życiu każdego dziecka. Maluszek pierwszy raz opuszcza rodziców, spędza wiele godzin w towarzystwie opiekunek i innych dzieci. Dzieci potrzebują czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji, rolą rodziców jest zadbanie, aby adaptacja przebiegła jak najlepiej. Ważnym elementem jest wyprawka przedszkolaka, która pomoże dziecku zaakceptować przedszkole, a wspólnie wybrane ubranka czy artykuły papiernicze będą kojarzyły się z domem. Co kupić, aby dziecku niczego nie zabrakło, a pobyt w przedszkolu był pełne wrażeń i ciekawych zajęć?
Pierwsza wyprawka przedszkolaka

Wyprawka przedszkola – komfort i wygoda dla najmłodszych

Dzień w przedszkolu jest długi i pełne atrakcji. Dzieci bawią się, uczą, spożywają posiłki, chodzą na spacery, a zmęczone szybko zasypiają. Z tego powodu muszą mieć wiele rzeczy, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Niektóre przedszkola przekazują rodzicom listę artykułów, które należy kupić, inne dają wolną ręką opiekunom. Niezależnie od tego, czy rodzice kupują artykuły z listy, czy wybierają je samodzielnie, muszą zadbać, aby były wysokiej jakości, cechowała je wygoda i stylistyka, która odpowiada dzieciom. 

W wyprawce przedszkolaka niezbędne będą ubrania, buty, artykuły papiernicze i higieniczne, a także coś, co pomoże dzieciom zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Może to być ulubiony kocyk, pluszak, który towarzyszy dziecku w domu lub książeczka, która najbardziej lubi oglądać. Każde dziecko jest inne, dlatego warto wsłuchać się w jego potrzeby i sprawdzić, co sprawia mu największą radość.

Wyprawka przedszkolaka – lista ubrań

Szkolne przybory i ubranka warto podpisać, bo małe dzieci nie zawsze są w stanie zapamiętać, jakie miały buciki czy spodenki na gimnastykę. Czasami kilkoro dzieci ma takie same przybory, łatwo może dojść do kłótni, dlatego lepiej zrobić coś, co pozwoli tego uniknąć. Bardzo przydane są naklejki lub naszywki, które można podpisać i umieścić na przedszkolnym wyposażeniu. Niektóre elementy wyprawki przedszkolaka można podpisać wodoodpornym markerem. 

Buty na zmianę do przedszkola

Niezbędny element wyprawki przedszkolaka, ponieważ dzieci zaraz po przyjściu do przedszkola zmieniają buty na lżejsze i bardziej przewiewne. Kilkulatki najczęściej nie umieją wiązać butów, dlatego najlepiej wybrać buciki wsuwane lub zapinane na rzepy czy zatrzaski. 

Buty powinny być wykonane z oddychających materiałów, ważna jest również antypoślizgowa podeszwa. Można zdecydować się na kapcie, trampki lub dziewczęce balerinki. Buty najlepiej przechowywać w szmacianym worku.

Zestaw ubrań do przedszkola

Kilkulatki kochają szaleństwa na dywanie i placu zabaw, szybko się brudzą, często zdarza im się wylać sok lub oblać zupą. To nic strasznego, ale należy zadbać, aby dzieci miały możliwość przebrania się w czyste i suche rzeczy. W przedszkolu należy zostawić dodatkowe spodenki lub spódniczkę i rajstopy, koszulkę, bluzkę, majtki, skarpetki.

Strój na gimnastykę 

W przedszkolach prowadzone są zajęcia gimnastyczne, dlatego dzieci muszą mieć wygodne spodenki i koszulkę na zmianę. Przyda się również dres, w którym maluchy będą mogły biegać na przedszkolnym placu zabaw. Jeżeli przedszkolaki chodzą na basen, niezbędny będzie strój kąpielowy, czepek, klapki oraz dodatkowy ręcznik.

Piżamka 

Najmłodsze dzieci z pierwszej i drugiej grupy przedszkolnej najczęściej jeszcze leżakują. W takim wypadku konieczna w wyprawce dla przedszkolaka jest piżamka. Niektóre przedszkola wymagają również pościeli lub kocyka. Warto zadbać, aby pidżamy były wygodne i dziecko było w stanie je samodzielnie założyć. Miłym pomysłem będzie kolorowy nadruk z ulubionym bohaterem, który wywoła uśmiech na twarzy pociechy i sprawi, że maluch będzie miał bajeczne sny.

Wyprawka przedszkolaka: plecak 

Małe dzieci lubią czuć się dorosłe, dlatego ucieszą się z małego plecaczka, do którego będą mogły schować ulubiony kocyk czy maskotę, która pomoże przetrwać pierwsze dni w przedszkolu. Plecak dla przedszkolaka nie musi być duży, można wybrać model w kształcie misia, kotka lub z ulubionym dziecięcym motywem.

Higiena to podstawa

W przedszkolu przebywa dużo dzieci, dlatego ważne jest, aby maluchy wiedziały, jak utrzymać prawidłową higienę. Jeszcze w domu należy nauczyć ich prawidłowych nawyków, przypominać o częstym myciu rąk. W utrzymaniu czystości pomogą dzieciom artykuły, które powinny znaleźć się liście wyprawki przedszkolaka. 

Maluchy należy wyposażyć w zestaw do mycia ząbków, tzn. pastę, kubeczek i szczoteczkę, ręcznik, szczotkę lub grzebień do włosów, a także chusteczki nawilżane, które pozwolą usunąć zarazki i bakterie z ciała dziecka.

Artykuły papiernicze w wyprawce przedszkolaka

Dzieci uwielbiają zabawy plastyczne, które w przedszkolu są na porządku dziennym. Maluchy malują, rysują, wycinają, lepią coś z plasteliny lub modeliny. Aby dziecko mogło się rozwijać artystycznie, potrzebne mu będą kredki, farbki plakatowe i akwarelowe, bezpieczne nożyczki, plastelina, klej, blok techniczny i rysunkowy, wycinanki, bibuły i krepiny.

Każda placówka na pewno podpowie rodzicom, co kupić, jakie firmy są preferowane. W niektórych przedszkolach rodzice składają się na artykuły plastyczne i nauczyciel kupuje dla wszystkich przedszkolaków takie same przybory. Artykuły plastyczne powinny być dopasowane do wieku dziecka. Dla najmłodszych sprawdzą się trójkątne kredki, które wygodnie leżą w dłoni, a także nożyczki, dopasowane do dominującej dłoni malucha.
Wybór wyprawki do przedszkola to trudne zadanie. Warto pomyśleć o niej wcześniej i nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Dobrym pomysłem jest, aby dziecko brało aktywny udział w zakupach. Kilkulatek może sam zdecydować, w jakim kolorze chce kapcie, czy wybrać motyw, jakie znajdzie się na pościeli lub worku na buty. Dzięki temu dziecko poczuje się samodzielne, a własnoręcznie wybrana wyprawka sprawi mu wielką radość.
Autor: Dorota Koszutowska