Kawa a karmienie piersią
Czy karmiąc piersią można pić kawę? Można. Mniej niż 1% kofeiny, którą spożywa karmiąca mama przedostaje się do mleka.
fot. Unsplash.com
Dieta matki karmiącej dziecko piersią obrosła w wiele mitów i wiele mam głowi się czy może pić kawę, kiedy karmi dziecko piersią. Żadne źródło ani wytyczne nie odradzają picia kawy podczas karmienia. Wskazują jednak na to, że istnieją dzieci (podobnie jak dorośli), którzy mocniej reagują na pobudzające działanie kofeiny oraz na fakt, że w przypadku noworodków (do 4-6 tygodnia tygodnia życia należy zachować szczególną ostrożność).
Kawa nie jest przeciwwskazana przy karmieniu piersią
Maksymalnie 1% spożywanej przez matkę kofeiny przedostaje je się do mleka. Dlatego warto wrócić uwagę na ilość wypijanej kawy i wziąć pod uwagę wszystkie inne źródła kofeiny, które znajdą się w menu karmiącej matki. Źródłem kofeiny jest także czekolada, kakao, coca-cola, napoje energetyczne, a także kawa czarna i zielona.
Ile kawy może wypić mama?
Przyjmuje się, że bezpieczna dzienna dawka kofeiny to mniej niż 300 g. Dla przykładu:
- Cappuccino – 110 g
- Kawa rozpuszczalna – 60 g
- Duże Latte 160 g
- Zielona herbata – 25 g
Oznacza to, że bez obaw karmiąca mama może wypić nawet 3 kawy dziennie.
Przeczytaj też:
Co można jeść karmiąc piersią
Kawa a karmienie piersią noworodka
Niektóre źródła zalecają powstrzymanie się od przyjmowania kofeiny w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdyż jego organizm może mieć problemy z tolerowaniem tej substancji. Badania dowodzą, że po 3 miesiącu życia dziecka picie kawy przez mamę nie ma żadnego wpływu na jego zachowanie i sen w nocy. Zaleca się jednak obserwowanie maluchów, gdyż każdy człowiek, czy mały, czy duży ma inną tolerancję na kofeinę. Jeśli zauważymy, że dziecko jest pobudzone i niespokojne, można zastanowić się nad zmniejszeniem ilości wypijanej kawy lub usunięciem jej z diety karmiącej mamy.
Jaką kawę pić i kiedy?
Karmiąc dziecko piersią warto zadbać o zdrową dietę dla jego i swojego dobra, dlatego lepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone: kawa z ekspresu zawsze będzie lepsza niż kawa rozpuszczalna. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko przyjęcia przez niemowlę kofeiny, która same spożywamy można wypić kawę zaraz po karmieniu. Największe stężenie kofeiny we krwi mamy (a zatem także w jej mleku) znajduje się po 1-3 godzinach od jej wypicia. Dlatego kawa, gdy tylko dziecko utnie sobie drzemkę, to zawsze dobry pomysł!
Inne rodzaje kawy a karmienie piersią
Kawa zbożowa, kawa z cykorii, kawa bezkofeinowa nie zawierają żadnych przeciwwskazanych przy karmieniu substancji. Można je zatem spożywać bez obaw. Z herbat – rooibos nie zawiera kofeiny, więc pić go mogą nawet niemowlaki po rozszerzeniu diety.
Czytaj również:
Kawa w ciąży
Laktacja. Skąd się bierze mleko