Menu główne
Portal dla rodziców...

Szkarlatyna

 

szkarlatyna

Szkarlatyna inaczej nazywana jest płonicą. To zakaźna choroba wywoływna przez bakterie paciorkowca, która najczęściej atakuje dzieci. Choć występuje stosunkowo rzadko (w Polsce co roku na każde 100 000 mieszkańców przypada około 150 zachorowań), to może być naprawdę niebezpieczna.

 

Płonica przenoszona jest drogą kropelkową. Można się nią zarazić mając kontakt z zainfekowanymi przedmiotami lub zupełnie zdrowymi osobami, które przeniosły chorobę np. na brudnych dłoniach. Zdarza się też, że przyczyną zachorowania na szkarlatynę jest kontakt dziecka z osobą chorą na anginę wywoływaną również przez paciorkowce.

 

Przed II wojną światową szkarlatyna u dzieci miała bardzo ostry przebieg. Aż 25% przypadków kończyło się śmiercią. Współcześnie śmiertelność wynosi poniżej 1%.

 

Liczba zachorowań na płonicę wzrasta w okresie jesienno-zimowym, a przejście choroby w przeszłości nie zapewnia pełnego uodpornienia organizmu.

Objawy szkarlatyny

Etap pierwszy: Pierwsze objawy szkarlatyny u dzieci pojawiają się po 2-4 dniach od kontaktu z chorym i są to:

 • ból gardła
 • zaczerwienione migdałki
 • wysoka temperatura do 40°C
 • język pokryty białym nalotem, który po 2-3 dniach nabiera koloru malinowego
 • niekiedy występują bóle głowy, brzucha oraz wymioty

Etap drugi: Następne objawy pojawiają się po 2-3 dniach od wystąpienia symptomów pierwszego etapu choroby:

 • na skórze dziecka pojawia się wysypka (najpierw na piersiach i szyi): drobne, czerwone kropki wielkości główki od szpilki
 • wysypka przypomina aksamit i może być swędząca, a najintensywniejsza jest w okolicach pachwin i pod pachami
 • skóra nabiera płomienisto-czerwonego koloru

Etap trzeci: Po ustaniu wysypki (mniej więcej po 10 dniach) skóra zaczyna się łuszczyć. Najpierw na twarzy, potem na tułowiu, a następnie na dłoniach i podeszwach stóp.

Szkarlatyna - leczenie

U chorego na szkarlatynę musi zostać zastosowana antybiotykoterapia (penicylina i jej pochodne lub makrolidy). Chore na płonice dziecko powinno dużo odpoczywać. Gdy maluch silnie gorączkuje, należy podawać mu paracetamol lub ibuprofen, stosować chłodne okłady i podawać dziecku dużo płynów do picia. Łuszczącą się skórę należy natłuszczać.


Po skończonej kuracji antybiotykowej konieczna jest też wizyta kontrolna, gdyż niedoleczona szkarlatyna u dzieci może wywołać groźne powikłania.

Szkarlatyna - powikłania

Płonica może powodować poważne powikłania:

 • zapalenie mięśnia sercowego i stawów
 • zapalenie nerek
 • ropnie około migdałkowe
 • zapalenie ucha środkowego
 • ropne zmiany na skórze
 • gorączkę reumatyczną

Jeżeli po krótkiej przerwie dziecko zachoruje ponownie, to albo antybiotyk był podawany niezgodnie z zaleceniem, albo prawdopodobnie ktoś z otoczenia malucha jest nosicielem paciorkowca. Wówczas należy pobrać wymaz z gardła wszystkich członków rodziny.

 

Zdjęcia: Fotolia © by Joanna Zielinska

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.