Data modyfikacji:

Jaka najlepsza wanienka dla niemowlaka?

Zastanawiasz się, jaka wanienka dla niemowlaka będzie najbardziej wygodna w użytkowaniu? Szukasz prostego przewodnika z zaletami i wadami różnych modeli? Świetnie, bo znajduje się on poniżej. Przeczytaj i zakończ dylematy związane z zakupem wanienki.
wanienka dla niemowlaka

Wanienka dla niemowlaka: standardowa mała

Jeśli zależy ci na tym, aby wanienka dla niemowlaka nie zabierała zbyt dużo miejsca, możesz zdecydować się na standardowy, plastikowy model w małych rozmiarach. Wanienka o wymiarach 80 cm x 50 cm x 24 cm w zupełności sprawdzi się do kąpania maluszka mniej więcej do 6. miesiąca życia.

Zalety:

  • niska cena,
  • małe rozmiary,
  • większe poczucie kontroli w trakcie kąpania dziecka.

Wady:

  • stosunkowo krótki czas korzystania z wanienki,
  • brak miejsca na dodatkowe akcesoria do kąpieli.

Wanienka dla niemowlaka: standardowa duża

Jeżeli nie chcesz kupować nowej wanienki po upływie kilku miesięcy, możesz od razu zdecydować się na duży model, to jest taki o długości około 100 cm. Taka wanienka dla niemowlaka może służyć bardzo, bardzo długo – pluskać się w niej może nawet dwulatek. Trzeba jednak pamiętać, że dla takiej wanienki trzeba znaleźć sporo miejsca, dodatkowo kąpanie w niej noworodka może przysporzyć świeżo upieczonym rodzicom nieco trudności.

Wanienka dla niemowlaka ze stojakiem

Niemal każdy rodzic wie doskonale, jak bardzo może boleć kręgosłup po 15-minutowym pochylaniu się nad maluszkiem w kąpieli. Na szczęście jest na to rozwiązanie: to wanienka dla niemowlaka ze stojakiem. Stabilny stelaż utrzymuje wanienkę na wysokości brzucha rodzica, dzięki czemu kąpanie niemowlaka jest niezwykle wygodne.

Warto również zauważyć, że spora część tego typu modeli ma specjalny odpływ. Dzięki niemu nie trzeba przenosić wypełnionej wanienki do łazienki, co jest niezwykle niewygodne – wystarczy otworzyć odpływ i przelać wodę do wiaderka.

Wanna ze stojakiem i odpływem jest droższa niż tradycyjna, niemniej należy pamiętać, że komfort jej użytkowania jest nieporównywalnie wyższy.

Wanienka turystyczna dla niemowlaka

A może wkrótce wyjeżdżasz i interesuje cię wanienka turystyczna dla niemowlaka? Na szczęście takich modeli jest na rynku całe mnóstwo. Zdecydowanie najczęściej wybierane to te dmuchane i składane. Dmuchana wanienka dla niemowlaka może osiągnąć bardzo duże rozmiary, a po wypuszczeniu powietrza – mieścić się w małym pudełku. Jest niezwykle komfortowa i lekka, ale ma też minus – tworzywo, z którego jest wyprodukowana, dość łatwo można uszkodzić.

Z tego też powodu nieco lepszym rozwiązaniem wydaje się być silikonowa, składana wanienka dla niemowlaka. Produkt tego typu jest bardzo trwały i niezwykle wygodny w użytkowaniu – wanienkę rozkłada się niemal jednym ruchem, a po złożeniu śmiało można umieścić ją w różnych wąskich zakamarkach. Wielu rodziców, którzy nie dysponują dużym metrażem w mieszkaniu, korzysta z takiej wanienki na co dzień.

Kupując tego typu wanienkę, zwróć uwagę na dodatkowe udogodnienia: mocne i antypoślizgowe nóżki, uchwyt na słuchawkę prysznica, możliwość regulacji czy korek spustowy.

Wanienka dla niemowlaka z termometrem

Jeśli interesuje cię bardzo nowoczesna wanienka dla niemowlaka, to z pewnością spodoba ci się model z wbudowanym termometrem oraz… wagą. Ten „mercedes” na rynku wanienek sprawi, że nigdy nie będziesz martwić się o to, czy woda jest zbyt ciepła albo chłodna – wystarczy jeden rzut oka na czytelny wyświetlacz LCD.

Taka wanienka zapewnia dziecku stabilne podparcie – co ułatwia rodzicom przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych. Dodatkowo produkt poinformuje ich, czy maluszek przytył, czy może jego waga nie zmieniła się.

Taka nowoczesna wanienka dla niemowlaka ma oczywiście odpływ – znika zatem konieczność niewygodnego przenoszenia jej wraz z wodą do łazienki.

Najlepsza wanienka dla niemowlaka? Wiaderko!

Zdaniem wielu rodziców najlepsza wanienka dla niemowlaka to tak naprawdę… wiaderko. Nie chodzi oczywiście o zwykłe wiadro, ale o specjalnie wyprofilowane wiaderko przeznaczone specjalnie do kąpieli malutkiego dziecka. Zalety wiaderka:
  • Zredukowanie stresu u dziecka
Wiaderko jest tak wyprofilowane, że siedzące w nim dziecko przybiera pozycję podobną do tej, którą przybierało w brzuchu mamy. Z każdej strony jest „ściśnięte”, co z całą pewnością zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. Podsumowując: dzieci kąpane w wanienkach zdecydowanie mniej płaczą.
  • Wygoda i bezpieczeństwo
W przypadku, gdy dziecko kąpane jest w wiaderku, rodzic nie musi martwić się, że go nie utrzyma albo że dziecko mu się wyślizgnie. Wiaderko jest tak ciasne, że nic takiego się nie wydarzy (choć oczywiście nigdy nie wolno zostawiać maluszka samego!).
  • Mniejsze zużycie wody
W wanience zużywa się dość sporo wody, natomiast w wiaderku – zaledwie 3-4 litry. W dłuższej perspektywie ma to naprawdę duże znaczenie dla środowiska i portfela rodziców.
  • Małe ryzyko wychłodzenia
Woda w wiaderku bardzo wolno się ochładza, dlatego przyjemność pluskania się może trwać nawet 20 minut.

Oczywiście wiaderko ma też swoje wady. Przede wszystkim należy zauważyć, że taki produkt jest dosyć drogi – kosztuje nawet trzy razy więcej niż klasyczna wanienka dla niemowlaka. Po drugie, wiaderko wystarcza zaledwie na kilka miesięcy. Po trzecie, wielu specjalistów twierdzi, że pozycja, którą przyjmuje niemowlę, wcale nie jest dobra dla jego kręgosłupa. Po czwarte – w czasie takiej kąpieli dziecko ma cały czas zamoczony kikut pępowinowy, dodatkowo bardzo trudno jest mu umyć głowę. W końcu po piąte – w wiaderku nie ma miejsca na zabawki. Jeśli więc zależy ci na tym, by kąpiel kojarzyła się dziecku z radością i zabawą, lepszym wyborem będzie tradycyjna wanienka dla niemowlaka.
Autor: R. Wojtaś