Data modyfikacji:

Piersi w ciąży. Ból, swędzenie, wydzielina

Już od pierwszego tygodnia ciąży twoje ciało zaczyna się zmieniać. Zmiany te obejmują nie tylko brzuch, ale również piersi. Ciekawi cię, co dokładnie ulegnie zmianom? Chcesz wiedzieć, jak wyglądają piersi w ciąży i czy w tym szczególnym okresie zwiększają swój rozmiar? A może interesuje cię to, czy jako przyszła mama możesz poddać się badaniu USG? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu. 

Polecamy: Prawa kobiet w ciąży

piersi w ciąży

Piersi w ciąży – co się zmienia?

I trymestr

W każdym trymestrze ciąży piersi zmieniają się w nieco inny sposób. W pierwszych tygodniach odmiennego stanu, czyli w pierwszym trymestrze, charakterystyczne jest występowanie takich dolegliwości jak obrzęk, ból i swędzenie. Bardzo dużo kobiet zauważa, że piersi w ciąży od razu robią się nieco pełniejsze i tkliwsze – zdarza się, że to właśnie ten objaw skłania je do wykonania testu ciążowego.

Zmiany można zauważyć także w obszarze brodawek. Sutki stają się bardzo wrażliwe i większe, a brodawka ciemnieje. U niektórych kobiet bardziej widoczne stają się gruczoły Montgomery’ego. To gruczoły łojowe, które odgrywają dużą rolę w procesie natłuszczania brodawki.

II trymestr

Piersi w ciąży zaawansowanej, czyli w drugim trymestrze, znacząco zwiększają swój rozmiar – mogą stać się większe nawet o 50%. Zwiększenie rozmiaru i zmiany naczyniowe mogą powodować uwidocznienie się żył na piersiach. Nie martw się – z czasem to minie. 

III trymestr

Największą zmianą, którą można zauważyć w okolicach piersi w III trymestrze ciąży, jest zwiększenie się otoczek oraz uwypuklenie brodawek sutkowych. U większości kobiet piersi na tym etapie są dość ciężkie, duże, wydzielają siarę, a brodawki swędzą. 

Uwaga! Piersi w ciąży są podatne na pojawienie się rozstępów – jest to skutek znacznego powiększenia rozmiaru. Można próbować temu zapobiec poprzez intensywne nawilżanie skóry. Smaruj biust tłustymi kremami co najmniej dwa razy dziennie, a być może uchronisz się przed rozstępami.

Wydzielina z piersi w ciąży – czy to naturalne?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy wydzielina z piersi w ciąży jest zjawiskiem naturalnym. Najczęściej rzeczywiście tak jest. Piersi już od 16. tygodnia ciąży zaczynają produkować mleko. Ciężarna już na tym etapie może zatem zauważyć wyciek płynu w kolorze słomkowo-żółtym. To siara, czyli pierwszy, bardzo bogaty w substancje odżywcze pokarm. Nie należy się niepokoić jego wypływaniem.

Jeżeli jednak wydzielina z piersi w ciąży ma krwiste zabarwienie, może to oznaczać już zmiany patologiczne, niezwiązane z ciążą. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie umówić się na badanie USG.

Piersi w ciąży – najczęstsze pytania

Ciąża to stan, który prowokuje do licznych pytań – wiele z nich związanych jest właśnie z piersiami. Oto odpowiedzi:

Jak bardzo zwiększają się piersi w ciąży?

Piersi w ciąży mogą zwiększyć się bardzo – nawet o 50%, albo tylko nieznacznie. Najczęściej przyszła mama musi zmienić biustonosz na jeden albo dwa rozmiary większy.

Jednocześnie warto wiedzieć, że najintensywniejsze powiększenie się piersi następuje dopiero po porodzie, gdy przychodzi tzw. nawał pokarmu. Dlatego do szpitala warto spakować biustonosz o jeden lub dwa rozmiary większy od tego noszonego pod koniec ciąży. 

Czy można przeprowadzać USG piersi w ciąży?

Niestety ciąża nie chroni przed zachorowaniem na złośliwy nowotwór sutka. Dlatego piersi w ciąży nie tylko można, ale nawet koniecznie trzeba badać sprzętem do ultrasonografii. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników USG piersi w ciąży należy wykonywać u każdej ciężarnej powyżej 35. roku życia (w 1 lub 2 trymestrze), z kolei u kobiet młodszych należy takie badanie rozważyć. 

Z kolei w sytuacji, gdy USG piersi wykaże niepokojące zmiany, należy wykonać biopsję guzka oraz węzłów chłonnych. 

Czy brak bólu piersi w ciąży oznacza coś złego?

Wiele kobiet zastanawia się, czy brak bólu piersi w ciąży oznacza, że nie rozwija się ona prawidłowo. Istnieje bowiem pewne przekonanie, że dolegliwość ta pojawia się w reakcji na gwałtowny wzrost poziomu beta hCG, czyli hormonu produkowanego przez organizm właśnie w ciąży. 

Jeśli i ty należysz do tego zaniepokojonego grona, to wiedz, że w sytuacji, gdy wyniki krwi oraz badanie USG wskazują, że ciąża rozwija się prawidłowo, w żadnym razie nie należy przejmować się brakiem bólu piersi. Nie jest to żaden wyznacznik. 

Małe piersi w ciąży – czy uniemożliwią karmienie dziecka?

Jako przyszła mama możesz zastanawiać się, czy małe piersi w ciąży nie zwiastują kłopotów z karmieniem piersią. Otóż absolutnie nie! Rozmiar piersi w ogóle nie „przekłada się” na karmienie. Niektóre kobiety mają małe piersi i żadnych problemów z laktacją czy przystawianiem maluszka, inne napotykają trudności, choć ich biust jest obfity (i odwrotnie). 

Pamiętaj, że wielkość piersi zależy od tkanki tłuszczowej. Dziecka nie karmi się tkanką tłuszczową, tylko mlekiem, które produkowane jest przez gruczoły. 

Jak objawia się zapalenie piersi w ciąży?

Nie każda przyszła mama zdaje sobie sprawę z tego, że może przydarzyć się jej zapalenie piersi w ciąży. Stan zapalny w obrębie gruczołu piersiowego kojarzony jest bowiem głównie z okresem karmienia piersią.

Jeśli w jednej z piersi czujesz silny ból, ponadto pierś jest wyraźnie obrzęknięta, może to być objaw stanu zapalnego. U niektórych przyszłych mam wywołuje on również stany podgorączkowe lub gorączkę. W takich sytuacjach nie należy działać na własną rękę. Czym prędzej udaj się do lekarza ginekologa, który przepisze ci odpowiedni, bezpieczny dla rozwijającego się płodu antybiotyk.

Autor: Robert Wojtaś