Data modyfikacji:

Opieka nad noworodkiem kiedyś i dziś cz. 1

Autor: Ulanka

„Kiedy Ty byłaś mała nie wolno było …” – pewnie słyszałaś te słowa z ust mamy czy teściowej nie raz. Któż nie słyszał?… I mimo, że każdy z nas uważa, że to co dziś wiemy o opiece nad noworodkiem jest jedyne słuszne i najlepsze dla rozwoju naszych pociech, to kto wie czy za kilka dekad coś znowu się nie zmieni. Jak wyglądała opieka nad noworodkiem, kiedy to dzisiejsze mamy nimi były, jakie dawano zalecenia i co było modne, a co mówi się na ten temat dzisiaj?

 

niemowlak, dziecko, noworodek

 

Jak wyglądał poród?

Kiedyś: Intymna atmosfera, trzymający za rękę mąż i próby złagodzenia bólu rodzącej mamy? Zapomnij! Kilkadziesiąt lat temu było to uznawane nie tylko za fanaberię, ale wręcz za skrajną nieodpowiedzialność! Kobiety rodziły z naciętym kroczem, bez znieczulenia, w pozycji horyzontalnej. A tata? Mógł co najwyżej popatrzyć na swoje nowonarodzone dziecko przez szybkę, gdyż w obawie przed zarazkami, na salę porodową nie wpuszczano osób niezaangażowanych w poród. Nikt nie przypuszczał, że poza położną i samą rodzącą ktoś może chcieć się w niego angażować…

 

Dziś: Na szczęście w dzisiejszych czasach zdecydowanie częściej dba się o komfort kobiety – stosuje się środki znieczulające, dzięki którym dla wielu kobiet poród nie jest wydarzeniem pozostawiającym traumatyczne wspomnienia. Co więcej, poród możliwy jest w wielu pozycjach – na leżąco, siedząco, w kucki, w wannie, kobieta podczas 1 fazy porodu może chodzić, ćwiczyć, może korzystać z wanny lub prysznica. Są dostępne różne metody łagodzenia bólu porodowego. Popularny stał się też poród rodzinny, który zapewnia przyszłej mamie intymność i wsparcie najbliższych. Więcej na temat różnic między porodem dziś a kilkadziesiąt lat temu przeczytasz TUTAJ.

 

Karmienie

Kiedyś: Kilkadziesiąt lat temu powszechny był pogląd, że samo mleko matki nie jest dla noworodka wystarczającym pokarmem. W związku z tym dodatkowo karmiono dzieci mlekiem modyfikowanym. Pamiętacie niebieskie mleko w proszku? To właśnie ono miało być najlepsze dla maleństwa. Przez długi czas normą było też pojenie małych dzieci herbatkami z rumianku i kopru włoskiego. W nocy był absolutny zakaz karmienia dziecka, co najwyżej można było przepajać je wodą z glukozą. W ciągu dnia karmienie powinno przebiegać jak w zegarku, równo co trzy godziny. Wcześniej niż w ustalonym planie, karminie było nie do pomyślenia.


Dziś: Moda na naturalność dosięga różnych obszarów życia, w tym karmienia dzieci. Wiele osób odradza podawanie dziecku mleka innego, niż to, które pochodzi z piersi matki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby mleko matki było jedynym pokarmem do skończenia przez nie 6. miesiąca życia, a karmienie piersią najlepiej kontynuować do skończenia przez dziecko 2 roku życia lub dłużej. Pory posiłków nie są obecnie ustalone, a karmienie odbywa się na żądanie - czyli wtedy gdy mały dziecko ma na to ochotę. Również w nocy.

A jeśli jest taka potrzeba (bo na przykład kobieta nie wytwarza pokarmu) – chyba nikt nie wpadłby na to, by zamiast mleka modyfikowanego, przeznaczonego specjalnie dla dzieci, podawać im zwykłe mleko w proszku … Dla mam które z różnych przyczyn nie mają wystarczającej ilości mleka z pomocą przychodzą poradnie laktacyjne, dedykowane mleka modyfikowane lub w ostateczności banki mleka. Jeśli dziecko karmione jest wyłącznie mlekiem matki nie poleca się tzw. "dopajania", czyli pojenia dziecka herbatkami, czy wodą z glukozą jak kiedyś.

 

 


Układanie do snu

Kiedyś: Na przestrzeni lat zmieniły się również wskazania co do pozycji, w której powinno się układać dziecko do snu – kiedyś twierdzono, że powinno ono spać na brzuszku. Argumentem było poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia maluszkowi taka pozycja, zmniejszenie ryzyka zachłyśnięcia się przez dziecko oraz prawdopodobieństwo, że zacznie ono szybciej raczkować.

Dziś: Dzisiejsze mamy słyszą najczęściej, że noworodek powinien być kładziony na boku. Dlaczego? Taka pozycja zmniejsza jednocześnie ryzyko zachłyśnięcia i uduszenia się przez noworodka, który nie jest w stanie jeszcze samodzielnie utrzymać główki.

 

Na spacer z dzieckiem

Kiedyś: Wózki, w których woziło się dziecko w pozycji leżącej, tzw. gondolki, dawniej służyły ich małym pasażerom dużo dłużej, niż dziś. Dzieci jeździły w wózkach dopóty, dopóki same nie zaczęły siedzieć.

Dziś: Zauważalna jest tendencja do szybkiego rezygnowania z transportu wózkami-gondolkami na rzecz wożenia dzieci w spacerówkach. Wózków jest cała masa, do wyboru do koloru, w zależności od potrzeb i zasobności portfela młodych rodziców. Najnowszym, bardzo popularnym trendem, jest noszenie dzieci w chustach, co ma im zapewnić poczucie spokoju wynikające z bliskiego kontaktu z rodzicem.


Przeczytaj również:

Opieka nad noworodkiem cz. 2 - rola babci, dziadka, taty kiedyś i dziś >>>

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
30-03-2017
Ocena:
Mój maluch miał od poczatku bardzo sucha skórę... i też ile się nasłuchałam dobrych rad. Ale kupiłam masełko intensywnie natłuszczające do twarzy i ciała z Dermedic i zaczęłam stosować praktycznie od początku, po swojemu, polegałam na intuicji i obserwacji skóry. Pomogło bardzo.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.