Data modyfikacji:

Wysypka w ciąży

Autor: Agnieszka Pytlińska

Okres ciąży to ogromne zmiany w organizmie kobiety. Hormony buzują, skóra się rozciąga, zmienia się funkcjonowanie niemal każdego narządu. Z tymi zmianami wiążą się również problemy skórne w tym także wysypki.

 

wysypka w ciąży

 

Wysypka w ciąży to nic nadzwyczajnego. Pojawia się u prawie każdej przyszłej mamy. Niekiedy na jej powstawanie ma wpływ dieta w ciąży, gdyż organizm nagle przestaje tolerować pokarmy, które mu nigdy nie szkodziły. Kiedy indziej jednak powodem wysypki mogą być różne schorzenia skórne, o których warto się czegoś dowiedzieć, aby umieć je rozpoznać i leczyć.

 

Swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka ciężarnych

To najczęściej występujący rodzaj wysypki u ciężarnych. Dotyka co setnej kobiety spodziewającej się potomka. Wysypka ma formę swędzących grudek występujących zazwyczaj na brzuchu w okolicach rozstępów. Charakterystyczne jest dla niej uporczywe swędzenie. Zdarza się, że wysypka przenosi się na inne części ciała takie jak ręce czy pośladki, ale nigdy na twarzy. Pojawia się po 34 tygodniu ciąży i ustępuje samoistnie wkrótce po porodzie. W przypadku jej wystąpienia lekarz podaje pacjentce leki zawierające kortykosteroidy w formie kremów, maści bądź doustnie, co wyraźnie zmniejsza odczuwalne swędzenie. Choroba wywołuje zmiany skórne, ale nie ma wpływu na zdrowie ogólne dziecka ani matki.

 

Świerzbiączka

To kolejny rodzaj wysypki, która dość często pojawia się u kobiet w ciąży. Charakteryzuje się powstawaniem czerwonych, swędzących plam, przede wszystkim, na górnych częściach tułowia i ramionach. Zdarza się jednak również, że występuje na nogach, ale bardzo rzadko można ją spotkać na pośladkach. Tą wysypką, podobnie jak swędzącymi ogniskowymi grudkami, zdaje się kierować kalendarz ciąży, pojawia się ona bowiem w drugim trymestrze ciąży. Często po porodzie objawy świerzbiączki nasilają się, ale w ciągu trzech tygodni znikają. Aby pozbyć się uporczywego swędzenia zalecane są środki przeciwhistaminowe.

 


Grudkowe zapalenie skóry

To schorzenie wywoływane jest zmianami hormonalnymi – podwyższonym poziomem gonadotropin i spadkiem poziomu kortyzolu i estrogenu. Choroba występuje u jednej kobiety na trzysta oczekujących dziecka. Objawem charakteryzującym grudkowe zapalenie skóry są intensywnie swędzące, czerwone krostki, nierzadko pokryte strupem. Wysypka powodowana przez tę chorobę może powstać niezależnie od zaawansowania ciąży. Schorzenie to nie jest groźne dla zdrowia dziecka ani matki. Do złagodzenia jego objawów stosuje się leki z dużymi dawkami kortykosteroidów.

 



Liszajec opryszczkowaty

Jest rzadkim, ale bardzo uciążliwym schorzeniem u kobiet w ciąży. Cechą charakterystyczną jest pojawienie się grupy pęcherzyków ropnych formujących się w spiralny kształt. Wprawdzie pęcherze znikają po kilku dniach, ale zaraz na skórze objętej zmianami powstają nowe grudki. W miarę rozwoju choroby te objawy nasilają się. Dodatkowo liszajcowi towarzyszą inne objawy takie jak: gorączka, dreszcze, wymioty, swędzenie czy pieczenie. Najczęściej choroba atakuje skórę w pachwinach, zgięciach pod kolanami czy pod pachami. Liszajec rozwija się zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży i zanika po porodzie, niekiedy pozostawiając blizny. Na tę chorobę lekarz zaleca przyjmowanie hormonu adrenokortykotropowego, który zwiększa syntezę steroidów i kortyzonu, przez co skutecznie leczy zarówno wysypkę jak i pozostałe dolegliwości.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alliance


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
24-04-2018
Ocena:
z tym świerzbem trzeba uważać, ja kiedyś w szpitalu się zaraziłam i sie meczylam mega dluuugo
22-04-2018
Ocena:
jak stosowałam 5 dni to nie miałam nawrotów, tylko trzeba leczyć nie tylko siebie, ale innych domownikow. lekarz mi podkreslala, ze to bardzo wazne, tak jak czeste pranie recznikow itp to tam wczesniej tez ktos pisal
17-04-2018
Ocena:
i jak stosuje sie 5 dni to ten novoscabin jest skuteczny? chce to wyleczyć raz a dobrze, słyszałam, ze nawroty sa czeste..
17-04-2018
Ocena:
idz do lekarza to ci przepisze cos. ale bez recepty tez dostaniesz np ten novoscabin
13-04-2018
Ocena:
czym to zwalczyc? leki są potrzebne czy cos z apteki bez recepty ?
11-04-2018
Ocena:
ojeje no tak niektorzy nie myja po sobie sprzetu... masakra :// a leczenie dlugo trwa...
10-04-2018
Ocena:
ja się zaraziłam na siłowni, wiec zobacz jak niewielkie wystarczy..
27-03-2018
Ocena:
a jak to jest z tym zarazeniem - zarazasz przez dotyk?? czy wlasnie z ubran moze przejsc na kogos itp?
26-03-2018
Ocena:
Wiesz, na poczatku to ja nie wiedzialam, ze maz tez powinien sie razem ze mna leczyc i niestety sie od mnie zarazil, ale u mnie na szczęście nie poszlo do ponownego zarazenia i po miesiącu wszystko mineło. Trzeba jednak pamiętać o tym częstym robieniu prania, ja na początku choroby to te wszystkie rzeczy zamykałam w worku na 2 dni i prałam co mogłam w wyżej temp
25-03-2018
Ocena:
nie doszlo u was do ponownego zakazenia?
23-03-2018
Ocena:
ja ten novosabin stosowalam jakies 5 dni, a pozniej tylko leki na alergie,. swiad przeszedl mi po 3 tygodniach, ale to roznie bywa, bo u mojego męża ten świąd się troche dłużej utrzymywal
23-03-2018
Ocena:
ile trwa cale leczenie? po jakim czasie mija świąd?
22-03-2018
Ocena:
tak tak koniecznie, wszyscy musza zaczac leczenie jednoczesnie
22-03-2018
Ocena:
ale stosowac ten novoscabin u wszystkich w rodzinie nawet u tych, ktorzy nie maja wysypki??
21-03-2018
Ocena:
wera pomaga tylko pamietaj ze w domu jesli mieszkasz z kims to wszyscy jednoczesnie musza zaczac leczenie zeby nie doszlo do ponownego zarazenia. i tak samo musisz prac wszystko codziennie zmieniac posciel itp. w ciagu tych 5 dni leczenia
21-03-2018
Ocena:
Ja stosowałam ten novoscabin kilka dni, potem już tylko coś na sam świąd. objawy przeszły po jakichś 3 tygodniach.
19-03-2018
Ocena:
a jak długo trzeba stosować novoscabin? szukam czegoś skutecznego bez recepty i właśnie lekarz mi to przepisał, pomaga?
17-03-2018
Ocena:
karina tak, swedzenie utrzymuje sie do kilku tygodni nawet. spytaj lekarza o cos lagodnego na swiad
11-03-2018
Ocena:
a ja właśnie tez mam świerzb i lekarz mi zalecił novoscabin, stosuje już od 3 dni, ale jeszcze mnie skora swędzi, czy to normalne ?
19-02-2018
Ocena:
a co na swierzb dla ciezarnej?? bo przeciez nie wszystko moga kobiety w ciazy stosowac
18-02-2018
Ocena:
na wysypkę alergiczną zawsze biorę zwyczajne wapno i mi bardzo pomaga.
17-02-2018
Ocena:
ja dostalam bardzo swedzacej wysypki na udach i brzuchu i nie wiem skad to sie wzielo... macie na to jakies sposoby?
08-02-2018
Ocena:
Lepiej dmuchać na zimne. Podejście - przez całe życie nic nie miała, to dlaczego niby teraz mam mieć - nie jest dobre. Lepiej bardziej na siebie uważać w tym szczególnym czasie.
01-10-2015
Ocena:
unikalam wszystkiego co tylko mogloby mi zaszkodzic. wiadomo, ciaza to nie choroba ale trzeba na siebie uwazac, spalam na antyalergicznej supermami poduszce, pranie pralam i plukalam w antyalergicznych plynach.. odpowiednio sie odzywialam. wszystko po to by byc spokojna o mnie i o dziecko
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.