Dlaczego nosić dziecko w chuście?

Data:

Noszenie dziecka w chuście to same korzyści - zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Dlaczego warto nosić dziecko w chuście? Bo będzie spokojniejsze, będzie mniej płakać, nie będą męczyć go kolki. A my będziemy mieć wolne ręce i łatwiej nam będzie wykonywać wiele codziennych czynności.

 

dziecko w chuście pozycja

 

Dlaczego  dziecko w chuście: korzyści dla dziecka?

Noszenie w chuście umożliwia szybkie zaspokajanie potrzeb dziecka i tworzy niepowtarzalną wieź między dzieckiem a noszącym.  Bliskość rodzica, jego dotyk, głos, zapach daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a noszącemu możliwość praktycznie natychmiastowej reakcji na potrzeby swojej pociechy, ich rozpoznawanie i zaspokajanie.

 

1.Dzieci noszone w chuście mniej płaczą

Ponieważ mają ku temu znacznie mniej powodów: jedna z podstawowych potrzeb jakie mają – bliskość – jest już zaspokojona. W naszym kręgu kulturowym przyjmuje się, że niemowlę płacze średnio dwie godziny dziennie, gdy w innych częściach świata czas ten liczy się zaledwie w minutach. Antropolodzy badający sposoby opieki nad dzieckiem na świecie zgadzają się, że w kulturach, w których powszechne jest noszenie w chustach dzieci płaczą zdecydowanie mniej. Średnio w ciągu doby płaczą mniej o 43%, natomiast aż o 54% mniej w godzinach wieczornych.

 

2.Noszone w chuście dziecko zachowuje fizjologiczną pozycję

 

Noworodek przychodzi na świat z naturalną kifozą czyli fizjologicznym zaokrągleniem plecków. Niemowlę ułożone w chuście w sposób prawidłowy, zachowuje zaokrąglone plecy, a jego nóżki są ugięte w pozycji tzw. „żabki fizjologicznej”, czyli lekko podkurczone i delikatnie rozchylone. Jest to prawidłowe ułożenie, wspierające rozwój kręgosłupa oraz bioder dziecka.

dziecko w chuście na plecach

3. Dzieci noszone w chuście czują się częścią świata

Maluch w chuście aktywnie uczestniczy w życiu mamy lub taty. Widzi to, co oni widzą, słyszy to, co oni słyszą. Uczestniczy w zajęciach dnia codziennego.Dzieci spędzające czas w wózku nie mają tego przywileju. Widzą głównie wnętrze wózka, lub przy dobrym układzie chmurki i korony drzew, ale niewiele poza tym. Dzieci w chustach poznają świat mimochodem, patrząc na niego z pozycji dorosłego - jak "równy z równym".

 

4. Dzieci noszone w chuście szybciej się uczą

Dzieci noszone w chuście spędzają mniej czasu na płakaniu i marudzeniu. „Zaoszczędzony” czas wykorzystują na naukę! Chusta daje rodzicom idealną możliwość nawiązywania kontaktu z dzieckiem. Naukowcy zauważyli, że rodzice noszący częściej mówią do swoich dzieci, gdy są one blisko nich w chuście. Ponadto dziecko w chuście uczy się wyborów. Samo decyduje, w którą stronę zwrócić główkę, a gdy się zmęczy oglądaniem, po prostu odwraca się lub zasypia.

 

5.Dzieci noszone w chuście lepiej się rozwijają fizycznie

Będąc w chuście dziecko jest w ciągłym ruchu: gdy chodzimy, schylamy się, siadamy, odkurzamy dziecko rusza się razem z nami. Dlaczego jest to tak ważne? Gdyż ruch stymuluje błędnik, wspomagając rozwój zmysłu równowagi u dziecka. Noszenie sprawi a, że dziecko rozwija swoje zdolności psychomotoryczne. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, w kulturach, w których noszenie dzieci jest powszechne maluchy szybciej siadają i uczą się chodzić.

 

4.Dzieci noszone w chuście są mądrzejsze

Noszenie w chuście wspomaga rozwój układu nerwowego niemowlęcia. Dzięki temu, iż dziecko będąc w chuście aktywnie uczestniczy w codziennych czynnościach rodziców, jego mózg dostaje więcej bodźców do rozwoju. Doświadczenia środowiskowe stymulują neurony (komórki układu nerwowego) do rozgałęziania się i łączenia z innymi neuronami, a im większa ilość takich połączeń (synaps) tym większa sprawność mózgu. Ponadto mózg przechowuje zdobyte doświadczenia w postaci tzw. “wzorców zachowań”, które dziecko będzie mogło wykorzystać w przyszłości.

wiązanie kieszonka chusty

5.Dzieci noszone w chuście lepiej się rozwijają emocjonalnie

Dziecko noszone w chuście czuje się po prostu bezpiecznie. Jeśli czegoś się przestraszy, może natychmiast wtulić się w rodzica, dzięki temu jest w stanie szybko się uspokoić. Poza tym wie, że rodzic jest blisko i pomoże w każdej sytuacji. Noszenie w chuście jest pomocne w czasie różnych dolegliwości dziecka - niemowlęcych kolek, bolesnym ząbkowaniu, czy pierwszych infekcji.. W trudnych momentach rodzic oferuje dziecku swoją bliskość, ukojenie poprzez delikatne kołysanie i dotyk. Chusta daje ulgę dziecku (lekki masaż i działanie ciepłem) oraz rodzicom (odciążenie obolałych ramion). Ponadto, np. pionowa pozycja ułatwia oddychanie w trakcie męczącego kataru, a podkurczenie nóżek pomaga dziecku pozbycia się gazów. 

 

6. Dziecko w chuście wspomina czas w brzuchu mamy

Noszenie w chuście to również przypomnienie miłych wspomnień z okresu prenatalnego i naturalne, bo dające poczucie bezpieczeństwa i bliskości, wprowadzenie dziecka w nowy, „dorosły” świat.

 

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście: korzyści dla noszącego

Chusta ułatwia życie, gdyż daje rodzicowi „wolne ręce”. Dzięki chuście rodzic może wykonać wszystkie domowe czynności w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Nie trzeba nic odkładać na później. Gotowanie, prasowanie, sprzątanie, pisanie na komputerze, czy wyjście z psem na spacer wszystko to, i wiele innych czynności można wykonać nie rozstając się z dzieckiem.

 

1.Noszenie w chuście daje rodzicowi pewność siebie

Początkujący rodzice czują się niepewnie w swojej roli, boją się że nie będą potrafili właściwie odczytać komunikatów malucha. Nic w tym dziwnego, w końcu nasze własne dziecko to najczęściej pierwsze jakim kiedykolwiek mieliśmy okazję się opiekować. Do tego zazwyczaj „świeżo upieczeni” rodzice przytłoczeni zostają tysiącem dobrych rad i sprzecznych poradników. Decydując się na noszenie dziecka w chuście rodzic ma zdecydowanie więcej okazji do poznawania swojego dziecka i rozpoznawania jego komunikatów. Noszący rodzice czują się pewniej w swojej nowej roli, bo wiedzą, że potrafią szybko ukoić wszystkie małe i większe dziecięce smutki. To ważne aby czuć się kompetentnym w roli rodzica. Ponadto dziecko instynktownie wie, że może im zaufać i staje się spokojniejsze.

 

2.Noszenie w chuście wspiera aktywnych rodziców

Chusta doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie trudności ma wózek, wszędzie tam, gdzie trudno podjechać – jedno proste wiązanie przełamuje bariery, także architektoniczne. Masz ochotę pojechać na weekend w góry, nad morze, a może po prostu spotkać się z przyjaciółmi, czy pojechać z dzieckiem tramwajem. Wszędzie tam chusta sprawdzi się dużo lepiej niż wózek.

Czytaj więcej na temat:

5 największych mitów o płaczu dziecka

Dla taty: 5 sposobów na nawiązanie więzi z niemowlęciem 

3. Chusta może być zawsze pod ręką i można ją zabrać wszędzie

Chusta jest znacznie mniejsza i lżejsza niż wózek czy fotelik. W zasadzie zmieści się nawet w torebce i można ją wszędzie wziąć ze sobą, choćby na wszelki wypadek.

 

4.Chusta ułatwia opiekę nad dwójką dzieci

Chusta sprawdza się również w wielodzietnych rodzinach. Znacznie ułatwia i uprzyjemnia opiekę nad dwójką dzieci, szczególnie gdy różnica wieku między nimi jest bardzo mała. Możemy bawić się z kilkulatkiem, pomagać mu w codziennych czynnościach, chodzić na wspólne spacery, a nawet towarzyszyć mu w nauce jazdy na rowerze i równocześnie zajmować się niemowlakiem.

 

5. Noszenie w chuście jest wygodne dla rodzica

nosidełko dla dzieciChusta, dzięki rozłożeniu ciężaru na oba ramiona, brzuch oraz plecy noszącego, zdecydowanie odciąża kręgosłup. Dlatego noszenie w chuście jest dużo wygodniejsze niż noszenie dziecka na rękach. Rodzice starszych i cięższych dzieci na pewno docenią nosidła ergonomiczne. Chusta czy nosidło ergonomiczne pozwalają nosić dziecko bez ograniczeń i bez zmęczenia!

Noszenie w chuście to świetna gimnastyka. Nosząc dziecko w chuście, wychodząc z nim na spacer, wykonując domowe czynności wzmacniamy swoje mięśnie. Mamom pomoże to w szybszym powrocie do formy sprzed porodu, a tatusiom rozbuduje mięśnie Wink. Nosząc dziecko od pierwszych dni życia sprawiamy, że nasze mięśnie kręgosłupa przyzwyczają się do rosnącego obciążenia, dzięki czemu wraz z naszym dzieckiem rosną również możliwości wytrzymałościowe rodzica.

Noszenie w chuście umożliwia dyskretne karmienie piersią. Chusty umożliwiają dyskretne karmienie piersią nawet w miejscach publicznych: bez narażania się na stres, bez spojrzeń ciekawskich, ograniczając dziecku rozpraszające bodźce i zapewniając mu spokój.

Niekiedy dziecko jest marudne, nie może zasnąć, ale jest już bardzo zmęczone. Samodzielne zasypianie wiązałoby się z godzinnym płaczem i grymaszeniem. Po prostu przekroczyło pewną granicę i trzeba mu w zaśnięciu trochę pomóc. W takim przypadku sprawdza się chusta. Dziecko wtulone mocno w rodzica, słyszące jego kojący głos, głaskane po głowie zasypia bez problemu.

 

6.Noszenie w chuście jest modne

Noszenie dziecka w chuście jest fajne! Chusta przyciąga uwagę, wywołuje sympatyczne komentarze, jest świetnym tematem rozpoczynającym rozmowę. Chusta łączy ludzi, którzy potrafią odczytywać potrzeby swoich maleńkich dzieci. W wielu miastach i miasteczkach funkcjonują kluby lub grupy na Facebooku noszących rodziców, którzy spotykają się na żywo. Noszenie może być okazją do nawiązania nowych znajomości. Nie tylko dla rodziców, ale i dla dzieci.

 

7. Noszenie w chuście daje rodzicom niepowtarzalną radość obcowania z dzieckiem

Ciężko porównać do czegoś to uczucie, gdy zmęczony oglądaniem świata niemowlaczek kładzie głowę na Twoją pierś, zamyka oczka i po prostu słodko zasypia wtulony w Ciebie. Jest to niepowtarzalne i nieporównywalne do niczego innego.

 

Zdjęcia: Materiały własne redakcji

 

Przeczytaj także:

Chusty do noszenia dzieci - co to jest, do czego służy, jak zacząć nosić w chuście

Rodzaje chust i nosideł do noszenia dzieci

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
22-9-2017
Ocena:
Jest wiele naprawdę wygodnych chust: Didymos, Zara, Storchenwiege, Vatanai, polskie Nati czy Leny Lamb. Warto próbować i porównywać. Ja szczególnie lubię domieszki z wełną lub jedwabiem. Fajnie, że znalazłaś swoją markę. Akurat o niej nie słyszałam, ale cieszę się że jesteś zadowolona z chustonoszenia :)
8-9-2017
Ocena:
Ja zaczęłam nosić swoje dziecko w chuście dopiero niedawno i żałuję, że nie robiłam tego wcześniej.Po pierwsze to o wiele wygodniejsze. A dodatkowo chusty Luna Dream, które wybrałam sa bardzo wygodne i dla mnie i dla dziecka. Z tego co zauważyłam, to zaczyna sie wytwarzać między nami zupełnie inna i o wiele silniejsza więź, a to bardzo ważne zarówno dla mnie jak i dla dziecka. Poza tym dziecko cały czas widzi świat w około niego przez co bezustannie uczy się czegoś nowego. Według mnie chusty to najlepszy sposób na podróżowanie oraz spacery z dzieckiem!