Okres ciąży to ogromne zmiany w organizmie kobiety. Hormony buzują, skóra się rozciąga, zmienia się funkcjonowanie niemal każdego narządu. Z tymi zmianami wiążą się również problemy skórne w tym także wysypki.
Wysypka w ciąży to nic nadzwyczajnego. Pojawia się u prawie każdej przyszłej mamy. Niekiedy na jej powstawanie ma wpływ dieta w ciąży, gdyż organizm nagle przestaje tolerować pokarmy, które mu nigdy nie szkodziły. Kiedy indziej jednak powodem wysypki mogą być różne schorzenia skórne, o których warto się czegoś dowiedzieć, aby umieć je rozpoznać i leczyć.
To najczęściej występujący rodzaj wysypki u ciężarnych. Dotyka co setnej kobiety spodziewającej się potomka. Wysypka ma formę swędzących grudek występujących zazwyczaj na brzuchu w okolicach rozstępów. Charakterystyczne jest dla niej uporczywe swędzenie. Zdarza się, że wysypka przenosi się na inne części ciała takie jak ręce czy pośladki, ale nigdy na twarzy. Pojawia się po 34 tygodniu ciąży i ustępuje samoistnie wkrótce po porodzie. W przypadku jej wystąpienia lekarz podaje pacjentce leki zawierające kortykosteroidy w formie kremów, maści bądź doustnie, co wyraźnie zmniejsza odczuwalne swędzenie. Choroba wywołuje zmiany skórne, ale nie ma wpływu na zdrowie ogólne dziecka ani matki.
To kolejny rodzaj wysypki, która dość często pojawia się u kobiet w ciąży. Charakteryzuje się powstawaniem czerwonych, swędzących plam, przede wszystkim, na górnych częściach tułowia i ramionach. Zdarza się jednak również, że występuje na nogach, ale bardzo rzadko można ją spotkać na pośladkach. Tą wysypką, podobnie jak swędzącymi ogniskowymi grudkami, zdaje się kierować kalendarz ciąży, pojawia się ona bowiem w drugim trymestrze ciąży. Często po porodzie objawy świerzbiączki nasilają się, ale w ciągu trzech tygodni znikają. Aby pozbyć się uporczywego swędzenia zalecane są środki przeciwhistaminowe.
To schorzenie wywoływane jest zmianami hormonalnymi – podwyższonym poziomem gonadotropin i spadkiem poziomu kortyzolu i estrogenu. Choroba występuje u jednej kobiety na trzysta oczekujących dziecka. Objawem charakteryzującym grudkowe zapalenie skóry są intensywnie swędzące, czerwone krostki, nierzadko pokryte strupem. Wysypka powodowana przez tę chorobę może powstać niezależnie od zaawansowania ciąży. Schorzenie to nie jest groźne dla zdrowia dziecka ani matki. Do złagodzenia jego objawów stosuje się leki z dużymi dawkami kortykosteroidów.
Jest rzadkim, ale bardzo uciążliwym schorzeniem u kobiet w ciąży. Cechą charakterystyczną jest pojawienie się grupy pęcherzyków ropnych formujących się w spiralny kształt. Wprawdzie pęcherze znikają po kilku dniach, ale zaraz na skórze objętej zmianami powstają nowe grudki. W miarę rozwoju choroby te objawy nasilają się. Dodatkowo liszajcowi towarzyszą inne objawy takie jak: gorączka, dreszcze, wymioty, swędzenie czy pieczenie. Najczęściej choroba atakuje skórę w pachwinach, zgięciach pod kolanami czy pod pachami. Liszajec rozwija się zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży i zanika po porodzie, niekiedy pozostawiając blizny. Na tę chorobę lekarz zaleca przyjmowanie hormonu adrenokortykotropowego, który zwiększa syntezę steroidów i kortyzonu, przez co skutecznie leczy zarówno wysypkę jak i pozostałe dolegliwości.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alliance
Ukończyłam Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.
Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.
Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.