Praca w ciąży

Niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Wspaniale! Przed Tobą wiele tygodni szczęścia, wzruszeń i łez. Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas. Tylko jak powiedzieć o nim pracodawcy?praca w ciąży

 

Zwolnienie w ciąży

Czujesz się dobrze. Dziecko rozwija się prawidłowo. Nie ma żadnych przeciwwskazań do pracy, a mimo to chcesz iść na zwolnienie? Wiesz, że ciąża to nie choroba, ale wolisz ten czas poświęcić sobie i nienarodzonemu dziecku? Zanim przedstawisz szefowi L4 zastanów się, czy zwolnienie w ciąży naprawdę się opłaca?

 

Przez pierwsze 33. dni zwolnienia wynagrodzenie wypłaca Ci pracodawca. Jeśli pozostajesz na nim dłużej, obowiązek płatności zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. I choć podczas pobytu na L4 należy Ci się pełne wynagrodzenie, to zwolnienie w ciąży ma jeden duży minus. Podczas zwolnienia lekarskiego nie są pobierane składki, a to oznacza, że okres ten nie wlicza się do emerytury. Co więcej, pracodawca zapewne zatrudni kogoś na Twoje miejsce. A mając nową pracownicę, istnieje ryzyko, że nie będzie chciał Cię zatrudniać na dawnym stanowisku gdy skończy Ci się urlop macierzyński.

 

Mama wraca do pracy

Gdy usłyszysz pytanie "Kiedy Pani wraca do pracy?", nie obiecuj szefowi, że będziesz dyspozycyjna tuż po porodzie. Wiele kobiet na widok maleństwa zmienia priorytety, a praca schodzi na dalszy plan. Zresztą jak masz pracować skoro karmisz piersią?


Jeśli decydujesz się na powrót, próbuj umówić się z pracodawcą, że na początku będziesz pracować w niepełnym wymiarze godzin. A może szef nie będzie miał nic przeciwko i zgodzi się abyś część pracy wykonywała w domu?

Prawo kobiet w ciąży

Pracodawca nie tylko nie może Cię zwolnić podczas ciąży. Ale:

  • Przenosząc Cię na inne stanowisko, ograniczając czas pracy lub zwalniając ze świadczenia jej, nadal ma obowiązek wypłacać Ci wynagrodzenie w dotychczasowej wysokości (art. 179 par. 4 kp).
  • Nie ma prawa zatrudniać Cię dłużej, niż przez osiem godzin dziennie, także w sytuacji, gdy dotychczas pracowałaś w systemie 12/12h (praca co drugi dzień). Za krótszą pracę należy Ci się pełne wynagrodzenie. Masz prawo odmówić pracy dłuższej lub w nocy (art. 210 par. 1, art. 178 par. 1, art. 178 par. 1 kp).
  • Możesz wystąpić o indywidualne godziny pracy - np. będziesz wcześniej/później przychodzić do firmy i wychodzić odpowiednio wcześniej/później. Jednak pracodawca może się nie zgodzić, podając ważkie argumenty (art. 142 kp).
  • Musisz otrzymać wolne (niekoniecznie cały dzień) na badania zalecone przez lekarza, a pracodawca nie dość, że nie może zatrzymać Cię w firmie, to jeszcze musi Ci za nieobecność zapłacić jak za urlop, choć faktycznie z niego nie korzystasz – nadal masz poprzednią pulę dni wolnych (art. 185 par. 2 kp).
  • Nie możesz pracować w warunkach szkodliwych dla zdrowia (art. 176 kp), pełny wykaz takich prac znajdziesz w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. (Dz.U. nr 114, poz. 545 ze zm.).
  • Pracodawca nie może Ci odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, jeśli wystąpisz z takim wnioskiem (art. 163 paragraf 3 kp), możesz się też powołać na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20.08.2001 r., I PKN 590/00, OSNP 2003/14/336.

 

 

centrum-raw-kobietArtykuł powstał przy współpracy z fundacją CENTRUM PRAW KOBIET

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © deanm All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 26, 2014
witam jestem obecnie w ciąży i przebywam na zwolnieniu L4.Mam umowę o prace na czas określony mają mi przedłużyć do rozwiązania i co mam dalej robić gdzie składać o macierzyńskie ponieważ po rozwiązaniu umowy automatycznie przechodzę na Krus (mam 2ha pola). czy może lepiej dać pole w dzierżawę i przejść na Zus. proszę o pomoc bo nie wiem jak będzie korzystniej