Data modyfikacji:

Adapter do pasów dla ciężarnych. Jaki wybrać? Jak go stosować?

Czy wiesz, że Polska jest jednym z ostatnich krajów, w którym wciąż dozwolona jest jazda bez zapiętych pasów w ciąży? Choć takie rozwiązanie rekomenduje niejeden policjant, a nawet lekarz, w rzeczywistości wiąże się z ogromnym ryzykiem. Z drugiej strony, stosowanie zwykłych pasów bezpieczeństwa może być śmiertelnie groźne dla rozwijającego się płodu. Złotym środkiem okazuje się adapter do pasów dla ciężarnych, chroniący zarówno mamę, jak i dziecko.

Polecamy: Czy warto kupić pas ciążowy?

adapter do pasów dla ciężarnych

Jak działa adapter do pasów?

  1. Czy stosować pasy bezpieczeństwa w ciąży?
  2. Rozwiązanie? Adapter do pasów w ciąży
  3. Adapter do pasów dla ciężarnych – od kiedy go stosować?
  4. Adapter do pasów bezpieczeństwa dla wygody mamy
  5. Jaki adapter do pasów dla ciężarnych wybrać?
  6. Najlepsze adaptery do pasów bezpieczeństwa
  7. Adapter do pasów chroni dwa życia

Sprawdź również, jaki kupić fotelik samochodowy dla dziecka.

Czy stosować pasy bezpieczeństwa w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że brak zapiętych pasów bezpieczeństwa stwarza ogromny zagrożenie dla  osób znajdujących się w samochodzie. Przeciążenia występujące podczas zderzenia czołowego przy prędkości 50 km/h są na tyle duże, że u osoby kierującej pojazdem może dojść do pęknięcia czaszki,  kości klatki piersiowej oraz miednicy, a także do rozległych uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Pomimo tego, w polskim kodeksie drogowym istnieje odstępstwo od reguły nakazującej zapinanie pasów bezpieczeństwa. Jest nimi „stan błogosławiony”. Kobieta w ciąży nie jest zobligowana do zapinania pasów, do czego wciąż zdarza się przekonywać niektórym policjantom czy lekarzom. Jeśli akurat jesteś w ciąży, taką „dobrą radę” możesz usłyszeć również od osób najbliższych. Powód wydaje się być oczywisty – zapięte pasy w trakcie kolizji mogą uciskać brzuch, powodując uszkodzenia płodu. Ile w tym prawdy?

Niestety, rezygnowanie z pasów bezpieczeństwa wiąże się z ogromnym ryzykiem zarówno dla mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Brak ochrony podczas kolizji może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu kobiety, co niemal zawsze nie pozostaje bez wpływu na dziecko. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności należy chronić życie i zdrowie mamy – również tej, która prowadzi samochód czy przemieszcza się nim jako pasażerka.

Z drugiej strony wpływ pasów bezpieczeństwa na przebieg ciąży pozostaje praktycznie bezdyskusyjny. W wielu samochodach zamki pasów ustawione są na tyle wysoko, że po ich zapięciu kobieta ciężarna odczuwa nacisk bezpośrednio na brzuch. W trakcie groźnych zdarzeń drogowych, może wiązać się to z uszkodzeniem płodu i odklejeniem łożyska. Wówczas nienarodzone dziecko umiera praktycznie na miejscu.

Rozwiązanie? Adapter do pasów w ciąży

Skoro zarówno jazda bez pasów, jak i z nimi nie jest zdrowa dla dziecka, jak bezpiecznie przemieszczać się autem w ciąży? Producenci akcesoriów samochodowych zaproponowali przyszłym mamom optymalne rozwiązanie, jakim jest adapter do pasów dla ciężarnych.

Adapter do pasów bezpieczeństwa w ciąży to specjalna wkładka, którą należy zamontować na siedzeniu samochodu. Dzięki dodatkowemu zamkowi, pozwala on przedłużyć pas biodrowy i zapiąć go w taki sposób, aby pas biodrowy przebiegał poniżej brzucha mamy.

W trakcie kolizji, adapter do pasów pozwala przenieść przeciążenia na wysokość kolców biodrowych, a nie, jak ma to w przypadku zwykłych pasów – środek jamy brzusznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, chronione jest zarówno dziecko, jak i najważniejsze narządy, które w zaawansowanej ciąży ulegają przemieszczeniu do wyższych partii brzucha.

Adapter do pasów dla ciężarnych – od kiedy go stosować?

W pierwszych trzech miesiącach płód jest dobrze chroniony przez kości miednicy, w drugim trymestrze z kolei jest na tyle niewielki, że ewentualne urazy mogą być amortyzowane poprzez płyn owodniowy. Dopiero w trzecim trymestrze dziecko jest bardzo narażone na urazy zewnętrzne, ze względu na swoją dużą masę. Pomimo tego, adapter do pasów warto zainstalować w aucie już w pierwszych dniach ciąży.

Adapter do pasów powinny stosować zarówno mamy kierujące samochodem, jak i te podróżujące jako pasażerki.

Adapter do pasów bezpieczeństwa dla wygody mamy

Należy dodać, że adaptery do pasów nie tylko zwiększają bezpieczeństwo mamy i dziecka, ale pozytywnie wpływają na wygodę jazdy samochodem. Stosując adapter, pas biodrowy będzie trzymać się tuż pod twoim brzuchem i nie będzie się przemieszczał w trakcie ruchu. Dodatkowo poszerzone pasy bezpieczeństwa nie uciskają większego brzuszka, dając mamie poczucie większej swobody.

Jaki adapter do pasów dla ciężarnych wybrać?

Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje adapterów do pasów – w formie siedziska lub te montowane pod siedzeniem samochodu.

Adaptery do pasów dla ciężarnych w postaci siedziska powinny być dopasowane zarówno do wielkości siedzenia, jak i sylwetki mamy. Poduszka powinna posiadać wysokiej jakości system zapięć, które przytwierdzą ją do fotela tak, by nie przemieszczała się w trakcie użytkowania. Dodatkowo pas biodrowy przepuszczony przez adapter powinien mieć opcję lekkiej regulacji, która okaże się konieczna wraz ze wzrostem brzucha. Adapter do pasów z poduszką jest niewielki i łatwy w montażu – poradzi sobie z tym nawet mama w zaawansowanej ciąży.

Drugie rozwiązanie to adapter mocowany pod siedzeniem samochodu. Ma on formę dodatkowego pasa bezpieczeństwa połączonego z zapięciem na środku fotela, znajdującego się pomiędzy udami osoby prowadzącej. Takie adaptery do pasów są bardzo wygodne w stosowaniu, ponieważ pozwalają na szybkie dopasowanie długości pasa biodrowego. Niestety ich montaż jest dość skomplikowany, dlatego przełożenie adaptera z jednego miejsca na drugie może zajmować kobiecie w ciąży nieco więcej czasu. Konieczna może okazać się pomoc drugiej osoby.

Kupując adapter do pasów w ciąży, zwracaj uwagę na to, czy produkt posiada niezbędne atesty bezpieczeństwa. Adapter powinien być przetestowany w warunkach przypominających drogową kolizję.

Najlepsze adaptery do pasów bezpieczeństwa

Sprawdziliśmy, które adaptery do pasów cieszą się największym zaufaniem mam. Wszystkie z naszych propozycji posiadają certyfikaty bezpieczeństwa; można stosować je od pierwszego dnia ciąży. Sprawdź nasz ranking i wybierz idealny adapter dla siebie.

1. Insafe Seatbelt Guide Adapter, adapter do pasów

To adapter do pasów w ciąży, który wystarczy zamontować na środku siedzenia samochodowego, przeciągając przez niego pas. Adapter utrzymuje pas biodrowy w bezpiecznej pozycji, dzięki czemu nie przesunie się on nawet w trakcie gwałtownego hamowania (zjawisko to bywa nazywane „nurkowaniem”).

2. Be Safe, adapter do pasów

Adapter Be Safe ma postać poduszki, którą w łatwy sposób zamontujesz samodzielnie na siedzeniu każdego samochodu – również na jego tyle. Jest lekki i kompaktowy, dlatego bez problemu możesz przełożyć go na inne miejsce.

3. Clippasafe, adapter do pasów bezpieczeństwa

Kolejny adapter do pasów w poduszce marki Clippasafe wyróżnia się prostotą zastosowania – wystarczy przeciągnąć pas biodrowy przez szlufki pasa, które ograniczą jego przemieszczanie w górę tułowia.

Adapter do pasów chroni dwa życia

Stosując adapter do pasów dla ciężarnych, nie musisz wybierać pomiędzy bezpieczeństwem swoim a dziecka. Ten prosty przyrząd ochroni was oboje, dlatego obowiązkowo powinien znaleźć się w wyposażeniu przyszłej mamy podróżującej samochodem.